Ankara’yı fetheden Bayraklı... TKBL 14. Hafta EN’leri - BasketFaul.com

Ankara’yı fetheden Bayraklı... TKBL 14. Hafta EN’leri

31-12-18 19:47

Fayda-maliyet analizi yapıldığı zaman TKBL’nin en başarılısı hangi takımdır deseler sanırım cevap tektir: Bayraklı Belediyesi. Daha geçtiğimiz hafta genel değerlendirmede bunu yazmıştık bu sayfalarda. İşte o cevabın kahramanı olan kızlar; Cansu Aslan, Eyfel Akar, Patricia Bright, İrem Sözen, Burcu Karahan… sezonun en disiplinli ve oturmuş takımı Çankaya Üniversitesi’ni deplasmanda yenerek “zirveye ben de ortağım” dedi. Yine geçen hafta bir şey daha söylemiştik; TKBL’de her takım birbirini yener demiştik. Eee öyle de oluyor işte. Yenilmeyen takım da kalmadı.

Baştan sona çekişme içinde geçen maçın sonunda diri kalan, hiç geri adım atmayan Muhammet Ali Güntürk ve oyuncuları galibiyeti sonuna kadar hakettiler.  Sasha Goodlett anahtarını öylesine kilitlediler ki, belki de kendi galibiyetlerinin anahtarı oldu Goodlett. Şimdi zirveye bir adım uzaklıkta Bayraklı Belediyesi. Ligin ilk yarısında kaybettikleri Bursa BŞB ve Elazığ İl Özel İdare maçlarıyla birlikte bu hafta kazandıkları Çankaya Üniversitesi maçlarının tamamının rövanşını kendi sahalarında oynayacaklarını düşünürsek; bu galibiyetle doğrudan Süperlig’e çıkmanın anahtarının ellerinde olduğunu söyleyebiliriz. Yeter ki sezon içinde bir kırılma yaşamasınlar.

TKBL AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’Nİ SEVDİ
Ve Akdeniz Üniversitesi. TKBL Bu takımı sevdi. Kısa Amerikalı tercihleriyle fark yaratıyorlar. Berene Moseley bu kez çok daha sınırlı ama verimli top kullanarak, 7/11 üçlük isabetiyle 36 sayı bıraktı Edremit Belediyesi Gürespor çemberine. Son iki sezonu sakatlıklarla geçiren Selin Öztekin, yine son sezonunu iyi geçirmeyen Belgin Onbaşı Edremit Belediyesi Gürespor karşısında öylesine verimli ve enerjik oynadılar ki, rakibe göz açtırmadılar. Deplasmanda play-off için son derece önemli bir maç kazandılar. Coach Rıza Darendelioğlu da artık ligin şifrelerini çözmüş görünüyor ve bu ligi kendilerinin de sevdiğini, sevginin karşılıklı olduğunu her maçta söylüyor adeta.
 
Bir antrenör için kaybedilmemesi gereken en önemli nitelik takım içi eşitliktir. Adaletli olmak, çalışana hakkını, dakikasını, formasını yeteneğiyle de orantılı olarak vermek, yetenekle emeği örtüştürmeyi becermek antrenörlüğün olmazsa olmazlarından. Bunları tüm zamana yayabilmek de bir başka nitelik bir coach için. Adaletin bozulduğu yerde düzen tutmaz. Bunları neden mi yazdık ? Küpe olsun diye. İsteyen takar, istemeyen atar!

