Yolun Yarısı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Yolun Yarısı (Hayri Pekergin)

07-01-19 14:51
Sezonun ortasına geldik.

Kadınlar Süper Liginde ilk yarı Çukurova Basket Fenerbahçe derbisi ile sona erdi.

Sıralamada ilk sekiz takım Türkiye Kupasına katılma hakkı kazandı.

Türkiye Kupası Mart ayı başında 8’li Final formatında oynanacak.

Burada ilginç eşleşmeler ortaya çıktı ama KBSL şartlarında işler çok hızlı farklı yönlere evirilebildiği için şimdilik üzerinde konuşmak için oldukça erken.

*****

Haftanın konuşulması gereken maçı yenilgisiz son haftaya gelen Çukurova Basket ile bu haftaya kadar KBSL’de hedef maçların hemen tümünü kaybeden Fenerbahçe’yi buluşturan karşılaşmaydı.

Maçı izleyenler arasında kadın basketbolunu yakın takip edenler devredeki 42-24 Çukurova Basket üstünlüğüne hayret etmedi.

Bu gruptakiler, maç sonundaki, Fenerbahçe adına “kolay teslimiyet” anlamına gelen 88-72 skoru da sürpriz ya da beklenmedik bulmadı.

Ben maçı Fenerbahçe basketbolu ile ilgisi Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımının maçlarına kombine bilet sahibi olmak ile sınırlı bir arkadaş grubu ile izledim.

Bu arkadaşlarımın en çok şaşırdığı nokta Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımının maçın ilk yarısında maçtan kolay ve reaksiyon vermeden kopması oldu.

Çukurova Basket daha antrenmanlı, daha motive ve istekli olan taraftı. Mersin ekibi süre alan 9 oyuncusundan 8’i ile skor buldu.

Çukurova Takımını betimlerken hep ters esleşme avantajlarından söz ediyorum. Akıllara hemen Ndour ya da Meltem Avcı’nın içerdeki oyunculara karşı mobilite ya da şut özellikleri gelmesin.

Mersin takımının asıl ters eşleşme silahı Iagupova.

Adeta bir power forvet fiziği ile 1-2-3 numaraları oynayabilen bu isim potaya uzak ya da yakın, takımına avantaj yaratan pozisyonu üretebiliyor.

Türkiye’ye pek çok dünya starı geldi. Taurasi, Powell, Ford, Augustus, Pondexter, McCoughtry, Fowless, Taylor, Whalen, Parker bu isimlerden bir kaçı.

Iagupova da şüphesiz bu kaibredeki çok özel isimlerden biri ve ülkemizde izlediğimiz için şanslıyız. Ukraynalı oyuncu 3 sayı çizgisinden 1/5 ile oynadığı gün 19 sayı, 6 ribaunt, 1 blok üretti.

Iagupova’nın takımına en büyük katkısı ise tam 13 asist ile takım arkadaşlarına yarattığı boş şutlar oldu.

Ndour özelliklerini ön plana çıkaran basketbol oynayan Çukurova ekibinde sezonun en ışıltılı performanslarından birini sergiledi.

Naumenko’nun aldığı pasları yüksek odaklanması ile iyi değerlendirmesi, Sevgi Uzun’un, top kayıpları bir miktar gölgelese de 4sayı, 7 ribaunt 4 asist ile yararlı oyunu Çukurova Basket’in avantajı oldu.

Meltem Avcı, Gökşen Fitik ve Sera Özelçi’nin maç kazanma matematiğine atılan ve tutulan kalemlerindeki katkıları da listeye eklenince 88-62 gibi farklı skorla biten bir derbi izlendi.

*****

Gelelim Fenerbahçe cephesine;

Fenerbahçe’de Verameyenka’nın 12 sayısına eklediği 7 asisti, Plum’un bu sezon pek çok örneğini sergilediği odaklı oyunu, Birsel Vardarlı Demirmen ve Tuğçe Canıtez’in çabaları maçı yakın oynamak için bile yeterli olmadı.

İşin önemli boyutu sezon başında kaybedilen 2 Hatay BŞB maçında da belirttiğim gibi Garnier’nin formsuzluğu.

Fransız Coach’taki durgunluk Dünya Kupasında Fransız Milli Takımının başında bulunduğu dönemde de dikkat çekmişti.

Özellikle son maçlarda Garnier ile Fransız Milli Takımı arasında sanki camdan bir duvar varmış gibi duruyordu.

Çukurova Basket maçında da donuk ve maça etkisi sınırlı bir Garnier izledik.

Şimdi, oyuncu formsuz olduğunda, onu tekrar performans çizgisine getirmesi, motive etmesi gereken kişi Coach.

Peki Coach formsuz ise onu kim motive ederek performans çizgisine geri getirecek?

Bu olmadan Vaughn’un umursamazlığının, büyük umutlar ile takıma katılan Zandalasini’nin dağınıklığının ve savunmadaki odaklanma eksikliğinin toparlanması kolay görünmüyor.

*****

Haftanın dikkat çekici sonuçlarından biri Kayseri’de oynanan Bellona Kayseri Basket Hatay BŞB maçı oldu.

