Çalakalem - 16 (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Çalakalem - 16 (Necip Kapanlı)

01-01-19 13:44
AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE-AFYON BELEDİYE
* Birçok maçı sonlarda veren Afyon Belediyesi bu defa son 6 dakikasına beraberlikle girilen maçı sakin kalmasını başararak kazandı. 
* Afyon Belediyesi ligin en çok sayı atan üçüncü takımı (82.5) ve en çok sayı yiyen ikinci takımı  (83.8). Tempolu maç seyretmek için doğru adreslerden biri de Afyon Belediye'nin maçları. 
* Afyon Belediye Robert Carter ile pota altını takviye etti. Carter savunmada doğal olarak çembere yakın oynadı ancak hücumda takımının üçlüklerine 8 girişimle katılınca Afyon Belediye ikilik kadar (35), üçlük (35) attı. Maç kazanıldığına göre ne yapılmışsa doğrudur ancak Afyon Belediye'nin dış oyuncularının daha etkili olabilmesi de uzunlarının içeriden tehdidine bağlı. 
* Arel Üniversitesi ise kazanacak kadar (84) sayı attı ama kötü savunması 95 sayıya izin verdi.
* İki takımın da yabancıları toplamda benzer istatistikler üretti, farkı yaratan ise Cevher Özer'in 20 sayısı idi. 

ADATIP SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE-BANVİT
* Sakarya kazanmış olsa beşinci galibiyetini alacak, Banvit iki galibiyette kalacaktı. Bu kadar önemli bir maç öncesinde iki tarafın da hamleleri vardı... 
* Banvit'te yeni koçu Hakan Demir ile sabırlı ve düzen basketbolu ile kontrolü eline geçirdi, Sakarya ise birebir zorlamalar sonucunda 8 asistte kaldı.
* Sakarya'da Kelsey Barlow ve Bora Hun Paçun ilk kez yeni takımlarının formasını giydi ve henüz isimlerini bile öğrenemedikleri arkadaşlarıyla doğal olarak uyumlu bir görüntü vermedi. Böylesine kritik bir maç varken, Sakarya hamleleri daha önceki günlerde yapmış olmalıydı. Barlow 6'da 0 üçlük attı, Paçun sayısız kaldı.
* Sakarya'nın en önemli silahlarından biri Junior Etou. Zaman zaman çok istekli oyunlarını da izledik, Banvit karşısında olduğu gibi sorumsuzluk gösterdiği maçları da...
* Banvit'in lig boyunca en büyük handikaplarından biri ribaundlar iken bu maçta 11 fazla (17-6) hücum ribaundu almış olmalarını Sakarya tarafının teknik özellikler dışında da yorumlaması gerekiyor. Ribaund istek işidir ki Sakarya'da bu yoktu.

ANADOLU EFES-PINAR KARŞIYAKA
* Kötü bir Barcelona yenilgisinden sonra Anadolu Efes'in yüksen motivasyonla oynadığı maçta Pınar Karşıyaka'yı yenmesi elbette çok doğal ama bir maç 3 dakikada biter mi? Bütçesi daralan Karşıyaka'nın şu ana kadar büyüklere karşı direnci övgüye layıktı. Darüşşafaka'yı yendiler, Beşiktaş ve Fenerbahça ile sonuna kadar oynadılar. Ne oldu da bu maça teslim bayrağı ile çıktılar?
* Gayet seviyeli şekilde faul itirazı yapan oyuncuya (Assem Marei) teknik faul veriliyorsa, her maçtan aynı örnekteki 30 pozisyona da teknik faul mü çalınmalı? 
* Yiğitcan Saybir maç koptuktan sonra dördüncü periyodda oyuna girdi ancak özgüveni ile dikkat çekti. Geçirdiği sakatlık ona zaman kaybettirmiş olsa da Efes'in fırsat buldukça Saybir'i sahaya sürmesini bekliyoruz. Çok enteresan, eşleşme sorunu yaratan bir oyuncu kazanabiliriz.

GAZİANTEP BASKETBOL-İBB
* Gaziantep Basketbol; Can Uğur Öğüt ve Orhan Hacıyeva'dan önemli katkı aldı ve son bölümde maçı lehine çevirdi.
* Berent Kavaklıoğlu'nun önce sportmenlikdışı, sonra teknik faulle cezalandırılıp diskalifiye edildiği dakika kırılma anı oldu. Hakemler bu bölümü koruyucu özellikleri ile yönetebilirlerdi, kararlar çok sert oldu.
* İBB'nin birçok pozisyonda lig için daha kaliteli oyunculara ihtiyacı var. Özellikle Mehmet Yağmur, Semih Erden takımı sahiplenmiş ancak ligin en zayıf yabancıları ile işleri kolay değil.

* Eskiden "tutma" faulü vardı, FIBA ve Euroleague'nin yeni anlayışından sonra tutmalar sportmenlikdışı faul oldu. Bir bakıma oyuncuların faul yapma hakları ellerinden alındı. NBA'de oynanan basketbol ise, Türkiye'de ve Avrupa'da oynatılana başka bir isim vermek gerekir. Mücadeleye verilen izin o kadar farklı ki... 

Yorumlar Okunma: 2952