“Gençler” TBL 18. Hafta EN’leri (Halil Atlı) - BasketFaul.com

“Gençler” TBL 18. Hafta EN’leri (Halil Atlı)

11-02-19 18:11

Geçtiğimiz 17. haftanın üzerine bu haftada eşleşmelerde keyfili maçlar seyredeceğimiz belliydi ancak 18. haftadaki tüm mücadeleler kıran kırana geçerken aynı zamanda da büyük keyif verdi. Ancak bu haftanın en belirleyici özelliklerinden birisi de tüm maçlarda kazanan-kaybeden tüm takımlarda “Gençler” takımları adına belirleyici performanslar sergiledi. Bu oyuncuların birçoğuyla Alt Yapı Milli takımlarımızın farklı kategorilerinde (U16 – U18 – U20) beraber çalışma fırsatı yakaladık ve hepsini yakından tanıyorum. Onların bu şekilde takımlarında belirleyici performanslar sergilemesi açıkçası beni şaşırtmıyor çünkü her birinin potansiyelini biliyorum. Ancak onların bu performansları beni inanın çok mutlu ediyor, çünkü Türkiye Basketbol Ligi gerçekten hem physical olarak sert hem de mental olarak sert bir lig. Ve genç oyuncuların bu ligte öyle sıradan değil de ciddi manada becerileri dahilinde sorumluluk almaları basketbolumuz adına çok güzel.

 

Geçtiğimiz 18. haftayı maç-maç değerlendirecek olursak;

Artvin Belediye 95 – 90 Edirne Spor
Haftanın ilk karşılaşmasında, geçtiğimiz hafta deplasmanda oynadığı maçını -üç hafta üst üste kazandıktan sonra- kötü oynayarak kaybeden Artvin Belediyesi evinde, 11 maçtır üst üste kaybeden Edirne Spor’u ağırladı. Edirne Spor içerisinde bulunduğu mali problemlere ve git gide kadrosundan verdiği eksikliklere rağmen bu maçta da elinden geleni sahada göstermeye çalıştı ve nefesini sona kadar her zamankinden daha fazla saklayarak 9 kişiyle oynadı.

Maça İ. Barış Gökalp’in 3 sayılık basketiyle skor üreterek başlayan taraf Artvin Belediyesi oldu. Maçın başında yüzdesiz kalan Edirne Spor yaptığı top kayıplarıyla beraber oyundan düşmüş gibi göründü ancak ilerleyen kısımda öyle olmadı. Özellikle hücum tarafında daha agresif görünen Artvin Belediye’ si rakibini ilk periyodun ilk 5 dakikasında savunma bakımından sıkıntıya soktu. İlk 5 dakika (17 – 6)’lık skorla Artvin Belediye üstünlüğü ile geçildi ve Edirne Spor geç de olsa burada molasını kullanmak durumunda kaldı. Savunmada yaşanan sıkıntılarla beraber hücumda da düzen dışı kalan Edirne Spor, bu periyotta moladan sonra da istediklerini sahaya yansıtmakta zorlandığı bir sekans oynadı ve fark 16 sayıya kadar açıldı. Bu sekanslarda ise Artvin Belediye’ de etkili olan isim Marshall O. Moses idi ve ilk periyot (29 – 16)’lık skorla tamamlandı.

İkinci periyoda, ilk periyotta çizgi gerisinden yüzdesiz kalan Edirne Spor Atakan Denk ile bulduğu 3 sayılık atışla başladı ancak bunu da kaçırdı. Sıradaki hücumda Atakan Denk 3 sayılık basketi bu sefer kaydetmeyi başardı ve savunmada ilk periyoda göre biraz daha aktif görünen Edirne ekibi, rakibinin kaçırdığı hücumlardan da faydalanarak ilk 2 dakikada farkı 8 sayıya kadar düşürmeyi başardı (29 – 21). Ancak Artvin Belediye’de bu sekanslar üzerine devreye giren isim Rick L. Tarrant JR olurken Burak Türsen’ de ona destek verdi. Edirne Spor ise rotasyona giren oyuncularıyla beraber Atakan Denk, Doğancan Tokmak, E. Emre Bayav, Oğuzhan Yarol ve Cem Han ile hücumda rakibine karşı direnmeye gayret etti ve ikinci periyodun bitimine (03:26) kala Doğancan Tokmak’ın kaydettiği sayı farkı 1’e düşürdü ( 42 – 41). Bu dakikalarda ivmeyi alan Edirne Spor’ a karşın top kayıplarıyla beraber hücumda da zor atışlara kalan taraf Artvin Belediye’ si oldu ve her ne kadar skorun kırılmasına engel olmaya çalışsalar da bu sefer savunmada oldukça basit hataları yapan taraf Artvin Belediye’ siydi. Son 2 dakikada takımına çok katkı yapan Cem Han’ın basketiyle ilk devrenin bitimine (00:40) saniye kala öne geçen Edirne Belediye’ si oldu (49 – 50). Karşılıklı sayılarla geçilen devredeki (00:40) saniye de Ricky L. Tarrant JR ve Marshall O. Moses Artvin Belediye’de skor üreten oyuncular oldular ancak soyunma odasına (53 – 53)’lük beraberlikle gidildi.

Üçüncü periyot başladığında sezon başından bu yana sahada hiç görmediğim kadar istekli bir Edirne Spor vardı. İlk 3 dakikayı domine edip skoru (55 – 60)’a getirerek farkı 5 sayıya kadar çıkartmayı başaran Edirne Spor’a karşın Coach Atalay Gemen oyuna mola alarak müdahale etmek durumunda kaldı. Artvin Belediye’ si moladan Gökhan Karabıyık’ın 2 sayılık basketiyle skor üreterek dönse de Edirne Spor maçtaki istekliliğini hem savunmada hem de hücumda devam ettirdi. Ancak skor avantajı sağlamak adına saha içi yüzdesi bakımından biraz yüzdesiz kaldı ve hücumlardan boş döndü. Karşılıklı sayılarla geçilen bir 2 dakikalık sekans üzerine her iki takımda ciddi anlamda maça ortak bir görüntü verdi ve üçüncü periyottaki ilk 5 dakika (59 – 64)’lük Edirne Spor üstünlüğü ile geçildi. Geri kalan 5 dakikada Artvin Belediye’ si Ricky L. Tarrant JR ile statik opsiyonlara kalarak oynadı ancak skora tekrar denge getirmeyi başardı (68 – 68). Bu periyotta bitime 2 dakika kala skora denge gelmesi üzerine Edirne Spor, bu sefer molasını almakta gecikmedi. Edirne Spor aldığı bu moladan boş döndü ve karşılıklı 3 sayılık boş atışlarla geçilen bir sekans oynandıysa da bitime (00:49) saniye kala Oğuzhan Sungur ile 3 sayılık basketi buldu (68 – 71). Artvin Belediye bu hücumlardan çok boş döndü ve son periyoda avantajı kaybetmiş olarak (68 – 71)’lik skorla gitti.

