Çalakalem - 15 (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Çalakalem - 15 (Necip Kapanlı)

31-12-18 15:47
KAFALAR NELERE ÇALIŞIYOR?
Size başka bir ligden kötü bir örnek aktaracağım... Kulübün geçmişten kalan borçları var... Üzerine de bu yılın borçları binmiş... Yabancılar kaçmaya başlamış... Ancak şu ana kadar alınan galibiyet sayısı onları belki de ligde tutmaya yetecek, bu nedenle gidenler umurlarında değil... 

Kulübün İDDAA ve TBF gelirlerine bir yönetici temlik koydurmuş... Tüccar değil, esnaf değil ki borç versin... Sabit gelirli ama formülünü bulmuş... Böylece alacaklılara sıra gelmiyor ve para kulüpte kalıyor... Kafamız hep cinliklere çalışıyor ama çarpılan basketbolumuz oluyor... 

Bu tür kötü örneklere kimsenin sesi çıkmadığı için ileride BSL'de de benzerlerini görürsek şaşırmayacağız... Dernekler Masası müfettişleri kulüpleri gerçek anlamda araştırma yapsalar neler çıkar neler...

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ-TOFAŞ
* Ligin en iyi hakem yönetimlerinden birini izledik... Fazladan çalınan 3-4 faulün dışında herşey çok iyiydi ancak Dedas maç bittikten sonra dahi hakemlere takıldı. Bence asistanlarının gerek maç içinde, gerek sonrasında koçun koluna girmesinde fayda var.
* Muhsin Yaşar hücum ribaundu aldıktan sonra neden A Planı olarak çembere en yakın oyuncu olarak top kullanmayı düşünmez de, topu dışarı çıkarmaya çalışır? Değerini artırmak istiyorsa sorumluluktan kaçmamalı.
* Quino Colom ligimizde tanınana kadar ilk maçlarında 30 civarında sayı attı. Bu maçta TOFAŞ adam değişmeli savunma ile onun şutunu engellemeye başlayınca da kendi atışını forse etmek yerine asistini yükseltti. İlk devre 7 asistle katkı verdi, maçın sonunda ise kritik dakikalarda attığı sayılarla maç kazandırdı. Kalite ve olgunluk böyle bir şey...
* Bahçeşehir Koleji üç kısasından 63, iki uzunundan 14, yedeklerden sadece 2 sayı buldu. Ligde daha iyi yerlere gelmek için hücumda daha fazla oyuncudan katkı almaları gerekiyor. Bu önemli maçı savunmayla kazandılar ama belli oyuncuların üzerine yıkılmak tehlikelidir... Yorgunluklar var, sakatlıklar var... 
* TOFAŞ'ın sezon başından beri en büyük sorunu savunma idi. Bu maçta belki de sezonun en iyi savunmalarından birini sergilediler ama maçı da son birbuçuk dakika içinde savunma hatalarıyla verdiler. Geçen sezon çok yönlü oyuncuları bulunan TOFAŞ'ın bu sezon çok farklı bir kimyada olduğunu ve gücünün azaldığını kabul etmeliyiz. İlk dört sırayı zorlamaları bir başarıdır. Daha fazlası ise kenardan şu ana kadar yeterince alamadıkları katkının artmasına bağlı.

TÜRK TELEKOM-GALATASARAY
* Galatasaray maçın başında Landesberg'i Göksenin Köksal ile pasivize etti ancak bu defa da diğer Telekomlular üçlükleri yağmur gibi attı.
* Kenny Gabriel, Karşıyaka'da iken All Star Smaç Şampiyonu olduğu çemberlere bu maçta da harika smaçlar yaptı. Basketbol ne kadar spektaküler hareketlere sahne olursa, o kadar fazla ilgi çeker. Kenny Gabriel de başlı başına seyircisi olan bir akrobat.
* TJ Campbell hücumdaki performansına sırtı dönük adam savunmasındaki çabasını ekleyerek iki sahada da büyük işler yaptı. Sessiz, sedasız, iddiasız görünse de harika bir takım oyuncusu... Üstelik son derece düzgün bir karakter...
* Tartışmalı pozisyonların monitörden izlenerek doğru kararın verilmesi gerektiğini bu uygulama yokken savunanlardandım. Ancak hakemlerin hem monitör başında daha çabuk karar vermeleri, hem de çok gereksiz pozisyonlarda ekran başına gitmemeleri gerektiğini düşünüyorum. 
* Galatasaray'ın bu maç öncesindeki galibiyet serisi, oyun kurucusu olmadığı dikkate alındığında daha da değer kazanıyor. Tai Webster gerçek bir bir numarayla beraber olduğunda randıman veriyor, aksi halde bu maçta olduğu gibi 10'da 1 isabetle şut atabiliyor. Hem oyun kuruculuk, hem skorerlik onun taşıyabileceği bir yük değil.

FENERBAHÇE-DARÜŞŞAFAKA TEKFEN
* Hakemler maça çok kötü başladı. 2. dakikada Toney Douglas'ın ribaundu aldıktan sonra savurduğu dirsek Sinan'ın burnuna isabet etti. İyimser karar sportmenlikdışı, normalde ise diskalifiye edici faul olmalıydı ancak hakemler bu pozisyonda faul dahi çalmadı. Obradovic sinirlenip teknik faul alınca salon ısındı. Hemen arkasından Melli'ye atış halinde yapılan faulde sayı verilmeyerek hatalar zincirine bir yenisi eklendi. Bu iki olayın ekstra motive ettiği Fenerbahçe yedeklerin oynadığı son birkaç dakika hariç her anı yaşadı. 
* Fark 25'ten 17'ye düştüğünde Obradovic hemen mola aldı ve en ufak bir gevşemeye izni olmadığı mesajını net ve yüksek sesle verdi.
* Bu maça Olympiacos galibiyetiyle gelen Darüşşafaka Tekfen'de Selçuk Ernak'ın mutlaka farklı hayalleri vardı. Nitekim 2 dakika dolmadan oyuncularını molaya çağırması bir beklentinin sonucu idi ancak Darüşşafaka rakibinin sert savunmasına çarpınca savunma isteğini de kaybetti ve fark 30 sayıya çıktı.

(Diğer maçlar bir sonraki bölüme...) 

Yorumlar Okunma: 2164