Kalinic: Geri dönme vakti geldi (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Kalinic: Geri dönme vakti geldi (Gençalp Kozan)

27-09-18 10:54
Basketbolu sadece oynamayan, aynı anda düşünen, düşündüklerini ifade etmekten, eleştiri yapmaktan çekinmeyen, entellektüel seviyesi yüksek Nikola Kalinic ile Fenerbahçe'nin medya gününde sohbet fırsatı buldum. Sakatlıkları nedeniyle geçen sezon katkısı azalan Kalinic şimdi kendisini çok daha hazır hissettiğini söyledi, oyuncu haklarıyla ilgili düşüncelerini dile getirdi, oyuncuların lokavt hakkından söz etti.

İşte hem basketbolcu, ham basketbol düşünürü Kalinic ile yaptığımız söyleşi...

 

Geçen sezonki Euroleague Final Four'u takımda sen dahil birçok kişinin yolunun geçtiği Belgrad'daydı. Orada kaybetmiş olmak ruh halinizi nasıl etkiledi?

Belgrad'da doğup büyümemiş olabilirim ama orada uzun süre yaşadım ve bir sürü arkadaşım var, takımda başta koç olmak üzere birçok kişi için de bu şekilde. Kaybetmek her zaman zordur ama durum böyle olunca oradayken daha da farklı hissettik. Finale kadar gelmek kupanın iki tarafa da gidebileceğini gösterse de finaldeki o mağlubiyet, Belgrad'da bizim için oluşan mükemmel atmosferle birlikte bizim için çok üzücü ve beklenmedik bir hâle geldi. Şimdi elimizde yeni bir fırsat var. Daha sert ve akıllı olup çok çalışarak kupayı kazanmak istiyoruz.

Kupayı kaybettiğiniz akşam beIN Sports'tan Didem Gürser'e verdiğin röportaj daha önce hiç görmediğim türden bir şeydi. Oyuncular duygularını özellikle röportajlarda pek belli etmezler ama senin cümlelerinde büyük bir hayal kırıklığı vardı sanki...

Öncelikle o günü hatırlattığın için teşekkür ederim (!). Yani bahsettiğin durum iyi bir şey olsa gerek, bence hepimiz hayata daha dürüst yaklaşmalıyız. Büyük çoğunluk "En iyimizi vereceğiz." ya da "Daha iyi olacağız." gibi klişe cümleler kurmayı tercih ediyor. Röportaja gelecek olursak evet o gün gerçekten çok üzgündüm, rol kesmedim. Benim için çok zor bir akşamdı. Şu an sana karşı da ne düşünüyorsam onu dile getiriyorum mesela. Finali kaybettiğimiz akşam hâlâ aklımda ve bu beni daha çok motive ediyor. Kazanmak için artık daha önemli bir nedenim var.

Önceki yıl senin için bir anlamda yenilenme sezonu oldu diyebiliriz. Peki biz yeni Nikola Kaliniç'ten ne beklemeliyiz?

Artık geri dönme vakti geldi... Sakatlıktan önceki altı sene boyunca yaz ayları dahil sürekli maça çıktım. Geçen sezon ise zihnen yeniden basketbola döneceğim ana hazırlanmakla geçti ve açıkçası biraz da vücudumu dinledim. Bu yüzden bu yıl kendimi daha hazır hissediyorum.

Az önce düşüncelerini söylerken çekinmediğinden bahsetmiştik, yakın zamanda FIBA ve Euroleague topları arasındaki farklılıkla ilgili de bir şikayetin oldu. Sence diğer oyuncular neden kendilerini bu denli etkileyen konular hakkında fikirlerini ifade etmekten imtina ediyor?

