Tenerife günlükleri (Mertay Kuğay) - BasketFaul.com

Tenerife günlükleri (Mertay Kuğay)

25-09-18 08:29
Testi kırılınca yol gösteren çok olurmuş. Tam da Türkler’e has bir atasözü. Felaket tellallığını seven, başarısızlıktan beslenen bir milletiz. Başarıyı övmektense, başarısızlık için etekten çekiştirmeyi çok seviyoruz. Halbuki beklendiği gibi, Arjantin ve Nijerya’yı yensek, yine beklendiği gibi Avustralya’ya yenilsek herşey hayatın olağan akışına uygun olacaktı. Onu yapamayınca binbir senaryoyu yazmaya başladık. Yok ABD ile eşleşmekten kaçıyormuşuz, yok Yunanistan bize ters geliyormuş…vs.

Kadın hırsı nedir bilir misiniz siz ? Ben çok iyi bilirim. O sahada maçı kazanmak için canını dişine takar Türk Kadını. Ne eşleşme dinler ne de bir başka hesap. Olmadı. Normal şartlar altında kesinlikle rahat kazanacağımız bir maçı önce kendi hatalarımızla, sonra da hakem hatalarıyla kaybettik. Kendi hatalarımızı yazmaya gerek yok. Birçok basketbol eleştirmeni yıkmadan, dökmeden yapıcı bir üslupla teknik eleştirilerini dile getirdiler zaten.

Ben hakemlerinkine kısaca deyineyim:

Panamalı hakemin orta sahadan ve itiraz kesinlikle kendi manyetik alanında değilken Coach Ekrem Memnun’a çaldığı teknik faul son derece gereksizdi. Ekrem Memnun hakemlere karşı, takımı geriye düşmesine rağmen en uysal maçlarından birini yönetti. Panamalı hakem maçın başhakemi de değildi. Neden böyle bir görev edindi bilemedim. FIBA hakem direktörü Carl Jungebrand gerekli uyarıyı yapmıştır kanısındayım.

Çinli hakemin Quanitra’ya boyalı alanda dönerek attığı muhteşem baskete rakibin temasına çaldığı hücum faul maçın teknik anlamda en hatalı kararıydı belki de. Karar basket faul olmalıydı. Tam da coşup yürüdüğümüz dakikalardı. Fren oldu o karar.

Avustralyalı hakemin 4 faullü Quanitra’nın basketinde oluşan temasa istediği faul mimiğine çaldığı teknik faul bardağı taşırdı. Q yoksa hayat zor bizim takımımızda. Çalınan bu beşinci faul maçın galibini hakemin belirlemesine neden oldu. Ha ben burada “bizim grubun maçını neden grubun bir başka takımının milletinden hakem yönetiyor” yaygarasını koparmam. FIBA oraları aştı artık. İlk gün de Avustralya-Nijerya maçını Yener Yılmaz ile Arjantinli bir hakem yönetti. Kimse bizim düşündüklerimizi düşünmedi. Burada hakemi milletinden ayrıştırarak, sadece hakem olarak eleştirmek gerek.
 
Şimdi grubumuzdaki son maça gelelim. En kötü grup üçüncüsü olacağımız kesin. Kaybedecek bir şeyimiz yok. İyi basketbol ile doğru sonucu almaya çalışmalıyız. +18 averajlı Avustralya’yı 13 sayı farkla yendiğimizde grup birincisi olacağız. Önemli. Arjantin Nijerya’yı yendiği takdirde bizim bir sayılık Avustralya galibiyetimiz bile bizi grup birincisi yapar. Ütopik mi ? Nijerya’nın bizi yenmesinden daha ütopik değil. Why not yani.

Ama hepsinden önemlisi, olası bir çapraz eşleşmesi öncesi doğru basketbolu oynamak gerek. Çarşamba tamam mı devam mı maçına çıkmamız muhtemel olduğuna göre, doğruyu oynamak Çarşamba’nın özgüvenini sağlayacaktır kızlarımıza.

Quanitra’nın alternatifsiz olduğunun bilincinde olduğu, başrol oyuncularımızın yeniden kendi kuvvetlerinin farkına vardığı bir maçı izlemek hepimizin özlemi. Kızlar zor günleri başarır. Salı ve Çarşamba onların olsun. 

Yorumlar Okunma: 2861