Son periyota skor üreterek başlayan taraf Okan Özpamir’in kaydettiği basketle Edirne Spor oldu ve periyot başlar başlamaz farkı 5 sayıya çıkarttı (68 – 73). Maçta dinamikleri eline almış görünen Edirne Spor’ a karşın Artvin Belediyesi bu sekanslarda daha çok tedirgin oynayan taraftı diyebilirim. Ricky L. Tarrant JR’ı daha çok devreye sokarak oyunun içerisinde kalmaya çalışan Artvin ekibi, bitime (08:31) dakika kala farkı tekrar 1 sayıya indirmeyi başardı (74 – 75). Edirne Spor yine molasına davrandı ve bu aldığı moladan sonra yaptığı 3 hücumdan da boş döndü ancak savunmada ekstra efor sarf etti ve rakibine karşı bence bir adım öne geçti. Ancak yabancıları üzerinden giderek rakibini hataya zorlayan Artvin Belediye’ si istediğini bu sekanslarda almayı başardı ve bitime 6 dakika kala (10 – 2)’lik bir seri yakaladı (84 – 77). Bu dakikalarda saha içi yüzdesini de yukarı çeken Artvin Belediye’ si rakibinin yaptığı hataları iyi değerlendirmiş oldu. Maçtaki savunma dinamiklerinin geri planda kaldığı son 5 dakikalık kısımda, oyundaki tempo oldukça yükseldi ve her iki tarafta karşılıklı skor üreterek birbirine üstünlük kurmaya çabaladı. Ancak bu süre zarfında bence (10 – 2)’ lik seri üzerine kurduğu üstünlüğü korumasını başaran; Marshall O. Moses, Ricky L. Tarrant JR ve İ. Barış Gökalp ile Artvin Belediyesi oldu. Her ne kadar Edirne Spor son 1 dakikada üst üste iki top kaybına zorlayarak rakibini terletmeyi başardıysa da Artvin Belediye’ si 6 dakika kala yakaladığı bu seri ile maçı kazanmış oldu ve 18. haftada evinde önemli bir galibiyet alarak 9. galibiyetini elde etmiş oldu.

Edirne Belediyesi ise 2 galibiyetle ligin son sırasında kaldı ancak bu maçla bence sezon başından bu yana gösterdiği en ciddi reaksiyonlardan birisini vermiş oldu ve maçta son ana kadar mücadeleden vazgeçmedi.

Maçın Oyuncusu: 
Ricky L. Tarrant JR – 34 Sayı, 5 Rebound, 8 Asist, 1 Top Çalma (29.3+/-)
Marshall O. Moses – 22 Sayı, 11 Rebound, 1 Asist (18.6+/-)Düzce Belediye 78 – 69 OGM Ormanspor
Üst üste aldığı mağlubiyetlerden sonra geçtiğimiz hafta Bandırma Kırmızı galibiyetiyle nefes alan Düzce Belediye’ si evinde OGM Ormanspor’u konuk etti. Aslında Düzce Belediye’ si sezon başındaki basketboluna biraz uzak görüntü verse de, maçlardaki teknik detaylar ve özveri kendisini hemen belli ediyor. Her takımın yaşayabileceği iniş-çıkış dönemini yaşayan Düzce Belediye’ si geçtiğimiz hafta akıcı basketbolunu çok daha fazla sahaya yansıtmayı başardı. OGM Ormanspor’da benzer problemlerle boğuşurken, geçtiğimiz hafta aldığı galibiyetle ve iyi basketbolla moralli oldukları belliydi ancak maçı kazanacak enerjiyi bu sefer sahaya yansıtamadılar.

Her iki takımında birbirini iyi analiz ettiğini gözlemlediğim maçta ilk çeyrek skor anlamında denge bazında geçti. İlk 2 dakikada her iki takımda birbirine karşı skor üretemedi ve maçtaki ilk basket H. Akın Kandemir’ in 3 sayılık basketiyle Düzce Belediye’ sinden geldi. OGM Ormanspor maça seçili düzenler üzerinden, inside offenselerle boyalı alanı etkili kullanarak başladı. İkinci toptan da katkı alan OGM Ormanspor’a karşın Düzce Belediye’ si ise iyi saha içi yüzdesiyle ikili oyunlardan çıkardığı pozisyonlarla çizgi gerisinden skor üretti ve rakibine karşılık verdi. Ancak ilk çeyrekteki ikinci 5 dakikada Düzce Belediye’ si savunmada da daha aktif kalmayı -yaptığı düzenli presle- başararak farkı da 4 sayıya kadar çekmeyi başardı ve ilk çeyrek (18 – 14)’lük skorla ev sahibi ekip lehine tamamlandı.

İkinci çeyrekte çizgi gerisinden skor üretmeye devam eden Düzce Belediyesi bu çeyreğe de Isiah J. Umipig’in 3 sayılık basketiyle başladı ve bu sekanslarda farkı açarak oyunu domine etmeye devam etti. Ancak maç öncesi kurgusunu inside offense üzerinden belirleyen OGM Ormanspor buraları iyi oynadı. İkinci çeyreğin bitime (06:55) dakika Kemal Canbolat’ın yüklenerek atışını kapatarak durduran Eren Ocaktürk’e bu pozisyonda faul çıkınca tepki gösteren Düzce Belediye benchi Teknik Faul ile cezalandırıldı. OGM Ormanspor skoru burada tekrar dengeleme şansı yakaladı (24 – 24). Bu sekans üzerine Düzce Belediye savunmadaki sertliğini ve isteğini arttırarak rakibini top kayıplarına ve dengesiz atışlara zorladı. Konuk ekip OGM Ormanspor’da da aynı sekanslarda defensive reaksiyon gecikmedi ve Caner Ercan, Hasan Rızvic ikilisinin bulduğu şutlarla skor üretti. Üstünlük sürekli el değiştirse de OGM Ormanspor soyunma odasına önde giden taraf oldu (37 – 39).

Üçüncü çeyreğe skor üreterek başlayan taraf yine Doruk Dora’nın 3 sayılık basketiyle Düzce Belediye’ si oldu ve ev sahibi ekip oyundaki üstünlüğü tekrar eline aldı. Maç boyunca çizgi gerisinden önemli yerlerde skor üreten Düzce Belediye’ si, ikinci toplardan da faydalanarak önemli avantaj elde etti ve basit skora gitmeyi başardı. Son çeyrekteki ilk 5 dakikada 1 sayılık diferans ile üstünlük sürekli el değiştirdi. Üçüncü çeyreğin bitimine 2 dakika kala Isiah J. Umipig’in 3 sayılık basketiyle skor farkını 6 sayıya kadar çıkartan Düzce Belediyesi, bu sekanslarda geri koşuda problem yaşayan OGM Ormanspor’u molasına gitmek durumunda bıraktı. Mola dönüşü Kemal Canbolat ile üst üste sayı kaydederek toparlanan konuk ekip oyunun içerisinde kalmaya devam etti ve son çeyreğe (54 – 56)’lık skorla önde gitti.

