Memnun: Çok umutluyum (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Memnun: Çok umutluyum (Gençalp Kozan)

19-09-18 16:22
22-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Kadınlar Dünya Kupası için bugün İspanya'nın Tenerife kentine doğru yola çıkan A Milli Takım'ın başantrenorü Ekrem Memnun ile bir araya geldik:

Maç sonları yakın dönemde, Rio 2016 gibi turnuvalarda canımızı çok yakmıştı koç. Sizin kariyerinizde de parlak maç sonları var, 2014 Euroleague Final Four'u gibi... Kamp dönemi boyunca kızları bu tip anlara hazırlamak önemli gündem maddelerinden biri oldu sanırım.

Takımın içinde daha önce bu turnuvaları oynayanlar ve genç arkadaşlarımız iç içe. Ben takımın teknik ve fiziksel anlamda Dünya Kupası'na hazır olduğunu düşünüyorum ama turnuva psikolojisini yönetmek de bu işin bir parçası. Her turnuvanın kendine ait bir havası, ruh hali olur. Bu noktada pozitif kalmak çok kritik, kamp döneminde oyuncularla bunu sürekli konuştuk. Umarız her şey yolunda gider ama kötü bir sürprizle karşılaştığımızda dahi takımdaki olumlu havayı sürdürmemiz gerekiyor. Turnuvada siz nefes aldıkça şansınız devam ediyor demektir. Biz bu şansı devam ettirmek için ne gerekiyorsa yapacağız.

Grupta Avrupa takımı yok, güçlü bir Avustralya'nın yanında Nijerya ve Arjantin... Bunun bir avantajı ya da dezavantajı var mı?

Bana göre çalıştıysan her koşulda avantajlısın, yeterince hazır olmadığında da hiçbir avantajın olmaz. Bu hayatın içinde de böyledir. Ben oyuncularıma, kendime, takımıma güveniyorum. Bu takımın geçmişine ve yarattığı kültüre, bu insanların ahlakına inanıyorum. Maçlar oynanmadan kazanılmıyor; sakin, akıllı oynayıp bütün mücadelemizi sergileyeceğiz. 

Koç 2011 Eurobasket'te gümüş madalya alan kadroya baktığımızda şu an sadece Işıl Alben ve Bahar Çağlar'ı burada görüyoruz. Yıllarca "Acaba Nevriye, Birsel, Tuğba gibi oyuncular bıraktığında ne olacak?" diye soruluyordu ancak başarı düzeyimizde büyük değişimler yaşamadık. Bu geçiş sürecini yumuşak atlattık, değil mi?

Bu işin tahminler üzerinden yüremeyeceğini vurgulamak gerekiyor, tabii ki belli başlı verileri göz önünde bulundurarak tahminler yapılıyor fakat nihayetinde sahaya insanlar çıkıyor. Bizim milli takım kültürümüz olduğu kesin, bu dünya tarafından da tescillenmiş bir şey. Burada koç, staff, oyuncular sürekli değişiyor ve bu bir çeşit bayrak yarışı. Bu kültürün içinde kalıp Türk Milli Takımı formasını giydiklerinde takımdaki tüm isimlerin oyunu büyüyor. Daha önceki o takım da bir günde oluşmadı, 10 yıl sürdü. Ben yeni arkadaşlarımızdan da sorumluluk aldıkça önemli yerlere geleceğini düşünüyorum.

Bununla birlikte son iki Avrupa Şampiyonası'nda 13/16'lük bir galibiyet oranımız var ki bu madalya alan takımların çoğundan daha yüksek. Kaybettiğimiz iki talihsiz kırılma maçı var, olumlu yönden bakarsak bunu takım değişirken yaşadık ve tecrübe edindik. Çok umutluyum, özellikle oyuncuların tavrı beni şevklendiriyor.

Diğer bir taraftan da jenerasyonun değişmeye başladığı, 2015-17 yılları arasındaki iki sezonda sahada 4 yabancı vardı. Yani hem önemli oyuncularımız ayrıldı hem de yerine geleceklerin sürelerinde büyük azalma yaşandı. Bu hiç gündeme gelmedi ama söylediğim şartlarda bile hedeflerimize tutunabilmiş olmamız beni daha da ümitlendiriyor. Oyuncuları yürekten kutluyorum; milli takıma her geldiklerinde aynı bilinci, disiplini sergiliyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum. 

Yorumlar Okunma: 1246