NESİBE AYDIN İLK KEZ ÜSTÜSTE KAZANDI
Haftanın bir diğer değerli galibiyeti de deplasmanda A Koleji’ni yenen Nesibe Aydın’dan geldi. Galibiyetin istatistiki bir değeri de var Coach Erman Okerman için: Ligde ilk kez üstüste iki galibiyet almış oldular. İstanbulgücü ve A Koleji. Bu iki galibiyetin ikisinin de hatırı sayılır rakiplere karşı alınmış olması ayrı bir mutluluk kaynağı tabii Okerman için. Chanita Jordan’ın gelişi henüz bireysel istatistiklerine yansımamış olsa da, takım olgusuna kattığı değer çok fazla. Özellikle Ceren Gökdemir ve Dilara Lafatan takımın skor yükünü üstleniyorlar, tecrübeli Pınar Turan ve Selvin Türkmen de bu ikiliye katılıyorlar. Gizem Kazali’nin artık gereken aşamayı yapmasını bekliyor ahali. Okerman açısından son maçtaki bir başka kazanım da genç Zeynep Koral kuşkusuz. Nesibe Aydın bu galibiyetle play-off’un ensesine yerleşmiş oldu. Ardarda üç zorlu maç oynayacaklar; Bayraklı Belediyesi, Çankaya Üniversitesi ve Mardin BŞB. Tanrı yardımcıları olsun.

KURTULUŞ YOLU: GÜRAY KURTULUŞ
Ligde zor günler geçirirken imdada koşan Coach Güray Kurtuluş Mersin Üniversitesi’ne taze kan getirdi. Geçtiğimiz hafta Bursa’yı fetheden Mersin Üniversitesi, bu hafta da Mersin BŞB Gelişim’e acımadı ve böylece onlar da ilk kez üstüste iki galibiyet almış oldu. Küme düşme tehlikesini epeyce atlatan ve sakin sulara yelken açan güney ekibinde İlkay Maşa ve İrem Kamberoğlu parlıyor. Elazığ’dan devşirilen Shekaya Leary aşısı tutmuş görünüyor. Tebdili mekanda ferahlık vardır demişler. Bazılarına deniz bazılarına dağ havası yarar. 

ESMERAL TUNÇLUER VE İSTANBULGÜCÜ
Haftanın en çekişmeli maçında İstanbulgücü, hemen üst sırasındaki Mardin BŞB’yi sahasında 69-67 yenerek play-off için çok önemli bir galibiyete imza atmış oldu. Söylemiştik; Coach Esmeral Tunçluer kadın basketbolumuzda oyunculuktan koçluğa terfi etme sıralamasında bugün için en üst sırada duran aday. Devamlılık, oyunu yaşamak, hakem ilişkileri, sporcularını pozitif yönlendirme noktalarında çok önemli deneyim ve nitelikleri var. Takımındaki formsuzlukları çözme ve alternatif yaratma noktasında da son derece başarılı. Mardin BŞB maçı zaferindeki Pelin Gürçavdı oyunu bunun belki de en önemli kanıtı olabilir. Ha bir de çok yerinde bir transfer var tabii: Molly Schlemer. Önceki İstanbulgücü macerası da son derece verimli geçen Molly ve İstanbulgücü için eski aşk depreşti diyebiliriz. Daha da mutlu günleri olacağa benziyor. Yağmur Bul’un 12 asistini, Nurcan Başaran’ın aktif oyununu es geçmemek gerek.
 
Haftaya Urla Belediyesi-Çankaya Üniversitesi, Bursa BŞB-İstanbulgücü, Nesibe Aydın-Bayraklı Belediyesi, Mardin BŞB-A Koleji, Akdeniz Üniversitesi-Mersin Üniversitesi maçları üst sıralar için; Mersin BŞB Gelişim-Yalova VİP Gençlik maçı ise kümede kalma mücadelesi açısından son derece önemli maçlar. Keyifle izlemeniz dileğiyle.