Son çeyreğe ise takımlar ilk 1 dakikada yine skor üretemeden oyuna başladı ve son çeyrekteki ilk basket Hasan Karabulut’ un 3 sayılık basketiyle OGM Ormanspor’dan geldi. Daha sonra ev sahibi Düzce Belediyesi (6 – 0)’lık bir seriyle oyunda etkili olurken, OGM Ormanspor bu çeyrekte erken bir molaya gitmek zorunda kaldı. Aldığı mola üzerine hücumdan top kaybıyla dönen OGM Ormanspor, istediği basketbolu hem savunmada hem hücumda sahaya yansıtamadı ve rakibine reaksiyon vermekte problem yaşadı. Konuk ekip son 4 dakikada ön court’taki baskısını arttırsa da oyunun kontrolünü eline almak için hücumdaki yüzdesi yetersiz kaldı. Bu periyottaki agresif oyunuyla ritm bulan Düzce Belediyesi bu sekansların avantajını çeyrek boyunca hiç kaybetmedi ve bu önemli karşılaşmadan (78 – 69)’luk skorla galip ayrıldı. Bu galibiyetle rakibinden önemli bir maç çalan Düzce Belediyesi böylelikle 11. galibiyetini aldı ve ilk 4 bandındaki iddiasını sürdürmeye devam etti.

Maçın Oyuncusu: 
H. Akın Kandemir – 18 Sayı, 6 Rebound, 3 Asist, 1 Top Çalma (16.1+/-)
Isiah J. Umipig – 12 Sayı, 3 Rebound, 6 Asist, 1 Top Çalma (11.1+/-)
Steve Taylor JR – 10 Sayı, 10 Rebound, 3 Asist, 1 Top Çalma (11.0+/-)Semt77 Yalova Belediye 65 – 74 Ankara DSİ
Üst üste iki haftadır kaybeden iki takımın mücadelesine sahne olan maçta her iki takımda son maçlarını kaybetmiş olsalar da o maçlarda gösterdikleri eforu ve mücadeleyi bu maçta da birbirlerine karşı gösterdiler ve haftanın en çekişmeli mücadelelerinden birisi bu maçla oynandı ancak gülen taraf önemli bir deplasman galibiyeti alan Ankara DSİ oldu

Maça çizilen pat-plays üzerinden Gökhan Şirin’le Basket Faul alarak (0 – 3) başlayan taraf Ankara DSİ oldu. Hem hücumda, hem savunmada maça daha istekli başlayan Ankara DSİ olduysa da Semt77 Yalova Belediye hücumda doğruyu oynayarak skoru hemen (5 – 3)’e getirmeyi başardı. Ankara DSİ yakın atışlardan faydalanamazken, Semt77 Yalova Belediyesi hücumlardan boş atışlar ve top kayıplarıyla döndü. Ankara DSİ Burak Erol’ un 3 sayılık basketiyle skoru (5 – 8)’e getirdi ve M. David Weaver’la yakın atışlarda ısrarcı olmaya devam etti. İlk 4 dakikadan sonra üstünlüğü eline alarak oyunu daha fazla domine eden Ankara DSİ, bu sekanslar üzerine Semt77 Yalova Belediyesi'ni molasını kullanmak durumunda bıraktı. Ev sahibi ekip moladan sonra da istediklerini sahaya yansıtamadı ve savunmada da çok eksilerek rakibine kolay sayı pozisyonu verdi. İlk çeyreğin bitimine (03:20) dakika kala skor (7 – 15)’ e geldi ve oynanan son 3 dakikalık sekansta her iki takımda offensive setupları ve 1on1'leri iyi oynayarak skor üretmeye devam etti. İlk periyot böylelikle (13 – 20)’ lik skorla tamamlanmış oldu.

İkinci çeyreğe Tor Selim Sav’ ın sırtı dönük oyunuyla skor üreterek başlayan taraf Semt77 Yalova Belediyesi oldu ancak ilk 5 dakikada yine oyunu domine eden takım savunmadaki eforuyla Ankara DSİ oldu (17 – 31) ve ev sahibi ekip yine molasına gitti. Moladan boş dönen Semt77 Yalova Belediyesi kalan sürede oyuna istediği ağırlığı yine koyamadı ancak son 3 dakikada ön court’ta baskı yaparak rakibinin ritmini bozmayı başardı. Yalova ekibi, Ankara DSİ’yi bu sekanslarda top kayıplarına zorlayarak, hücumlardan boş dönmesini de değerlendirdi ve farkı birazda olsa eritmeyi başardı (25 – 37). Bu sekanslarda üst üste iki molasını da kullanmak durumunda kalan Ankara DSİ (27 – 39)’luk skorla soyunma odasına önde gitti.

Üçüncü periyoda Ankara DSİ M. David Weaver’la skor üreterek başladı ve oyunun genel dinamizmini eline geçirmişken, oyunu çaldığı topları basit sayıya çevirerek bir anda tersi anlamda domine eden Semt77 Yalova Belediyesi oldu. Ankara DSİ bu çeyrekte pozisyon müdafaasında da çok basit hatalar yaptı. Bu çeyrekteki ilk 5 dakika (16 – 9)’lık sekans skoruyla geçilirken fark 5 sayıya kadar düştü (43 – 48). Ancak bu sekansın üzerine boş atışları değerlendiremeyen ve savunmada hatalı oynayan Semt77 Yalova Belediyesi oldu ve skoru lehine kıramadı. Ev sahibi ekip üçüncü periyotta bitime 1 dakika kala farkı 2 sayıya kadar düşürdüyse de (51 – 53), karşılıklı sayılardan sonra (53 – 56)’lık skorla son periyoda gidildi.

Son periyoda iyi başlayan Semt77 Yalova Belediye’ si ilk 3 dakikada (2 – 9)’luk seri yakaladı ancak Ankara DSİ rakibine karşı reaksiyon vermekte gecikmedi. Bu çeyrekte her iki takımda kurgu düzenler üzerinden gitmeye çalıştı ancak kalan sürede Ankara DSİ rakibinin basit hatalarını kullanarak skora daha basit giden taraf oldu ve farkın kapanmasına müsaade etmedi. Semt77 Yalova Belediyesi ise son ana kadar oyunun içerisinde kalmış olsa da maçı kazanmak için yeterli doğru sayısını yakalayamadı ve maçtan (65 – 74)’lük skorla mağlup ayrılmış oldu. Son hafta iyi oynamasına rağmen uzatmada kaybeden Ankara DSİ, bu sefer deplasmandan önemli bir galibiyet çıkarttı. 18. haftada 5. galibiyetini alarak rakibini iki kez yenmiş oldu ve Puan Sıralaması’ndaki avantajı da eline geçirdi.

Maçın Oyuncusu: 
Gökhan Şirin – 14 Sayı, 12 Rebound, 2 Asist, 2 Top Çalma, 1 Blok (17.2+/-)
M. David Weaver – 16 Sayı, 4 Rebound, 2 Asist, 1 Top Çalma (13.2+/-)Final Spor 70 – 79 Selçuklu Basketbol
Oynadığı son üç hafta da galip gelerek sahadan ayrılan Final Spor bu hafta evinde Selçuklu Basketbol’u konuk etti. Selçuklu Basketbol ise iki haftalık aradan sonra geçtiğimiz hafta Akhisar Belediye’ sini son topta mağlup ederek bu önemli deplasmana kazanarak geldi. Bu maçtan çıkartılabilecek bir galibiyet her iki takım adına da büyük önem arz ediyordu ancak bunu başaran taraf ilk periyottaki üstün oyunuyla Selçuklu Basketbol oldu.