Hatay ekibi adına haftayı yorgunluk maliyeti yaratmadan geniş rotasyon ile “kapatma” düşüncesi, Kayseri ekibinin sert direnci, akılcı spancingi ve takıma yeni katılan Sims’in skor gücü ile birleşince son anlara kadar taşınan çekişme haftaya renk kattı.

Bana göre bu kadro yapısı ile Bellona Kayseri Basket’in ligin ilk yarısında yerli oyuncularından daha fazla verim ve buna bağlı olarak daha çok galibiyet elde etmesi gerekiyordu.

Sims’in gelişi Gamze Takmaz, Ezgi Manlacı, Gizem Sezer gibi isimlerin performansı ile desteklenirse ligin ikinci yarısından Bellona Kayseri ilk yarıya göre daha fazla galibiyet alabilir.

*****

Ligin sıralamasına baktığımız zaman Çukurova Basket, Hatay BŞB, Fenerbahçe ve BOTAŞ’ı ilk dört sırada görüyoruz.

OGM Orman Gençllik açısından ligin ilk yarısını 5.sırada bitirmek caoch Alper Durur adına önemli başarı olarak görülmeli. Nilay Kartaltepe’nin de oluşan kimyada katkısı çok büyük.

Ankara ekibi yerli rotasyondan verimde artan süreklilik yakalar ise ligi ilk dört sırada bitirme mücadelesi çok çekişmeli geçebilir.

*****

Galatasaray ligin ilk yarısını 6.sırada tamamladı. İlk haftalarda, takımın ve savunmanın oturmasına kadar geçen sürede alınan 1-2 yenilgi olmasaydı daha yukarıda olabilirlerdi.

Yerli rotasyonun süre alan isimlerinin performansında süreklilik bana göre kaldıraç etkisi en büyük faktör konumunda.

Sarı kırmızılılar ligin ikinci yarısının ilk 5 haftasında Beşiktaş, İzmit Belediye Spor, Fenerbahçe, Çukurova Basket ve OGM Orman Spor ile önemli maçlar yapacak.

Bu beş maçlık seriden gelecek sonuçlar, ligin sonuna kadar takımın konumunu ve play-off yol haritasını belirleyecek önemde olacak.

*****

Mersin BŞB haftayı İstanbul Üniversitesi önünde beklendiği gibi farklı galip gelerek kapattı.

Coachları Olcay Orak’ın takımın odaklanmasını yüksek tutma çabası, bu maçtan takım oyunu ve hücum/savunma rutinleri anlamında gelişim ile ayrılmalarını sağladı.

İzleyenler bu sayede zaman zaman basketbol adına güzel enstantanelere şahitlik etme olanağı da buldu.

Açıkçası Mersin takımı daha yukarıda olabilecek bir kadro. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle Asena Yalçın’a her maç Burcu Çiğil ve Melis Talay’ın istikrarlı şekilde eşlik etmesi gerekiyor.

Melisa Korkmaz da bu gruba katılırsa Mersin ekibi bana göre ligi 4.sırada bitirme yarışına katılacak takımlardan biri olacak.

*****

Beşiktaş Adana deplasmanında işi şansa bırakmadan kazandı. Kazanırken bana göre işin en keyifli yanı genç isimlere verdikleri süreydi.

Elbette bu sembolik süreler ileride sorumluluk ile birleşirse bir anlam kazanacak ve genç isimlere değer katan hale gelecek. Siyah beyazlıların elinde bu tür fırsatları hak eden genç isimler var. Adana deplasmanındaki bu yaklaşım sezonun ikinci yarısında da devam ederse kazanan Beşiktaş olacak.

Gündoğdu Adana Basket, son haftalarda giderek ligde rekabet eden takımdan gelişim takımı kimliğine doğru eviriliyor.

Bana göre gerçek anlamda gelişim için oyuncuların hem savunma hem de hücumu aynı odaklanma ile oynaması gerekiyor.

Sonuçta bu ligde hedefi olan takımlarda süre ve sorumluluk alabilmek için öncelikle topun karşısında kalabilmek rakibe geçilmemek gerekiyor.

*****

İzmit Belediye Spor ligin ilk yarısının genelinde, iç sahada deplasman maçlarına oranla daha dirençli daha başarılı bir basketbol sergiledi. Bunda iç sahada sahip oldukları canlı taraftar kitlesinin payı büyük.

Ankara’da OGM Orman Gençlik önünde sergilenen oyun deplasman performansında bir istisna oluşturmadı.

Ligin ikinci yarısında, ilk yarıda aldıkları sonuçlardan daha iyisini hedefleyip bu konuda odaklı kalabilirlerse gelecek sezon için azımsanmayacak bir “temel” atmış olacaklar.

*****

Ligin son sıralarında yer alan Gündoğdu Adana Basket, Canik Belediyesi, Bellona Kayseri Basket, İstanbul Üniversitesi ve Bodrum Basket arasında matematiksel kopma noktasının yaşanacağı haftalar giderek yaklaşıyor.

Bu takımlardan yukarıdakiler elbette aşağıdakilere göre çok daha şanslı konumda.

Bu grubun içinden ilk hamle Bellona Kayseri’den Sims transferi ile gelmişti. Açıkçası diğer takımlardan da ekstra hamleler gelmez ise bu sıralamanın değişmesi çok fazla olası görünmüyor.

Twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3314