Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu)

26-11-18 14:59
* A klasmanındaki 33 hakemin 21'i TBSL'de, 9'u da TBGL görevlendirimiş. Serhat Büker, Halit.C. Cihan ve Duhan Köyiçi ise haftayı boş geçirdiler.

* Geçtiğimiz hafta çok çok başarılı bir performans sergileyerek beni mutlu eden üçlüden Kerem Baki bu hafta 2. Yardımcı, Halil Baldemir ve Semih Vural da TBGL de görevlendirilerek ödüllerini almış oldular.
 
* Vitrinde olan TBSL'de görevli hakemlerimizin çok yönlü eksiklikleri ve doğal sonuç olan düşük performansları artık katlanılamaz duruma gelmiştir.

* Takım mensuplarının çok çok haklı olarak yaptıkları, sözlü ve yazılı serzenişlere para cezası uygulamak yerine dertlerini dinleyip, acil gerekli olan önlemleri almak daha doğrudur.

* Alt ligler ve illerdeki hakem performansları ise dip yapmış durumdadır.

* Özellikle teorik ve pratik eğitim seviyesi sıfıra yakındır.

*S.O.S S.O.S S.O.S S.O.S belki sesimi duyan olur.

* Olumlu bir durum ise Mersin'de TAC-Fenerbahçe TBGL maçının baş hakemi Erşan Kartal'ın, yardımcıları; Beyhan Erbilgin ve Ali Can Yılmaz a saha içerisndeki, öncü, eğitimci, yol gösterici, yardımcı, sevecen, aşağılamayan, kol kanat geren, ezmeyen, cesaretlendirici, motive edici, cezalandırmayan, tehdit etmeyen, hatalarını ve çözümlerini saha içerisinde güler yüzle anlatan örnek alınacak yönetimiydi. Umarım diğer A klasmanı hakemlerimiz de benzeri davranışlarda bulunurlar. Teşekkürler Erşan Kartal.

Bahçeşehir Koleji-Arel Üniversitesi B.Çekmece (çok kolay)
Kaan Büyükçil (60) Ozan Çakar (60) Kazım Çetin(40)

İstanbul BŞB-Banvit (orta)
Mehmet Keseratar (50) Serdar Ünal (40) Sinem Tetik (40)

Pınar Karşıyaka-Sakarya B B (çok kolay )
Özlem Yalman (60) Mehmet Karabilecen (50) Kerem Baki (75)

Anadolu Efes-Gaziantep Basket( orta)
Sinan İşgüder (40) Ali Şakacı (40) Polat Parlak (40)

Beşiktaş Sompo Japan-Galatasaray(çok zor)
Emin Moğulkoç (80) Alper Özgök (35) Özge Şentürk(20)

Afyon Belediye-Darüşşafaka Tekfen (zor)

Serkan Emlek (75) Ziya Özorhon (70) Ayşenur Yazıcıoğlu (70)

 

TOFAŞ-FENERBAHÇE MAÇI HAKEM DEĞERLENDİRMESİ

İSTATİSTİKLER/HAKEMLER
Yener Yılmaz
Altuğ Köselerli
Ali Köseoğlu
Fizik ve kondisyon
90
90
90
Kararlarda standart uygulama
40
45
30
İşaretler ve seremoni
80
70
70
Hakem mekaniği
60
55
30
Arkadaşlarıyla eşgüdüm
40
40
30
İhlal değerendirmeleri
40
45
30
Faul değerlendirmelei
30
30
30
Maçın kontrolu
50
50
10
ORTALAMA
58
52
40

 

MERAKLISINA
* Oyunun 4. çeyreği saat 1.22 gösterir ve Kırmızı takım 2 sayı atar. Saat durur. Masa yanında hazır beklemekte olan yedek Kırmızı 66 oyuna girebilir.

* 4. Çeyrek ve uzatma devresinin son iki dakikasında oyun saati durduğu an takımlardan birisi mola kullanabilir. Sayı yiyen ya da topu geri sahasından oyuna sokacak takımın koçu ön ya da geri sahadan sokma hakını kullanabilir. Kararını hakemlere bildirdikten sonra vazgeçemez.

* Oyunun uzatma devresi, saat 1.21 gösterir. Yeşil takım sayı yer ve mola alır. Mola sırasında koç ön saha hakkını kullanacağını hakemlere bildirir. Mola bitiminde Sarı takım koçu mola ister ve kullanır. Oyun mola bitiminde yeşil takımın ön sahasından ve şut saati 14 göstererek başlar.

* Yukarıdaki durumda yeşil takım koçu, topu oyuna sokma yerini değiştiremez.

* Bir faulün çift (karşılıklı) faul olarak çalınabilmesi için şu kriterlere dikkat edilir
Her iki faul de kişisel faul olmalıdır.
Her iki faul de bireysel temas vardır.
Her iki faul de aynı rakipler arasında olmalıdır.
Her iki faulün de cezasının aynı olmalıdır.

* Hakem mekaniği, hakemlerin kararlarını daha kolay ve isabetli verebilmeleri amacıyla geliştirilmiş saha ve iş bölümüne, dayalı bir sistemdir. Kesinlikle bir kural değildir.

* Beyaz 22 ön sahasında top sürerken Kırmızı 44 faul yapar. Kırmızı takımın bu çeyrekteki 6. Takım faulüdür. Şut saati 12 gösterir. Bu kararın sportmenlik dışı faul olması gerektiğini çok sert bir şekilde ifade eden Beyaz takım koçu teknik faul ile cezalandırılır. Karar ve uygulama,Beyaz koça B1 yazılır, isteyen Kırmızı takım oyuncusu bir atış kullanır, Beyaz 22 iki atış kullanır ve oyun devam eder.

* Yukarıdaki durumda Kırmızı takımın takım faulü 3 olsaydı, teknik faul atışı sonrası oyun beyaz takımın faulün yapıldığı en yakın yerden topu oyuna sokmasıyla devam edecek ve şut saati kaldığı yerden başlatılacaktı.

Yorumlar Okunma: 4181