Fenerbahçe, Karşıyaka'yı son çeyrekte geçti - BasketFaul.com

Fenerbahçe, Karşıyaka'yı son çeyrekte geçti

04-12-18 22:07

İSTATİSTİK

Bir yanda Kasım ayında EuroLeague’de dahil çıktığı 9 maçı da kazanan ve BSL’de 7’de 7 ile zirvede yer alan Fenerbahçe, diğer yanda ligde 8 karşılaşmanın 4’ünü galip bitirmeyi başaran Pınar Karşıyaka.

Hedefler faklı,  ancak amaç maçı kazanmak olunca insanın da aklına "Bu akşam bir sürpriz olur mu?" sorusu da gelmedi değil.

Hele ki Fenerbahçe Sloukas ve Melih’in sakatlık, Datome ve Vesely’nin de yabancı rotasyonu ile dışarıda kalması ile genç ağırlıklı bir kadroyla parkede yer alıp, bu maçı tercih etmeyen seyirci desteğinden de mahrum kalınca, Karşıyaka da muhtemelen ‘’Ataşehir’de bir tarih neden yazmayayım’’ sorusunu kendine sormuştur. Tabii bu arada Karşıyaka’nın skoreri Sek Henry’nin de sakatlığı nedeniyle kadroda olmadığını belirtmeliyiz.

Maçın başındaki görüntü bir taraf için "Panathinaikos karşılaşması öncesi bir sakata gelmeyeyim’’ diye düşünenler,  "Alıp da kaçar mıyım?" diye düşünenin mücadelesine sahne olacak gibiydi.

Bu havayla başlayan maçta Pınar Karşıyaka Fenerbahçe’yi 3 periyod zorlasa da kazanan ev sahibi ekip oldu: 80-72

Sarı-Lacivertli takım bu galibiyetle BSL’de 8’de 8 yaptı ve liderliğini sürdürdü.

Karşılaşmada ilk basket Fenerbahçe adına Kaliniç’ten geldi. Hemen ardından Melli’nin 3’lüğü ve Lauverngne’nin 2 sayısı da gelince ev sahibi ekip bir anda 7-0 öne fırladı. Bu arada Melli’nin 3 sayısının yanısıra 2 asistini de unutmayalım., Karşıyaka Fenerbahçe’nin bu hızlı başlangıcına önce İlkan Karaman ardından Berk Uğurlu ile cevap verdi.  İlk 5 dakika geride kaldığında oyunda ve skorda bir anlamda denge vardı. Hatta Karşıyaka bu bölümde 19-13 öne de geçti. Farkın 6 sayıya çıktığını gören Fenerbahçe antrenörü Obradovic molayı hemen aldı ve oyunculara beklenen fırçayı da kaydı.

Karşıyaka adına maçın bu duruma gelmesinin en büyük nedeninin de Assem Marei’nin 10 sayıyla oynaması olduğunu belirtelim. Tabii ona ayak uyduran ve bu çeyrekte 8 sayı ile oynayan Erwing Walker ve 6 sayısı olan Egemen Güven’i de eklemek gerekir.

Karşılaşmanın ilk periyodu Fenerbahçe’nin savunmada çok zayıf kaldığı, Karşıyaka’nın ise ummadığı bir hücum organizasyonu ile 28-18 önde bitirdiği bir 10 dakika olarak geride kaldı.

Karşıyaka ikinci çeyrekte Tayfun Erülkü’nün 3’lüğü ile 33-22 ile 11 sayı öne geçse de önce Ali Muhammed’in 3’lüğü ardından kaptığı topla Sinan Güler’in turnikesi ile fark bir anda eridi: 27-33

Mola bu kez Karşıyaka koçu Özhan Çıvgın’dan geldi.

Ancak mola sonrası değişen bir şey olmadı. Fenerbahçe Ali Muhammed’in ve Sinan Güler’in gayretiyle farkı 1 sayıya kadar indirdi: 32-33

İkinci periyodun sonlarına doğru  yeniden kendine gelen konuk ekip durumu toparladı ve soyunma odasına 42-37 önde gitti.

İlk yarıda dikkati çeken olay ilk çeyrekte 28 sayı bulan Karşıyaka’nın ikinci çeyrekte 14 sayıda kalması, Fenerbahçe’nin ise bu kısımda neredeyse Euroleague sertliğine dönerek maçı biraz daha dengelemesiydi.

