Ennis: Obradovic oyun kurucular için iyi bir okul (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Ennis: Obradovic oyun kurucular için iyi bir okul (Gençalp Kozan)

26-09-18 00:03
Kulüp tarafından düzenlenen medya gününde son Euroleague finalistiyle vakit geçirme fırsatımız oldu. Takımda göze çırpan ilk şey, yeni transferler Tyler Ennis ve Joffrey Lauvergne'in takımın yeni parçaları izlenimi vermeyişiydi. Elbette bu takımın alamet-i farikalarından birinin ''arkadaşlık'' olduğu sürekli konuşuluyor ancak hayatında ilk kez ülkesinden ayrı yaşayan birinin yıllardır birbirini tanıyan insanların arasında hiç sırıtmaması dostluk, samimiyet, takımdaşlık gibi soyut kavramları Fenerbahçe'nin somut kıldığına işaret ediyor. Şimdi sözü çetenin yeni üyesi Tyler Ennis'e bırakalım...
 
Abin Dylan Ennis geçen sene Kızılyıldız forması giymişti, gelmeden önce ona danıştın mı? Malum Türk ve Sırp kültürleri arasında da tarihten gelen önemli benzerlikler var...

Evet evet, zaten abimle her gün, her türlü konuda konuşuruz. Onun dışında daha önce Fenerbahçe'de oynayan oyuncularla ve Obradovic'le çalışmış olan birçok kişiyle de iletişime geçtim. Buradaki organizasyonla ilgili tek bir kötü cümle duymadım, herkesin Fenerbahçe'yle bir gönül bağı var gibiydi. Burası Avrupa'daki en iyi organizasyona sahip kulüp olabilir, yani ben kararımı İstanbul'a gelmeden de rahatlıkla verebilmiştim. Fenerbahçe'nin tarihi ve taraftar kültürü de beni etkileyen faktörlerden bazılarıydı.

Oyun karakterin Avrupa basketboluna çok yatkın, bu sebeple önceki sezonlarda da Euroleague takımlarından teklif aldığına eminim. Gelmek için neden 2018 yazını seçtin?

Geçen sezonun sonunda Lakers ile sözleşmem sona ermişti ve boştaydım. Yazın birkaç teklif vardı ama en cazip gelen burası oldu çünkü ben 24 yaşındayım ve hâlâ öğreneceğim, oyunuma katmam gereken çok şey var. Koç Obradovic de özellikle bir point guard için en iyi okullardan biri. Onunla çalışırken kendimi her geçen hafta geliştirebileceğimi hissediyorum. Aynı zamanda Euroleague gibi rekabet düzeyi çok yukarıda olan bir ligin en güçlü takımlardan birinin parçası olacaktım. Kim istemez ki?

Burada oyununu geliştirip NBA'e giden çok fazla oyuncu oldu. Amerika'ya geri dönme gibi bir arzun var mı, varsa Fenerbahçe'nin NBA'e sürekli oyuncu vermesi transfer sürecinde ne kadar etkiliydi?

Öyle bir planım yok aslında. Şu an tek odak noktam bu sezonu takım olarak nasıl geçireceğimiz ve burada sağlayabileceğim gelişim. Her şeyden önce maçları kazanmamız lazım ve bu sırada da Avrupa'ya uyum sürecini atlatmaya çalışacağım. Bu noktada hem koç, hem de takım arkadaşlarım bana destek oluyor, mesela 1 milyon yıldır burada oynayan Bobby (Gülüyor).

En iyi arkadaşın da Bobby Dixon sanırım...

Yani... Bobby oda arkadaşım ve ikimiz de Amerikalı olduğumuz için çok çabuk kaynaştık. Aynı pozisyonda olduğumuz için de ondan özellikle setler konusunda sıkça yardım alıyorum. Takımda herkesin beni çok iyi karşıladığını da belirtmem lazım, saha içinde de dışında da iletişimimiz çok kuvvetli.

NBA'de oyunculara özgürlük tanıyan, nispeten daha rahat, ''David Blatt tipi'', koçlara alışkınsınız. Obradovic'in olduğu takımlarda ise patron genellikle koçun kendisidir (Gülüyoruz). Bu durum seni hiç endişelendirdi mi?

Takıma katıldığımdan beri kendimi hiç sınırlanmış hissetmedim. Aslında koç için önemli olan oyunu iyi okuyup en doğru şekilde seti inşa edebilmemiz. "Sayıyı kim atmış, asist kimdenmiş?" bunları önemsemiyor. Ben de bir oyun kurucu olarak öncelikle takımımı düşünürüm. O gün istatistik kağıdında Tyler Ennis'in yanında 0 ya da 25 sayı yazmasından ziyade takım arkadaşlarıma yardımcı olmam ve maçı kazanmamız önemli.

Takımın önceliği yıllardır değişmiyor: topu paylaşmak. Seni tanıdığım ve söylediklerinden anladığım kadarıyla senin için de öyle...

Kolejden beri bana verilen çeşitli roller var ve o gün neye ihtiyaç duyulursa onu uygulamayı çalışıyorum. Bir süredir NBA'de benden pas akışını sağlamam isteniyordu ve ben de bunu yapıp diğer oyuncuları devreye sokmaya çalışıyordum. İçeri girdiğimde uygun pozisyonda bitirmek de iyi bir seçenek tabii ki. Sene içinde bu anlar geldiğinde daha agresif olmaya çalışacağım.

Koçla şu ana kadar çalıştığınız periyodu özetlemeni rica etsem neler söyleyebilirsin?

Geldikten sonraki ilk iki hafta sadece antrenmanla geçti, sonrasında da bildiğin gibi hazırlık maçları başladı. Tabii ki hâlâ oyunun içindeki bazı kuralları, koçun benden istediklerini hazmetmeye çalışıyorum ama Obradovic çok zeki, basketbolu farklı okuyabilen birisi. Alışma sürecindeki en büyük yardımcımın da o olacağına inanıyorum.

Kolej yıllarını geçirdiğin Syracuse'dan 2-3 alan savunmasına çok aşinasın. Fenerbahçe ise özellikle geçen sezondan beri savunmada adam değişimini temel alıyor. Çok fazla detay isteyen, nispeten zor bir anlayış. Hazır mısın?

Bu konuda NBA'deki yılların ekmeğini yiyorum desem yalan olmaz. Son dönemde adam değişme savunması çok popüler oldu ve Lakers'ta biz de her şeyi değişerek savunmaya başlamıştık. Dolayısıyla ben de kendimden daha güçlü, uzun oyuncuları savundum. Ama yine de çalışmaya devam etmem lazım.

Yorumlar Okunma: 3852