Çalakalem-5 (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Çalakalem-5 (Necip Kapanlı)

05-11-18 15:47
AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE-BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN
* Üç sezon önce Galatasaray-Fenerbahçe serisindeki olaylardan sonra yönergede değişiklik yağıldı ve seyirci cezası alan takımın, olay çıkan maçtaki rakibiyle sahasındaki ilk maçında otomatik olarak boş salonda oynama kararı alındı. Geçen sezon sonunda Beşiktaş maçından dolayı Büyükçekmece 55 bin TL'nin yanı sıra 1 maç cezası dolayısıyla yeni sezon sahasındaki Sakarya karşılaşmasını seyircisiz oynadı, daha sonra da Beşiktaş maçını... Yanı ceza kendiliğinden 2 maça yükselmiş oluyor. Bu uygulama basketbolumuz için sizce iyi oluyor mu, yoksa yönergede yeniden değişiklik mi yapılmalı? Bence ikincisi... Bu konuyu Obradovic'in de defalarca gündeme getirip seyircisiz maç cezasının kaldırılmasını istediğini hatırlıyorum. Koç doğru söylüyor. 
* Kenan turnikeye girdiğinde Armstead elini topun üzerine koydu. Çoğu hakem buna ezbere faul çalarken, Semih Vural tutulmuş top kararı verdi. Diğer hakemlerin bu örnek pozisyonu izlemesini öneririz (Mesela aynı maçın hakemlerinden Halit Can Cihan'a). Vural'ın istem dışı topun ayağa çarpmasında şut saatini değiştirmemesi de başka bir örnekti.
* Osiris Eldridge'in oynadığı maçlar bütün oyuncular için büyük risk oluşturuyor çünkü adamın teri damlamıyor, akıyor. Büyükçekmece maçlarında yer silicilerinin çok uyanık olması gerekiyor.
* Spikerlerin neredeyse tamamı "hatalı yürüme" ifadesini kullanıyor. Yürüme zaten bir ihlaldir, hatadır... Hatasız yürüme olmaz... Doğrusu "topla yürüme"dir...
* Bu maça son dönemde kötü oynayarak gelen Beşiktaş bu defa dersine iyi çalışmış. Devin Williams'ı yardımlarla etkisiz hale getirirken Samet Geyik'in savunma katkısı üst düzeydeydi. Beşiktaş yönetimi, "Onlar nasıl olsa bizden" muameleleri yaptıkları yerlilere acaba bu hafta ilk ödemeyi yapar mı? diye düşünürken Pazartesi sabahı bomba patladı ve oyuncular antrenmana çıkmadı.
 
TÜRK TELEKOM-GAZİANTEP BASKETBOL
* Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan, Hüseyin Beşok, Haluk Yuldırım, Kerem Tunçeri... Hepiniz oyunculuktan geldiniz... Sizin zamanınızda sahanın küçük bir bölgesinde yerde reklam yapıştırmaları vardı, şimdi sahanın yüzde 40'ı reklam alanı... Yani kaygan alan... Kaç oyuncu sakatlandı, kaç oyuncu sakatlanma adayı... Kenny Gabriel'in bacağı ayrılıyordu... Aktif oyunculardan ağabey rolünde olanlar... Sinan, Erkan, Doğuş Balbay... Neden bütün oyuncular adına tepki göstermiyorsunuz? Basketbol sizin ekmek paranız, bütün oyuncuların geleceği...
* Formalar birbirine değdiğinde kafayı geri atmayı başarıyla yabancılara da öğrettik. Gaziantepli Sarunas'ın maçtan sonra boynu ağrımıştır diye düşünüyorum.
* Kaya Peker 38-39 yaşında. Hiçbir zaman çok atletik oyuncu olmadı ve doğal olarak yaşı ilerledikçe ayaklar daha fazla yerde kalmaya başladı ancak deneyim başka bir şey... Pozisyon alma, oyunu okuma, ayaklarını kullanma, asist özellikleri ile Gaziantep maçında müthiş bir oyun çıkardı.
* Telekom maçı Burak Gören, Gaziantep maçından sonra boş tribünlere sitem etti. Salı günü Eurocup ölçeğinde yıldızlara sahip olan Zenit'i ağırlayacaklar. Bakalım Gören'in sözleri adresini bulmuş mu?

