Selçuk Ernak... (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Selçuk Ernak... (İlker Yıldız)

02-12-18 03:48
Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye basketbol takımı başantrenörü Sayın Selçuk Ernak kendi twitter hesabından “kamuoyuna duyurumdur” başlığıyla bir veda mesajı yayımladı. Mesajında kulübün yaşamış olduğu finansal zorlukların neticesinde yardımda bulunabilmek adına gelecekteki haklarından feragat ederek kulüpten ayrılma kararı aldığını duyurdu.

Sayın Selçuk Ernak’ın ayrılma kararını açıkladığı yazısını en az on kere okudum. İnanın yazısındaki cümlelere ve kelimelere baktığınız zaman, adeta yeni doğmuş bir bebeğin emeklemesini ve sonra da yürümeye başlamasındaki bütün evrelerde yer almış büyük bir emeğin izlerini görebilirsiniz. Sayın Selçuk Ernak’ın veda mesajında “kulübümüz” şeklindeki ifadesi dahi, Sakarya Büyükşehir Basketbol takımını ne kadar sahiplendiğini görmemiz için tek başına yeterlidir. Maalesef çoğu Sakaryalı iş adamının ise yeterince sahiplenmediği bir kulübe, alnının teriyle hak ettiği haklarından dahi feragat ederek ayrılması, bilmem bir şeyler ifade eder mi acaba!

1 Aralık…
Sayın Selçuk Ernak ve ekibi bir hayalin peşinde koşarken bizleri de büyük bir mutlulukla peşlerinden koşturdular. Gelin görün ki bu hayal 1 Aralık itibariyle son buldu. 1 Aralık, Sayın Selçuk Ernak ve ekibinin haklarından feragat ederek alın teriyle büyüttükleri Adatıp Sakarya Büyükşehir Basketbol takımından ayrılmak zorunda kaldıkları tarih olarak kayıtlara geçmekle birlikte, aynı tarihin Sakarya’nın il oluşunun 64. yılına (1 Aralık 1954) da rastlaması çok ilginç olsa gerek. Türkiye’nin ekonomik anlamda en iyi ilk 10 şehri arasında yer alan Sakarya şehrinin değerli iş adamları başta olmak üzere, Sakarya şehrinin kendi basketbol takımlarına yeterince sahip çıktıklarından söz edemeyiz. Basketbol takımına kendi şehrinin insanları gerektiği ölçüde sahip çıkmazken, Sayın Selçuk Ernak ve ekibi, gerek görevleri süresince şehrimizi temsil etme adına gerekse ayrılırkenki özverileriyle bir kulübü sahiplenmeyi en iyi şekilde gösterdiler. Demek oluyor ki, bir şehirde doğmak, o şehirden finansal açıdan gelir sağlamak, o şehre aidiyet hissetmek adına tek başına yetmiyormuş! “Yeriniz kalbimde hep özel olacak, başka hayallerde buluşmak üzere..." diyen bir yürek gerekiyormuş.

İlk Sezonda Play-Off’a Kalma Başarısı
Sayın Selçuk Ernak ve ekibi, 2016-2017 normal sezonunun son haftalarında takımımızın başına geçtikten itibaren, Sakarya şehrine özlediği Türkiye Basketbol 1. Ligi şampiyonluğunu ve Tahincioğlu Basketbol Süper Ligine yükselme sevincini yaşattılar. 2017-2018 sezonu Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi’nde hiç kimsenin beklemediği başarılar elde edildi. Sezonun ilk yarısını ilk 8 içinde bitirip, Türkiye Kupası oynama hakkı kazanıldı. Sezon sonunda da Play-Off'lara kalınarak güçlü Fenerbahçe'yle çeyrek final oynama başarısı Sakarya şehrine hediye edildi. Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı Süper Ligdeki henüz ilk sezonunda, Galatasaray'ı hem içeride hem dışarıda olmak üzere iki kez, Beşiktaş'ı deplasmanda olmak üzere bir kez, toplamda da 30 haftalık normal sezonda 14 galibiyet gibi çok ciddi başarılar elde edilirken, bu başarının en büyük mimarları kuşkusuz Sayın Selçuk Ernak ve ekibiydi.

Türk Oyuncular Figüran Olmadı
2017-2018 sezonunun hemen başında Sayın Selçuk Ernak ile yaptığım röportajda "Türk oyuncular figüran olmayacak" ifadelerini kullanmıştı ve gerçekten de henüz ilk sezonunu yaşayan Sakarya BŞB takımında yerli oyuncular hem takım içerisinde önemli sorumluluklar aldılar hem de ciddi gelişim göstererek çoğu takımda olduğu gibi figüran olmadılar.