Aslında maça Lennard K. Freeman’ın post atağından skor üreterek başlayan taraf Final Spor oldu ama ilk çeyrekte yakın atışlara gitmeye çalışsa da yüzdesiz kalan Final Spor, savunmada geri koşuda reaksiyon sıkıntısı yaşadı ve rakibine avantaj yarattı. Selçuklu Basketbol ise detaylara dikkat ederek oynarken, çizgi gerisinden de iyi saha içi yüzdesiyle oynaması onlar adına büyük avantaj sağladı ve fark bir anda 16 sayıya kadar çıktı (6 – 22). İlk çeyreğin geri kalan kısmında da oyunu domine eden Selçuklu Basketbol, savunmadan aldığı enerjiyi hücuma da yansıtarak hem dengeli hem de rahat bir basketbol ile ilk çeyreği (9 – 27)’lik skorla önde tamamlamış oldu.

Selçuklu Basketbol ikinci periyottan itibaren maçın geri kalan kısmında 21 sayı farkın avantajını aslında çok fazla yaşayamadı çünkü ev sahibi Final Spor oldukça iyi reaksiyonlar vererek adım-adım rakibiyle arasındaki farkı eritmeyi başardı. Saha içi yüzdesi bakımından geri kalan kısımda toparlanan Final Spor’ da Umar Atın ikinci çeyrekte takımını sırtlayan isim oldu ancak skor da gözle görülür pek bir değişiklik olmasa da sahada ki basketbol ilk çeyreğe nazaran tamamen değişti. Soyunma odasına (27 – 44) önde giden Selçuklu Basketbol için ikinci devrenin ilk çeyrekteki gibi geçmeyeceği kendini az çok belli etmiş gibiydi.

Üçüncü çeyrekteki beklentim maçın ikinci periyodundaki değişiklik itibari ile her türlü ihtimalin gündeme gelebileceği ile ilgiliydi. Nitekim öyle de oldu ve Final Spor üçüncü çeyreği domine eden taraf oldu. Soyunma odasından sahaya maçın başındaki profiline göre bambaşka bir şekilde dönen Final Spor, savunmada ekstra efor sarf ederek rakibini düzen dışı ve statik opsiyonlara bırakmayı başararak, open-court’u aktif kullandı, basit skora gitmeyi de başardı. Selçuklu Basketbol ise bu sekanslarda hücumdaki performansı ön planda tutmaya çalışarak oyunun içerisinde kalmaya çalıştı. Farkı bu çeyrekte 8 sayıya kadar düşürmeyi başaran Final Spor, son çeyreğe (52 – 62)’lik skorla geride girdi.

Son çeyrekte de Final Spor üçüncü periyotta ortaya koyduğu performansı sahaya yansıtmaya devam etti ve bitime (02:47) dakika kala Calvin Jerome Godfrey’nin yaptığı sportmenlik dışı faulden doğan serbest atışların ikisini de sayıya çeviren L. Darius D. Dunn sayı farkını 3’e düşürdü (67 – 70). Maçın geri kalan sekanslarında hata sayısını minimize eden taraf Selçuklu Basketbol oldu ve bence haftanın en çekişmeli maçlarından bir tanesi olan bu karşılaşmadan galip gelerek ayrıldı. 18. haftada 11.galibiyetini alan Selçuklu Basketbol potansiyel rakiplerinin kazandığı haftayı zayiat vermeden tamamlamış oldu. Final Spor ise genel itibariyle ilk periyoda savunmada kötü başlamasının ve yüzde olarak düşük kalmasının cezasını çekti diyebilirim. Son çeyrekte maçı aslında kazanacak noktaya da getirmeyi başaran Final Spor, rakibine oranla daha fazla hata yaptı ve son (1:30) dakikada sadece serbest atışlardan faydalanarak 3 sayı kaydedebildi.

Maçın Oyuncusu: 
Calvin Jerome Godfrey – 10 Sayı, 18 Rebound, 1 Asist (9.3+/-)
Murat Kozan – 10 Sayı, 6 Rebound, 1 Top Çalma (10.1+/-)Petkim Spor 72 – 69 Bursaspor
Son hafta deplasmanda istediği basketbolu sahaya yansıtamayarak sahadan mağlup ayrılan Petkim Spor bu hafta evinde 9 maçtır üst üste kazanarak yoluna devam eden Bursaspor’u ağırladı. Evinde özgüvenle daha iyi basketbol oynayan Petkim Spor bu iç saha maçında da lider pozisyondaki rakibini oldukça zorladı ve bu zorlu maçı genele yayılan iyi performansıyla ve iyi basketboluyla kazanmasını bildi.

Maça Dejan Borovnjak’ın sırtı dönük oyunuyla skor üreterek başlayan taraf Bursaspor oldu. Bireysel oyuncu profillerine göre önlemlerin oldukça fazla alındığı maçta her iki takımda savunmada bu detaylara önem vererek oynadı ve rakibine karşı savunmada buralardan üstünlük sağlamaya çalıştı. Bu doğrultuda da Coach Okan Çevik’ in oyuna 5 başlattığı genç Sinan Sağlam, ilk periyot hem savunmada hem hücumda takımına oldukça fazla katkı verdi. Bursaspor ise belirlenen savunma kurgusunu takımca kolektif uyguladı ancak ön plana çıkan isim Recep Doğrusöz oldu. İlk periyottaki son toplarda savunmada kombine müdafaa tercih eden Petkim Spor aslında istediğini almış olsa da, hücumda ilk çeyreğin bitimine 2 dakika yaptığı basit top kayıplarıyla beraber sıkıntı yaşadı. Bursaspor bu hataları iyi değerlendirerek ilk çeyreği (14 – 17)’lik üstünlükle kapattı.

Bursaspor, ikinci çeyreğe kombine müdafaayla başlayan Petkim Spor’u ilk pozisyondan bir quick hitter oyun üzerinden cezalandırdı ve faulü almayı başardı. Ancak Petkim Spor kombine müdafaaya devam etti. Bursa ekibinde de bu çeyrek başında savumadaki konsantrasyon ve run&jump pres aktivasyonları daha agresif şekilde devam etti. Bursaspor çeyreğin başındaki bu sekanslarda çizgi gerisinden de istediğini buldu ve skor üretemediği pozisyonlarda da ikinci toptan faydalanarak skora gitti. Fark 10 sayıya çıkınca (14 – 24) molaya giden Petkim Spor oldu (08:28). Ev sahibi ekip mola üzeri Marek Klassen ile 3 sayılık basketi buldu. Bu sekanslarda uygulamaya devam ettiği savunma düzeninden istediği sonucu alan Petkim Spor, hücumda da ikili oyunlar üzerinden giderek Markus R. Kennedy ile ağır bastı. İlk devrede bitime (04:08) dakika kala farkı 4 sayıya düşüren Petkim Spor’a karşın hücumda biraz düzen dışı kalan Bursaspor’da Coach Arda Vekiloğlu oyuna müdahale etmek istedi ve molasına gitti. İkinci çeyreğin geri kalan sekansı özetlenirse; her iki takımda mücadeleden hiç taviz vermeden oynadı ancak Petkim Spor savunmadaki eforunu hücuma da yansıtarak iyi saha içi yüzdesiyle birlikte rakibinin hem savunmada hem hücumda yaptığı hataları iyi değerlendirdi ve soyunma odasına (32 – 30)’luk skorla önde gitmesini bildi.

