Melli: Herkes NBA'de oynamak ister - BasketFaul.com

Melli: Herkes NBA'de oynamak ister

28-09-18 18:45
Fenerbahçe‘nin İtalyan yıldızı Nicolo Melli, İtalyan basketbol portalı EuroDevotion‘a konuştu.

Melli, Obradovic‘in koçluk tarzı konusunda daha önce hiçbir oyuncusundan duymadığımız kadar ilginç ayrıntıları anlattı.

“Obradovic çalıştığı tüm oyunculara değer katmış bir koç. Onunla çalıştığım için çok mutluyum. Oyunun özellikle odaklandığı bir yönü yok, bir bütün olarak basketbolu anlatıyor. Bazen çok kısa ve bazen çok uzun öğütler verebiliyor ama öğrettikleri her zaman belli bir bütünlük içeriyor. Hep tam ve dolu konuşuyor, hiçbir zaman durmuyor. Hangi takımla oynarsanız oynayın böyle.”

“Obradovic’le çalışırken belli bir şeye odaklanarak çalışmıyoruz. Tek bir şeyi ayırıp seçeceksek herhalde yaptığınız işleri daha hızlı yapmak, durumları daha hızlı okuyup doğru seçimi yapmak olurdu.”

“Obradovic konusunda en çok değer verdiğim iki şey temel şeylere verdiği önem ve istikrar. Sonuçlar nasıl bir deha olduğunu gösteriyor, tarih yazıyor. Her yerde kazanmış bir koç. Bazen kadrosunu koruyarak bazen değiştirerek her zaman harika takımlar kurmuş, devamlılıkla iyi basketbol oynatıp sonuçlar almış bir koç.”

Belgrad’daki muhteşem Final Four performansının kötü bir hatıra olduğunu vurgulayan Melli asıl derdinin kendisi olmadığını belli etti.

“Belgrad’daki Final Four’un hatırası ağzımda acı, çok acı bir tat bırakıyor. Kendim iyi bir performans sergilemek yerine Fenerbahçe‘nin şampiyon olmasını tercih ederdim.”

Melli kariyerine kritik etki yapan iki koçun gelişimindeki rolünü vurgulamaktan da geri kalmadı. İlginç bir Obradovic-Trinchieri kıyası yaptı:

“Oyuncu olarak zekama ilişkin övgüler duymaktan hoşlanıyorum ama maalesef bazen hatalı kararlar da veriyorum. Eskisine göre çok daha fazla top kullanıyorum, hatalar da yapıyorum ama bu sayede oyunu daha iyi okuyorum, öğreniyorum. Bu noktada Obradovic ve Trinchieri’ye dönüyorum: Obradovic istedikleri konusunda çok net, Trinchieri ise bazı açılardan daha zor bir koçtu.”

Türkiye’de yaşanan ekonomik zorlukların da kendisini zorlamadığını ya da endişelendirmediğini de özellikle belirtti:

“Türkiye’nin durumunu özel olarak hepimiz takip ettik, özellikle de profesyonel durumumuz ve kontratlarımız için. Ama Maurizio Gherardini ve ekibinin verdiği güvenceler sayesinde rahattık. Kimse ayrılmak istemedi. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız konusunda garanti aldım.”

İtalyan oyuncu NBA konusunda muğlak ama belki de ilk kez istekli bir ifade kullandı:

“Her yıl kendime bir hedef belirliyorum. Milano‘dan bu yana yaptığım bir şey. Her sene bir yıl öncekinden daha iyi olmak istiyorum. Şu an bunu düşünüyorum. NBA’de oynamak tabii ki herkesin başarmak isteyeceği bir tecrübe.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 1447