Değerli mi, Değerli!... TBL 7. Hafta EN'leri (Fahri Güler) - BasketFaul.com

Değerli mi, Değerli!... TBL 7. Hafta EN'leri (Fahri Güler)

26-11-18 09:40

Değerli mi değerli bir lig, TBL. Milliyetçilik yapacak durumumuz yok ama, Türk oyuncularının sayısının fazla olduğu takımlarda antrenörler de yerli malı. Kalitesiyle, bütçesiyle  Avrupa'nın sayılı liglerinden biri. Bu ligde Orhun Ene Selçuk Ernak gibi çok değerli coachlar çalıştı, aktif olarak geçmişte BSL'de yer alan ve gelecekte de BSL'de yer alacak birçok antrenör var bu ligde. Şuan NBA'de gururumuz olan Cedi Osman ve Furkan Korkmaz bu ligde kendilerini geliştirdi. Son yıllarda Buğrahan Tuncer, Ege Arar, Berkan Durmaz, Rıdvan Öncel ve daha niceleri kendilerini bu ligde geliştirip A Milli oldular. Gelecekte de bir çok oyuncu BSL'de oynayacak, A Milli olacak oyuncu adayları var bu ligde. Belki de yeni sistemle beraber sezon içinde oynanan A Milli maçlara buradan da oyuncular davet edilebilir, "sizleri takip ediyoruz" mesajı verilerek daha fazla genç oyuncunun TBL’ ye gelmesi sağlanabilir, belki de BSL’de oturan bir çok oyuncunun oynaması için ortam yaratılabilir bu şekilde. Geniş rotasyonda 1-2 oyuncunun yer alması ya da daha fazlası ,ligi daha da değerli hale getirebilir, kulüpler kendi isimlerinin milli platformda yer alacağından reklamı daha fazla olacağı için kapılarını daha fazla genç oyuncuya açabilir. Bu ligde çalışan bir antrenör A Milli staffına alınarak daha da değer katılabilir bu lige. Düşünsenize, TBL coachu A milli staffında... Bütün antrenörleri motive etmez mi! Türk oyuncular kadroya girebilmek için 2 kat daha fazla çalışmaz mı! Olursa bir şey kaybetmeyiz ama çok şey kazanırız. Gerçekten değerli mi değerli bu lig, geçmişte yaşattıkları ortada. Daha fazla değer katmak için yeniliklere açık olalım üretmekten vazgeçmeyelim yeter. tüketen değil, üreten bir lig, üretenlerin ligi burası.


Maçlar ;

Sigortam Net İTÜ (3-4) – Akhisar Belediye (3-4) 67-58

İki takımın karşılıklı basketleriyle karşılaşma başladı ve son hücumları daha iyi değerlendiren konuk ekip oldu ve 16-20 önde kapattı. İkinci periyoda da iyi devam eden Akhisar Bld. farkı 9 sayıya çıkarmayı başardı. İTÜ Berkay’ın penetreleri ve Adem’in dışarıdan bulduğu sayılarla oyunda dengeyi sağlasa da 31-36 Akhisar’ın üstünlüğü ile geçildi. 3 periyoda her iki takımın top kayıplarıyla başladı, 5 -0'lık seri ile fark çift haneye fark çıktı. Molaya giden İTÜ oyunun seyrini değiştirdi. Skor 31-41 iken Chad ile hücumda etkili olan ve rakibini dış atışa zorlayan İtü 23-4'lük seri ile skoru 54-45 taşıdı. Bu dakikadan sonra üstünlüğünü korumaya devam eden Sigortam Net İTÜ çok önemli bir galibiyet aldı ve rakibini puan olarak yakalamayı başardı.

Yalova Belediye (2-5) – Bandırma Kırmızı (0-7) 96-89

Alt sıraları yakından ilgilendiren karşılaşmada kazanan ev sahibi Yalova Bld. oldu ve rakibinin galibiyetle tanışmasına izin vermedi. Eray Akyüz’ün etkili başlangıcı ve tempolu oyunuyla 22-29 konuk ekibin üstünlüğü ile geçildi. İkinci periyodda Mustafa ile enerji bulan ve Washington’un etkili oyunuyla beraber 33-10'luk ikinci periyot skoru elde eden Yalova hem oyunun kontrolünü eline geçirdi, hem de rakibinin direncini kırmayı başardı. Üçüncü periyot dengede geçti, 20 sayılık fark yakalayan Yalova son periyotta konsantre kaybına uğrayınca Erkin Şenel’le ritm bulan Bandırma Kırmızı tekrar ümitlendi. Ev sahibi ekip oyunun son bölümünü iyi oynadı ve sahasında üst üstte iki galibiyet alarak rahat bir nefes aldı. Kırmızı ise 7. haftada da galibiyetle tanışamamış oldu. Asiste 22-14 üstünlük kuran Yalova, dış atışlarda da 13/25 %52 ile isabet bulması maçı kazanmasında etkili oldu.