Üçüncü çeyreğe Markus R. Kennedy’nin orta mesafe şutuyla skor üreterek başlayan taraf Petkim Spor’a Evren Büker 3 sayılık basketiyle cevap vererek başladı. Karşılıklı sayılarla geçilen üçüncü periyotta her iki takımda üstünlüğü eline almak için savunmada çabayı bırakmadan hücumda da doğruyu oynamaya çalıştı ve sayı diferansı bu çeyrekteki son 4 dakikaya kadar 4 sayının üzerine çıkmadan üstünlük sürekli el değiştirdi. Çeyrekteki son 4 dakikada genç Berkay Bayar’ dan ekstra katkı alan Petkim Spor’da Markus R. Kennedy ve Marek Klassen’de takımına önemli katkı verdi. Ev sahibi ekip periyot sonunda farkı 9 sayıya kadar açsa da son 1 saniyede Karlo Vragovic ile tepeden 3 sayılık basketi bulan Bursaspor’un oyundan kopmaya hiç niyeti yoktu! Son periyoda 6 sayılık avantajla (58 – 52) önde giden taraf Petkim Spor oldu.

Son periyoda ise Ali Işık’ la skor üreterek başlayan taraf Bursaspor oldu. Savunmadaki sertliğin pik yaptığı yerler son periyot oldu ve her iki takımında birbirine karşı skor üretmekte zorlandığını söyleyebilirim. Ancak Berkay Bayar’ dan üst üste bulduğu sayılarla bitime (07:44) dakika kala farkı tekrar 7 sayıya çıkaran Petkim Spor’ un bu sekanslarda aldığı ivme, ev sahibi ekip adına çok önemli bir reaksiyon oldu diyebilirim. Bursaspor’un aralıklı olarak oyuna müdahale edebilmek adına aldığı molalar sekansında takımlar karşılıklı top kayıpları ve boş hücumlarla geçilen bir kısım oynadı ve Bursaspor molalarını –oyuna müdahale edebilmek adına– biraz erken azaltmış oldu. Oynanan bu sekanslar üzerine Mehmet Özdoğan ve Karlo Vragovic ile oyuna tekrar ortak olan Bursaspor bitime (04:17) dakika kala skora denge getiren basketi köşeden 3 sayıyla Mehmet Özdoğan’ dan buldu. Oyuna hemen müdahale eden Coach Okan Çevik’ in molasından sonra yaklaşık olarak 3 dakika boyunca iki takımda birbirine karşı skor üretemedi ve maçtaki sertlik tavan yaptı. Aslında maçın son toplarında mola dezavantajını yaşayan Bursaspor, bitime (01:37) dakika kala son molasını da nabzı düşürebilmek ve tekrar düzene girebilmek adına kullandı ve bu mola sonrasında Karlo Vragovic yaptığı penetrede top kaybı yaptı. Sıradaki hücumda Markus R. Kennedy üzerinden post atak eden Petkim Spor buradan faulü aldı ve serbest atışları 1/2 kullanan Markus R. Kennedy skoru bitime 1 dakika kala (68 – 67)’ ye getirdi. Sıradaki hücumda ise bu sefer penetreye Recep Doğrusöz gitti ve bir top kaybı da o yaptı. İki önemli savunmada da rakibini top kaybına zorlayan Petkim Spor bu sekansı iyi değerlendirmeyi başardı ve skoru (70 – 67)’ ye Mustafa Baki Görür’ ün serbest atışlarıyla getirdi. Geri kalan (00:49) saniyede hata yapmayan Petkim Spor, iyi savunmasından aldığı yüksek enerji ile lider konumdaki rakibini kendi evinde (72 – 69)’luk skorla yenmeyi başardı ve 18. haftada 10. galibiyetini alarak Play-Off potasındaki yerini şimdiden sağlamlaştırmaya başladı diyebilirim. En yakın iki rakibinin kaybettiği bu haftada sahadan mağlup olarak ayrılan Bursaspor ise önemli bir avantajı elinden kaçırmış oldu. 

Maçın Oyuncusu: 
Markus R. Kennedy – 20 Sayı, 1 4Rebound, 3 Asist, 3 Top Çalma, 2 Blok (21.2+/-)
Marek J.B. Klassen – 20 Sayı, 2 Rebound, 5 Asist, 1 Top Çalma (17.2+/-)
Mustafa Baki Görür – 10 Sayı, 6 Rebound, 4 Asist, 1 Top Çalma, 1Blok (5.3+/-)
Berkay Bayar – 10 Sayı, 4 Rebound, 1 Asist, 1 Top Çalma (10.9+/-) 
(Berkay bu önemli maçta hem offensive anlamda hem defensive anlamda takımına oldukça fazla katkı verdi ve bir genç oyuncu olarak fark yarattı. Tebrik ediyorum kardeşimi..)Mamak Belediye Yeni Mamak Spor 113 – 90 Karesi Spor Basketbol
Haftanın bir diğer önemli karşılaşması olduğunu düşündüğüm karşılaşmada, son hafta aldığı galibiyetle ritm yakalayan Mamak Belediye Yeni Mamak Spor evinde, Karesi Spor’u konuk etti. Karesi Spor oynadığı son beş haftadan 2 galibiyet çıkartabilmişti. Bir geçiş sürecinde olduğunu düşündüğüm Karesi Spor’ da bu hafta yeni yabancı Eugene Teague oynadığı ilk iki maça nazaran takıma daha fazla adapte olmuş bir görüntü verdi ancak konuk ekip Karesi Spor maçı kazanmak adına gereken reaksiyonları sahaya yansıtamadı.

 

Mamak Belediye Yeni Mamak Spor maça Erkan Yılmaz’ın hücum reboundundan bulduğu sayıyla skor üreterek başlayan taraf oldu. Maça kendin profilini yansıtmakta zorlanarak başlayan Karesi Spor, top kaybını arttırarak ikili oyun müdafaasında da problem yaşayınca ilk 3 dakikalık sekans (9 – 2)’lik skorla geçildi. Konuk ekip daha sonra hücumda Hazer Avcı ve Reha Öz’den bulduğu sayılarla bu çeyrekte bitime 4 dakika kala skora denge getirmeyi başardı (11 – 11) ancak müdafaada problemler devam edince ev sahibi Yeni Mamak Spor bu fırsatları –her ne kadar bazı hücumlardan top kaybı yaparak dönse de– iyi değerlendirdi. İlk periyottaki son 2 dakika itibari ile hem maçtaki tempo hem saha içi yüzdelerinin yüksek oluşundan kaynaklı maçın yüksek skorlara gideceği kendini buralarda belli etti diyebilirim. Bu sekanslarda Fast–Break sayılarını üst üste hanesine yazdıran Yeni Mamak Spor, ilk periyodu da (26 – 20)’lik skorla önde tamamlandı.

