Anadolu Efes düşe kalka kazandı (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Anadolu Efes düşe kalka kazandı (Efe Can Önal)

09-11-18 01:59

 İSTATİSTİK

Turkish Airlines Euroleague 6.hafta maçında Anadolu Efes, deplasmanda karşılaştığı Herbalife Gran Canaria önünde son 5 dakikada yaptığı atakla galip geldi ve 4.galibiyetini elde etti. Maç boyunca zeminin kayganlığı iki ekibin oyuncularının sağlığını oldukça tehdit etti ki zaten Shane Larkin dün maç idmanında zeminden dolayı sakatlanıp bu maçta süre alamadı.. İlk Beşler:
 
Gran Canaria: Hannah, Strawberry, Evans, Pasecniks, Tillie
Anadolu Efes: Micic, Beaubois, Anderson, Moerman, Dunston


Hannah’ın ikili oyunlarından sayılar bulan Gran Canaria, Evans’ın basketleriyle 2-7 geride başladığı maçta 4 dakika geride kalırken skoru 11-9’a getirdi ve Tillie’nin üçlüğüyle TV molasına 14-9 gidildi. Moladan sonra uzunları daha aktif kullanmaya başlayan Efes, Simon ve Anderson’ın geçiş oyunlarında bulduğu üçlüklerle beraber hücum ritmini üst düzeye çıkardı ve periyodun bitimine 1 buçuk dakika kala Dunston’ın basketiyle öne geçti (21-22). Hücumdaki enerjisini savunmaya yansıtmakta zorluk yaşayan ve kolay basketler yiyen temsilcimiz ilk periyodun sonunda geriye düşen taraf oldu (25-24).


40 yaşındaki Albert Oliver’ın oyun zekası ve Efes’in yumuşak savunması birleşince 2.çeyreğin başında Gran Canaria farkı 6’ya çıkardı (32-26). Micic-Motum ikilisiyle sahanın iki tarafında da oyunu domine eden Efes, 5 dakika kala tekrar öne fırladı (35-36). Hücumda gelen basit top kayıplarının ardından kontrolü kaybeden ekibimiz, 3 dakika kala 7 farkla geriye düştü (43-36). Micic ‘in çembere giderek rakibin dengesini bozup bulduğu sayılarla oyunda yeniden dengeyi kurduk ve Motum’un üçlükleriyle ilk devre 52-50 sona erdi. 


İlk yarı sonunda Gran Canaria’da Evans 12 sayı üretirken, Efes’de Micic 15 sayı 3 asist ile oynadı. 


Daha kontrollü başlayan üçüncü çeyreğin ortalarına doğru Strawberry oyuna hükmetti ve 5 dakika kala farkı tekrar açmayı başardı ev sahibi ekip (65-57). Bu dakikadan itibaren 4 kısaya dönen Efes, hücumda birebir oyunlarla skor bulmaya ve faul alarak çizgiye gelmeyi başarınca final periyoduna girerken farkı tek baskete düşürdü (73-70).


Son periyoda başlarken ise Albert Oliver oyuna damga vurdu. İkili oyun savunmasını çok iyi okuyarak cezalandıran İspanyol oyuncu 2 dakika içinde attığı 7 sayıyla farkı tekrar 8’e çıkardı (80-72). Bireysel çabalarla farkı azaltma çabamız pek fazla olumlu yanıt vermedi ve hücumda tıkandığı anlarda çizgiye gelerek skor bulan ev sahibi, son 5 dakikaya maçta ilk kez farkı çift haneye çıkararak 10 sayılık avantajla girdi (87-77). Dunston’ın beşlemesinin ardından Pleiss’ın pota  altında oyunun iki tarafında da hakimiyet kurmasıyla yavaş yavaş paniklemeden farkı azaltan Efes, son 100 saniyeye girerken, farkı 1’e çekti (88-87), 25 saniye kala da Simon’un üçlüğüyle uzun bir aradan sonra öne geçti (90-92).  Son topu iyi savunan Efes, 4 saniye kala Micic ile çizgiden 2’de 2 attı ve zorlu müsabakadan galip ayrıldı.


22’de 19 faul sokan Anadolu Efes’te Simon 18 sayı, Micic 17 sayı, Anderson 13 sayı ve Dunston 12 sayı 11 ribaund ile oynarken, Strawberry 19 sayı 5 ribaund 7 asist ile en çok göze batan Gran Canaria’lı isim oldu. 
 

Yorumlar Okunma: 2687