Alışmaya Çalışırken... KBSL 4. Hafta EN'leri - BasketFaul.com

Alışmaya Çalışırken... KBSL 4. Hafta EN'leri

07-11-18 08:41

KBSL’de 4. haftayı geride bıraktık. Alışma devri bitiyor ama hala alışamayanlar var lige. Ne kadar daha alışamazlar bilinmez. Ligimiz de bazı yeni tutumlara alışmaya çalışıyor. Yarım zamanlı oynayan, son antrenman ve maça katılan sporcular vardı geçmişimizde. Ancak yarım zamanlı antrenör pek görmemiştik, ona alışmaya çalışıyor ligimiz örneğin. 


Son yılları hep isim sponsorlu geçirmiştik, bugün hala ismini lige verecek bir markamız yok, markasızlığa alışmaya çalışıyor ligimiz. Kulüplerin parası yok, maaşlarda sıkıntı dizboyu. Yeni dönem parasızlığa alışmaya çalışıyor ligimiz. Yeni isimler, yeni yaklaşımlar yuvarlanıp gidiyoruz işte.

Bu istikrarsız ortamda her sezon üzerine koyarak giden bir Hatay gerçeği var. Bir hoşgörü şehri olan, Ortadoğu dinlerinin, o dinlerin farklı mezheplerinin yüzyıllardır kardeşlik ve hoşgörü kültürü ile birlikte yaşadığı bu şehrin kadın basketboluna vermiş olduğu değer bu sezon itibarıyla dorukta diyebiliriz. 

İskeleti koruma politikasını bu sezon da sürdüren Hatay BŞB sezona iyi bir başlangıç yapan Beşiktaş’ı Kursk yorgunu yakaladı. Perşembe günü kaybettikleri TTT Riga maçı belli ki takımı hırslandırmış ve Beşiktaş maçını bir finale dönüştürmüştü mavi-beyazlılar için. Maç öyle bir başladı ki; Abdelkader ve Cansu Köksal Beşiktaş çemberini isabetli şut yağmuruna tuttu. İlk beş dakikanın dışında hiç çekişme yaşanmadı maçta. Glory Johnson ve Alexis Jones’u tribünde bırakan Chadzidakis, takım liderliğini Abdelkader’e, oyun kuruculuk direksiyonunu ise Merve Aydın’a teslim etti. Merve Aydın oyunun tamamında temposunu hiç düşürmeden takımını hücuma taşıdı, baskıya asla boyun eğmedi. Cansu Köksal ilk üç maçta 2/17 üç sayı isabetiyle oynamıştı, Beşiktaş karşısında 4/9 üçlük isabetiyle oynadı. Daha değerli olan, Cansu’nun sadece dış şuta dayanmayıp,  bulduğu her boşlukta çembere gitmesi kuşkusuz. Bu enerjisini daha da ileri götürürse konu sadece Hatay’a yaramaz, ay-yıldızlı formayla ülke sathına yayılır. Kabına sığamayan Hind Ben Abdelkader kuşkusuz ilk dört haftanın MVP’si. Ancak Beşiktaş karşısında zirve yaptı; 8/13 üç sayı isabetiyle gelen 37 sayı. Taraftarıyla bütünleşen Hatay BŞB için kadın basketbolu kesinlikle sporda yüzakı; hele ki futbolda Hatayspor’un sahasında Ümraniye’ye kaybettiği  günde galibiyetin değeri daha da arttı. Milli maçlar için verilecek ara sonrasında oynanacak Hatay BŞB-Fenerbahçe maçı muhtemelen ligin ilk yarısının en değerli maçı olacaktır. Türkiş Kiah Stokes’lu kadrosuyla bambaşka bir maç olur o maç.

Beşiktaş’a çok değinmedik. 6 günlük Kursk/Hatay deplasman macerasının son günü yorgun düşmüşlerdi. Yabancı kurgusunda bir center oyuncu olmayışı ciddi handikap. Epoupa geçtiğimiz sezonki enerjisinde değil. Belki yanında Işıl Alben gibi bir ustanın olmayışı omuzlarına fazla yük bindiriyor ama oyunu kuran ve skor opsiyonu olan bir özelliğe bürünmesi gerektiği kesin. Ancak takımın asıl sorunu sadece Kelsey Mitchell üzerinden hücum opsiyonu olması. Hücumda daha ilk topu çembere yollayan yapısı takım arkadaşlarını da oyundan düşürüyor. Coach Aziz Akkaya’nın öncelikle top paylaşımını sağlaması, hücumda sahaya yerleşmenin önemini aşılaması gerek takıma; ama en çok da önemli bir yetenek olan Çaylak Mitchell’a.

Bir diğer önemli maç ise Galatasaray-Çukurova Basketbol arasında oynandı. Galatasaray’ın kimi neden transfer ettiği belli olmayan, kimyası bozuk kurgusu bu kez iyi savunma yaparak maçın sonuna dek oyuna tutundu. Çukurova Basketbol ise sadece Iogupova opsiyonuyla oynamayı seviyor. Her topun onunla buluşması yorucu. Tam 10 top kaybı neredeyse favori oldukları maçın kaybedilmesine yol açıyordu. Genç Türkler’i kazanma gayreti Coach Yıldızoğlu açısından saygı duyulacak bir durum. Onların da bu saygıya yanıt vermeleri gerek elbette. 

