Çalakalem-4 (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Çalakalem-4 (Necip Kapanlı)

28-10-18 23:14
BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN-İBB
* Bu oyunda en çok saygı duyulacak istatistik bana göre blok... Harekete senden önce karar verip başlayan rakibin topuna dokunmak kolay değildir... En kötüsü ise legal bloklara faul çalmaktır. Kulig'in yaptığı bloğun faulle cezalandırılması gibi.
* Maçın en kritik anında hakemlerin kararsız olduğunu farkeden koç hemen önündeki pozisyonda yön gösteriyorsa ve çıkan topun kendi takımına verilmesini istiyorsa yanlış yapma hakkı olmamalıdır. Hatta etik de değildir. Keşke Ivanovic gözünün önünde Ivan Buva'dan çıkan topta Beşiktaş'ın hücum yönünü göstermemiş olsaydı. 
* Bugüne kadar iyi oyunlarını hatırladığımız ancak devamlılık problemi olduğunu bildiğimiz Can Maksim Mutaf bu sezon keskin şutörlüğünü daha sık göstermeye başladı. En büyük sorunu set hücumlarında skor üretmek olan milli takımımız için Mutaf'ın performansı oldukça sevindirici.
* İBB yenilmesine rağmen bu maçta üç oyuncu kazandı: Yordan Minchev, Shevon Thompson ve Mert Çevik.

PINAR KARŞIYAKA-AFYON BELEDİYE
* İlkan Karaman form grafiğini artırarak devam ediyor. Yıllar önce Pınar Karşıyaka'da oynarken büyük gelişim gösteren İlkan aynı formayla bir kez daha çıkışta.
* Egemen Güven'in çok çalıştığını biliyoruz ama tribünlerden gelen eleştirilerin de etkisiyle duygusal davranıyor ve düşüyor. Sanki onun bir deplasman maçında kendisini gösterip Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu'na daha güvenli çıkması gerekiyor. 
* Bütün oyuncular Altan Erol gibi olsa federasyon her yıl 2-3 milyon zarar eder çünkü para cezası kesemez. Karşıyaka maçında da olabilecek bütün tatsızlıklara müdahale edip olayın büyümesini önledi. 
* Genç uzunlara Assem Marei ile ilgili önerimizi tekrarlıyoruz. Atletik değil, çok sıçramıyor ama basketbol bilgisi, pozisyon sezisi, kendi artı ve eksilerini bilerek oynaması ders niteliğinde.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ-BANVİT
* Bahçeşehir Koleji maçın başında farklı öne geçtiğinde rahat kazanabileceğini düşünmüş olabilir ancak Banvit gençlerinin enerjisi ile geri gelmeyi başardı. Perez son dakikaları maç boyunca oynadığı gibi oynayabilse Banvit galip de gelebilirdi.
* Andy Rautins'in sakatlandığı pozisyonda Rıdvan Öncel'in istem dışı harekette bulunduğundan kuşkumuz yok ancak özellikle NBA savunma oyuncularından şut atan oyuncunun düşeceği yere gelmemeleri konusunda çok titiz davranıyor. Bu hareketin cezası kurallara göre diskalifiye dahi olabiliyor. FIBA'nın da ayak burkulmalarına karşı bu kuralı ele almasında fayda var.
* Quino Colom kendisine alınan özel önlemler sonucunda çok iyi oynamamış gibi gözüktü, tabii önceki maçlarına bakarak... Oysa şu istatistiklere kötü diyebilmek mümkün mü? 19 sayı, 8 asist, 5 ribaund... 

ANADOLU EFES-ADATIP SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
* Adatıp Sakarya BŞB 10 gün öncesine kadar ligde ve Avrupa'da savaşmadan, mücadele etmeden maçlar kaybetti. Yönetimin ödemelerin bir bölümünü yapması bile doping etkisi yaratmış. Sakarya'nın İstanbul'da Efes'i yenebileceğini kim tahmin edebilirdi? 
* Toney Douglas eski takımına karşı NBA'de izleyip beğendiğimiz günlere döndü. Özel olarak hırs yaptığını düşünmüyoruz çünkü geride kalan günlerde de iyi oynamaya çalışıyordu ama formsuzdu. Kendini bulduğu gün eski takımına tesadüf etti.
* Alp Karahan'ın iyi bir şutör olduğunu hepimiz biliyoruz. Nitekim bu maçta da üçlükleri kaçırmadan attı ama biz ondan  şutuna başka şeyler eklemesini de bekliyoruz. Kendi şutunu yaratması, baskıya top getirmesi, pick and roll oynaması gibi...
* 2.21'lik Tibor Pleiss NBA'deki uzunlar gibi üçlükler gönderip (4/6) 22 sayı attı. Ancak savunma defektleri bir o kadar zarar verdi ve N'noko BSL'de bugüne kadarki en rahat maçını çıkardı.
* Anadolu Efes'n maça kafaca hazır olmadığını özellikle savunmalarında gördük. Bu tür maçlar, Euroleague yorgunluğu olmayan yerliler için bir fırsat ama Efes'in Türkler'i bunu değerlendiremedi.

AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE-TÜRK TELEKOM
* Büyükçekmece ilk 6-7 oyuncusunun faul problemine girmediği, sağlıklı olduğu, geniş rotasyona gerek kalmadığı, her maçı bir-iki çok güçlü rakip dışında başabaş oynar. Çok iyi bir uzun, çok şutör dış adamlar...
* Devin Williams'ı önümüzdeki sezolarda Euroleague'de görürsek değil, görmezsek şaşırırız. Büyükçekmece için harika bir seçim olmuş.
* Telekom maça Enerji Bakanı Yunus Sonsırma ile başladı ancak Başkentlilerin kararsızlığı devam ediyor. Bazen iyi, bazen kötü. 
* Bu kadar çok (32) dış atışa kalmaları, içeriyi kullanamamaları hücumlarını tek yönlü hale getiriyor. Stimac'ın kötü gününde Kaya birşeyler yapmaya çalıştı ancak yetmedi. 

TOFAŞ-GALATASARAY
* Üçüncü çeyreği ortalarına kadar düzen dışı oyunu, kötü savunmasıyla kaybetmeye daha yakın gibi gözüken TOFAŞ son bölümde rakibine göre çok daha diri kaldı ve geçen sezondan esintiler getiren tempolu oyunuyla farklı kazandı.
* Kyle Weems ve Sammy Mejia maçın her anını yaşadı, sonlarda bu ikiliye Garrett ve savunmasıyla yerli oyuncular katılınca maçın yönü değişti.
* Sakatlığı nedeniyle oynayamayan milli oyuncumuz Barış Ermiş bir tarafa... TOFAŞ'ın yerlileri mücadele ediyorlar ve katkı vermeye çalışıyorlar, veriyorlar da... Ancak onlardan daha fazla sorumluluk almalarını bekliyoruz... Tek yönlü oyuncu olarak kalmamaları için...
* Galatasaray gerek ligde, gerekse Eurocup'ta maçın belli bölümünü iyi oynuyor ancak sonunu getiremiyor çünkü sahada koçları gibi düşünecek, maçın dakikasına, skora, gidişata göre o an ne yapılması gerektiğini bilen, tempoyu ayarlayabilecek oyuncusu yok. 
* Eurocup'ta iyi performans sergileyen ancak uzun süren sakatlıktan döndüğü için Ertuğrul Erdoğan'ın henüz BSL'de kullanmadığı Marko Arapovic'e önümüzdeki günlerde BSL lisansı çıkarılmasını bekleyebiliriz.

GAZİANTEP BASKETBOL-FENERBAHÇE
* Fenerbahçeli oyuncuların kendilerini iyi hissetmediği günler olabiliyor... Gaziantep maçında olduğu gibi... Ancak ne olursa olsun savunma onlar için farkında olmadan yaptıkları bir alışkanlık haline geldi. Hücumda enerjileri düşük de olsa savunmaları ile kazandılar.
* Ürdün federasyonu ile yapılan pazarlıkları, pazarlıkların nerede tıkandığını bilmiyoruz ama Ahmet Düverioğlu milli takımıza çok şeyler kazandırabilecek bir oyuncu.
* Gaziantep açısından Fenerbahçe'yi zorlayabilecekleri bir gündü, Fenerbahçe bildiğimiz Fenerbahçe değildi ancak Darüşşafaka maçından bu yana Gaziantep'in düşüşte olduğunu görüyoruz.
* Basketbolumuz kritik dönemden geçerken hepimizin görevi var. Hakemlerin de... Onlar basketbol oynatmazlarsa basketbol daha az seyredilir... Bu oyun temaslı bir oyun... Formalar birbirine değdiğinde faul çalarsanız, insanlar bu oyundan hoşlanmaz. Hafta gereksiz, hatta hiç olmayan faul kararlarıyla geçti...

İşte size bir örnek...

 

 

Yorumlar Okunma: 4426