 

TKBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Bayraklı Belediyesi
Haftanın Altın Karması
Cansu Aslan (Bayraklı Belediyesi)
Ceren Gökdemir (Nesibe Aydın)
Brene Moseley (Akdeniz Üniversitesi)
İlkay Maşa (Mersin Üniversitesi)
Dilara Lafatan (Nesibe Aydın)
Haftanın Gümüş Karması
Yağmur Bul (İstanbulgücü)
İrem Kamberoğlu (Mersin Üniversitesi)
Eyfel Akar (Bayraklı Belediyesi)
Selin Öztekin (Akdeniz Üniversitesi)
Patricia Bright (Bayraklı Belediyesi)
Haftanın Bronz Karması
Pınar Turan (Nesibe Aydın)
Belgin Onbaşı (Akdeniz Üniversitesi)
Pelin Gürçavdı (istanbulgücü)
Nilay Aydoğan (Çankaya Üniversitesi)
Shakeya Leary (Mersin Üniversitesi)
Haftanın Koçu
Muhammet Ali Güntürk (Bayraklı Belediyesi)
Haftanın Oyuncusu
Brene Moseley (Akdeniz Üniversitesi)
Haftanın Genç Oyuncusu
Zeynep Koral (Nesibe Aydın)
Haftanın skoreri
Brena Moseley (Akdeniz Üniversitesi) 36 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Brena Moseley (Akdeniz Üniversitesi) 7/11
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Brena Moseley (Akdeniz Üniversitesi) 7/11
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Akdeniz Üniversitesi (92)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Elazığ İl Özel İdare (42)
En fazla serbest atış kullanan takım
A Koleji (20/27)
En az serbest atış kullanan takım
Bayraklı Belediyesi (4/5)
En fazla ribaund alan takım
Elazığ İl Özel İdare (58)
En fazla ribaund alan oyuncu
Shakeya Leary (Mersin Üniversitesi) 24
En fazla asist yapan takım
Elazığ İl Özel İdare (28)
En az asist yapan takım
A Koleji (10)
Galatasaray Gelişim (10)
Yalova Vip (10)
En fazla asist yapan oyuncu
Yağmur Bul (İstanbulgücü) 12
En fazla top çalan takım
Elazığ İl Özel İdare (12)
En az top çalan takım
A Koleji (4)
Galatasaray Gelişim (4)
En fazla top çalan oyuncu
Dilek Akıncı (Urla Belediyesi) 6
Nihan Demirkol (Elazığ İl Özel İdare) 6
En fazla top kaybeden takım
Mersin Üniversitesi (22)
En az top kaybeden takım
Bayraklı Belediyesi (11)
Akdeniz Üniversitesi (11)

 

S Takım O G M A Y P
1 Çankaya Üniversitesi 14 13 1 1080 841 27
2 Bayraklı Belediyesi 14 12 2 986 841 26
3 Urla Belediyesi 14 11 3 994 848 25
4 Elazığ İl Özel İdare 14 11 3 1066 877 25
5 A Koleji 14 9 5 990 902 23
6 Bursa BŞB. 14 8 6 1124 999 22
7 Mardin BŞB. 14 8 6 967 918 22
8 İstanbulgücü 14 7 7 864 878 21
9 Akdeniz Üniversitesi 14 7 7 1021 1026 21
10 Nesibe Aydın 14 6 8 907 952 20
11 Mersin Üniversitesi 14 5 9 834 920 19
12 Edremit BLD. Gürespor 14 5 9 927 946 19
13 Yalova VİP Gençlik 14 3 11 919 1029 17
14 Mersin BŞB. Gelişim 14 3 11 860 1030 17
15 Galatasaray Gelişim 14 2 12 805 1045 16
16 İstanbul Üniversitesi Gelişim 14 2 12 787 1079 16

 

Gelecek Hafta Maçları ( 15. Hafta /4 – 6 Ocak 2019 )
Nesibe Aydın - Bayraklı Belediyesi
İstanbul Üniversitesi Gelişim - Edremit BLD. Gürespor
Mersin BŞB. Gelişim - Yalova VİP Gençlik
Mardin BŞB. - A Koleji
Akdeniz Üniversitesi - Mersin Üniversitesi
Urla Belediyesi - Çankaya Üniversitesi
Bursa BŞB. - İstanbulgücü
Galatasaray Gelişim - Elazığ İl Özel İdare

Yorumlar Okunma: 2163