VAR! YOK!...TBL 3. Hafta EN'leri (Fahri Güler) - BasketFaul.com

VAR! YOK!...TBL 3. Hafta EN'leri (Fahri Güler)

29-10-18 14:03

Ekonomik problemler var!

Yerdeki top için savaşmayan oyuncu yok!

Kapanan kulüpler var!

Kazanmak istemeyen takım yok!

Kafalarda bir sürü tereddütler var!

Takımlarını en zor şartlarda mental olarak hazırlamayan coach yok!
 
Varlık ve yokluklarla dolu sezon başladı, üç hafta geride kaldı. Bu hafta  gösterdi ki her takım şartlar ne olursa olsun 40 dakika boyunca savaşacak ve galibiyet için elinden gelenin fazlasını, yeteneğinden fazlasını sahaya yansıtacak ve bütçe yada hedef ne olursa olsun herkesin dikkatli olmasını gerektiğini gösterdi. Oynan sekiz maçın iki tanesinde 40 dakika yeterli olmadı ve sonucu uzatmalar belirledi, iki karşılaşmalarda sonucu son toplar belirledi, iki karşılaşma son dakikaya kadar çekişmeli ve basit hataların kazananı belirlediği bir hafta yaşadık. Sahada olan herkes , her topun, her hücumun ve savunmanın, galibiyetin ve mağlubiyetin altın değerinde olduğunu bilerek, her maçı final havasında oynayarak TBL’ maçlarına değer katıp seyir zevkini daha da yukarıya çekmeyi başarıyorlar. Zafer inanlarındır dedikten sonra maç analizlerine geçiyorum.
 
 
 
Sigortam Net. İTÜ – Bandırma Kırmızı
Haftanın açılış maçında, iki takımın da galibiyete ihtiyacı vardı ve kazanan taraf ev sahibi Sigortam Net İTÜ oldu. Hava atışından son düdüğe kadar mücadelenin üst seviyede olduğu karşılaşmada belirleyici noktalar faul atışları ve asistler oldu. Son periyoda 9 sayı önde başlayan ev sahibi takıma, Bandırma Kırmızı enerjisiyle cevap verince maç uzatmaya gitti. Daha tecrübeli oyunculara sahip olan bu dakikalarda Cenk Akyol’un liderliğiyle kazanan taraf ev sahibi olurken sezonun ilk galibiyeti alarak moral kazanmış oldu, Bandırma Kırmızı henüz galibiyetle tanışamadı ama kimse unutmasın ki geçen sezon da Bandırma ekibi lige 4 te 0 sıfır ile başlamış sonrasında play-off oynama başarısı göstermiştir.


Ankara DSİ – Yalova Belediye
Dsi her maç olduğu gibi yine birinci periyoda etkili başladı ve ilk periyotta 28 sayı buldu. Etkili olduğu dakikaların süresini arttırarak ve dokuz oyuncusundan skor anlamında katkı alarak sezon sonu için çok önemli bir galibiyet elde etti. Yalova Bld. ise kötü şut yüzdesiyle oynadığı bir günde savunma konsantresi düşüncede henüz istediği galibiyete ulaşamamış oldu. 


Ormanspor – Düzce Belediye
Yasin Graves’ten yoksun oynayan ve ilk periyotta yakaladığı 9 sayılık fark ile geri kalan dakikaların kolay geçeciğini düşünenlerin yanıldığı bir karşılaşma oldu. İlk iki periyodu üstün oynayan taraf ev sahibi ekip olurken 3. periyot ile rüzgar tersine döndü, Düzce Bld oyun kontrolünü ve skor üstülünü yakaladı. Son 4 dakikaya 9 sayı önde giren konuk ekip, TBL’nin en iyi uzun ikililerinden olan Caner-Hasan'ı durduramadı. Mola dönüşü hücumu değerlendiremeyince son top Orman Spor'a kaldı ve Caner Ercan’ın son saniye üçlüğü kazanan tarafı belirledi. Orman Spor kayıpsız yoluna devam ederken Düzce Bld. ilk mağlubiyetini almış oldu.
 
