Sezon başlarken... (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Sezon başlarken... (Hayri Pekergin)

20-08-18 08:41
Yeni sezon başlıyor.

Sözleşmeli liglerde erkek takımları sezonu açmaya başladı.

Kadın basketbolunda ise bayram sonrası hareketlenme biraz daha artacak.

Zor bir sezon olacak.

Bu gerçek yukarıdan aşağıya bütün sözleşmeli ligler için geçerli.

Önümüzdeki aylarda tüm uyarılara ve iyi niyetli çabalara rağmen ciddi sıkıntı yaşayan ya da kapanma noktasına gelen kulüpler görebiliriz.

Şu anda bile hem erkek hem de kadın liglerinde takım bulamayan pek çok oyuncu, coach ve destek ekip üyeleri olduğunu görüyor, duyuyoruz.

*****

Elbette enseyi karartmaya, çaresizliğe düşmeye gerek yok.

Türkiye sorunlarına rağmen, ekonomisinin esnek yapısı, demografik dinamikleri, sanayi, ticaret ve hizmet alanlarında sektörel çeşitliliği gibi faktörler nedeni ile en kötü dönemlerde bile hiçbir zaman üç çeyrek üst üste küçülmedi.

Bu da bize yakında başlayacak olan sezonun sonuna doğru en kötüyü görerek tekrar toparlanmaya başlayabileceğimizi söylüyor.

Elbette doğruları yaparsak.

Önümüzdeki haftalarda bu satırlarda sizlere daha önce söz ettiğim devlet eli ile yapılacak maksi tasarruf tedbirlerinin tek tek hayata geçtiğini göreceksiniz.

Bunlardan biri de belediye ve diğer yerel birimlerin elindeki nakit kaynakların Hazine’ye devri ve yerel yönetimlerin cari harcamalarının Hazine Müsteşarlığı onayına bağlanması olacak.

Bu durumu, belediye kulüplerinin performansına büyük bir etki yapmasını beklemiyor olsam da, bilmekte ve izlemekte yarar var.

Kolay olmayacak dedim.

Devir kıtlaşacak olan kaynakları verimli kullanma zamanı olacak.

İsraf hızlı şekilde önlenmesi gereken bir unsur.

Sporda israf deyince en önemli konulardan biri de sakatlıklar.

*******

Türkiye basketbolunu bir bütün olarak izleyen gözlemciler, erkek ve kadın liglerinde, özellikle altyapılarda yaşanan sakatlıkların, hem potansiyel gelişimi durdurması/ geciktirmesi, hem de yapılan yatırımları riske atması açısından ne kadar büyük bir sorun olduğunu görüyor.

Kadın basketbol altyapılarında sakatlıkların erkek basketboluna oranla hem nicelik hem de nitelik açısından çok daha zarar veren bir durumda olduğunu gözlemliyoruz.

Bu konu sıkıntılı.

Çünkü kadın basketbol altyapı havuzu erkek basketboluna oranla bir miktar daha küçük.

Geçtiğimiz sezon ilki gerçekleşen Türkiye Gençler Liginde yer alan sporcu velilerine yönelik bilgilendirmelerde sakatlıklar konusunda paylaşımlar vardı.

Bu sunumların hem sözleşmeli liglerdeki sporcular hem erkek / kadın ayrım olmaksızın tüm altyapı sporcu velilerine ve sporculara yapılmasının gerekli olduğu düşüncesindeyim.

Basketbolda darbeye bağlı olmayan sakatlıkların ana nedenlerini aslında hepimiz biliyoruz.

Yanlış antrenman, saha zeminleri gibi tesislerdeki fiziksel sorunlar, kondisyoner ve sağlık ekiplerinin yokluğu ya da gereğinden az sayıda istihdam edilmesi, sporcuların antrenman ve maç öncesi beslenmelerinde yaptıkları hatalar, sporcuların uykuya / dinlenmeye yeteri kadar zaman ayırmaması, sakatlık önleyici egzersizlerin özellikle altyapılarda yeteri kadar uygulanmaması, özellikle genç sporcuların küçük sakatlıkları ve idmanda zorlandıkları anları saklama eğilimleri, altyapılarda okul ve kulüp maçlarının üst üste gelmesi, coachların oyuncuları süre ve performans olarak zorlaması benim ilk anda aklıma gelenler.

Elbette daha başka nedenler de sayılabilir.

*****

Gelecek haftalarda başlayacak sezon verimliliğin esas olduğu bir dönem olacak.

Bu dönemde sakatlıkların en aza indirilmesi için yukarıda belirttiğim TBF kaynaklı bilgilendirmelerin yanında, kulüplerin yapması gerekenler de var.

Her konuda tasarruf yapılabilir.

Sağlık konusunda asla tasarruf olmaz.

Bu nedenle tüm kulüplerin hem kondisyoner hem de sağlık ekiplerinin planlaması konusunda çok bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Coachların, idarecilerin, sporcuların, sporcu ailelerinin sakatlıklar konusunda eğitilmesi, aydınlatılması gibi çalışmalar riskleri önleyici ve etkisini azaltıcı yararlar sağlayacak.

Konu basketbol olduğu zaman riski tamamen bertaraf etmek mümkün değil.

Sporcu sonuçta idmana maça çıkacak.

Bu nedenle yeni sezonla birlikte sakatlık riskinin sayısını ve etkisini azaltıcı çalışmalar yapılmalı.

Tekrar etmek gerekir ise her şeyde tasarruf olur.

Sporcu sağlığında tasarruf olmaz.

Burada yapılacak yanlış tasarruf aksiyonları artan sakatlık tedavi masraf riski, oyunculara yapılan maddi ve performans yatırımlarının boşa gitmesi riski, hatta kulübün saygınlığı ile alakalı itibar risklerine kadar daha büyük olumsuzlukları beraberinde getirebilir.

Herkese sağlıklı ve başarılı bir sezon dileklerimle.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4831