İkinci çeyrekteki ilk sayılar Ümit Sonkol’un 3 sayılık basketiyle konuk ekip Karesi Spor’ dan geldi ancak cevap gecikmeden benzer bir hücum düzeni üzerinden Ercan Bayrak’ın 3 sayılık basketiyle çabuk oldu. Özellikle çalınan topların üzerine cezaya gitmeye çalışan her iki takımdan daha başarılı olan taraf maç genelinde Mamak Belediye Yeni Mamak Spor oldu diyebilirim ve ikinci çeyrekteki ürettikleri skoru ağırlıklı olarak bu form üzerinden buldular. Karesi Spor ise maçın genelinde savunmada penetre kanalını vermemek adına abartılı jump zone ile alanı daraltmaya çalıştı ancak şut pozisyonlarını çok fazla vermiş oldu. Buna rağmen ev sahibi Yeni Mamak Spor bu çeyrekte çizgi gerisinden biraz yüzdesiz kalarak sıkıntı yaşadı denebilir. İlk devrenin tamamlanmasına (04:56) dakika kala molasına giden Karesi Spor (36 – 30), bu periyottaki en iyi reaksiyonları bu moladan sonra verdi ve hem hücumda hem savunmada en efektif basketbolu bu sekanslarda oynayarak (11 – 0)’lık bir seri yakaladı. İlk devrede bitime (03:26) dakika kala Carlos L. Medlock’un 3 sayılık basketiyle skoru da kendi lehine çeviren taraf Karesi Spor oldu (36 – 38). Sertleşen maçta 1 dakika kala çıkan faullerden doğan serbest atışlar devre skorunu belirledi ve kendi profilini sahaya daha fazla yansıtmayı başaran Karesi ekibi, soyunma odasına da (46 – 49)’luk skorla önde gitti.

Üçüncü periyoda Erkan Yılmaz’ın Basket Faul’üyle skor üreterek başlayan taraf Yeni Mamak Spor oldu ve skora hemen denge gelmiş oldu (49 – 49). Pick&Roll’ de main müdafaada sıkıntı yaşamaya devam eden Karesi Spor, çizgi gerisinden de yüzdesiz kalınca bu periyotta oyundan –mücadele olarak olmasa bile– rakamsal olarak düşüş yaşadı. Bunda ev sahibi ekibin topu paylaşıp, en doğruyu bularak oynadığı yüzdeli basketbol da etkili oldu ve Yeni Mamak Spor bu çeyrekte 36 sayı üretti! Ev sahibi ekip hücumda olduğu kadar savunmada da oldukça agresif ve istekli oynayarak rakibine konforlu şutu vermeden yüzdeyi aşağı çekmeyi başardı. Karesi Spor bu periyotta farkı bir ara 3 sayıya kadar düşürmeyi başarsa da periyot sonunu çok iyi oynayan Yeni Mamak Spor son periyoda (82 – 71)’lik skorla avantajlı girdi.

Mamak Belediye Yeni Mamak Spor son çeyreğin ilk 1 dakikasında farkı 18 sayıya kadar açmayı başardı ve oyunun geri kalan kısmında da oyunu tamamen domine etti.

Sahaya giren her oyuncusundan katkı alan Yeni Mamak Spor’ da Erkan Yılmaz triple double’lık performansıyla takımına ciddi manada liderlik etti ve bunu düzenin içerisinde kalarak ve hem savunmada hem de hücumda görevlerini tam manasıyla yerine getirerek başardı. Yanı sıra son 2 sezondur istediğini bulamayan Ercan Bayrak’ ta bu maçta takımına çok ciddi katkı verdi. Çifte lisansla Yeni Mamak Spor ile anlaşması kendisi için 2 sezondur olan en iyi şey olduğu kanısındayım. Her iki oyuncuyla da 2015 yılı U18 Genç Erkekler Avrupa İkincisi olduğumuz Milli Takımımız’ da beraber görev alma şansını yakaladık ve onları çok iyi tanıyorum. Bu pırıl-pırıl gençleri böyle seyrettikçe onlar adına gerçekten heyecanlanıyor, çok-çok seviniyorum.

Mamak Belediye Yeni Mamak Spor bu galibiyetle, potansiyel rakiplerinin kaybettiği haftada avantaj elde etmek isteyen Karesi Spor’u biraz üzdü ve çok önemli bir maç kazanarak 18.haftada 9.galibiyetini almış oldu.

Maçın Oyuncusu: 
Erkan Yılmaz – 17 Sayı, 11 Rebound, 10 Asist, 3 TopÇalma, 1 Blok (24.2+/-)
Ercan Bayrak – 25 Sayı, 5 Rebound (21.4+/-)
Erick B. Neal – 17 Sayı, 5 Rebound, 13 Asist, 1 TopÇalma, 1 Blok (18.2+/-)Akhisar Belediye 100 – 67 Manisa Büyükşehir Belediye
Son hafta Selçuklu Basketbol maçında iyi basketbol oynayarak müthiş bir mücadele ortaya koyan Akhisar Belediye’ si, son 2 dakikada yaptığı basit hatalarla maçtan da olmuştu. Bu hafta evinde Manisa Büyükşehir Belediye’ sini ağırlayan Akhisar Belediye, bu hafta sahadan galip gelebilmek adına yine bütün enerjisini ortaya koydu ve istediğini de elde etti. Manisa Büyükşehir Belediye’ si ise 3 hafta üst üste mağlubiyet aldıktan sonra deplasmanda Semt77 Yalova Belediyesini ve evinde Petkim Spor’u oynadığı iyi basketbolla mağlup ederek son beş haftadan 2 galibiyet çıkartabilmişti. Play-Off potasına kalabilme mücadelesinde en ciddi ekiplerden birisi olan Manisa Büyükşehir Belediye’ si açısından bu maçtan çıkartılabilecek bir galibiyet onlar adına çok önemliydi ancak istediklerine ulaşamadılar.

Maça Tufan Önen’ in basketiyle Akhisar Belediye’ si skor üreterek başladı. Manisa ekibinden ise cevap ikili oyundan Devin D. Searcy’nin smaç basketiyle geldi. Maçın başından itibaren oyundaki tempo yüksekti ve her iki takım da cezaya gitmeye çok çalıştı. Her iki takımında savunmada oldukça etkin olduğu maçın ilk periyodunda bireysel beceriler biraz daha fazla ön plana çıktıysa da Akhisar Belediye’ si hücumda rakibine göre daha kolektif kalarak iyi saha içi yüzdesiyle beraber ele geçirdiği avantajı iyi değerlendirdi. Karşılaşmada ilk 6 dakika (14 – 14)’ lük skorla geçildi. Bu sekans üzerine (6 – 0)’lık bir seri yakalamayı başaran Akhisar Belediye’ si konuk ekip Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne molasını aldırdı (03:35). Mola üzeri hücumlardan boş dönen Manisa Büyükşehir Belediye’ si geri kalan sekansta sadece 3 sayı üretebildi ve ilk periyot (24 – 17)’lik skorla Akhisar Belediye lehine tamamlanmış oldu.