Fenerbahçe ilk yarıda 2 sayılık atışlarda yüzde 56, 3 sayılık atışlarda 13’te 5’le yüzde 38 ile oynarken, Karşıyaka boyalı alanda yüzde 57, 3 sayılık atışlarda ise yüzde 25’lik bir isabet oranı (8’de 2) ile oynadı.

Yine ilk 20 dakikada Fenerbahçe’de Lauverrgne 10, Karşıyaka’da ise Erwing Walker ve Assem Marei 12’şer sayı kaydederek, takımlarının skor gücünü üstlenen isimler oldular.

İkinci yarı başlarken Fenerbahçe’de ilk devrede ayağı burkulan Ahmet Düverioğlu’nun oynamayacak olması ev sahibi ekip adına şanssızlıktı.

3’üncü periyod karşılıklı basketlerle başlarken Kalinic’in iki, Ali Muhammed’in bir 3’lüğü momentumu bir anda Fenerbahçe adına döndürdü. Fark 46-47 ile 1 sayıya kadar inip tam Fenerbahçe adına işler yoluna  girdi derken bu arada Guduric de sakatlanıp yaşayıp kenara geldi. Sırp oyuncu sahayı iki kişinin yardımı ile terketti ve tedavi için soyunma odasının yolunu tuttu.

Ve Fenerbahçe çok uzun bir aradan sonra üçüncü periyodun bitmesine 4 dakika kala Ali Muhammed’in 3’lüğü ile 49-47 öne geçti.

3’üncü çeyrek Fenerbahçe’nin basit top kayıpları ve karşılıklı basketlerle geçti. Ve Pınar Karşıyaka bir kez daha öne geçti: 53-51

Bu dakikalarda konuk ekip Assem Marei’nin üst üste 10 sayısı ile skoru hep dengede götürdü ve periyod 55-55 sona erdi.

Karar çeyreğinin ilk sayıları Fenerbahçe adına Eric Green’den geldi: 57-55

Sarı-Lacivertli ekip 6-0’lık seri ile 61-55 öne fırlayınca Pınar Karşıyaka koçu Özhan Çıvgın molaya başvurdu.

Pınar Karşıyaka maçın bu bölümlerinde 18 sayıya ulaşan ve farkı 65-57 ile 8 sayıya çıkartan Lauvergne’i tutamayınca bir kez daha molaya gitti.

Maçın kalan bölümleri Pınar Karşıyaka’nın Mısırlı skoreri Assem Marei ile Fenerbahçe takımı arasında geçti desek abartmış olmayız. İzmir ekibin oyuncusu 4.47 kalan maçta 28 sayı ve 12 ribaunta ulaşırken, ev sahibi ekipte bu kez de skoru sürükleyen Lauvergne’in yerde kalması ‘’Eyvah’’ dedirtti. Ancak Fransız oyuncu oyuna devam kararı alınca Ataşehir’de yüreklere su serpildi.

Fark Fenerbahçe adına 3.26 kala 10 sayıya çıktı: 74-64

Obradovic bitime 2 dakika kala genç Ergi Tırpancı’yı Melli’nin yerine oyuna aldı.

Fark, Karşıyaka bir hücumda 4 sayı bulunca bitime 1 dakika kala 6 sayıya düştü: 78 -72

Ve Fenerbahçe son anları biraz angarya görüp oynasa da karşılaşmayı 80-72 kazandı ama Panathinaikos maçı öncesi Ahmet Düverioğlu ve Guduric gibi iki önemli oyuncusunu sakatlığa kurban verdi.

Pınar Karşıyaka boyalı alan sayılarında 52-38, asistte 23-16, Fenerbahçe üçlük isabetinde 9-5 üstünlük sağladı.

Öne çıkanlar...
Fenerbahçe: Bobby Dixon 18 sayı (4/6 üçlük), 4 ribaund, 2 asist, Joffrey Lauvergne 18 sayı, 2 asist, 1 ribaund, Nikola Kalinic 21 sayı (3/3 üçlük), 4 ribaund, 2 asist
Pınar Karşıyaka: Erving Walker 15 sayı, 9 asist, Assem Marei 29 sayı (13/15 saha içi), 5'i hücum 13 ribaund
 

Yorumlar Okunma: 2591