Fatih Elbaş: Basamakları adım adım çıkmak gerekiyor - BasketFaul.com

Fatih Elbaş: Basamakları adım adım çıkmak gerekiyor

06-12-18 14:38
TB2L ekiplerinden Gemlik Basketbol'un geçmişi aslına baktığımızda çok da eskiye dayanmıyor. Henüz 3 senelik bir kulüp ama antrenör ve yöneticileri sektördeki tecrübeli insanlardan oluşuyor. Bu sebeple de henüz yeni sayılabilecek bir takım olmalarına rağmen çok doğru adımlarla ilerliyorlar. 
 
2016-17 yılında EBBL ile bu zorlu yola çıktılar. O sezon istediklerini sahada tam anlamıyla gösteremeyip, ufak şanssızlıklar yaşadılar.  Ancak federasyona gösterdikleri teminat ve gerekli şartları birlikte bir sonraki sezon TB2L'de oynamaya başladılar.
 
Takım genç bir ekipten oluşuyor. Bu belki kimilerine göre bütçesel bir zorunluluk gibi gelse de başantrenör Fatih Elbaş'ın yaklaşımı bunun aslında öyle olmadığını gösteriyor. Daha önce altyapı milli takımlarında antrenörlük yapan Elbaş, gençlerle nasıl çalışılması gerektiğini çok iyi bilenlerden. 
 
Yeni sezonla ilgili görüşlerini aldığımız Elbaş, ilk olarak geçtiğimiz sezon TB2L'ye yükselmelerine ve genç kadrosuna değinerek şunları söyledi:
"Buraya yükselmek öncelikli hedefimizdi. Geçen sezon final grubuna kalma başarısı göstermemize rağmen, gençlerimize arzu ettiğimizden daha az süre verdiğimizi söyleyebilirim. Ama bu sezon yine makul bir bütçeyle ve 23,5 yaş ortalamasına sahibiz. İnanıyorum ki önümüzdeki sezonlarda TBL ve belki daha da yukarılarda olabilecek bazı oyuncuları yakaladığımızı düşünüyorum. O yüzden galibiyetten ziyade bu oyunculara süre vermek, onları basketbol adına daha yukarılara taşımak, önce Gemlik'i sonra takımımızı ve onları da yukarıya taşıyacaktır. "
 
Takımının her maçta sonuna kadar savaştıkları için memnuniyetini dile getiren Elbaş, "Her maçta sonuna kadar mücadele ederek en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kendi evimizde nispeten kolay gözüken iki maçta zorlandık ama sonucunda galip gelen taraf olduk. Merkezefendi Belediyesi ve Bornova gibi zorlu deplasmanlarda ise kaybetmemize rağmen iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum." dedi.
 
Şu an yaşanan ekonomik sıkıntılarla özellikle alt liglerde mücadelenin zorluğu da değinen coach şu yorumu yaptı: "Lig şu anki ekonomik şartlardan dolayı kolay değil. Herkesin kendini hedeflediği seviyede tutup kendini korumak istediği bir sezon. Ama ben bundan da büyük faydalar alınabileceğini düşünüyorum, özellikle genç oyuncuların gelişimi açısından. Bence onlara faydalı olabilir. İleride ekonominin düzeldiği zamanlarda gençlere verilen şansların şimdiden daha da azalacağını düşünüyorum." 
 
Bu ekonomik şartların bütçeleri ister istemez takımalrı mütevazi bir kadrolanmaya götürdüğünü ifade eden Elbaş şöyle devam etti: "Geçen seneki başarıda çok değerli basketbolu bilen tecrübeli isimlerle beraberdik. Ama onlarla yaptığımız başarıdan ziyade bu sene gençlerle bir yerlere gelmenin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Mevcut durum bunu zorluyor ama ben hem TOFAŞ'ta hem diğer zamanlarda milli takımlarda da yer alırken altyapının ne kadar önemli olduğunu açıkcası biliyorum. Bunu da oyuncularımıza olabildiğince yansıtmak istiyorum. O yüzden oyuncunun genci yaşlısından ziyade iyi çalışanı veya kötüsü var. "
 
Aynı zamanda altyapılarda da uzun yıllar çalışmış olan coach, öz eleştiri yapmaktan da çekinmeyerek, bir hata olduğunda tüm hatayı gençlerde aramamamız gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Onlara biz de iyisini kötüsünü doğrusunu göstermedikçe onlar onu bilmeyecekler. Evet, fundamental olarak biraz aşağıdayız ama bizim onlara doğru şeyleri öğretemediğimizden kaynaklandığını düşünüyorum. Öğrettiğimiz zamanlarda da görüyoruz ki herkes kadar basketbolu doğru oynarak kendilerine bir şans yaratıyorlar. "
 
Elbaş geçtiğimiz sezon TB2L'de normal sezonda zor grupta olmalarını iyi değerlendirdiklerini belirtti, bu sezon kapanan takım sayısı sebebiyle maç sayısının azalmasının istedikleri şey  olmadığını belirterek şöyle konuştu:
"Geçen sene grubumuzun kuvvetli olmasını iyi değerlendirdik. Normal sezonu 6. bitirmemize rağmen, diğer grubun 3.sü olan Işıkspor'u elemiştik.Kendilerinin ise şu an ligden çekilmeleri gerçekten üzücü diyebilirim. Ondan sonrasında da 14 maç yapma daha fırsatı bulmuştuk. Bu sene de olabildiği kadar çok ve iyi maç yapma niyetindeydik ama statü oraya gitmeyecek. Yaklaşık 20 maçtan sonra sezonu bitirip direkt elemeye gideceğiz. Bu da bizim gençlerimiz için arzu ettiğimiz bir tecrübe değil."
 
Merkezefendi Belediyesi ve Bornova Belediyesi'nin bu sezonun iddialı takımlarından olduğunu ve hakettikleri ligin TBL olduğunu belirten coach bir diğer iddialı ekip olarak Tenis Eskrim Dağcılık'ı gördüğünü söyledi.
 
Sezondaki hedeflerine değinen coach, "Daha ileriye gitmemiz için çok çalışmamız lazım ama bunun için önce play-off'a kalmamız lazım. Öncesinde de ligde kalmayı garantilemek lazım. Basamakları adım adım çıkmak gerekiyor. Daha fazla çalışmaktan ziyade, basketbolu anlamalıyız, oyunu anlamalıyız. Şu anda tecrübesi olmayan oyuncularımız o tecrübeyi yaşatmalıyız ki oralarda biraz daha ön planda olalım. Takım olarak ise iyi çalışıyoruz.Birbirini seven ve iyi çalışan bir ekip var. Sahaya yansıtma konusunda biraz daha zamana ihtiyacımız var." dedi. 
 
Kulüpte basketbol ve voleybol altyapıları da bulunurken, spor okullarıyla da bu çalışmalar destekleniyor. Yani, Gemlik tam bir spor şehri yapılmaya çalışılıyor. Buradaki büyük pay sahiplerinden biri de şüphesiz Başkan Berkay Bulut. Altyapıya verdikleri önem ve planları hakkında ise coach, "Doğru kşilerle uzun vadeli planlar yapabilirsek ilerisi için daha büyük hedefler koymak bizim için daha kolay olacaktır. Aşağıdan gelecek oyuncuları yukarıya taşımak her yıl fazla fazla oyuncu almaktan daha kolay. O yüzden biz ilerde beraber olacağımız oyuncuları seçmeyi tercih ediyoruz. Şu anda da herşey planladığımız şekilde ileriyor." şeklinde konuştu.
 
 
 

Yorumlar Okunma: 2966