BSL'de sezon yaklaşırken... - BasketFaul.com

BSL'de sezon yaklaşırken...

03-09-18 11:18
Türkiye'de basketbol sevilmeye başlandığında ortada büyük paralar, takımlarda kaliteli yabancılar yoktu. Milli Takımın başarılarının ardından sektör, sponsor ve devletin İDDAA desteği ile büyüdü. Şimdi ise ekonomik sorunlar nedeniyle küçülme söz konusu, hatta şart... Çünkü çok iddialı kadrolar kurmasa da, kulüplerin ayakta kalması bu dönemde herşeyden çok önemli... Taraftarlar daha çok sportif başarıyla ilgilenir ve alınabilecek en iyi dereceleri isterler. Bu sezon yöneticilerin popülist değil, gerçekçi davranışları gelecek için belirleyici olacak. 

Son yıllarda yaptığı atakla Euroleague'de zirveye oynama başarı gösteren Fenerbahçe'nin geçen sezonla hemen hemen aynı kalibredeki kadrosu için döviz kuruna bağlı olarak 90-100 milyon TL daha fazla ödeme yapacak olması içinde bulunduğumuz durumun zorluklarını yansıtıyor. Zor süreci en az hasarla atlatmayı umarken, yerli oyuncuların beklediğimiz gelişimi göstermeleri en büyük tesellimiz olacaktır. 

Sezon başlarken bazı takımlarının görüntüleri...
* Fenerbahçe oturmuş kadrosu ile yine Euroleague'in şampiyonluk adayı ve ligin en büyük favorisi. Kısa ve uzun pozisyonlarına yaptığı takviyelerle geçen sezona göre daha güçlü olduklarını söylemek mümkün.
* Son yıllarda büyük hayalkırıklıklar yaşayan Anadolu Efes'te bu durum patron Tuncay Özilhan'ın ağırına gitti ve bütün kulüplerin bütçesi düşerken Anadolu Efes parayı artırdı. Sorumluluğu fazlalaşan Ergin Ataman Anadolu Efes'i eski günlerine yaklaştırmaya çalışırken kariyerinin en kritik sezonlarından birini yaşayacak.
* Geçen sezon başlarken play-off'lara kalması başarı sayılabilecekken final oynayan TOFAŞ bütçesini aynı seviyede tuttu ve değer kazanan oyuncularını kadrosunda koruyamadı. Dört yeni yabancısı olan TOFAŞ'ın en büyük artısı gençlerin performansı olabilir.
* Banvit, ana şirket ile kulüp arasındaki sözleşmesinin son yılında bütçe olarak mütevazı bir kadro kurdu ve Vidmar dışında bütün yabancılarını değiştirdi. Vidmar da takım bulduğu taktirde kulübü destek verecek. Yerli rotasyonu sadece kendi altyapısından gelen oyunculardan oluşan Banvit, gençleriyle heyecan verici bir takım olacak.
* Zor dönemden geçen basketbolumuzda Bahçeşehir Koleji, olanakları ve hevesi ile camiaya moral kaynağı oldu. Ama... Kadroyu 48 saatte kurmak yerine sanki biraz daha araştırma yapmaları gerekirdi.
* Plansız harcamalar nedeniyle eski oyuncularına ve staffa borcu olan Galatasaray zorunlu olarak küçüldü. Koç Ertuğrul Erdoğan çıkış yapmayı bekleyen oyuncuları bir araya getirdi. Ödemelerin zamanında yapılması Galatasaray'ın başarısını belirleyecektir.

* İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesine bağlı olarak ligin mütevazı takımını kurdu. Başlarına bir iş gelmemesi için beşinci yabancıyı almayacaksa dört yabancısının ve Mehmet Yağmur'un kritik maçlarda çok iyi oynaması şart. 

Yorumlar Okunma: 4201