Berk Demir: Darüşşafaka benim için biçilmiş kaftan - BasketFaul.com

Berk Demir: Darüşşafaka benim için biçilmiş kaftan

10-10-18 09:14

Yaz aylarında basketbolsuz kalamayanlar, Berk Demir'i altyapı milli takımlarında madalya serisi yaptığımız dönemin geleceği parlak uzunu olarak hatırlıyor. Ergenlik yıllarının önemli bir kısmını Efes'in Merter'deki tesislerinde geçiren Demir, kariyerindeki ilk transferini Doğuş Grubu'nun ayrılığı sonrası yeni bir yapılanmaya giden Darüşşafaka Tekfen yönünde gerçekleştirdi ve böylece A takıma kadar yükseldiği lacivert-beyazlılardan 23 yaşında ayrılmış oldu. Biz de kendisiyle Anadolu Efes'te geçirdiği uzun dönemi, yeni macerası Daçka'yı konuştuk:

Altyapıda sürekli sahadayken profesyonel hayatın başlamasıyla birlikte seni çok fazla izleyemez olduk, Efes'teki yabancı sayısı da bunda etkiliydi tabii. Bu süreçte basketbolu özledin mi?

Her oyuncu bulunduğu takımda süre almak ister ama Efes iddiası daima yüksek olan bir kulüp. Yabancı sayısının fazla olmasının yanında kalite olarak da üst düzey isimlerden oluşan bir takım vardı. Evet işler istediğim gibi ilerlemedi ama çok tecrübeli hocalarla çalıştım, değerli oyuncularla takım arkadaşı olma fırsatı buldum. Efes benim evim, kalbimdeki yeri baki. Şimdi yeni bir sayfa açma vakti, artık Daçkalıyım!

Darüşşafaka Tekfen'e gelmen için birçok farklı etken bir araya gelmiş gibiydi. Ahmet Çakı ile Efes'ten gelen tanışıklığınız, Daçka'nın kadrosunda küçülmeye gitmesi, bir Euroleague takımı olması, lige beş yabancı kotasının gelmesi gibi faktörleri sıralayabiliriz. Bir de İstanbul'da kalmak istediğini duymuştum...
 
İstanbul'da yaşamaya devam etmek olumlu bir faktör tabii ama transfer olurken temel kriterim süre ve sorumluluk alabilmekti. Yani Türkiye'nin başka bir ucunda benzer koşullar denk gelse oraya da gidebilirdim. Aslında yolun sonunda senin de bahsettiğin etkenlerin hepsi birleşti ve Darüşşafaka benim için biçilmiş kaftan haline geldi. Reddedilemeyecek bir teklifti, şu anda da her şey yolunda gidiyor. Umarım hem kendim hem de takım için güzel bir sezon olur.

Daçka'ya alışmakta hiç zorlanmamışsındır diye düşünüyorum. Yardımcı antrenörlerle genç oyuncular arasında genellikle daha farklı bir bağ kurulur ve Ahmet Çakı bu bağlamda birlikte çokça mesai yaptığın bir antrenör...

Aynen öyle! Ahmet abiyle diyalogumuz Efes döneminde de sağlamdı zaten. Aynı zamanda milli takımdan çok iyi tanıdığım Kartal Özmızrak, Doğuş Özdemiroğlu ve Emircan Koşut ile yeniden birlikteyiz. Alışma süreci gibi bir şey hiç yaşanmadı aslında (Gülüyor). Darüşşafaka köklü, geleneğinden de hareketle, aile gibi yaklaşan bir kulüp. Tüm bunlar olurken arkanızda profesyonel bir yapının varlığını da hissedebiliyorsunuz.

Peki bu yazı senin için farklı kılan şey neydi, yani takım değiştirmek için neden 2018 yazını seçtin?

Öncelikle değişiklik aradığım, değişime ihtiyacım olan bir dönemdi. Durum böyle olunca Anadolu Efes ile bir sezon daha sözleşmem varken karşılıklı anlaşarak feshetmeye karar verdik. Darüşşafaka Tekfen böyle bir fırsat sununca da tepmek istemedim. 

Bir takım sürekli kaybetmeye başladığında mağlubiyetlerin getirdiği olumsuz havanın tüm oyunculara sirayet ettiği sıkça söylenir. Esasında genç oyuncular için de en önemli şey motivasyon. Geçen seneki Efes'te bu tip zehirli bir hava var mıydı? Takımın genç oyuncusu olarak sen nasıl etkilendin?

Yani ben takım bana, az ya da çok, ne kadar ihtiyaç duyarsa onu karşılayabilecek şekilde kendimi hazır tutmaya çalıştım. Takım olarak da Euroleague'de sezonu sonuncu olarak bitirdik ama bunun Türkiye Ligi'nde bizi etkilemesine çok izin vermedik. Normal sezonda üçüncü sıraya kadar çıktık, Türkiye Kupası'nı kazandık. Finale de çıkabilecek kapasitedeydik ama iyi bir takıma, TOFAŞ'a elendik. Sonuç olarak Avrupa'daki mağlubiyetler bizi hedefimizden saptırmadı ancak yarı finalde iyi oynayan kazandı, böylece TOFAŞ'a elenmiş olduk.

Son olarak bu yıl seni THY Euroleague'de de izleyeceğiz, rakip mevkidaşlarına göz atınca Tornike Shengelia, Jan Vesely, Anthony Randolph gibi isimler dikkat çekiyor. Heyecan verici değil mi?

Euroleague 16 güçlü takımın birbiriyle çarpıştığı bir arena. Benim pozisyonumda da Avrupa'nın en kabiliyetli, ses getiren oyuncuları mevcut. Onlara karşı neler yapabileceğimi merak ediyorum, benim için güzel, tatlı bir heyecan olacak. Alnımın akıyla çıkmak için çabalayacağım.

Yorumlar Okunma: 4381