Bunu "diğer oyuncular"a sormalısın, neden konuşmadıklarını bilemem ama korktukları için olduğunu sanmıyorum. Belki de sadece oyunlarına odaklanıp bu tarz konulara ilişmek istemiyorlardır. Gerçekten bilmiyorum!  Kendime gelirsek ben doğduğumdan beri meraklıydım, hayatta hem teknik hem de daha soyut konularda neyin nasıl işlediğini sürekli sorguluyorum. Düşündüğüm şeyleri de söylemekten çekinmem. Bu özelliğimin beni zaman zaman sıkıntıya soktuğu da oluyor ama bu benim, Nikola Kaliniç! Mesela bana farklı topla oynamak gerçekten saçma geliyor. Başka biri için küçük bir mesele olabilir ama telefonunuzu değiştirdiğinizde ne kadar zorlanıyorsanız biz de temel aracımız olan top değiştiğinde o kadar zorlanıyoruz. Üstelik bu, haftada iki kez başımıza geliyor. 

Bildiğin üzere Euroleague Oyuncular Birliği resmen kuruldu ve başkanı da senin yakınen tanıdığın bir isim (Gigi Datome). Seni de ileride benzer bir pozisyonda görebilir miyiz?

Gigi gibi mi? Bunun için önce onun görevi bırakması lazım (Gülüyoruz). 

Bence karakterin buna çok müsait.

Fena olmayabilir ama şu an takım elbise giyip kravat takmaya pek niyetim yok çünkü kendimi hâlâ genç hissediyorum. Ancak belki bir gün neden olmasın? Basketboldan gelen bir sürü insanla iletişim halinde olmak, onların fikirlerini dinlemek beni mutlu eder. Üstelik bu bana Avrupa'daki kulüplerin işleyişi hakkında da çok şey öğretecektir. 

Oyuncularla ilgili "Zaten hepsi milyoner, neden şikayet ediyorlar ki?" gibi yaygın bir düşünce var ama böyle bir oluşumun varlığı her şeyden önce kalite için zorunlu. NBA oyuncuları böyle bir birlik yaratıp daha iyi çalışma koşulları sağlıyorsa biz neden yapmayalım? Örneğin neden dinlenmek ve bireysel çalışma yapmak için fazladan bir günümüz olmasın ya da, tekrar ediyorum, niçin maçları aynı topla oynamayalım? Hatta bu, FIBA ve Euroleague arasındaki duruma da bir çözüm getirebilir. Yeter ki "Biz maçlarımızı şu tarihlerde oynamak, şu aralıkta da dinlenmek istiyoruz." diyebilelim. Böylece bu büyük bir mesele olmaktan çıkar. Özetle bu topluluk yeni kuruldu ve elbette her şey bir senede değişmeyecek ama uzun dönemde çok güzel gelişmeler vadediyor.

Senin de gelişmeleri yakından takip ettiğine eminim ama hatırlatmakta fayda var: Bu yaz Türkiye'de de birçok kulüp kapandı ve geçen sezonun maaşlarını eksik alıp halihazırda açıkta kalan birçok oyuncu bulunmakta...

Maalesef... Bu örgüt şu an sadece Euroleague'i kapsıyor ama ileride umuyorum tüm Avrupa'ya yayılacak ve hepimiz mesleğimizi daha mutlu şekilde yapma fırsatı elde edeceğiz. Şimdilik onlar için elimizden hiçbir şey gelmiyor fakat eminim günü geldiğinde bu tip kritik bir durumla karşılaştığımız zaman NBA'dekiler gibi lokavt hakkımızı kullanabiliyor olacağız. Böylece arkadaşlarımız para kazanamıyorken hiç kimse kazanamayacak. Belki bu noktaya gelmemiz zor gözüküyor ama başarabiliriz. Yeter ki birlikte hareket edelim...

Tıbba ilgin olduğunu biliyorum. Benim bugünkü sohbetten çıkardığım sonuç sadece iyi bir doktor değil, başarılı bir avukat da olabileceğin...

Teşekkür ederim. Hepsi birbirinden zor, aynı zamanda keyifli uzmanlık alanları. Kim bilir, belki sayı atamamaya başladığım zaman sınıfa gidip hukuk dersleri dinlerim.

Yorumlar Okunma: 4061