Mamak Belediye (4-3) – Petkim Spor (2-5) 78-72

İlk periyoda Utku ve Erkan’ın dış atışları ile etkili başlayan Mamak 26-14 skor elde etti. İkinci periyoda daha agresif başlayan konuk ekip Petkim oldu, rakibini top kayıplarına zorladı ve bulduğu kolay sayılarla oyunda dengeyi kurmayı başardı. Üçüncü periyottan itibaren üstünlüğün sık sık el değiştirdiği karşılaşmada son dakikalar büyük heyecana sahne oldu. Skor 72-72 iken Mamak 6-0 seri ile karşılaşmadan galibiyetle ayrılan taraf oldu ve play-off yolunda çok değerli bir galibiyet elde etmiş oldu. Petkim ise henüz deplasmanda galibiyetle tanışamamış oldu. 3’lük atışlarda 14/30 %43 -7/25 %28 , asistlerde 25-15 üstünlük kuran Mamak Bld. Oldu.

Ankara DSİ - (2-5) – Artvin Belediye (3-4) 79-97

Son 2 deplasman maçını farklı kazanan Artvin bu hafta yine deplasmanda farklı kazanarak 3. galibiyetini elde etti, DSİ ise 2 galibiyette kaldı. İki takım da yüksek dış atış yüzdeleri ile maça etkili olarak başladı. Maç boyunca çembere daha yakın oynayan taraf konuk ekip oldu ve iki sayılıklarda elde ettiği (25/37 %41-24/35 %69) üstünlük maçtaki farkın ortaya çıkmasının en büyük etkeni oldu. Maçın başından sonuna üstün olan taraf Artvin rakibinin sadece 4. periyot farkın tek hanelere inmesine izin verse de deplasmandan çok değerli bir galibiyetle dönmüş oldu ve evinde oynayacağı Karesi maçı öncesi moral kazanmış oldu. DSİ ise 4 haftadır galibiyete hasret.

Karesi Spor (7-7) – Finalspor (5-2) 92-85

Lige şampiyonluk parolasıyla başlayan Karesi evinde zor da olsa kazanmasını bildi ve 7/7 yaparak yoluna kayıpsız ilerlemeye devam etti. İlk periyot istediklerini sahaya daha iyi yansıtan ev sahibi oldu ve 25-17 skor ortaya çıktı. İkinci periyottan itibaren oyuna ortak olan Final Spor rakibini yakın takibe aldı. Yakaladığı serilerle maça ortak olan Final 3. periyot 19-7'lik seri ile skorda 52-54 üstünlüğü elde etti ama Karesi’nin cevabı gecikmedi. Ev sahibi ekip özellikle Volkan’ın etkili olduğu günde 17-4 seri ile karşılık verince fark tekrar çift hanelere çıktı. 4. periyoda 7-0 ile başlayan konuk ekip oyuna tekrar ortak olmayı başardı. Tecrübeli oyuncularının fazla olduğuK aresi maç sonunu daha iyi oynadı ve yine kazandı. Final Spor ise 2 galibiyette kaldı.

Bursaspor (6-1) – Düzce Belediye (5-2) 81-91

İlker coach ile sezonun en flaş takımı olmayı başaran Düzce Bld. ligin en zor deplasmanından da galibiyetle ayrılarak şuana kadar alınan sonuçların sürpriz olmadığını gösterdi, Bursaspor ise hesaplarını bozan bir mağlubiyet aldı. Maça 8-2 Bursa başladıktan sonra 8-0 ile öne geçen konuk ekip 22-17'lik üstünlük kurdu. İkinci periyottan itibaren Serhat’ın etkili oyunuyla ivme yakalayan Düzce Bld. soyunma odasına 48-27 skorla girdi. Üçüncü periyotta da skoru korumayı başaran konuk ekip son periyot farkın tek hanelere inmesini önleyemese de 91-81 kazanarak play-off yolunda altın değerinde galibiyet aldı. Bursaspor ise Karlo’nun sakatlandığı 2.periyottan itibaren faydalanamadığı maçı kaybetti ve ilk yenilgisini almış oldu. Asistte 22-16 dış atışlarda da 10/25 %40 – 13/29 %45 ile üstünlük kuran düzce Bld. oldu.

Manisa BŞB. (3-4) Ormanspor (7-0) 57-66

Maç çok iyi savunmalara sahne oldu ve birinci periyoda ilk 5 dakika sayı yemeden başlayan Manisa 13-0'lık seri ile güçlü bir giriş yapmayı başardı, ilk periyodu 18-7'lik üstünlükle geçmeyi başardı. Skor olarak rakibini yakalayamasa da Ormanspor ikinci periyottan itibaren oyunda dengeyi kurmayı başardı. Üçüncü periyottan itibaren işin rengi değişmeye başladı ve Ormanspor 10-19'luk periyot skoru rakibini yakalamaya başladı. Pota altı oyuncuları güçlü olan Ormanspor Hasan Rizvic‘in etkili oyunu ve iyi savunmasıyla rakibini ikinci yarıda toplam 20 sayıda tutarak sahadan 57-66 galibiyetle ayrıldı. Konuk ekip bu sonuçla yoluna kayıpsız devam eden iki takımdan biri olmayı başardı ve zorlu Bursaspor maçı öncesi evine moralli döndü. Manisa Bşb. ise son 4 haftada galibiyet elde edememiş oldu. Manisa'nın sezon başından beri başını en çok ağrıttığı top kayıpları bu maçta da fazlaydı 21-17, asiste de 16-10 Orman üstünlüğü vardı.