GALATASARAY-PINAR KARŞIYAKA
* Safkan oyun kurucusu bulunmayan, olanlardan da yeterli katkı alamayan Galatasaray'ın bu maça kadar asist ortalaması 14 idi. Bu sorunu Karşıyaka maçının ilk yarısında takım olarak çözdüler ve 20 dakikada 17 asist yaptılar.
* Birçok maçı önde götürdükten sonra sonlarda veren Galatasaray, Karşıyaka karşısında da farkı 20 sayıya çıkarıp rakibinin 7 sayıya kadar yaklaşmasına izin verdi. Maçı kaybetmediler ama taraftarlarını heyecanlandırdılar. Galatasaray'a oyunu okuyan, koçunu anlayan, duruma, süreye göre ne yapılması gerektiğini bilen bir oyun kurucu şart.
* Karşıyaka iyi bir gününde değil, Galatasaray çok daha istekli oynayarak hak ettiği bir galibiyet aldı... Ancak... Hakemler açısından çok kötü bir gündü, Galatasaray da zarar gördü ama Karşıyaka'nın zararı çok daha fazlaydı... Bu maçla birlikte 3 saniye kuralının kitaptan çıkarılmış olduğunu öğrendik. Özhan Çıvgın'a "Neden çalmıyorsun?" dediği için teknik faul çalanlar acaba maç Karşıyaka'da oynansa arkalarını dönüp gitmezler miydi?
* Özhan Çıvgın'ın güvenip yeniden yanına aldığı eski oyuncusu Erving Walker bir varmış, bir yokmuş... Galatasaray maçında beklentilerin çok uzaklarında kaldı.

ADATIP SAKARYA BŞB-BAHÇEŞEHİR KOLEJİ
* Hakemleri aldatmak bu kadar kolay olmamalı... Hele o hakem Euroleague seviyesine gelmişse... 
* Geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Koleji'nin hazırlattığı marş sosyal paylaşım sitelerinde yer aldı. Gerek bu marş, gerekse önümüzdeki günlerde açılışını yapacağı antrenman salonu, Bahçeşehir Koleji'nin hevesinin geçici olmayacağı izlenimlerini veriyor. 
* Üçüncü çeyrekte hakemler kontrolü ellerinden kaçırdı, doğru da çalsalar, yanlış da çalsalar tepki aldılar. Sonrasında farkın açılması onları da rahatlattı. Ezbere de çalsalar su götürdü. 

AFYON BELEDİYE-İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
* Frank Elegar, TED Ankara Koleji'nden hatırladığımız sağlam bir uzun ama Afyon'daki başlangıcı iyi olmadı... 9 dakikada 0 sayı, 0 ribaund, 2 top kaybı... Elbette takımın onu, onun takımı tanıması biz zaman meselesi. Cemal Nalga da katkı veremeyince bütün yük Haggins'e kaldı... O da bir yere kadar...
* Mehmet Yağmur'un olmadığı maçta İBB koçu Hakan Yavuz, Tu Holloway'in skorundan yararlanmak düşüncesiyle ıyun kurucu pozisyonunu Berent Kavaklıoğlu'na emanet etti. Fazla riske girmeden 22 dakika oynayan ve 2 asistten başka istatistik üretemeyen Berent maç sonunda öyle bir üçlük attı ki, 30 sayıya bedel oldu. 
* İBB, Avrupa Kupası'na katılmakla acaba ne kadar doğru yaptı? Ligde kalmaya çalışırken, daracık rotasyonu ile bir de Avrupa'da oynamak???

DARÜŞŞAFAKA TEKFEN-TOFAŞ
* Darüşşafaka Tekfen sezon başından bu yana oyun kurucu problemi ile birçok maç kaybetti, bunlara TOFAŞ maçı da eklendi. Belli ki Ray MacCallum o adam değil... Nitekim oyun kurucu arayışına başladılar.
* Kural hakemlere nasıl anlatıldıysa, onlar da o şekilde kuralları uyguluyor ama ben geçiş hücumunda hangi faulün sportmenlikdışı faul OLMADIĞINI merak ediyorum. Mesela bu maçta Kartal'a 3. çeyrekte topa elini soktuğu için orta sahada verilen sportmenlikdışı faul tanımlara uyuyor mu?
* Yahu, legal bloklara izin verin de basketbolseverler potanın üzerindeki mücadeleden keyif alsın... Peş peşe çalınan 3 ihlalden 2'si yanlıştı... 
* Kyle Weems gibi bir oyuncu her eve lazım... Takımın neye ihtiyacı varsa onu yapmaya hazır... Kenardan da gelse sorun yok... Yıldız oyuncu değil ama büyük bir takım oyuncusu...

* Diante Garrett'in skorer guard gibi oynadığı maçta TOFAŞ saf oyun kurucusu olmamasına rağmen bütün oyuncularının birebirleriyle maçı aldı. 

Yorumlar Okunma: 3307