Saruhan: Oyuncular olarak Trabzon'da gemiyi limana yanaştırdık - BasketFaul.com

Saruhan: Oyuncular olarak Trabzon'da gemiyi limana yanaştırdık

30-08-18 14:30
FATİH ŞEKER
 
Selçuklu Basketbol’un takım kaptanı Alper Saruhan, Konya’nın basketbolda Süper Lig’i hak ettiğini söyledi
 
Selçuklu Basketbol’un Trabzonspor’dan transfer ettiği deneyimli skorer Alper Saruhan, yeni takımının hedefleri ile geçen sezon Trabzonspor'da yaşadıkları sıkıntılarla ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Mavi-beyazlı ekibin yeni sezonda takım kaptanlığını üstlenecek olan 36 yaşındaki oyuncu, Süper Lig’e çıkma adaylarından olduklarını söyledi. Konya’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Saruhan, “Kariyerim boyunca Konya takımlarından sürekli istenildim. Buna beni onore eden bir durum. Konya’da şu ana kadar kurulan tüm takımlarda ya sezon başında ya da sezon ortasında mutlaka ismim geçmiştir. Ama bir türlü şartlar bugünkü gibi olmadı ve transfer gerçekleşmedi. Yıllarca Süper Lig’de oynadım. Benim hedeflerim doğrultusunda Süper Lig’de yer almak benim oyum yapıma daha uygun. Selçuklu’nun yapılanması, basketbolu Konya’da sevdirmek ve ilerletmek, yeni oyuncular yetiştirecek altyapılar ve organizasyonları görmek tercihimde önemli rol oynadı. Yaşım da ilerliyor, böyle bir organizasyon içerisinde yer almak, bu profesyonelliğe ulaşmış bir kulüp ve bu vizyona sahip yöneticiler olduğunu gördüğümde kafamda soru işareti kalmadı. Transferde konuştuk ve imza atmadan söz vererek anlaşma sağladık. Ertesi gün hemen Konya’ya geldim, evimi buldum ve düzenimi kurdum. Biz profesyoneller sürekli yer değiştirir. Ben şanslıydım ki önemli camialarda bulundum. Konya’ya da bu niyetle geldim” dedi.
 
SÜPER LİG VE AVRUPA’YI HAK EDEN BİR YAPI VAR
Selçuklu Basketbol’un kulüp yapısını öven Alper Saruhan, “Benim için Konya’nın Süper Lig ya da TBL’de olması fark etmiyor. Burası organizasyon olarak Süper Lig düzeyinde bir kulüp. Yöneticilerin bize sundukları özel ilgi ve geleceğe yönelik projeleriyle burası kapsamlı ve Süper Lig’i hak eden bir kulüp. TBL’nin önümüzdeki küçük bir engel olduğunu düşünüyorum. Bu engeli aştığında hak ettiği yere gelebilecek kulüp ve şehir yapısı görüyorum. Hatta Avrupa arenasına da gelebilecek bir yapı var. Özellikle tesisleşme, sporcu potansiyeli, altyapıya verilen önemle Konya, hem Süper Lig hem de Avrupa’da yer alabilecek bir kapasiteye sahip. Biz de bunun bir parçası olup hizmet edebilirsek kariyerimizin sonunda çok güzel bir hizmette bulunmuş olacağım. Ben Trabzonspor’da nasıl işimi doğru yapıp ayrıldıysam buradan da aynı şekilde ayrılma isteğindeyim” ifadelerine yer verdi.
 
36 YAŞINDAYIM AMA HALEN GELİŞMEK ZORUNDAYIM
Başarıda en önemli noktanın takım kimyası olduğunu sözlerine ekleyen Saruhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Başarı sadece benim istememle olmayacak. Bu tamamen bir takım oyunu ve takım kimyası. Şehrin uyumu ve desteği de çok önemli. Takımın kimyasını olumlu buluyorum. Takımda yer alan birçok oyuncuyla daha önce aynı takımda yer aldım. Başarılı olduğumuz arenalardı bunlar. Bunun için hem takım hem de kendi adıma çok mutluyum. Bu kimya oluşturulurken hocamızla da sürekli temas halindeydim. Çünkü takımı sezon başında oluştururken, sezon sonuna kadar bu kimyanın bozulmaması çok önemli. Takım içerisindeki saygı, sevgi, saha içerisindeki mücadele önemli noktalar. Ben 36 yaşında olabilirim ama halen gelişmek zorundayım. Buradaki genç arkadaşlarımız da bu gelişime ayak uydurmak ve kendilerini üst seviyeye taşıması lazım. Diğer tecrübeli gözüken arkadaşlarımız da Süper Lig’e çıkabilen bir takımın parçası olabilmeyi kendilerini geliştirerek sağlayabilmeleri lazım.”
 
