39 dakika Banvit, son dakikada İBB (Olağanüstü Semih) - BasketFaul.com

39 dakika Banvit, son dakikada İBB (Olağanüstü Semih)

24-11-18 17:15

İSTATİSTİK:

Tahincioğlu BSL’de İBB son 59 saniyeye kadar geride götürdüğü maçta evinde Banvit’i 74-71 yendi ve ikinci galibiyetini aldı. Banvit ise tek galibiyette kalıp ligde son sıraya geriledi.

Maçın son bölümünde Semih Erden'in pota altını karartması, Tu Holloway'in skor liderliği İBB cephesinde galibiyetin anahtarı oldu.

 

Banvit, maça fırtına gibi başlarken bu dakikalarda topu Semih Erden'e indirmek haricinde bir hücum opsiyonu üretemeyip üst üste top kaybeden İBB karşısında Şehmus Hazer’le fast breakleri değerlendirdi. Böylece skor henüz 4. dakikada 13-4’e geldi, Bandırma ekibinde 13 sayının 8’ini Şehmus kaydetmişti. İBB ise Damian Kulig’in içeri penetreleriyle hücumda rahat bir nefes aldı ve periyodun son bölümünde topu daha iyi paylaşıp Kulig-Babic ikilisiyle üçlükleri kaydetti. Böylece ilk 10 dakika fark daha da açılmadan, Banvit’in 26-16’lık üstünlüğüyle sona erdi

 

İstanbul Büyükşehir Belediye, dengeli hücumlarına ikinci çeyrekte devam etti ancak Jordan Morgan’ın hem orta mesafe hem de pota altında ürettiği skor Banvit’i hep önde tuttu. Bu anlarda Tolga Geçim'in topsuz koşuları ve pas dağılımına verdiği katkı Banvit hücumlarını zenginleştirdi ancak sayıyla sonuçlanmayınca fark sabit kaldı. Akabinde ikili oyunlardaki doğru savunmanın etkisiyle kapılan toplar İBB’ye geçiş hücumları olarak geri döndü ve o ana kadar devreye pek giremeyen kısalar Tu Holloway ve Andre Spight’ın sayıları geldi. Bu sayede boyalı alandaki sıkışma da önlenmiş oldu, yani Semih Erden daha kolay skor üretti. İBB, tabelada geride olsa da soyunma odasına oyunu dengeleyerek girdi (35-42).

 

İBB, kısalarının dışarıda tehdit haline gelmesinin avantajını boyalı alanı açarak kullanmaya devam etti ve hücum ribaundlarını da domine eden Semih’in basketleri farkı eritmeye başladı. Banvit ise bu anlarda içten dışa paslarla yayın gerisinden doğru atışları buldu ancak ilk yarıdaki yüzdenin uzağında kalınması, buna ek olarak savunmada kısaların İBB oyun kurucusu Tu Holloway’e kolay geçilmesi İBB’nin geri dönmesine izin verdi. Devamında Mehmet Yağmur’un turnikesiyle 7-0’lık seri yakalayan ev sahibi, farkı 1:39’ta 2 sayıya indirse de moladan dönen Banvit, yarı sahayı hızlı geçip Şehmus’la fast-break sayılarını buldu. Böylece konuk ekip son 10 dakikaya 8 sayı önde girmeyi başardı (54-62).

 

Son çeyrekte Banvit, yarı sahada üretmekte zorlanırken güçlü kozu olan hızlı hücumlarda da kolay atışları kaçırdı. Bu dakikalarda oyunun kontrolünü ele alan İBB, Mehmet Yağmur ile tempoyu düşürüp Holloway’in skor ve saha içi liderliğinde geri döndü. Semih’in pota altındaki yüksek konsantrasyonu da bunda çok etkiliydi. Son 2 dakikada Holloway ile faulleri alan İBB bitime 59 saniye kala maçta ilk kez öne geçti (69-68). Ev sahibi, kalan kısımdaki taktik savaşından da galip çıktı ve karşılaşmayı 74-71 kazandı.

ÖNE ÇIKANLAR...

İBB: Tu Holloway 22 sayı, 4 ribaund, 3 asist; Semih Erden 13 sayı, 10 ribaund, 3 top çalma, 2 blok; Damian Kulig 12 sayı, 5 ribaund; Andre Spight 12 sayı, 3 top çalma

Banvit: Jordan Morgan 16 sayı, 7 ribaund, 4 asist; McKenzie Moore 15 sayı, 5 asist; Şehmus Hazer 14 sayı, 2 asist; Alex Perez 11 sayı, 5 asist, 6 top kaybı

 

 

Yorumlar Okunma: 2779