Gözün Görüp Gönülün Söyleyemedikleri (Hayri Solmaz) - BasketFaul.com

Gözün Görüp Gönülün Söyleyemedikleri (Hayri Solmaz)

27-09-18 17:14
Bu yazının başlığı “Testi Kırıldıktan Sonra 2” olabilirdi. Nedeni ise, sevgili Hayri Pekergin’in bugün okuduğum “Testi Kırıldıktan Sonra” başlıklı yazısının aylardan sonra klavye başına geçme dürtümü tahrik etmesidir.

Kadın Milli Takımı son dönemde üst düzey işler yaptı. Ekrem Memnun ve ekibinin hakkını sonuna kadar teslim ediyorum. Uzunca bir süredir alınabilecek en ileri sonuçlar alınıyor.

Savunma anlamında hemen herkes yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışıyor ama “birey bazında” hücum profili irdelenmeli.

Genel olarak şöyle bir oyuncu profilimiz var: Akıllı, hızlı, sert, güçlü, düzen oynamayı bilen, kenarı dinleyen, takım oyuncusu, şutör, penetre-pascı, pick and roll’cu, savunmacı ve “kısa” 1 - 2 numaralar. Ana özelliği topu yere vurmak olmayan, karar değiştirebilecek ve inisiyatif alabilecek özellikleri tartışmalı 4’ten devşirme 3 numara(lar). Ciddi fundamental ve çabukluk eksikliği olan, yüzü dönük ceza atışı tehdidi olan, pick and roll oynamayı bilen ve fakat “topu yere neredeyse hiç vuramayan” 4 - 5 numaralar.

Tabii ki istisnalar var, hatta 3 istisna var: Tecrübe, fayda sağlama, inisiyatif alabilme, güven telkin etme anlamında her zaman Işıl Alben. “Kısa” 1-2 tanımından uzak, yüksek potansiyelli ama pek de istikrarlı olmayan Olcay Çakır Turgut. Üçüncüsü de, en uzun, en güçlü, çabuk, atlet, dirençli, yüzü dönük tehdidi olmayan ve genel kesite bakıldığında olmazsa olmaz Quanitra Hollingsworth.

Uzatmadan söylüyorum. Oyunu yönlendirebilen, inisiyatif alabilen oyuncularımız 1.80’in altında. 1.80 - 1.90 arası oyuncularımız çoğunlukla tanımlanan temel rolleri alabilen oyuncular; genellikle o rol de çoğunlukla kısaların yarattığı pozisyonlarda ceza atışı bulmak.

1.90’ın üzerindeki oyuncularımız ise güçlü ancak istisnasız ciddi atletizm ve fundamental zorlukları hissedilen oyuncularımız.

Uzatmadan bitiriyorum. Bizim “boyut” yükseltmemiz şart. Ülke kadın basketbolu olarak 1.80’in üzerinde topu yere daha iyi vurabilen, inisiyatif alabilen, penetre edebilen ve hücumu bitirebilen “dış oyuncu” hedefini gözetmemiz şart.

“Eldeki malzeme bu”…

Evet, bu ama bakın voleybola, 1.90 civarında ve hatta üzerinde bir dolu atlet ve güçlü oyuncu var. Hatta ilginçtir ki birçok eski basketbolcunun kızı da nedense hep voleybola yönlenmiştir. Kadın basketbol altyapısının ne yapıp ne edip voleybola yönelen oyuncular gibi uygun fizikli, genetik kodu daha elverişli insan malzemesine daha çok yatırım yapması gerekiyor gibi görünüyor.

Peki, çuvaldızı kendimize batıralım. Liglerde halen oynayan uzun oyuncularımızı ilerletmek, pozisyonlarını bir numara aşağı çekebilmek için özel bir çaba var mıdır? Yoksa “verilen görevi yapsın, yeter” hala temel diskur mudur?

Hayri Pekergin doğruyu işaret etmiş: Testi kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur…

Basketbol dolu günler. 

Yorumlar Okunma: 3475