İkinci periyotta da oyundaki sertlik aynen devam etti. Ancak Manisa Büyükşehir Belediye’ si ilk çeyreğe göre savunmada daha çok hata yaptı. Konuk ekip bu çeyrekte hücum yüzdesini toparlasa da savunmada basit hatalarla kolay skora izin verince oyunu lehine çevirecek zemini hazırlayamadı. Akhisar Belediye’ si ise Vytenis Cizauskas’ ın liderliğinde belirlenen oyun düzeninden çıkmadan, doğru sayısını arttırarak oynadı. İkinci çeyrekteki ilk 5 dakika (12 – 11)’lik sekans skoruyla geçildikten sonra geri kalan bölümde hücumda daha sakin ve dengeli oynamaya çalışan Akhisar Belediye’ si, pas trafiğini arttırarak ve open-court’ u bulduğunda da cezaya giderek rakibine üstünlük kurmayı başardı ve soyunma odasına da (46 – 34)’lük skorla önde gitti.

Üçüncü periyoda yine skor üreterek başlayan taraf Akhisar Belediye’ si oldu ve Tufan Önen’ le 3 sayılık basketi çabuk buldu. Akhisar Belediye’ si aslında maçı, bu periyodun başından itibaren domine etti ve rakibinin direncini -ilk 4 dakikada yakaladığı (13 – 5)’lik sekans skoruyla- kırmayı başardı diyebilirim. Manisa Büyükşehir Belediyesi bulduğu şut pozisyonlarını skora çevirmeyi başararak skor üretmeye devam etse de işin savunma tarafında gereken reaksiyonları bence veremedi ve rakibine engel olamadı. Bu çeyrekteki geri kalan kısımda skor farkı 26 sayıya kadar yükseldi ve Manisa Büyükşehir Belediye’ si özellikle savunma tarafında dağınık bir görüntü verdi (65 – 39).

Son periyoda (72 – 46)’lık skor avantajıyla başlayan Akhisar Belediyesi maçın bitimine 5 dakika kala farkı 31 sayıya kadar (89-58) açtı ve bu periyotta maçın genelindeki savunma detayları biraz geri planda kalmış oldu. Akhisar Belediye’ si rotasyonu dahilinde oyuna soktuğu hemen-hemen her oyuncudan bir şekilde katkı almayı başardı ve hem savunma hem hücumda çok iyi bir maç çıkartarak geçen haftaki şanssızlığın telafisini yapmış oldu. Rakibini (100 – 67)’lik skorla mağlup eden Akhisar Belediyesi olası ikili averajı da kazanmış oldu ve bu galibiyetle 18. Haftada 11. Galibiyetini alırken Manisa Büyükşehir Belediyesi 9 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: 
Vytenis Cizauskas – 21 Sayı, 2 Rebound, 9 Asist, 2 TopÇalma (20.5+/-)Bandırma Kırmızı – Sigortam.net İTÜ Basket
Bir kazanıp bir kaybeden ve basketbolu günlük performanslara göre çok şekillenen genç ekip Bandırma Kırmızı bu hafta evinde, haftalık galibiyet-mağlubiyet döngüsü kendisine benzeyen Sigortam.net İTÜ Basket’ i konuk etti. Son beş haftadan 2 galibiyet çıkartabilen Sigortam.net İTÜ Basket özellikle kaybettiği iki maçta (Selçuklu Belediye ve Karesi Spor maçları) belli sekansları domine etmeyi başarsa da basit hatalarla sahadan mağlup ayrılmıştı. Yine benzer hatalarla maçı elinden kaçıran Sigortam.net İTÜ Basket ilerleyen haftalarda bu maçı kaybettiğine tekrar üzülebilir diye düşünüyorum. Maçı özellikle son periyotta domine eden ve hücumda iyi yüzdelerle oynayan Bandırma Kırmızı kendi evinde çok önemli bir galibiyet almış oldu.

Bandırma Kırmızı maça aslında savunma tarafında basit hatalarla başladı ancak müthiş bir yüzdeyle atak ederek, şutları isabete çevirmeyi başardı. İlk çeyreğin bitimine (04:42) dakika kala geçiş hücumlarından ağır basarak farkı 9 sayıya çıkartan Bandırma Kırmızı (15 – 6), bu sekans üzerine Sigortam.net İTÜ Basket’e ilk molasını da aldırmış oldu. Bu molanın ardından ilk çeyrekteki geri kalan kısımda karşılıklı boş hücumlarla geçilen bir sekans oynansa da Sigortam.net İTÜ Basket oyunu daha fazla domine etti ve rakibinin sadece 6 sayı atmasına izin verdi. Periyot sonuna doğru maçtaki tempo çok yükseldi ancak her iki takımında daha tamamen hücum sahasına geçmeden yaptığı erken seçimler hücumlarda dengesizlik yarattı ve özelikle Sigortam.net İTÜ Basket buralarda skoru kırarak öne geçme fırsatını kaybetti. İlk çeyrekteki ikinci 5 dakikalık sekansa rağmen ilk çeyreği (21 – 19)’luk skorla önde tamamlayan taraf Bandırma Kırmızı oldu.

İkinci çeyrekte savunmalardaki sertlik artmışken, her iki takımda top kayıpları ve faullerle oyuna başladılar ancak ilerleyen sekanslarda takımlar birbirlerinin dezavantajlı taraflarını kullanarak skora gitmesini başardılar. Bandırma Kırmızı bu sekanslarda çizgi gerisinden yüzdeli oyunuyla beraber 1on1’ e de iyi atak ederek pozisyon yaratmayı başarırken, Sigortam.net İTÜ Basket’te daha çok ikili oyunlar üzerinden çembere giderek skor üretmeye çalıştı ve Chad E. Frazier’dan oldukça fazla katkı aldı. Bandırma Kırmızı’ da bu çeyrekte öne çıkan isim; oyuna hem hücumda hem de savunmada yaptığı ciddi katkı ile Atakan Erdek oldu. Denge bazlı geçen ikinci periyot sonunda soyunma odasına önde giden taraf (46 – 41) ev sahibi ekip Bandırma Kırmızı oldu.

Üçüncü çeyreğe her iki takımda top kayıpları ve boş hücumlarla başlarken, ilk çeyreğin sonuna benzer bir şekilde takımlar yine kontrolsüz hızlı hücumlarla birbirlerine üstünlük kurmaya çalıştılar. Maçta ikinci çeyrekten kalan sertlik devam etti ve çeyrekteki ilk basket Chad E. Frazier’ ın ikili oyundan çıkarttığı jump–shot basketle geldi. İlerleyen sekanslarda rakibine nazaran hücumda daha kontrollü oynamaya çalışan Sigortam.net İTÜ Basket, savunmada da belirlenen teknik detaylara daha özen göstererek sert ve agresif oynamaya çalıştı ancak geri koşuda problemler yaşadı ve Bandırma Kırmızı open–court’ ta devam ettiği 1on1 ataklara devam ederek erken seçimlere gitse de skor üretmeyi başararak oyunun içerisinde kaldı. Rakibine göre bu çeyrekteki hatayı daha fazla minimize etmeyi başaran Sigortam.net İTÜ Basket, savunmadan da elde ettiği katkıyla beraber son çeyreğe (59 – 60)’lık skorla önde gitti.