 
Karesi Spor Basketbol – Mamak Belediye
Ligin en skorer takımı Karesi 100 sayı barajını üçüncü hafta da geçmeyi başardı. Hazer Avcı ve Gipson ile etkili başlayan ev sahibi ekip ilk periyoddan itibaren oyun kontrolünü elinde tutarak evinde hata yapmadı. Yüzde 42 (10/24) dış şut yüzdesiyle oynadığı karşılaşmada ilk 3 periyod yüksek temposunu koruyan Karesi, son periyodda farkın da etkisiyle konsantre kaybı yaşayarak farkın tek hanelere düşmesine izin verse de sahasında kaybetmeyerek liderliğini korudu.


Bursaspor – PETKİM Spor
Beklenildiği gibi seyir zevki yüksek bir maç oldu. Maça daha iyi başlayan ve daha organize olan taraf Petkim’di. 2. periyodda farkı 9 sayıya çıkınca Bursaspor molaya gitti ve mola dönüşü iyi bir reaksiyon göstererek oyunda eşitliği yakaladı. Bu periyodda Gökhan Aydın (12 sayı) ve Mustafa B. Görür (14sayı) düellosu şeklinde geçti ve Mustafa’nın son saniye üçlüğü ile 41-36 konuk ekip önde girdi. 3. periyot ile  Bursaspor yaptığı savunma değişikliği ile oyun kontrolünü eline aldı ve Petkim hücum etmekte zorlanınca fark çift hanelere çıktı. Son 4 dakikaya girilirken fark 14 sayıydı, konuk ekip yaptığı son atakla farkı 3 sayıya kadar indirmeyi başardı ama Dejan Borovnjak ile maç sonunu iyi oynayan Bursaspor 3/3 yaparak avantajını korudu, Petkim ise 3. haftada da galibiyet ile tanışamamış oldu.

 
Edirnespor – Artvin Belediye
Her iki takımda maçın öneminin farkında olarak mücadele etti. Maç içerisinde karşılıklı yapılan küçük seriler olsa da İlk 3 periyod daha üstün olan taraf konuk ekip Artvin Bld. İdi. Son periyod seyirci desteğiyle beraber Edirne Bld. farkı kapattı ve maçı uzatmaya taşımayı başardı. 15-7'lik uzatma skoru ile Artvin Bld. çok önemli bir deplasmandan sezonun ilk galibiyetini elde etti. Maçı ayrı bir özelliği ise Özgür Şahin’in triple double yapmasıydı (20 sayı, 10rb 12 ass).
 
 
Manisa  BŞB. – Akhisar Belediye
Manisa derbisi, gerçek bir derbi havasında geçti ve izleyenlere mücadele dozu yüksek bir karşılaşma işlettiler. Yarı saha basketbolunu iyi oynayan iki ekibin karşılaşmasında iyi başlayan konu ekip Akhisar oldu. İkinci periyodda top kayıplarını kontrol etmeyi başaran ve oyun üstünlüğünü tamamen eline alan ekip Manisa Bşb. Oldu ve Orbay Kaya’nın iyi oyunuyla farkı çift hanelere çıkardı. Yaptığı baskılı savunma ile rakibini hataya sürükleyen Akhisar rakibini yakalasa da Manisa Bşb galibiyetle ayrılan taraf oldu ve ligde iddialı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Yoluna kayıpsız ilerlerken Akhisa Bld. ise ligde ilk mağlubiyetini almış oldu.


Selçuklu Basketbol – Finalspor
Dış atışlarla etkili olan Final Spor maça iyi başlayan taraf oldu, Selçuklu ise içerden oynayarak rakibine cevap verdi. Skor 30-28 final öndeyken Selçuklu yakaladığı 20-4 lük seriyle 2. çeyrekte farkı bir anda çift hanelere taşıdı ve ilk yarıyı 49-42 önde kapattı. İkinci yarı da ilk yarı da olduğu gibi Dunn’etkili performansı ve Cahit Turan ile dış atışlar bulan Final spor rakibini yakalasa da, son periyodda Marcus Hall’un etkili oyunuyla beraber kazanan taraf ev sahibi oldu ve bir nebze nefes alırken final spor galibiyetle tanışamamış oldu.
 
TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Manisa BŞB. ve Artvin Belediye
Haftanın Altın Karması
Özgür Şahin (Artvin BLD.)
Gökhan Aydın (Bursaspor)  
Cenk Akyol (Sigortam Net. İTÜ)
Orbay Kaya (Manisa BŞB.)
Caner Ercan (Ormanspor)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Eric Neal (Mamak BLD.)
Marcus Hall (Selçuklu Basktbol)
Ricky Tarrant (Artvin BLD.)
Hasan Rizvic (Ormanspor)
Thomas Gipson (Karesi Basketbol)
Haftanın Koçu
Ceyhun Cabadak (Manisa BŞB)
Atalay Gemen (Artvin Belediye)
Haftanın Oyuncusu
Özgür Şahin (Artvin BLD)
Haftanın Genç Oyuncusu
Kaan Sarıaslan (Ankara DSİ)
Haftanın skoreri
Thomas Gıpson (Karesi Basketbol) 32 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Hazer Avcı (Karesi Basketbol) 4/4
Orbay Kaya (Manisa BŞB) 5/8
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Erıck Bernard Neal (Mamak BLD) 7/20
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Artvin Belediye (103)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Ankara D.S.İ (61)
En fazla serbest atış kullanan takım
sigortam.net İTÜ Basket (42/53)
En az serbest atış kullanan takım
OGM Ormanspor (2/4)
En fazla ribaund alan takım
Bandırma Kırmızı (45)
En fazla ribaund alan oyuncu
Thomas Gıpson (Karesi Basketbol) 15
En fazla asist yapan takım
Artvin Belediye (31)
En az asist yapan takım
Yalova Belediye (13)
Akhisar Belediye (13)
En fazla asist yapan oyuncu
Özgür Şahin (Artvin BLD) 12
En fazla top çalan takım
Manisa BŞB. (13)
En az top çalan takım
PETKİM Spor (3)
En fazla top çalan oyuncu
Vytenıs Cızauskas (Akhisar BLD) 4
En fazla top kaybeden takım
Manisa BŞB. (20)
En az top kaybeden takım
Bursaspor (5)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Karesi Spor Basketbol 3 3 0 327 252 6
2 OGM Ormanspor 3 3 0 251 221 6
3 Manisa BŞB. 3 3 0 232 208 6
4 Bursaspor 3 3 0 242 220 6
5 Akhisar Belediye 3 2 1 249 220 5
6 Ankara D.S.İ 3 2 1 240 214 5
7 Düzce Belediye 3 2 1 231 225 5
8 Selçuklu Basketbol 3 2 1 254 262 5
9 Mamak Belediyesi 3 1 2 240 235 4
10 sigortam.net İTÜ Basket 3 1 2 275 283 4
11 Edirnespor 3 1 2 270 278 4
12 Artvin Belediye 3 1 2 239 249 4
13 PETKİM Spor 3 0 3 228 250 3
14 Finalspor 3 0 3 253 283 3
15 Yalova Belediye 3 0 3 207 262 3
16 Bandırma Kırmızı 3 0 3 222 298 3
 

 

Gelecek Hafta Maçları ( 4. Hafta / 2 - 4 Kasım 2018)
Artvin Belediye - Selçuklu Basketbol
Düzce Belediye - Edirnespor
Yalova Belediye - Karesi Spor Basketbol
Finalspor - Manisa BŞB.
PETKİM Spor - Ankara D.S.İ -
Mamak Belediye - sigortam.net İTÜ Basket
Akhisar Belediye - Bursaspor
Bandırma Kırmızı - OGM Ormanspor

 

Yorumlar Okunma: 3720