Kocakurt: Geç başlamamızı mazeret olarak görmüyoruz - BasketFaul.com

Kocakurt: Geç başlamamızı mazeret olarak görmüyoruz

14-09-18 14:07
FATİH ŞEKER
Selçuklu Basketbol’da altyapının başına geçen deneyimli antrenör Hakan Kocakurt, Konya’da önemli bir basketbol potansiyelin bulunduğunu ancak oyuncu yetiştirmek adına sabır gerektiğini söyledi
 
Türk basketbolunun önemli antrenörlerinden olan Hakan Kocakurt, Selçuklu Basketbol’da yeni dönemde altyapının başında olacak. Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL)mücadele verecek genç takımı çalıştıracak olan Kocakurt, diğer yaş kategorilerinden de sorumlu olacak. Deneyimli çalıştırıcı, Konya’ya geliş süresi, Konya’daki basketbol potansiyeli ve hedefler konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.
 
KAYSERİ’DE ÖNEMLİ İŞLER YAPMIŞTIM
 
Selçuklu Basketbol ile anlaşma sürecini açıklayan Kocakurt, “2.Lig’de Kayseri İstem Koleji’nde A takımı ve altyapıyı yapılandırmak adına 2 yıl görev yaptım. Çok başarılı bir süreçti. Milli takımla giden oyuncular, altyapıda Türkiye dereceleri ve A takımda da çok genç kadroyla iyi işler yapmıştık. Sistem büyüyecek diye beklerken, yönetim A takımı 2.Lig’den çekti. Sadece altyapıda olacaklarını söylediler ancak ben buna karşı çıktım. Gönlüm kırılmıştı ve vitrinsiz bir altyapıda olmak istemedim. İlk olarak benim merakımla başladı. BGL ile ilgili araştırmalarım yapmıştım. Selçuklu’nun iyi bir altyapısı olduğunu biliyordum. Konya’da yaşayan eski bir öğrencimin de katkılarıyla teklif geldi bana. İlk olarak benim merakımla başladı. Konya’ya davet ettiler ve anlaşma sağladık” dedi.
 
OYUNCULAR YAZ AYINI BOŞ GEÇİRDİ
 
Takımla beraber antrenmanlara başladığını ancak oyuncuların çok eksik olduğunu belirten başarılı teknik adam, “Oyuncular yaz ayını boş geçirdi. Ciddi antrenman sistemleri kurulmadı. Oyuncuların eksikleri var. Antrenmanlarımıza başladık. Takımda 4-5 tane çok iyi kumaş var. İyi seçilmiş ve potansiyelleri olan isimler. Şu an oyuncu bulmakta çok zorlanıyoruz. Görüştüğüm bazı isimlerde oyuncular okullarıma kayıt yaptırdı ve yeni kulüpleriyle sözleşme yaptı. A takımda Yasin Yılmaz var. Her iki takımla da antrenmanlara çıkacak. BGL kadromuzda yer alacak. 3 oyuncuyu davet ettik. Kısa pozisyonunuzda 4 tane iyi oyuncumuz var. Uzun pozisyonuna Beşiktaş’tan 2.05 boyunda bir pivot gelecek. TED Kolej ve Telekom’dan da bazı isimlerle görüşüyoruz. Şu an skorlara ve galibiyetlere çok bakmamamız lazım. Ligin başlamasına iki hafta kaldı. Maç maç ilerleyerek tam olarak ikinci yarıya hazır olacağız. Tüm altyapıyı hakim olacağım. Antrenör seçiminden antrenmanın programına kadar tüm organizasyondan sorumlu olacağım. Tüm altyapı antrenmanlarının da başında olmaya çalışacağım. Çok yoğun bir mesai bekliyor bizleri” diye konuştu.
 
ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR
 
“Geç geldik ama bunu mazeret olarak kabul etmeyeceğiz” diyen Kocakurt, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki sezonun altyapısını hazırlamaya çalışacağız. Bu sezon başarı değil, oyuncu bulma ve yetiştirmeye odaklanacağız. Konyalı altyapı oyuncuların gelişimlerini ve tercihlerini doğru yapmaları adına çalışacağız. Başarı sağlarsak da bu şans olur. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Çünkü sistemin oturması çok zaman alır. Biz öyle bir döneme geleceğiz ki, sistem oturmaya başladığını herkes görecek. Farklı yenilgiler de olabilir, bunları çok fazla önemsemeyeceğiz. Temmuz ayında başlanması gereken yeni sezon hazırlıkları 12 Eylül’de başladı. 70 günlük bir kaybımız var. Fiziksel olarak eksiğiz ama geri adım atmayacağız hiçbir zaman. Zamanla kaybetmeyi sevmeyen bir karakterimiz olacak. 4-5 ay sonra takımdaki değişim ortaya çıkacak. Sabra ihtiyacımız var. Galibiyetler konusunda çok acele etmeden biraz sisteme odaklanmalıyız. Zamana ihtiyacımız var. Bu yolda sabır çok önemli.”
 
1 YILLIK SÖZLEŞMEYİ BEN İSTEDİM
 
Selçuklu Basketbol ile 1 yıllık sözleşme imzaladığını belirten deneyimli antrenör, “1 yıllık sözleşmeyi ben istedim. Kulübün önünü görmesini istedim. Geçmiş dönemlerde tüm yapılandırmalarda başarılı oldum. Benim sistemin hep başarılı olmuştur. Türk basketboluna damga vuracak isimler yetiştirdim. Benden uzun süreli yararlanmak istediğini söyledi yönetim ama bazı birliktelikler bile hemen bozulabiliyor. Ben birbirimize zaman tanıyalım istedim. Sezon içinde şartlar olumlu giderse 3 yıllık sözleşme imzalayabileceğimi belirttim. Şu an için her şey olumlu gidiyor. Harika bir sistem ve iyi insanlar var. Şimdiye kadar bu iyi niyetlerine karşın istedikleri altyapıyı görememişler. Bizleri görecekler ve karar verecekler. Beğenmiyorsan göndereceksin. Benim kendime güvenim yüksek. Bazı antrenörler 3 yıllık sözleşme ister. Ancak ben öncelikle takım içinde huzur ve güven isterim. Para için durmam” ifadelerine yer verdi.
 
KONYA’DA BASKETBOL POTANSİYELİ VAR
 
Bu yolda Konya basınından ve Konya basketbol camiasından destek beklediklerini söyleyen Hakan Kocakurt, “Yaptığımız iyi işlerin geniş kitlelere duyurulması gerekiyor. Antrenörlükte 38.yılım. Mesleğimde ilk günkü kadar heyecanlıyım. Okullarda taramalar yapacağız. Konya’da basketbol altyapısını canlandıracağız. Konya’da basketbol potansiyeli çok iyi. Recep Albay 40 yıldır uğraşıyor Konya basketbolu için. Çok önemli değerler çıkardı. Şu an Recep hocadan bayrağı devralıp sistemi daha da büyütmek istiyoruz. Onun kattıklarına artı değerler katalım istiyorum. Daha önce Konya’dan yetişen oyuncular başka takımlara gitti. Biz kalıcı bir sistem ve altyapı kurulması adına çaba göstereceğiz” şeklinde görüş belirtti.
 
CENGİZ HOCA İLE ÇOK İYİ ANLAŞIYORUZ
 

TBL’de yer alan A takımla ilgili de görüşlerini paylaşan Kocakurt, “Şu an TBL’de bir takımımızın olmasını çok değerli buluyorum. A takım bana göre Süper Lig’e çıkma adaylarından. Cengiz hoca çok başarılı bir koç ve takımı zamanla iyi yerlere getirecektir. Çok karakterli ve dobra olduğu için bazen anlaşılmıyor. 30 yıldır tanışırız. Hemen irtibat kurduk ve neler yapabileceklerimizi konuştuk. Altyapıdan da gelmesi bizim için şans. Dilimizi çok iyi anlıyor. Şu an bizle çok ilgileniyor. Cengiz hoca ile el ele vererek hem A takım hem de altyapıyı yükselteceğiz. Müthiş bir uyumumuz var. Manisa’da şu an ancak altyapı için oyuncular tavsiye ediyor. Çok güzel bir aile ortamımız var. Umarım Konya basketboluna güzel katkılar sağlarız” açıklamasında bulundu. 

Yorumlar Okunma: 2341