Gören: Türk Telekom, sağlam temellerle çıkışını sürdürecek - BasketFaul.com

Gören: Türk Telekom, sağlam temellerle çıkışını sürdürecek

19-09-18 15:33
Şüphesiz benim için de geçen sezon canlı şahitlik ettiğim en özel başarılardan biri oldu Türk Telekom'un şampiyonluğu. Geçen sezon ilk röportajımı Coach Burak Gören'le yapmıştım. Sonra kendisinin de sezonda verdiği ilk röportaj olduğunu öğrenmiştim. Geçen başarılı sezona bakarsak bu sezon bunu devam etmek istedim ve yeni sezon öncesi Türk Telekom Coach'u Burak Gören bir araya gelerek gelecek hedeflerinden ve yeni Türk Telekom'dan konuştuk.

"Büyük bir kulübü tekrar ayağa kaldırmanın gururu var"

Öncelikle ilk röportajda koyulan hedeflere şimdi bakıldığında ulaşılmış olduğuna değindiğimde Coach, bu durumun onları çok mutlu ettiği belirtti:  

"Sizinle yaptığımız ilk röportajımı dün gibi hatırlıyorum. Ankara basketbolunu çok iyi bilen ve buradan yetişmiş bir antrenör olarak, ilk röportajda söylediğim herşeyin gerçekleşmiş olmasından dolayı mutluyuz.

Türk Telekom'un potansiyelini, vizyonunu, geçmişteki başarılarının bize ışık tutacağını ve kulübü ait olduğu yere getirmek için çabalayacağımızı söylemiştik. Ayrıca salona Ankara seyircisini mutlaka çekeceğimizi ve onların basketbolu çok özlediğinden bahsetmiştik. Daha organize, sert, sağlam ve disiplinli bir basketbol takımı vaadetmştik. 

Geçen sene bütün sezonu çok ciddi bir şekilde domine ederek tamamladık. Yani bu sadece kadro kalitesinin getirdiği bir başarı olmadı. Zaten ligin tüm parametrelerine baktığınız zamanda hepsinde en öndeydik. 

Dolayısıyla bütün bu anlamda geçen sene bizim için Türk Telekom'u tekrar ayağa kalkışı, tekrar eski günlerine dönebilmesi için kritik bir sezondu. Hepimiz de bunları başarmış olmanın mutluluğu ve gurur var. Kendi çocuklarımıza anlatacağımız büyük bir başarı hikayesi ve büyük bir kulübü tekrar ayağa kaldırmanın gururu var."

"Biz burada uzun vadeli ve sağlam temeli olan bir yapı inşaa etmeye çalıştık ve bunu başardık"

Geçen sezondan şu an geldikleri noktanın ise kendilerini gururlandırdığını belirten Coach, "Türk Telekom'da ilk gün oyuncularıma toplantıda Türk Telekom'un kesinlikle bu ligde olmasını kabul etmiyorum, demiştim. Onlar da sağolsunlar bütün yıl boyunca kabul etmediklerini bize gösterdiler. Biz burada uzun vadeli ve sağlam temeli olan bir yapı inşaa etmeye çalıştık ve bunu başardık."

Milli takımla oynadıkları hazırlık maçının Ankara seyiricisiyle yeni kadronun ilk karşılaşması açısından önemli bir fırsat olduğunu ve kendilerinin de ortaya koydukları iyi oyunla bunu iyi değerlendirdiğini ifade eden Coach yeni sezonla ilgili şunları kaydetti:

"Geçen sezon Türk Telekom'da ne gördüysek onun daha gelişmiş halini hedefliyoruz. Ben takım oyununa çok inanan bir insanım. Bunu oynattığım basketbolda zaten rakamlar da gösteriyor. Topu paylaşmayı seven, pas temposunun çok yüksek olduğu basketbol oynatmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu sezon da yine çok asist yapan, çok üreten, herkesin oyunun içinde olduğu çok tempolu, savunmada da agresif ve sert bir Türk Telekom göreceğiz. Zaten yaptığımız transferleri de buna göre yaptık. Dengeli bir kimya kurmaya çalıştık. Geçen sezondan 7 tane oyuncumuz devam ediyor. Orada oluşmuş bir kimya vardı. Biz bu kimyanın üzerine 4 yabancı takviyesiyle birlikte  yerli olarak Metin Türen ve Yunus Emre Sonsırma'yı aldık." 

Bu sene iki senenin aradan sonra tekrar geri döndüğü BSL macerasının yanında bir de Eurocup'da oynayacaklarını söyleyen Coach, belki de ilk kez üst lige çıktığı sezon bir takımın Eurocup davetini aldığına dikkat çekti:

"BSL önemli bir lig. Bu sene yeni 5 yabancı kuralı eklendi. Bu kuralın Türk oyuncular için ciddi bir şans olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda yaptığı atılımlarla da Avrupa'nın sayılı liglerinden biri oldu. Ben bunu birinci ve ikinci diye nitelendirmekten ziyade kapasite ve Coach kalitesi olarak gerçekten Avrupa'nın en önemli liglerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu ligde biz iyi bir yerde olmak için çok büyük çaba göstermemiz gerektiğinin farkındayız ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Tabii bununla birlikte Eurocup maceramız da var. Çok da zorlu bir gruptayız baktığımızda. Ama biz her iki yerde iyi basketbolumuzu sahaya yansıtarak istediğimiz sonuçları elde edeceğimize inanıyoruz."

"Bütün Ankara'nın heyecanla beklediği Türk Telekom artık geri döndü."

Ayrıca salonun oturma düzenindeki değişiklikle salon atmosferinin daha iyi hale geldiğini ve seyirciyle ortaya iyi bir enerji çıkacağına da değinen Coach, herkesi salona davet ettiği sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Biz Telekom olarak sistemli ve planlı bir işin peşinden koşuyoruz. Plansız hiçbir iş yapmadık. Geldiğimiz günden beri attığımız her adımı planlı bir şekilde atıyoruz. Sistemli ve planlı oluşumuzun bizi başarıya götürdüğünü defalarca test ettik. Bu sezon da başarıya götüreceğini biliyoruz. Dolayısıyla şu anda daha inşaata yeni başladık. Temelin üzerine birşey çıkmaya çalışıyoruz. Türk Telekom, ait olduğu ve alışık olduğu yerde. Bir daha TBL'ye geri dönmemek üzere, sağlam temellerle çıkışını sürdürecektir. Herkesten büyük destek bekliyoruz. Bütün Ankara'nın heyecanla beklediği telekom artık geri döndü. Biz de seyirciyi salona beliyoruz."
 

Yorumlar Okunma: 1627