Galatasaray Işıl Alben/Jefferson ikilisini bir sezon aradan sonra yeniden bulmuşken, post oyuncuların yetersizliğinin sıkıntısını yaşıyor. Bu ikilinin servis yapabileceği becerikli bir pivot sarı-kırmızılı takımı yoktan var edebilir. Farhiya Abdi en iyi oyununu oynamışken kazanamamaları bundandı. Tam da Gintare’yi bir yola sokmuşken bambaşka maceralara girmeyi anlamak zor. Zaten bir para harcanıyor. Pivotun ucuzu yok ya da varsa bu düzeyi kaldıramıyor. Hatay’a bakıp kerteriz almak gerekmez mi ? Courtney Paris Hatay’da kaçıncı sezonunu oynuyor ? Bazı oyuncularda sebat etmek gerek. Yerine yenisini bulmak macera oluyor, hele cepteki para da kısıtlıysa.

Efe Güven için Galatasaray bir aşk. Ancak bazı gereklilikleri Kulüp yöneticilerine daha net dinletmeli. Galatasaray şakaya gelmez. Taraftar başarısızlığı kaldırmaz, özellikle de basketbolda. Zira yakın geçmiş Avrupa kupalarıyla dolu.

 

KBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Hatay BŞB.
Haftanın Altın Karması
Gizem Yavuz (İzmit Belediyesi)
Merve Aydın (Hatay BŞB)
Cansu Köksal (Hatay BŞB)
Melis Gülcan (BOTAŞ)
Esra Ural Topuz (Fenerbahçe)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Hind Ben Abdelkader (Hatay BŞB)
Jewell Loyd (BOTAŞ)
Alina Iogupova (Çukurova Basketbol)
Kahleah Copper (OGM Ormanspor)
Gintare Petronyte (Mersin BŞB)
Haftanın Koçu
Katherina Chadzidaki (Hatay BŞB)
Haftanın Oyuncusu
Hind Ben Abdelkader (Hatay BŞB)
Haftanın Genç Oyuncusu
Manolya Kurtulmuş (Gündoğdu Adana)
Haftanın skoreri
Hind Ben Abdelkader (Hatay BŞB) 37 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Anne Armstrong (B. Kayseri Basketbol) 5/8
Hind Ben Abdelkader (Hatay BŞB) 8/13
Jewell Loyd (BOTAŞ) 6/11
Tiffany Mitchell (Mersin BŞB) 4/6
Alina Iagupova (Çukurova Basketbol) 4/6
Kelsey Plum (Fenerbahçe) 4/6
Brittany La Boyd (G. Adana Basketbol) 4/6
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Hind Ben Abdelkader (Hatay BŞB) 8/13
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Fenerbahçe (105)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
İzmit Belediyespor (57)
En fazla serbest atış kullanan takım
OGM Ormanspor (18/29)
En az serbest atış kullanan takım
İstanbul Üniversitesi (3/3)
En fazla ribaund alan takım
Hatay BŞB (47)
En fazla ribaund alan oyuncu
Sequoia Holmes (Canik Belediyespor) 15
En fazla asist yapan takım
Fenerbahçe (32)
En az asist yapan takım
İstanbul Üniversitesi (12)
En fazla asist yapan oyuncu
Gizem Yavuz (İzmit Belediyespor) 14
Brittany La Boyd (G.Adana Basketbol) 14
En fazla top çalan takım
Gündoğdu Adana Basketbol (16)
En az top çalan takım
BOTAŞ (5)
En fazla top çalan oyuncu
Brittany La Boyd (G. Adana Basketbol) 7
En fazla top kaybeden takım
OGM Ormanspor (27)
En az top kaybeden takım
Bellona Kayseri Basketbol (7)

 

S Takım O G M A Y P
1 Çukurova Basketbol 4 4 0 321 252 8
2 Hatay BŞB. 4 4 0 317 250 8
3 Fenerbahçe 4 3 1 329 251 7
4 Beşiktaş 4 3 1 358 283 7
5 BOTAŞ 4 3 1 306 258 7
6 İzmit Belediyespor 4 3 1 319 276 7
7 Mersin BŞB. 4 2 2 303 285 6
8 Canik Belediyespor 4 2 2 277 287 6
9 OGM Ormanspor 4 2 2 275 286 6
10 Galatasaray 4 1 3 274 292 5
11 Gündoğdu Adana Basketbol 4 1 3 279 339 5
12 Bellona Kayseri Basketbol 4 0 4 250 308 4
13 İstanbul Üniversitesi 4 0 4 232 328 4
14 Kırçiçeği Bodrum Basketbol 4 0 4 238 383 4

 

Gelecek Hafta Maçları (5. Hafta / 10-11 Kasım 2018)
Çukurova Basketbol - Kırçiçeği Bodrum Basketbol
Bellona Kayseri Basketbol - Gündoğdu Adana Basketbol
Fenerbahçe - İstanbul Üniversitesi
İzmit Belediyespor - Hatay BŞB.
Beşiktaş - Mersin BŞB.
OGM Ormanspor - Galatasaray
Canik Belediyespor - BOTAŞ

Yorumlar Okunma: 2238