2017-2018 TBSL normal sezonu sonundaki yerli oyuncular ile ilgili istatistiklerin hemen hemen her alanında Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı vardı. Yerli oyuncularına takım içerisinde yüzde olarak en çok süre veren 5. (%34,53) takım, yerli oyuncularının sayı katkısının yüzde olarak en çok olduğu 4. (%28,03) takım, yerli oyuncularının ribaund katkısının yüzde olarak en çok olduğu 3. (%29,64) takım, yerli oyuncularının asist katkısının yüzde olarak en çok olduğu 4. (%31,28) takım olarak her kategoride elde edilen başarıda Sayın Selçuk Ernak’ın ve ekibinin büyük emeği vardı.

Adeta Oyuncu Gelişim Merkezi
Yerli oyuncularımızdan James Metecan Birsen’in A Milli Takımımıza kadar yükselmesinde (A Milli Basketbol Takımımızın 2019 Dünya Kupası Elemelerinde şu ana kadar 6 maçta forma giydi ve ortalama 21:06 dakika gibi ciddi süre aldı), Can Korkmaz’ın da Portekiz'in Coimbra kentinde yazın düzenlenen Basketbol Üniversiteler Avrupa Şampiyonası’nda, Beykent Üniversitesi ile ikincilik yaşaması ve turnuvanın MVP'si seçilmesini sağlayan gelişiminde yine Sayın Selçuk Ernak ve ekibinin yerli oyuncularımıza güvenmesi, maçlarda ciddi süre ve sorumluluklar vermesinin etkisi vardı.

Oyuncu Sirkülasyonunun En Önemli Nedeni
Bu sezon başında kimileri üzüm yemek için değil, sırf bağcıyı dövmek için takım içindeki yoğun oyuncu sirkülasyonunu eleştiriyorlardı. Oysa bu kişiler küçük bir çalışma yapmış olsalardı yeni sezonda birçok oyuncunun ayrılma sebeplerini rahatlıkla anlayabilirlerdi. Çünkü, Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının henüz ilk sezonunda kurulan kadrosunda birçok yerli ve yabancı genç oyuncu vardı. Çoğu otoritenin kümede kalmasına şans dahi vermedikleri bu genç kadro ile ligde kalmayı bırakın, Play-Off’ta çeyrek final oynama başarısı bile yakalandı. Bu önemli başarıları yakalayan kadroda yer alan birçok oyuncu aynı zamanda basketbol gelişimlerinde de birkaç basamak yukarıya çıktılar. Böylece 2017-2018 sezonundaki kadroda yer alan birçok oyuncu kendi piyasa değerini 3’e hatta 4’e katlayarak önemli takımlara transfer oldular.

Sakarya Büyükşehir Basketbol takımının 2017-2018 sezonu kadrosundaki yerli ve yabancı çoğu oyuncuya baktığımızda, her bir oyuncunun 2018-2019 sezonunda çok önemli takımlara ve liglere transfer olduğunu görüyoruz. Daha bir sezon önce sıradan bir kulüpte oynayan veya ilk kez Avrupa tecrübesi yaşayan çaylak oyuncular, bir sezon sonra basketbol piyasasının aranan oyuncuları haline geldiklerini gördük. Sayın Selçuk Ernak yönetimindeki Sakarya Büyükşehir Basketbol takımı, hem yarışmacı hem de oyuncu gelişimini sağlayan bir anlayışın birlikte başarıyla sürdürülebileceğini herkese göstermiş oldular.
 
 
 

Oyuncu

2018-2019 Sezonu Takım

Lig / Ülke

James Metecan Birsen

Anadolu Efes

TBSL / Türkiye

Can Korkmaz

Galatasaray

TBSL / Türkiye

Calvin Dorsey Harris Jr

Pau-Lacq-Orthez

ProA / Fransa

Lazeric D Jones

Monaco

ProA / Fransa

Nathan Newman Boothe

Ewe Baskets Oldenburg

BBL / Almanya

Moustapha Falou Fall

Lokomotiv Kuban

VTB / Rusya

Nikola Jankovic

Movistar Estudiantes Madrid

Liga Endesa / İspanya

Gian Clavell

Movistar Estudiantes Madrid

Liga Endesa / İspanya

 
 
 
Finansal Krizin Artık Son Aşaması
Yeni sezonda yeni oyuncular ve belki de TBSL’nin en ekonomik kadrosuyla yola çıkıldı. İlk haftalarda kadro uyumunun sağlanmasında yaşanan zorluklardan sonra adeta geçen sezon olduğu gibi iyi bir takımı parkede izlemeye başladık. 2018-2019 sezonu Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi’nin ilk 7 maçı sonunda, bütün olumsuzluklara rağmen 3 galibiyet çıkartmayı da başardılar. Bunun yanında FİBA Europe Cup’ta bulundukları grubu lider tamamlayan Alman temsilcisini her iki maçta da yenmelerine rağmen ikinci tur gruplarına kalmayı kıl payı kaçırdılar. Bütün olumsuzluklara rağmen Sayın Selçuk Ernak yönetimindeki takım parkede çok güzel bir ivme yakalamaya başlamıştı.

