Başarı, Zorlu Başarısızlıklarda Pişenlerin İşidir (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Başarı, Zorlu Başarısızlıklarda Pişenlerin İşidir (İlker Yıldız)

24-09-18 11:55
2018 FİBA Kadınlar Dünya Kupası B grubu 2. maçında Nijerya'ya hiç beklemediğimiz şekilde 74-68 mağlup olduk.

Quanitra Hollingsworth'un erken faul problemine girmesi, hakemlerin maçı iyi yönetememesi, Esra Ural Topuz'un sakatlığı, Ayşe Cora'nın beklenen performansının çok uzağında kalması, ribauntlarda üstünlüğü rakibe kaptırmamız, dış atışlarda ve serbest atışlardaki düşük yüzdemiz, oyun kurucularımızın ceza atışlarını değerlendirememesi... Her halde bu kadar olumsuzluğun bir arada olma ihtimali 100 maçta 1'dir.

Bize bundan sonra gerekli olan oyundaki kırılganlığımızı üzerimizden atıp, güçlü bir takım ruhu kazanmamızdır. Dünkü mağlubiyete rağmen takımımız adına güzel gelişmelerinde yaşandığını görüyoruz. Olcay Çakır Turgut’un özgüvenini kazandığı ve bir numaralı pozisyonda Işıl Alben’e sayı yönünden de turnuvada katkıda bulunacağını gösterdi. Asena Yalçın savunmada rakip oyun kuruculara yaptığı baskı ile onları bezdirebileceğini ve top kayıplarına sürükleyeceğini gösterdi. Cansu Köksal takım içinde kriz anlarında camı kıracak ve sorumluluk alacak oyuncu olduğunu dünkü maçta iki kritik şutu sayıya çevirerek gösterdi. Bahar Çağlar her zaman olduğu gibi milli takımdaki istikrarlı oyununu ve olumlu katkısını sürdürmeye devam ediyor. Quanitra Hollingsworth faul problemine girmediği taktirde pota altında hemen hemen rakipsiz olduğunu kısa süredeki katkısıyla gösterdi. Takımımızda yavaş yavaş taşların yerine oturmaya başladığını görmek umut verici. Turnuva uzun bir süreci kapsıyor ve geç kalmadan takımımız adına taşların yerine oturmaya başladığını görmek umut verici.

Takımımız adına en önemli eksik taş ise Ayşe Cora’nın henüz beklediğimiz katkıyı verememesi. Milli Takımımızın hazırlık döneminde oynadığı son özel maçlarda çift haneli sayı üreten Ayşe Cora’nın ritmini yakaladığı zaman, iki numaralı pozisyonda ciddi sayı katkıları olacaktır. Ayşe Cora’nın sayı katkılarıyla birlikte oyunun hücumda sıkışmasının önüne geçip, takımın özlediğimiz tarzdaki akışkan oyununa kavuşacağına inanıyorum. Oyun ritmini tam olarak yakalayamayan diğer bir oyuncumuz ise Tuğçe Canıtez. Tuğçe Canıtez’den beklediğimiz savunma ve hücum ribaunt katkılarıyla birlikte sayı katkısını da alabilirsek işte o zaman bizim karşımızda duracak rakip olacağını düşünmüyorum.

Ben, Kadın Milli Takımımızın olumsuz neticelenen Nijerya maçından sonra turnuvaya takım olarak daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Hatırlarsak, gümüş madalya aldığımız 2011 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası Finalleri'nde ilk dört maçımızdan üçünü kaybetmiştik. Aldığımız üç mağlubiyetten sonra peş peşe dört galibiyet alarak ve yarı finalde güçlü Fransa’yı uzatmada yenerek, Rusya ile final oynama başarısı göstermiştik. 2011 yılında aldığımız gümüş madalya aynı zamanda A Milli Kadın Basketbol Takımımızın Avrupa Şampiyonaları tarihinde aldığı ilk madalyaydı. Bu madalya aslında bir inancın zaferiydi, pes etmemenin zaferiydi, takım ruhunun zaferiydi.

Aynı inancın 2011 yılından itibaren devam ettiğine sıkça şahit olduk. 2015 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası çeyrek finalinde kaybedilen Sırbistan maçından sonra Rusya karşısında kazanılan beşincilik maçında; 2016 Rio Olimpiyatlarının ilk iki maçında Avustralya ve Fransa’ya kaybedilen maçlardan sonra ard arda alınan üç galibiyet ve son saniye kaybedilen İspanya maçındaki mücadelede; 2017 yılında çeyrek finalde Yunanistan’a karşı farklı kaybedilen maçtan sonra gelen peş peşe iki galibiyet ve alınan Dünya Kupası vizesinde de gördük.… Bunlar gibi daha birçok olayı sayabilirim. Ama en önemli unsur Kadın Basketbol Milli Takımımızın son 10-15 yıllık süreçte karakteri haline gelmiş olan ne olursa olsun pes etmeme özelliği ve takım ruhudur. Ben bundan sonraki süreçte takımımız adına daha da kuvvetli bir kenetlenme bekliyorum. Her anlamda takım içinde taşların yerine oturup, bundan sonraki süreçte turnuvada ritmimizi bulacağımıza

inancım tam. Bizler milli takımımıza bu zor anlarında destek olursak, onların takım ruhunu kuvvetlendirmelerine de katkı da bulunmuş oluruz. Onlar bu desteği fazlasıyla hak ediyor.

Felsefe Profesörü Nermi Uygur’un “Yaşama Felsefesi” kitabında okuduğum güzel bir cümleyi üç gün önce sosyal medya hesabımdan paylaşmıştım. Nermi Uygur şöyle diyor: ”Başarısızlık, gerçekte çok kişiye vergidir. Başarısızlığı en yaraşır biçimde değerlendirmekse, pek az kişinin üstesinden gelebileceği bir anlatımdır. Kişilik kolay başarıcıların değil, zorlu başarısızlıklarda pişenlerin işidir. Güzel şeyler çileyle kotarılır.” Bu cümlenin tam da milli takımımız için uygun olduğunu düşünüyorum. Karakterli ve uzun yılların emeğiyle yoğrulmuş bir takımız. Takımımızın bugünlere gelmesini sağlayan ve olgunlaştıran da yaşadığımız olumsuzluklar karşısında gösterdiğimiz reaksiyondur.

Nijerya mağlubiyetini ders alınacak bir kaza olarak görüyor ve şimdi bütünleşme zamanı olduğunu düşünüyorum. Kadın Milli Takımımızın bu turnuvada madalya alacağına inancım tamdır. Salı günü Avustralya maçında gerçek kimliğimize bürüneceğimize de inanıyorum.

Her şey A Milli Takımlarımız için. 

Yorumlar Okunma: 2121