Berkan Durmaz: Her şey savunmayla başlıyor - BasketFaul.com

Berkan Durmaz: Her şey savunmayla başlıyor

06-12-18 19:16
Berkan Durmaz, şüphesiz 97 jenarasyonunda özellikle son zamanlarda en çok dikkat çeken oyuncuların başında yer alıyor. Kendi adıma söylemem gerekirse oyun bilgisi ve sahadaki performansının yanında davranışlarının da, başarısı olsun insanların saygı ve hayranlığı olsun bir diğer büyük pay sahibi olduğunu düşünüyorum.

Kendisiyle ilk röportajımızı nisan ayında o zamanlar çifte lisansla oynadığı Bakırköy Basket'le geldiğinde yapmıştık. O yaptığımız kapsamlı röportajı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Ama  bugünkü röportajımızın konusu farklı olacak. 

Geçtiğimiz sezon Berkan'ın sıkça yaptığı Bursa- İstanbul seyahatleriyle geçti. İki takımla gittiği deplasmanları da unutmamak gerekiyor. Bir gün önce kendisini TV'de TOFAŞ maçında, bir gün sonra da Bakırköy ile deplasmanlarda izlediğim çok olmuştur. O temponun o çalışmanın karşılığını alacağına yolun başından itibaren çok inanmıştım. Bugüne dönüp baktığımızda ise ilk A Milli maçında ilk beş başlaması kendisi kadar bizleri de mutlu etti.

Kendisine ilk maçla ilgili duygularını sorduğumda ise, "Çok çok farklı bir atmosfer vardı. Ufuk abi bana toplantıda ilk 5 başlayacağımı söylemişti. Orada onu söylemesinin ardından anlatılamayacak hisler yaşamıştım. Gerçekten çok mutlu olmuştum ve o andan itibaren hava atışını sabırsızlıkla bekledim. Sahaya çıktığım andan itibaren herşey benim için normale döndü. Ama o ana kadar herşey çok farklıydı." diyor.

En çok ise İstiklal Marşı'nın okunduğu o an anlatılamayacak bir gurur ve hisler yaşamış genç oyuncu: "Hep birlikte İstiklal Marşımızı okurken hissettiğim o gurur ve anlatılmayacak diğer hisler ve bir de hava atışına kadar hissettiğim sabırsızlık hissi. Bunları çok yoğun yaşadım diyebilirim. Sonrasında dediğim gibi maçın başlamasıyla herşey normalleşti benim için."

A  Milli takımla çıktığı ilk maçla İspanya karşısında galip ayrılan taraf olduk ve zorlu Karadağ maçı öncesi bize şüphesiz çok iyi gelen, çok da ihtiyacımız olan bir galibyet olmuştu. İlk maçıyla ilgili olarak ise hatalarını da dile getirmekten çekinmeyen Berkan şunları söylüyor:: "Ufuk abi benden savunma öncelikli bir katkı bekliyordu. İlk önce oraları çözerek iyi oynamaya çalıştım. Daha sonra pozisyonları değerlendirmeye çalıştım, bu sırada bir kaç boş atışım oldu.  Onları maalesef sokamadım. Boş şutlar da denk gelse bazen bu durum çok iyi şutörlerin de başına gelebiliyor. Benim de o gün öyle isabet bulmakta zorlandığım bir gün olmuştu. Sayı atamayınca, farklı yerlerde katkı vermem gerektiğini düşündüm. Ben de  Semih abiye asist yaptım, top çalma ve blok olsun oralarda daha agresif olup takıma katkı vermeye çalıştım."

İkinci maç olan Karadağ karşılaşması öncesinde ise o tedirginliğini biraz olsun üzerinden atmış... "Hava atışına kadar olan süreç bu sefer benim için daha rahat geçti. Ama yine saha içinde konsantre olduğum şeyler, benim rakibim ne yapabilir, ben offense de neler yapabilirim, daha çok nasıl katkı verebilirim, oldu. Elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalıştım."

Şubat'taki maçlar öncesinde Çin'de önümüzdeki sene düzenlenecek Dünya Kupası vizesi almamız, gençleşen kadromuzla çok daha önemli ve değerli bir başarı oldu. Bu başarıya A Milli ile çıktığı ilk maçların ardından ulaşan Berkan da gözündeki mutluluk ve heyecanla hislerini şöyle anlatıyor: "İnanılmaz bir başarı. Özellikle şu dönemde belki de ülkece en çok ihtiyacımız olan şeyler bu tarz yerlerde başarı görmek. Ama elbette önümüzde daha uzun bir süreç var. Çok geniş havuzlu bir takım var. 12 kişiden biri olabilmek için sonuna kadar savaşacağız. Oraya da gidebilirsek çok daha güzel olur, inanılmaz bir tecrübe yaşamış oluruz."

