Sarıca: Yüzde 90 Dünya Şampiyonası'ndayız - BasketFaul.com

Sarıca: Yüzde 90 Dünya Şampiyonası'ndayız

29-11-18 21:22
İspanya karşılaşması sonrasında başarılı koç Ufuk Sarıca yayıncı kuruluşa mücadeleyi şöyle değerlendirdi.
 

”Açıkçası bundan farklı bir senaryo beklemiyorduk. Skor konusunda sıkıntı yaşayabileceğimizi düşünüyorduk sadece. Oyuncular da robot değil, yoğun bir programdan geliyorlar. Özellikle Semih bize burada abilik yaptı. Bir sürü yeni oyuncumuz var. Biz bir adım daha yaklaştık. Matematiksel olarak değil ama %90 Dünya Şampiyonasına gidiyoruz diyebilirim. Bu galibiyeti babama armağan ediyorum. o çok istiyordu.”  

 

BASIN TOPLANTISI

İspanya galibiyeti sonrasında basın toplantısına katılan Milli oyuncumuz Metecan Birsen şu açıklamalarda bulundu: "Bizim için gruptan çıkma adına çok önemli maçtı. Seyircimizin de desteğiyle sahadan galip ayrılmasını bildik. Hazırlanmak için aslında çok süremiz de yok ama birlik olarak sahada tüm gücümüzü ortaya koyduk ve sonunda grubu lider bitirme adına çok önemli bir galibiyet aldık."

Miilli takımımızın coachu Ufuk Sarıca ise galibiyet sonrası basın toplantısında şunları söyledi: 
"Çin'e gitmemizde bizim için çok önemli bir maçtı. Özellikle bizim gibi genç bir kadro yapılanmasına giren takımın İspanya gibi bir takımı yenmesi çok değerli. Bu maçta diğer maçlarımızda yanımızda olmayan oyuncularımız da vardı. Teknik anlamda İspanya'nın içeriden zaafı üzerine konuşup buna göre çalışmıştık ve Semih'ten o konuda özellikle gerekli katkıları gördük ve düşük skorda ve istediğimiz tempoda maçı kazanmasını bildik.

Biz 2 sene önce yola çıkarken hem biz hem federasyonumuz Çin'i hedefleyerek yola çıkmıştık. Şu an baktığımızda ise matematiksel olarak henüz kesin birşey diyemesem de katılma yüzdemiz bana göre artık %90 diyebilirim. Şu an burada olamayan oyuncularımız var. Euroleague'la çakışan fikstür durumuna karşın herkes büyük bir özveriyle işini yaptı. Takım olarak çok önemli bir işi başarmak üzereyiz."

Toplantıda sorulan Berkan Durmaz'ın performansı üzerine ise coach "Bugün Berkan'ın ilk milli maçıydı. Ben de bu yüzden onu ilk beş başlattım. Onun bugünkü performansından ziyade uzun vadede milli takımıma çok ciddi katkı sağlayan bir oyuncu olacağına değinmek isterim." dedi.

Ankara seyircisine değinmeden geçmeyen coach Ufuk Sarıca, "Bizleri müthiş bir şekilde desteklediler, gelen herkese teşekkür ederim. Ayrıca evlerinde bizleri izleyen milyonlara da teşekkür etmek isterim." dedi. 

Son olarak ise Karadağ maçıyla ilgili konuşan coach şöyle konuştu: "Karadağ maçının zor bir maç olacağını kampın başında zor geçeceğini söylemiştim. Ama bugün aldığımız galibiyetin etkisinde biraz daha rahat gideceğiz. Elbette mental olarak rahatlamadan Karadağ maçına hazırlanmamız gerekiyor." diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar Okunma: 2106