Ancak, Pınar Karşıyaka ile oynanan TBSL maçında en önemli oyuncuları Landry Christ Nnoko’nun ödemelerde yaşanan sıkıntılardan dolayı sözleşmesini feshederek takımdan ayrılması adeta bardağı taşıran son nokta oldu. Bunca yaşanan krize rağmen Selçuk Ernak ve ekibi hep büyük bir fedakârlıklarda bulundular. Hatta Sayın Selçuk Ernak çok özverili davranarak "daha sağlıklı olacaksa bazı oyuncuların ve hatta benim de sözleşmemden çıkıp yolunuza devam edin ama bu kulüp kapanmasın." İfadesini bile yönetime iletti.

Selçuk Ernak’tan ve Ekibinden Büyük Fedakârlık
Bu yüce yürekli insan ve ekibi, gemiyi terk etmemekte bir hayli direndiler ama yine en büyük fedakârlığı kendileri yaparak “başantrenörlük görevimden, gelecekteki haklarımdan feragat ederek ayrılma kararı vermiş bulunuyorum." cümlesini kullanarak kulüpten ayrıldı ve bir kez daha Sakarya şehrinin gönlünü fethetmeyi başardı.

30 Yıl Sonra…
Ben bir basketbol yazarıyım ve aynı zamanda da Sakaryalıyım. Önceliğim her zaman A Milli Takımlarımız, sonra Avrupa Kupalarında Türk Takımları ve daha sonrada Sakarya şehrinin takımları olmuştur. Kulüp takımı olarak sadece şehrimin takımlarını tutuyor ve yürekten desteğimi her zaman gösteriyorum. Bu şehrin yıllardan beri sadece futbol takımı vardı ve son yıllarda buna basketbol takımımızda eklendi. 30 yıl aradan sonra Sakarya şehrini takım sporlarında Avrupa Kupalarında temsil eden ilk takımımız Adatıp Sakarya Büyükşehir Basketbol takımımız oldu. Ve bunca yıl bu şehrin bağrına basarak “İmparator” tezahüratlarıyla yürekten desteklediği bir teknik adam da uzun yıllardan beri olmamıştı. Sayın Selçuk Ernak bu tezahüratları fazlasıyla hak etti ve bu şehrin kalbinde de önemli bir yer edindi. Şahsım adına söylemek isterim ki, Sayın Selçuk Ernak ve teknik ekibinin, şehrimin basketbol takımının başında uzun yıllar boyunca durmasını can-ı gönülden isterdim ama maalesef olmadı. Basketbol kulübümüzün sadece parkede elde ettiği başarılar olarak değil, kulübümüzün kurumsallaşması adına da onların desteğinden mahrum kalacak olmamız büyük bir eksiklik olacaktır. Üzülerek söylemeliyim ki şehir olarak maalesef teknik ekibimizin yeterince kıymetini bilemedik. Bilseydik nitelikten ödün de vermezdik. 

Dostoyevski’nin “insanın değerini varlığı değil, yokluğu gösterir” cümlesinde olduğu gibi, Sayın Selçuk Ernak ve ekibinin varlığında kıymetini çok iyi bilemediğimizi itiraf etmeliyim. Başantrenörümüz Sayın Selçuk Ernak’a, Yardımcı antrenörlerimiz Sayın Semih Soğuksu ve Sayın Rüçhan Tamsöz’e, kondisyonerimiz Sayın Ertan Bedir’e kulübümüze ve şehrimize kattıklarından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu şehir sizin değerinizi ve çabalarınızı asla unutmayacaktır. Bir gün tekrardan daha büyük hayalleri birlikte gerçekleştirmek için, bu şehir sizi her zaman bekleyecektir. 

Yeşil-Siyah.
 
 
 
SELÇUK ERNAK'IN ADATIP SAKARYA BŞB RESMİ İSTATİSTİKLERİ
(LİG, AVRUPA KUPASI VE TÜRKİYE KUPASI)
SEZON
LİG
O
G
M
A
Y
Av
SIRALAMA
2016-2017
Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi
19
16
3
1585
1380
205
Normal Sezon 1. / Play-Off Şampiyonu
2017-2018
Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi
32
14
18
2435
2506
-71
Normal Sezon 8. / Play-Off Çeyrek Final
2017-2018
Türkiye Kupası
1
0
1
78
80
-2
İlk Tur
2018-2019
Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi
7
3
4
524
547
-23
Normal Sezon 12.
2018-2019
Basketball Champions League
2
0
2
137
163
-26
Ön Eleme
2018-2019
FİBA Europe Cup
6
3
3
480
451
29
Grup Aşaması
GENEL TOPLAM
67
36
31
5239
5127
112
-
GENEL ORTALAMALAR (%)
53,7%
46,3%
78,19
76,52
1,67
-

 

Yorumlar Okunma: 3783