Selçuklu Basketbol (5-2) – Edirnespor (2-5) 88-66

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen sahaya hiçbir şekilde yansıtmayan Selçuklu Basketbol iyi bir basketbol ile 5. galibiyetini seyircisinin önünde almayı başardı. İlk yarı daha dengede karşılaşma farkı belirleyen 3. periyot oldu ve Marcus Hall’un inanılmaz dış yüzdesiyle oynadığı bir güne denk gelen Edirne Bld. rakibinin iyi oyununa karşılık veremedi. Son periyot dengede geçse de sahadan 88-66 skorla galip ayrılan ev sahibi oldu. Asiste 26-17 üstünlük kuran ev sahibi ekip 11/34 %32 3 sayı yüzdesi yakaladığı günde 5. galibiyetini aldı.
 

 

TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Düzce Belediye
Haftanın Altın Karması
Berkay Sinirlioğlu (İTÜ Basket)
Serhat Uğur (Düzce Belediye)
Volkan Aydın (Karesi Spor)
Eren Ocaktürk (Düzce Belediye)
Gökhan Karabıyık (Artvin Belediye)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Ricky Tarrant (Artvin Belediye)
Markus Hall (Selçuklu Basketbol)
Chad Frazier (İtü Basket)
Hasan Rizvic (Ormanspor)
Kyle Jordan Washington (Yalova Belediye)
Haftanın Koçu
İlker Salman (Düzce Belediye)
Haftanın Oyuncusu
Serhat Uğur (Düzce Belediye)
Haftanın Genç Oyuncusu
Erkan Yılmaz(Mamak Belediye)
Haftanın skoreri
Kyle Washington (Yalova Belediye) 32 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Marek Klassen (PETKİM Spor) 4/4
Marcus Hall (Selçuklu Basketbol) 9/16
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Marcus Hall (Selçuklu Basketbol) 9/16
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Artvin Belediye (97)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Ormanspor (57)
En fazla serbest atış kullanan takım
Karesi Spor Basketbol (24/34)
En az serbest atış kullanan takım
Selçuklu Basketbol (7/9)
En fazla ribaund alan takım
Karesi Spor Basketbol (46)
Finalspor (46)
En fazla ribaund alan oyuncu
Thomas Gipson (Karesi Basketbol) 16
En fazla asist yapan takım
Selçuklu Basketbol (26)
En az asist yapan takım
Manisa BŞB (10)
En fazla asist yapan oyuncu
Ricky Tarrant (Artvin Belediye) 13
En fazla top çalan takım
İTÜ Basket (11)
Bandırma Kırmızı (11)
En az top çalan takım
Bursaspor (3)
En fazla top çalan oyuncu
Berkay Sinirlioğlu (İTÜ Basket) 5
Ricky Tarrant (Artvin Belediye) 5
En fazla top kaybeden takım
Manisa BŞB (21)
En az top kaybeden takım
Selçuklu Basketbol (8)

 

S Takım O G M A Y P
1 Karesi Spor Basketbol 7 7 0 712 616 14
2 OGM Ormanspor 7 7 0 557 496 14
3 Bursaspor 7 6 1 588 533 13
4 Düzce Belediye 7 5 2 543 516 12
5 Selçuklu Basketbol 7 5 2 550 536 12
6 Mamak Belediyesi 7 4 3 576 537 11
7 Akhisar Belediye 7 3 4 546 518 10
8 Manisa BŞB. 7 3 4 521 526 10
9 Artvin Belediye 7 3 4 562 581 10
10 sigortam.net İTÜ Basket 7 3 4 587 614 10
11 PETKİM Spor 7 2 5 550 559 9
12 Finalspor 7 2 5 591 614 9
13 Ankara D.S.İ 7 2 5 528 560 9
14 Edirnespor 7 2 5 574 611 9
15 Yalova Belediye 7 2 5 586 636 9
16 Bandırma Kırmızı 7 0 7 526 644 7

 

Gelecek Hafta Maçları ( 8. Hafta / 30 Kasım – 2 Aralık 2018)
OGM Ormanspor - Bursaspor
Artvin Belediye - Karesi Spor Basketbol
Ankara DSİ - Düzce Belediye
Finalspor - sigortam.net İTÜ Basket
PETKİM Spor - Yalova Belediye
Edirnespor - Manisa BŞB.
Akhisar Belediye - Mamak Belediye
Bandırma Kırmızı - Selçuklu Basketbol

Yorumlar Okunma: 2911