Euroleague başlarken (Can Kasaplar) - BasketFaul.com

Euroleague başlarken (Can Kasaplar)

11-10-18 15:31
Can KASAPLAR
Euroleague bugün başlıyor. İki temsilcimiz; Anadolu Efes ve Darüşşafaka Tekfen bugün, Fenerbahçe ise yarın sezonun ilk Euroleague karşılaşmaları için sahada olacaklar. Euroleague genelinde ve belki de NBA hariç birçok ligde yeni yapılanmaların, kritik ekonomik hesaplamaların basketbol görüşünü şekillendirdiği ve yansımalarının sahalarda gözle görülür olacağını düşünüyorum. Bu yansımalardan en önemlisinin oyunun savunma tarafına kayacağı (takım savunmalarının sonununda özellikle 1'e1 savunmaları ters eşleşmelerdeki savunma başarısı, isolation oyunlarındaki beceri ve taktiksel yaklaşımlar ve özellikle ribaundların) takımların kaderini belirleyeceği görüşündeyim. Ekonomik hesaplamaların coachların üzerine yüklediği en önemli problemlerden biri ise sahada liderlik yapabilecek eskilerin tabiriyle topu yere vurabilecek “yaratıcı” oyuncuyu bulma zorluğu. Belki de bu yaratıcılığı stimule etmek ve elimizdeki potansiyeli maximum verimlilikle değerlendirmek gerekli.
 
* Hazırlık ve takımlarımızın ligde oynadıkları ilk hafta maçları sonrası görünen o ki coachların zamana ihtiyaçları var.Kadro yapısı ve yeni yapılanması ile Anadolu Efes bu konuda bir adım daha önde olsa da iki önemli ligde sezon boyunca istikrarı sağlamak oldukça önemli. Anadolu Efes ve Bayern Munich tarihlerinde ilk defa karşı karşıya gelecek. Bu karşılaşmanın anahtar eşleşmelerinden en önemlisi Kopponen ve Beabouis olarak gözüküyor. Anadolu Efes ise boyalı alanda Tibor Pleiss, Bryant Dunston ve Adrian Moerman gibi önemli uzun oyuncularıyla üstünlük kurmak isteyecektir.
 
* Darüşşafaka Tekfen ise Real Madrid deplasmanında. Real Madrid in ne kadar güçlü bir basketbol okulu olduğu “her ne kadar Doncic'i NBA'e yollamış olsalar da” bilinen bir gerçek. Coach Ahmet Çakı ve öğrencileri içinse oldukça önemli bir sınav. Maç boyunca oyun temposunu kontrol eden taraf olabilmek için savaşmalıyız. Ray McCulum un performası ise ekibimiz için belirleyici faktörlerden biri olacaktır.
 
* Fenerbahçe, Gran Canaria karşılaşmasıyla Euroleague sezonuna ve bu ligde ilk kez sahada olacak İspanyol ekibine merhaba diyecek. Coach Obradovich'in İsmail Şenol'a verdiği röportaj gerçekten çok değerli ve çok önemli ipuçları taşıyor. Coach yine “verimlilik” üzerine düşünüyor ve her oyuncusuna çok çalışmanın getirilerini anlatıyor. Oyuncularımız çok ve efektif çalışmak zorunda. Maça gelecek olursak stresten uzak kaybedecek birşeyi olmayan (EL.net sayfasında Gran Canaria için kullanılan betimleme) İspanyol ekibine Coach Obradovich ve öğrencilerinin ne kadar izin verip vermeyeceği belirleyici faktör. Fenerbahçe maç içerisinde ne zaman vites yükseltip kendi basketbolunu kabul ettireceğini çok iyi bilen bir ekip.

* Ligimizin start aldığı ve takımlarımızın Avrupa mesaisine başladığı şu günlerde, kağıt üzerindeki tüm hesapların sahaya yansıyacağı, heyecan verici bir sezon olacağını düşünüyorum. Başarı ölçütlerimiz kişiler ya da kulüpler bazında teknik, taktik ya da motivasyonel anlamlarda farklılıklar içeriyor. Bu çok normal ancak uzun vadelerde başarılı olmak, sayılmak için kullandığımız yöntem, doğru yolda olup olmadığımızın işaretini vercektir.
         
 

Yorumlar Okunma: 2294