A Milli takımla ilgili konuştuktan sonra biraz da TOFAŞ'a döndük. Bu sene sahada hem daha agresif, hem de rolüne daha sadık olduğunu görüyoruz. Aldığı süreler de verdiği katkılar da gözle görülür bir şekilde arttı. TOFAŞ için her geçen gün önemi artan bir oyuncu ve gün geçtikçe ilerleyişini sürecek. Kendisi ise bu sezonki performansıyla ilgili olarak benim düşüncelere katılmasına ek olarak şunları söyledi:
 

"Herşey savunmayla başlıyor. Savunmada belli bir katkıyı verdikten sonra sahada kalmaya başlıyorsunuz.  Sahada kaldıkça top zaten size bir şekilde dönüyor dolaşıyor geliyor. Ben de bunun farkına varmaya başladım. İyi işler yapıp, mesela hücumda bir asist, bir ekstra pas sizi sahada tutabiliyor. Böyle şeyler olup, bir tane şut soktuğunuz zaman daha çok süre almaya başlıyorsunuz. Hem saha içindeki öz güven tekrar sana geliyor. Özgüven arttığı zaman da daha çok kendi oyununu oynamaya başlıyorsun. "
 
Geçen sezon çifte lisansla oynadığı Bakırköy Basket'in gelişiminde ve şu anki gösterdiği performansta çok etkisi olduğunun da altını çizdi.
 
"O zamanki adıyla Bakırköy Basket'in bana geçen sezon çok faydası oldu diyebilirim. Orada bana hem mental açıdan hem saha içindeki oyunumla ilgili Andaç abi ve ekibi çok yardımcı oldu. Özellikle geçen sene elim kırıldıktan sonra başlayan süreçte, play-off'larda Orhun abinin güvenip şans vermesi, aslında oradan kaynaklanıyor. Bana ilerlememde çok katkı sağladı"
 
Geçtiğimiz sezon Eurocup'a ve aynı zamanda BSL'ye de çok iyi başlayan TOFAŞ, BSL'de yoluna iyi bir şekilde devam ettirse de Eurocup'dan çok şanssız bir şekilde elenmişti. Hedefler konusu açıldığında Berkan da bu şanssızlığa değinerek bu sezona ümitli bakıyor...

"BSL'de normal sezonu ilk 4'te tamamlayarak ev sahibi avantajını yakalamak istiyoruz.  Eurocup da ise Limoges ile tamam mı devam mı maçına çıkacağız. O maç bizim için çok kritik, kazanıp bir üst tura çıkmak istiyoruz. Geçen sene bunu yapamamıştık, bir şanssızlık yaşamıştık. Bu sene de aynı şanssızlığı yaşamak istemiyoruz. TOFAŞ'ı biraz daha ileri götürmek istiyoruz. Aslında bunu BSL'de başardığımızı düşünüyorum. Önce play-off kaldık, sonra finale çıkmıştık. Şimdi aynısını Eurocup'da da yapmak istiyoruz. "
 
Röportajımı bitirmeden önce ise son olarak Berkan'dan kulübünün başlattığı ve kendisinin de One Team elçiliğini yaptığı TOFAŞ- Renk'i dinledik.

"Euroleague One Team kapsamında Renk Otizm Derneği ile birlikte oluşturduğumuz bir sosyal projesi TOFAŞ Renk Basketbol Takımı. Sosyal sorumluluk projesi olmasının yanında ihtiyaç sahibi insanlarla iletişim kurmamız açısından bizim için ayrı önemli. Orada otizmli çocukları, seviyelere göre ayırıp basketbolla birazcık daha özgüvenini arttırmaya çalışıyoruz. Onların aslında bizden farklı olmadığını sadece biraz daha özenli davranılması gerektiğini vurgulamaya çalışıyoruz. Önce bizden kaçan çocuklar 45-60 dakikalık seansın ardından gelip bize sarılıyorlar, çak yapmak istiyorlar, bizden top çalıyorlar. Böyle şakalaşmalarını görmek çok güzel oluyor. Bu proje geçen hafta başladı, toplamda 8 hafta sürecek ve bu 8 hafta sonunda onları daha ileri bir seviyeye ulaştıracağımızı düşünüyoruz."
 
8 hafta sürecek bu eğitimlerde kulübün One Team kulüp elçisi David Rivers da bulunacak. Umarım böyle sosyal sorumluluk projeleri diğer kulüplerimizde de görmeye devam ederiz. Bu yapılan proje insanların deyim yerindeyse hayatına derinden dokunan ve onların toplumda kendilerine daha da güvenle yer almalarını sağlayacak. 
 

Yorumlar Okunma: 3141