TAKIMDA ŞAMPİYONLUK HAVASI VAR
Daha önce Sakarya Büyükşehir Belediyespor ile Süper Lig’e çıkma sevinci yaşayan Alper Saruhan, aynı havanın Selçuklu’da da olduğunu dile getirerek, “Ben daha önce sezon içerisinde Sakarya’ya giderek şampiyonluk yaşamıştım. Takım arkadaşlarımla şampiyonluk sevinci tattım. Aynı havayı bu takımda da gözlemliyorum. Oyuncusundan yönetimine, teknik heyetinden kulüp çalışanlarına kadar, paspas yapan fedakar çalışanımıza kadar herkes bunucun bilincinde olarak sezona başladı. Zaten en önemli şey de bu. Buraya dahil etmemiz gereken tek bir oyuncumuz var, o da 6.adam seyircimiz. Seyircimizi de salona adapte ettiğimiz zaman ve Konya bütünleştiği zaman Süper Lig’e ‘merhaba’ diyen bir kulüp olacaktır” açıklamasında bulundu.
 
İSİMLER DEĞİL, MÜCADELE KAZANIR
36 yaşındaki basketbolcu, ligin uzun bir maraton olduğunu ifade ederek, “10 aylık bir serüvene başlayacağız. Bütün takımlar kendilerine göre doğru bütçelerle doğru yapılanmaları yapmışlardır mutlaka. Onlar da bizim gibi Süper Lig’e çıkma hedefiyle transferler yapmışlardır. Tüm takımlara başarılar ediliyorum. Ligde en çok çalışan, hiç mücadeleyi bırakmayan, son anına kadar, hatta şampiyonluğu garantilemesi karşın aynı ciddiyetle antrenmanını yapan takım ligi çıkmayı hak etmiş takımdır. Süreç uzun. Takım kimyasını kaybetmeyen ve mücadele takım zaten lige çıkmayı hak edecektir. Bütçe, yapılanma ve oyuncu transferlerine ben hiç bakmıyorum. 'Karşı takımda şu isimler varmış, bu bütçedeymiş' gibi söylemler beni hiç ilgilendirmiyor. Ben sahada ne kadar emek, ne kadar mücadele verilir, buna bakarım. İsimler kazanmaz, mücadele kazanır. Selçuklu Basketbol olarak biz de bu bilinçle hareket eden bir takımız” diye konuştu.
 
TRABZONSPOR’DA ÖZVERİDE BULUNDUM
Trabzonspor’da 4 yıl basketbol oynayan deneyimli oyuncu, eski kulübünde yaşanılan sıkıntılarla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Trabzonspor’da geçen sezon özveri ile mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Her kulübün başına gelebilecek sıkıntıları bizde sezon içerisinde yaşamıştık. Bunun sonucunda da bazı yabancı oyuncular en kritik dönemde kendilerine göre haklı olduğu düşündükleri bir kararla takımdan ayrıldılar. Son 6 maçı yerliler ve iki yabancı oyuncuyla geçirdik. Trabzonspor camiası Türkiye’nin sayılı camialarından bir. Oyuncular olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Çok toplantılar yaptık ve düşündük. Tüm gayretimizle kulübün ligde kalması için tüm olumsuzluklara karşı sahaya çıktık. Canla başla mücadele ederek, kulübü üzecek ve yoracak bir talepte bulunmadan, sadece kulüpçü bir anlayışla, kulübün geleceğini düşünerek bu mücadeleyi hem teknik heyet hem de oyuncular olarak verdik. Giresun maçını kazanarak da ligde kalmayı başardık. Bu sürekli yaşanan bir durum değil spor camiasında. Benim de uzun kariyerimde ilk defa başıma geldi. Bizim verdiğimiz mücadelenin kulübe olumlu yansımasını beklerken ne yazık ki süreç farklı ilerledi. Trabzonspor’un şu an bile devam edip etmeyeceği belli değil.”
 
GEMİYİ LİMANA YANAŞTIRDIK

Bordo-mavili ekipten gururlu bir şekilde ayrıldığını dile getiren Alper Saruhan, “Kendi adıma konuşacak olursam, Trabzonspor’da 4 yıl boyunca feda, cefa, vefa gösterebildiğim kadar elimden geleni yapmaya çalıştım. Trabzonspor, Avrupa’da final oynadığında da ben o takımın kaptanıydım. En zor zamanında da takımın kaptanıydım. Hatta bir twit atmıştım, ‘Kaptan gemiyi en son terk eder’ diye. Biz gemiyi en sonuna kadar limana yanaştırdık. Bundan sonrası, kulübün devam etmesi yöneticilerin ve camianın sorunu. Ben alnımın akıyla görevimi yaptığımı düşünüyorum. Biz ekmek yediğimiz yere ihanet etmeyiz. Sporcu için en büyük şeref de budur bana göre. Bende bunu bu şekilde tamamladığım için gururluyum. Umarım Trabzonspor için güzel adımlar atılır” şeklinde konuştu. 

Yorumlar Okunma: 5226