Heurtel attı, Barça kazandı (Pana deplasmanda 8'de 1) - BasketFaul.com

Heurtel attı, Barça kazandı (Pana deplasmanda 8'de 1)

12-01-19 00:57

İSTATİSTİK

THY Euroleague'de Barcelona, çekişmeli geçen maçta Panathinaikos'un deplasman zaafiyetinden son 5 dakikada iyi faydalandı. Bu sayede 79-68 galip geldi.
 
Not: Barcelona'da 79 sayının 37'si Thomas Heurtel-Kevin Seraphin ikilisinden gelirken ev sahibi ekip, ribaundları ikinci yarıda domine ederek 39-19'luk üstünlük kurdu.

Karşılaşmada ilk dakikalar Thomas Heurtel'in yapıp yapamadıklarına göre ilerlerken Barcelona Heurtel'in bire birleriyle, Panathinaikos ise yine Fransız oyun kurucunun savunmadaki hatalarını kullanarak skor üretti. Sonrasında iki takım da az hareketli ve aynı oyunculara bağlı set hücumlarına devam edince karşılıklı top kayıpları kaçınılmaz oldu. Sayıların genellikle bireysel yetenek veya hızlı hücumlar üzerinden geldiği ilk 10 dakika 17-13'lük Barcelona üstünlüğüyle sona erdi. Katalan ekibinde 17 sayının 10'u Heurtel'den geldi.

İkinci çeyrekte tempoyu Adam Hanga ile arttırmaya çalışan Barcelona dış atışlarda da Kyle Kuric'i değerlendirmeye çalıştı, bu sayede skor 28-20'ye geldi. Çabuk yanıt veren Panathinaikos ise Lekavicius-Calathes ikilisini birlikte kullanıp iki top yönlendiriciyle oynayınca arzu ettiği ritmi rakibine dikte etmiş oldu. Bu bölümde Ioannis Papapetrou'nun şut katkısı, Gist-Mitoglu ikilisinin hücum ribaundlarını toplaması ivmeyi tamamen Yunan ekibine geçirdi. Böylece Panathinaikos soyunma odasına moralli olarak, yalnızca 1 sayı geride girmiş oldu (37-36).

Barcelona ikinci yarının başlarında Heurtel ve Tomic'in top kayıplarına engel olamasa da Claver-Ribas ikilisinin başını çektiği topa baskı Katalan ekibinin geçiş oyunlarını beraberinde getirdi. Bu bölümde Seraphin'in boyalı alan ve ribaund üstünlüğünü de Barça tarafına geçirmeyi başarmasıyla ev sahibi ekibin 14-0'lık serisi geldi. Böylece fark ilk kez çift hanelere çıktı (52-42). Calathes'in kenarda olduğu kalan kısımda pas trafiğini Papapetrou ve Lekavicius'la yeniden arttırmayı başaran Panathinaikos geri adım atmadı, konuk ekip son 10 dakikaya girilirken sadece 4 sayı gerideydi: 56-52

Panathinaikos maç boyunca öne çıkan isimleri son 5 dakikaya kadar kullanarak maça ortak olmayı sürdürdü. Ancak konuk ekip kalan sürede en istemediği hücum opsiyonlarından Calathes'in dış şutlarına kalıp buradan da isabet bulamayınca Heurtel ile pozisyonları değerlendiren, top girmediğinde hücum ribaundunu alan Barcelona karşılaşmayı 79-68'lik galibiyetle tamamladı. Panathinaikos ise tipik deplasman mağlubiyetlerine bir yenisini daha eklemiş oldu.
 
Öne çıkanlar...
Barcelona: Thomas Heurtel 23 sayı (8/12 saha içi), 3 asist, 4 top kaybı; Kevin Seraphin 14 sayı, 7 ribaund; Ante Tomic 7 sayı, 8 ribaund, 1 top çalma, 4 top kaybı
 
Panathinaikos: Ioannis Papapetrou 17 sayı, 3 ribaund, 2 asist, 4 top çalma; Nick Calathes 8 sayı, 3 ribaund, 5 asist, 3 top kaybı

Yorumlar Okunma: 685