Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu)

31-12-18 18:33
*Sezonun ilk maçlarından itibaren gerek yeni kurallar gerekse temel kurallar olan-faul,yürüme-de görülen standart dışı uygulamalar katlanılamaz duruma gelmiştir.

*Fenerbahçe Beko-Darüşşafaka Tekfen maçında bire bir pozisyonda, hakemin önü açık, dirsek sonucunda oyuncunun burnu kırıldı. Faul çalınmadı, itiraz eden koça ise teknik faul verildi.

*Canı yanan koçlar ve yöneticiler seslerini çeşitli şekillerde duyurmaya çalışmaktadırlar.Ancak bu davranışları para cezası olarak kendilerine dönmektedir.

*Oyunun tüm aktörlerine verilen cezalar resmi olarak açıklanmakta ama en önemli aktör olan hakemler hariç.

*Bulundukları klasmanda yeterli teorik, pratik olgunluğa ulaşamadan, pişmeden,bir üst klasmana çıkarılan hakemler dökülmektedirler.

Arel Üniversitesi B.Çekmece-Afyon Belediye (orta)
Mehmet Keseratar (70) Can Mavisu (40) Polat Parlak (40)

Bahçeşehir Koleji-Tofaş (zor)
Özlem Yalman (65) Mehmet Şahin (60) Semih Vural (50)

Adatıp Sakarya B -Banvit (kolay )
Aytuğ Ekti (60) Halil Baldemir (65) Halit Cihan (40)

Gaziantep Basket-İ B B( orta)
Yener Yılmaz (60) Alper Özgök (40) Ayşenur Yazıcıoğlu (40)

Fenerbahçe Beko-Darüşşafaka Tekfen (çok kolay)
Ali Şakacı (40) Kaan Büyükçil (35) Ozan Çakar (30)

Anadolu Efes-Pınar Karşıyaka (çok kolay)
Kerem Baki (65) Altuğ Köselerli (60) Kazım Çetin(40)

TÜRK TELEKOM-GALATASARAY MAÇI HAKEM DEĞERLENDİRMESİ 

İSTATİSTİKLER/HAKEMLER
Zafer Yılmaz
Serkan Emlek
Fatih Aslanoğlu
Fizik ve kondisyon
95
55
55
Kararlarda standart uygulama
50
45
50
İşaretler ve seremoni
80
50
70
Hakem mekaniği
80
65
40
Arkadaşlarıyla eşgüdüm
50
50
45
İhlal değerendirmeleri
45
45
45
Faul değerlendirmesi
40
40
40
Maçın kontrolu
95
70
60
ORTALAMA
66,8
52,5
50,6

 

MERAKLISINA
* Maçın başlangıç hava atışı kurallara uygun yapılır ve sıçrayan oyunculardan birisi topu çeler. Aynı anda Kırmızı 5 ve Sarı 8 çelinen topu tutarlar. Karar ve uygulama; Tutulmuş top kararı verilir. Yeni bir hava atışıyla oyun devam eder oyun saati kaldığı yerden başlar. Şut saati 24 gösterir.

* 4. Çeyrek ve uzatma devresinin son iki dakikasında oyun saati durduğu an takımlardan birisi mola kullanabilir. Sayı yiyen ya da topu geri sahasından oyuna sokacak takımın koçu ön ya da geri sahadan sokma hakkını kullanabilir. Kararını hakemlere bildirdikten sonra vazgeçemez.

* Oyunun uzatma devresi,saat 1.21 gösterir. Yeşil takım sayı yer ve mola alır. Mola sırasında koç ön saha hakkını kullanacağını hakemlere bildirir. Mola bitiminde Sarı takım koçu mola ister ve kullanır. Oyun mola bitiminde yeşil takımın ön sahasından ve şut saati 14 göstererek başlar.

* Yukarıdaki durumda yeşil takım koçu, topu oyuna sokma yerini değiştiremez.

* Kırmızı 5 iki atış atmak üzere serbest atış çizgisindedir. İlk atışı sayı yapar. 2. atış öncesi Kırmızı koça teknik faul çalınır. Karar ve uygulama; isteyen Beyaz oyuncu bir atış atar, sonra Kırmızı kalan 1 atışını kullanır ve oyun devam eder.

* Hakem mekaniği, hakemlerin kararlarını daha kolay ve isabetli verebilmeleri amacıyla geliştirilmiş, saha ve iş bölümüne,dayalı bir sistemdir.Kesinlikle bir kural değildir.

* Beyaz 22 ön sahasında top sürerken Kırmızı 44 faul yapar. Kırmızı takımın bu çeyrekteki 6. takım faulüdür. Şut saati 12 gösterir. Bu kararın sportmenlik dışı faul olması gerektiğini çok sert bir şekilde ifade eden Beyaz takım koçu teknik faul ile cezalandırılır. Karar ve uygulama; Beyaz koça B1 yazılır, isteyen Kırmızı takım oyuncusu bir atış kullanır, Beyaz 22 iki atış kullanır ve oyun devam eder.

*Geri sahasında topu alan Sarı 9 baskılı savunmayla karşılaşır ve zorlanarak topu ön sahasına atar. Top ön sahasında ama havada-zemine temas etmemiş-iken arka hakemin sayımı doğrultusunda 8 saniye süresi dolmuştur. Şut saati 18 göstermektedir. Karar ve uygulama, esas olan arka hakemin sayımıdır. 8 saniye kuralı ihlali vardır. Top orta çizgi uzantısından-çentikten rakip takım tarafından oyuna sokulur.

Yorumlar Okunma: 3251