Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu)

29-10-18 21:06
*A klasmanındaki 33 hakemin 21'i TBSL' de 9 u da TBGL görevlendirimiş. Ayşenur Yazıcıoğlu, Yener Yılmaz, Zafer Yılmaz, Kerem Baki hem TBSL, hem de TBGL'de maç yönettiler. Can Mavisu, Ö.Şentürk, Özlem Yalman, Erşan Kartal, Sinem Tetik, Mehmet Karabilecen ve Serhat Büker ise haftayı boş geçirdiler.

*Değişen kurallar Mayıs ayından itibaren FIBA sitesinden yayınlanmasına karşın ülkemizde hala yeni yeni çeviri ve yorumlarla anlatılmaya çalışılıyor.

*TBF yayınladığı 30 sayfalık yeni kuralların ilk sayfasında artık periyod yerine çeyrek kelimesi kullanılacak yazmış ama 8. sayfada hala periyod kelimesi var.

*Monitör izleme anında, baş hakemle beraber pozisyonda karar veren hakemin de olmasında fayda vardır. Pozisyon baş hakemin de olsa yanına bir hakem çağırıp, incelemeyi beraber yaparlarsa doğru karar verme yüzdesi artar.

*Hakem atamalarını yapan otorite bu hafta büyük ölçüde kariyere dikkat etmiş.

*Mola sırasında hakemlerin tamamının sahanın en uzağına gidip takım sıraları ve masa görevlilerine arkalarını dönüp sohbet etme hastalıkları sürüyor. Bir maç hariç.

Bahçeşehir Koleji–Banvit (orta)
Yener Yılmaz (60) Kerem Baki (60) Ayşenur Yazıcıoğlu (50)

Beşiktaş Sompo Japan-İstanbul BŞB (orta)
Mehmet Şahin (60) Ziya Özorhon (45) Ahmet Tatlıcı (45)

Gaziantep Basket-Fenerbahçe (orta)
Aytuğ Ekti (50) Serkan Emlek (50) Kazım Çetin (45)

Pınar Karşıyaka-Afyon Belediye (kolay)
Mehmet Keseratar (70) Kaan Büyükçil (60) Polat Parlak (65)

Arel Üniversitesi B.Çekmece-Türk Telekom (zor)
Emin Moğulkoç (50) Serdar Ünal (45) Ali Şakacı (45)

Anadolu Efes-Adatıp Sakarya Basketbol (zor)

Altuğ Köselerli (55) Halil Baldemir (60) Alper Özgök(50) 

 

TOFAŞ-GALATASARAY MAÇI HAKEM DEĞERLENDİRMESİ 

İSTATİSTİKLER/HAKEMLER
Zafer Yılmaz
Sinan İşgüder
Duhan Köyiçi
Fizik ve kondisyon
85
95
90
Kararlarda standart uygulama
80
75
60
İşaretler ve seremoni
80
80
70
Hakem mekaniği
80
85
70
Arkadaşlarıyla eşgüdüm
70
80
65
İhlal değerendirmeleri
75
65
65
Faul değerlendirmelei
70
75
60
Maçın kontrolu
95
70
40
ORTALAMA
79,3
80,6
65

 

MERAKLISINA
* Son çeyrek oyun saati 1.44 gösterir. Beyaz takım sınır çizgileri dışından topu oyuna sokacaktır. Top hakemin ellerindeyken savunma yapan Sarı 44 Beyaz 11'e faul yapar. Karar sportmenlikdışı fauldür. Sarı 44 iki atış yapar ve sarı takım ön saha ve masa karşısından işaretli yerden oyuna sokar.

*4. ve uzatma devresinin son iki dakikasında oyun saati durduğu an takımlardan birisi mola kullanabilir. Sayı yiyen yada topu geri sahasından oyuna sokacak takımın koçu ön ya da geri sahadan sokma hakkını kullanabilir. Kararını hakemlere bildirdikten sonra vazgeçemez.

*Oyun saati uzatma çeyreğinde 0.44 gösterir.Kırmızı takım sayı yer ve koç mola alır. Mola süresi sırasında A takım koçu oyuna en yakın hakeme geri ya da ön sahadan başlayacağını hem sözlü hem de işaretle bildirir. Hakemler de rakip takıma durumu açık bir şekilde bildirir.

*Oyunun 4. çeyrek ve uzatma devresinde top sınır çizgileri dışından oyuna sokulurken savunma oyuncusu vücudunun hiç bir bölümüyle sınır çizgilerini ihlal edemez. Hakem tarafından durum yönetilirken özel işaretle uyarılır, gerekirse cezası teknik fauldür.

* Bir faulün çift (karşılıklı) faul olarak çalınabilmesi için şu kriterlere dikkat edilir

- Her iki faul de kişisel faul olmalıdır.

- Her iki faulde bireysel temas vardır.

- Her iki faul de rakipler arasında olmalıdır.

- Her iki faulün de cezasının aynı olmalıdır.

*Sayı cetveline adı yazılmayan istatistikçi, masör, doktor vb kişiler oyundan diskalifiye edilirse cezası 2 atış+topu oyuna sokma hakkıdır. Koça B1 kaydedilir.

*Fumble kuralı, ancak oyuncunun iki ayağı yerde ve sabit iken istemsiz olarak topu yere düşürüp alması durumunda uygulanır.

Yorumlar Okunma: 2741