Hatay uygun adım (Fenerbahçe'ye Güney yaramıyor) - BasketFaul.com

Hatay uygun adım (Fenerbahçe'ye Güney yaramıyor)

25-11-18 18:55

İSTATİSTİK: 

Bir nevi liderlik maçıydı. Hatay BŞB ile Fenerbahçe sezon başında oynadıkları Cumhurbaşkanlığı Kupası sonrası yeniden karşı karşıya geldiler. Fenerbahçe hem avantajı eline geçirmek, hem de Gündoğdu ABK karşısında aldığı umulmaz mağlubiyeti telafi etmek istiyordu Hatay BŞB galibiyetiyle. Hatay BŞB ise sükseli sezon başlangıcına gölge düşürmemek ve iç sahanın krallığını katmerlemek istiyordu.

Merve Aydın’ın sakatlığı nedeniyle Alexis Jones’a forma verilmesi beklenirken, Coach Chadzidaki tercihini Belarus Milli maçlarındaki yüksek formu nedeniyle formayı Syntsina’ya, oyun kurma görevini ise İlsu Darıcıoğlu ve Abdelkader’e vermeyi tercih etti. Rakip Coach Valeri Garnier ise Türk statüsünde oynama hayali şimdilik suya düşen Kiah Stokes yerine Kia Vaughn’a forma vermeyi tercih etti.

Maça Abdelkader, Cansu Köksal ve Glory Johnson’ın basketleriyle 8-2 önde başlayan evsahibi ekip karşısında Fenerbahçe basit top kayıpları yaptı. Ardından Kaptan Birsel Vardarlı Demirmen’in akıllı organizasyonu ve Kelsey Plum’ın bulduğu sayılar oyunu Fenerbahçe adına dengeye getirdi. Courtney Paris skor gücü anlamında etkisiz kalınca Fenerbahçe ileri fırladı ve ilk çeyrek 14-18 Fenerbahçe lehine bitti.

İkinci çeyrek 5-0’lık Hatay BŞB serisi ile başladı. Özellikle Cansu Köksal’ın hücumda bulduğu üçlükler Hatay BŞB oyuncuları ve taraftarı adına coşkulu anları getirdi. Cansu’nun hücumdaki etkinliğine karşın savunmadaki eksikleri Chadzidaki’nin ona daha fazla dakika vermesine engel oldu. Valeri Garnier ise sakatlığı nedeniyle yaklaşık bir aydır sahalardan uzak olan Ayşe Cora’yı sahaya sürdü. Cora, Birsel ve Özge Yavaş üçlüsüyle hızlı bir basketbol oynayan Fenerbahçe devreyi 34-35 önde bitirdi.

İkinci yarı Paris’in boyalı alandan dışarı asistinde İlsu Darıcıoğlu’nun basketiyle başladı. Glory Johnson’ın elinden topunu çalan Ayşe Cora’nın etkisiz bir günündeki Verameyenka’ya ikramıyla fast break sayısı bulan Fenerbahçe yeniden öne geçti: 36-37. Ardından 6-0’lık yeni bir Hatay BŞB dalgası geldi ve skor 42-37 oldu. Bu süreçte Hatay BŞB adına tek kötü haber İlsu’nun topsuz alandaki faulü ile 4.faule ulaşması oldu. Bria Hartley’nin uzun süre sonra bulduğu mesafeli üçlük Fenerbahçe’nin skora tutunmasını sağladı. Chadzidaki’nin kendisine güvenini boşa çıkarmayan Gizem Başaran önce orta mesafeden bulduğu isabet, ardından çember altındaki post up üzeri atışıyla gelen basketiyle 26.dakika 46-42 Hatay BŞB lehine geçildi. Ardından gelen basit Hatay BŞB top kayıpları ve isabetsiz şutlar sonrası önce Hartley’nin basketi, sonra da Ayşe Cora’nın üçlüğüyle 27.30’da 46-49’luk Fenerbahçe üstünlüğü skorboard’a yansıdı. Ardından Glory Johnson önderliğinde yine bir Hatay BŞB dalgası izledik. 6-0’lık bu seriyle skor 52-49 oldu ve Hatay BŞB maçta ilk kez bir çeyreği önde bitirmiş oldu.

Son çeyreğin ilk basketi Syntsina’dan gelen üçlüktü ve fark 6 sayıya çıktı: 55-49. Bria Hartley ve Ayşe Cora 57-55 ile farkı yeniden 2 sayıya indirdi. Ardından karşılıklı boş hücumlar izledik. Bitime 4:30 kala Kia Vaughn’un C.Paris üzerinden bulduğu orta mesafe basketiyle Fenerbahçe 59-60 öne geçti. Hemen ardından C.Paris’in yine boyalı alandan İlsu Darıcıoğlu’na pasında İlsu’nun kritik üçlüğü isabete çevirmesiyle bitime 4 dakika kala Hatay BŞB yeniden öne geçti: 62-60. 37.dakikada Anastasia Verameyenka 5.faulü ile oyun dışında kaldı. Maçın içinde enerjisi hiç bitmemesine karşın sürekli kendi şutunu arayan Abdelkader’den gelen basketle fark evsahibi ekip adına 4 sayıya çıktı ama Birsel ve Hartley pes etmedi ve buldukları 5 sayı ile Fenerbahçe’yi yeniden öne geçirdiler: 66-67. Enerjik Hind Ben Abdelkader’in Tuğçe Canıtez üzerinden bulduğu isabetli şut ile bitime 1.30 kala Hatay BŞB 68-67 ile yeniden öne geçti. Takım organizasyonunda hiç aksamayan İlsu Darıcıoğlu’nun bir dakika kala 5.faulünü alması dezavantaj yaratsa da, Bria Hartley’nin bitime 30 saniye kala nereye verdiği belli olmayan bounce pasıyla gelen top kaybı ivmeyi tamamen Hatay BŞB’ye çevirdi. Son hücumda Abdelkader yine kendi şutunu yaratarak basketi bulunca 17 saniye kala Hatay BŞB 70-67’yi buldu. Fenerbahçe’nin karar hücumunda önce Bria Hartley airball attı, sonra Hatay BŞB ne yapıp edip topu kazanamadı ve top tepede Kia Vaughn ile buluştu ama kendisinin uzmanlık alanı olmayan mesafeden yaptığı atış isabetsiz olunca Hatay BŞB galibiyeti garantiledi. 2 saniye kala yapılan faulden kaynaklanan atışları da Glory Johnson da faul çizgisinden 2/2 ile değerlendirince 72-67’lik skorla kazanan Hatay BŞB oldu ve böylece ligde 6/6 ile firesiz ve uygun adım yürüyüşüne devam etti.

NOTLAR: Geçtiğimiz hafta Kadın Milli Takımımızda epeyce süre alan Tilbe Şenyürek’e Valerie Garnier hiç süre vermedi. Buna karşın Chadzidaki 35’lik İlsu Darıcıoğlu ve son Milli Takım kadrosunda olmayan Gizem Başaran’a toplamda 40 dakika süre verdi ve bu ikiliden 13 sayı buldu.

Yorumlar Okunma: 1756