Son çeyreğe Harun Can Doğan’ın 2 sayılık basketiyle skor üreterek başlayan taraf Bandırma Kırmızı oldu. Maçın geneline göre savunmadaki enerji bakımından en iyi çeyreğini oynayan Bandırma Kırmızı, çizgi gerisinden de iyi başladı ve üst üste sayılar kaydederek farkı bir anda açtı. Savunmada basit hatalar yaparak rakibine çok basit sayı şansı tanıyan Sigortam.net İTÜ Basket ise, özellikle ilk 3 dakikada ki yaşadığı problemlerden ötürü oyundan düştü diyebilirim. Tecrübeli oyuncularıyla skor üretse de belirttiğim detaylardan kaynaklı oyundan düşüş yaşayan ve savunmada dağınık görüntü veren konuk ekip, son çeyrekte gereken reaksiyonları sahaya yansıtamadı ve sahadan mağlup ayrılmış oldu.

Özetleyecek olursak; teknik kapasite bakımından biraz sınırlı geçen maçta aslında daha çok boş atışı bularak isabeti kaydeden ve daha fazla mücadele eden taraf maçı kazanmış oldu diyebiliriz. Ancak Bandırma Kırmızı ekibinde takımına ciddi anlamda her yönden katkı yapan Atakan Erdek için açılması gereken en önemli parantez; Point–Guard oynama becerisini bu sezon git gide geliştiriyor olması onun için önemli bir artı bence. 18.Haftada aldığı bu galibiyetle Bandırma Kırmızı ligdeki 5. galibiyetini almış oldu ve düşme hattından kurtulma adına bence iyi reaksiyonlar verdi. Sigortam.net İTÜ Basket ise 9 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: 
Atakan Erdek – 19 Sayı, 1 Rebound, 4 Asist (18.6 +/-)
Travis T. Taylor – 16 Sayı, 21 Rebound, 4 Asist, 1 TopÇalma (16.2+/-)


Yine doldu-dolu bir haftayı geride bırakırken, sevindirici olan şey “Gençler” adına bol kazanımlı bir hafta olmasıydı. 19.Hafta’ ta da umarım genç oyuncular takımlarına iyi katkılar vermeye devam ederler. Tüm takımlarımıza ve herkese iyi bir çalışma haftası diliyorum...

 

 

TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Petkim Spor
Mamak Bld. Yeni Mamak Spor
Haftanın Altın Karması
H. Akın Kandemir (Düzce Belediye)
Erkan Yılmaz (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor)
Mustafa Baki Görür (Petkim Spor)
O. Gökhan Şirin (Ankara DSİ)
Ercan Bayrak (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Isiah J. Umipig (Düzce Belediye)
Vytenis Cizauskas (Akhisar Belediye)
Ricky L. Tarrant JR (Artvin Belediye)
Calvin Jerome Godfrey (Selçuklu Basketbol)
Markus R. Kennedy (Petkim Spor)
Haftanın Koçu
Okan Çevik (Petkim Spor)
Faruk Beşok (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor)
Haftanın Oyuncusu
Erkan Yılmaz (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor)
Markus R. Kennedy (Petkim Spor)
Haftanın Genç Oyuncusu
Berkay Bayar (Petkim Spor)
Erkan Yılmaz (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor)
Ercan Bayrak (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor)
Atakan Erden (Bandırma Kırmızı)
Haftanın Skoreri
Ricky L. Tarrant JR (Artvin Belediye) 34
Haftanın 3’lükçüsü
Berkay Sinirlioğlu (Sigortam.net İTÜ BB) 4/4 100%
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Erick B. Neal (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor 5/7 71%
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Mamak Bld. Yeni Mamak Spor (113)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Ankara DSİ (65)
En fazla serbest atış kullanan takım
Karesi Spor (27/36) 75%
En az serbest atış kullanan takım
Edirne Spor (5/9) 56%
En fazla ribaund alan takım
Mamak Belediye Yeni Mamak Spor (49)
En fazla ribaund alan oyuncu
Travis T. Taylor (Bandırma Kırmızı) 21
En fazla asist yapan takım
Mamak Belediye Yeni Mamak Spor (36)
En az asist yapan takım
Semt77 Yalova Belediye (10)
En fazla asist yapan oyuncu
Erick B. Neal (Mamak Bld. Yeni Mamak Spor) 13
En fazla top çalan takım
Mamak Belediye Yeni Mamak Spor (13)
En az top çalan takım
Artvin Belediye (3)
En fazla top çalan oyuncu
Burak Erol (Ankara DSİ) 4
Oğuzhan Tosun (Semt77 Yalova Belediye) 4
En fazla top kaybeden takım
Mamak Belediye Yeni Mamak Spor (20)
En az top kaybeden takım
Edirne Spor (5)

 

S Takım O G M A Y P
1 Bursaspor 18 15 3 1460 1302 33
2 Karesi Spor Basketbol 18 13 5 1731 1607 31
3 OGM Ormanspor 18 13 5 1424 1306 31
4 Akhisar Belediye 18 11 7 1479 1340 29
5 Selçuklu Basketbol 18 11 7 1456 1439 29
6 Düzce Belediye 18 11 7 1410 1374 29
7 PETKİM Spor 18 10 8 1479 1434 28
8 sigortam.net İTÜ Basket 18 9 9 1505 1517 27
9 Mamak Belediyesi 18 9 9 1495 1399 27
10 Artvin Belediye 18 9 9 1526 1557 27
11 Manisa BŞB. 18 9 9 1432 1432 27
12 Finalspor 18 7 11 1431 1477 25
13 Ankara D.S.İ 18 5 13 1329 1460 23
14 Yalova Belediye 18 5 13 1439 1532 23
15 Bandırma Kırmızı 18 5 13 1382 1505 23
16 Edirnespor 18 2 16 1357 1654 20

 

 

Gelecek Hafta Maçları ( 19. Hafta / 15-17 Şubat 2019)
sigortam.net İTÜ Basket - Mamak Belediye
OGM Ormanspor - Bandırma Kırmızı
Manisa BŞB - Finalspor
Ankara DSİ - PETKİM Spor
Karesi Spor Basketbol - Yalova Belediye
Edirnespor - Düzce Belediye
Selçuklu Basketbol - Artvin Belediye
Bursaspor - Akhisar Belediye

Yorumlar Okunma: 2409

ardahan escort bingol escort sivas escort agri escort kirklareli escort malatya escort corum escort sanal ofis bodrum rent a car düğün fotoğrafçısı ankara sanal ofis Türkçe Porno İzle Ataşehir escort Kadıköy escort Ankara escort Beylikdüzü escort Ankara escort izmir escort izmir escort ankara escort ankara escort