Christodolou İstanbul'un konuğu idi - BasketFaul.com

Christodolou İstanbul'un konuğu idi

30-12-18 12:46
Christos Christodolou sahaya çıktığında taraftarların içinden "eyvah" kelimesi geçebilir ama onu tuttukları takımın deplasman maçında gördüklerinde de içleri rahatlar. Deneyimli Yunan hakem herkes gibi hata yapsa da onu yakından takip edenler çok dürüst olduğunu bilirler...

Fenerbahçe-Real Madrid maçını yönetmek için İstanbul'a gelen Christodolou, bir gün sonra İstanbul İl Temsilciliği'nin davetlisi olarak Acıbadem Üniversitesi'nde hakem ağırlıklı 400 basketbol adamına deneyimlerini aktardı.

İşte Christodolou'dan pasajlar...
* Hakemlik dışarıdan çok keyifli gözükebilir... Öyledir de... Seyahatler, farklı salonlar, farklı insanlar... Ama hakemliği keyifli sürdürebilmeniz için ailenizin desteğini almanız ve düzgün yaşamanız gerekir. Bunları gerçekleştiremeyen hakemler sahada da hata yapmaya başlar. Hakemlik keyiflidir ama fedakarlıklar ister...
* Hakemlerin sahada aynı mentaliteye sahip takım olması çok önemlidir ve takıma masa görevlileri de dahildir. Biz hakemler kendimizi bir tık yukarıda hissederiz ama aslında masa görevlileri ile aynı seviyedeyiz. Onların görevini iyi, ya da kötü yapması bizi direkt etkiler. 

* Koçlar duruma göre sert de uyarılabilir, arkadaşça da.. Bazen onun yanına gidip söylediklerine kulak vermek ve pozisyonla ilgili kendi düşüncenizi dostça aktarmanız fayda sağlar. Bazen ise sert uyarmanız gerekebilir ancak böyle yaptıysanız kararlı olmanız ve hala devam ediyorsa izin vermemeniz şarttır. Koçları direkt cezalandırmamanızı ve onların sizi tanımasına izin vermenizi öneririm. 

 

Yorumlar Okunma: 2369