Çarşambanın gelişi ve sonrası (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Çarşambanın gelişi ve sonrası (Hayri Pekergin)

21-11-18 23:39
Kadın Milli Basketbol Takımı Belarus önünde kaybetti.

Kayseri’de 6-7 bin seyircinin getirdiği ev sahibi avantajını kullanamadık.

Bana göre işin üzücü yanı, Belarus’un önemli kozu devşirme guardı Alex Bentley’in 1/9 ile şut attığı günde böyle bir yenilginin gelmiş olması.

Öyle ki, Belarus Coachu Bentley’i maçın kırılma anlarında kenarda tutup, son saniyelerde farkı netleştirdikten sonra top dolaştırmak için oyuna sürdü.

Aslında Çarşamba’nın yani bu yenilginin gelişi hafta sonu Polonya önündeki deplasman galibiyetinde işaretlerini vermişti.

O maçta 68-49 galibiyete rağmen hücumda zaman zaman yaşanan “ritim bozuklukları”, Hollingsworth’ün devam eden hücum faulleri, yapılan 21 top kaybı Belarus maçında inşallah çözüm bulunur dediğimiz sorunlardı.

Hiç uzatmadan söyleyeyim;

Belarus maçında maçın kırılma bölümü olan son dört dakikayı oynayamadık.

Çarşambanın gelişi olarak nitelediğim Polonya maçındaki tüm olumsuzluklar o dört dakikada ayağımıza dolandı.

*****

Maçtan sonra Ekrem Memnun eksiklerimiz olduğunu, iyi oynadığımızı söylemiş;

“Coach Memnun” eksiklerimiz olduğu konusunda haklıdır.

Bahar Çağlar’ın yokluğu hissedildi.

Ekrem Memnun muhtemelen iki ay önce sona eren Dünya Kupasında “çok kolay ve çok çabuk geri plana aldığı” Ayşe Cora’nın ve ortalama 5 dakika süre verdiği Merve Aydın’ın da yokluğuna işaret etmiştir.

Bu ikiliden Ayşe Cora Kadın Milli Takımının 2019 Avrupa Şampiyonası ve sonrasında oynaması gereken oyun düzeninde önemli bir yere sahip. Güçlü ve sağlıklı ve bu sezon ELW tecrübeli bir Merve Aydın da elbette önemli bir katkı olurdu.

******

Kadın Milli Takımı Dünya Kupasında hem ortaya konan oyun hem alınan sonuç olarak beklentilerin altında kalmıştı.

Bu turnuvadan sonra takımda teknik anlamda, oyun düzeni, kadro yapısı anlamında bir şeylerin kalıcı olarak değiştiğini görmemiz gerekiyordu.

Biz tek değişim olarak hem A Milli Takım Menajeri hem Alt Yapı Milli Takımlar Sorumlusu görevlerini yürüten Zeynepgül Ene’nin göreve alt yapı milli takımları ile devam etmesini gördük.

Sonuçta Kayseri’de güçlü bir seyirci desteğine rağmen Belarus’a kaybettik.

Bu maç bütün katmanları ile, içindeki bütün dinamikler ile bir erken uyarı alarmı olarak görülmeli.

Neden?

Şu anda dünya klasmanında 6. sıradayız.

Avrupa’da yükselen bir Belçika, artık hesaba katılması gereken alttan gelen oyuncularına büyük yatırım yapan İtalya, Musina ve Vadeeva etrafında yeniden yapılanan bir Rusya, ivme kazanarak gelen bir Çekya var.

Sırbistan kendi ülkesindeki finallere güçlü hazırlanacak. İspanya ve Fransa her zaman ilk dört potansiyeli olan ülkeler.

Bu gelişmelere gözümüzü kapatıp, kendi evimizde 56 sayıda kalarak Belarus’a yenildikten sonra “iyi oynadık, şanssızdık” demek, kabul görecek bir ifade değil.

*****

2019 Avrupa Şampiyonası Türkiye Kadın Milli Takımı açısından, oyun düzeninde belirgin değişiklikler yapmak, savunmayı yeniden bir kaldıraç konumuna getirmek şartları ile yeni bir ivme, yeni bir başlangıç olabilir.

Bu gerçekleşirse 2021 ve 2023 için umutlanacak konuma gelebiliriz.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 2610