Ufuk Akyüz'den Kalinic ve Ataman'a... - BasketFaul.com

Ufuk Akyüz'den Kalinic ve Ataman'a...

01-03-19 13:23
Eski hakemlerden Ufuk Akyüz'den bir mektup aldık. Aynen yayımlıyoruz.

"Kaliniç ve Ataman’a cevap...
Geçen gün okuduğum bir yazı beni eski bir hakem olarak rahatsız etti. Nihayetinde yıllarca o gri formayı terletmiş biri olarak bu yazıyı yazmayı gerek gördüm. Fenerbahçe’nin başarılı basketbolcusu Nikola Kaliniç’in verdiği bir röportajda 'maçları yabancı hakemler yönetsin' demeci hiçbir zaman işin çözümü olamaz. Zira bu işin bir de maddi ve organizasyon boyutu var. Kulüpler bu bedellere katlanacak ise bunu Federasyon gündemine taşıyabilirler ama biz ligimizde süre alan yerli oyuncu sayısını arttırmaya çalışırken bir de yabancı hakemlerin maçlara gelmesi işin doğasına aykırı. Ben kendisine çalınmayan veya sonrası çalınan düdükler konusunda yüzde yüz haklı olduğunu düşünüyorum ama şunu da belirtmek isterim ki hiçbir hakem bilerek ve isteyerek hata yapmaz. Oyuncu nasıl turnike, şut vs kaçırıyorsa maç içindeki hakem tolere edilebilecek hakem hatalarını da kabullenmeli. Bu oyunun bir parçası. 

Aynı şekilde Anadolu Efes antrenörü Ergin Ataman’a şunu sormak istiyorum; geçen hafta lig maçı sonrası Rigas’a hakemleri şikayet ederken 'Biz de Olympiakos gibi mi yapalım?' serzenişi acaba Euroleague maçları için geçerli değil mi? Ben dünkü maçta da bir sürü hakem hatasını önlerine koyabilirim. Biraz empati yapalım, içeride ayrı dışarıda ayrı davranmayalım... Basketbolu geliştirmek istiyorsak sadece oyuncu geliştirmek ile bir yere varamayız... Hakem, seyirci, antrenör hepsini yetiştirmemiz lazım. 

Son bir not olarak da Kaliniç’e... Bir hatırlatma yapayım. Bu akşam Barcelona-Real Madrid maçını bir Türk hakem Emin Moğulkoç yönetecek. Bir Euroleague derbisi ve bir Türk hakem.. Demek ki yeterli görülmüş ki oraya atanmış. Ben de eski bir hakem olarak gururla seyredeceğim." 

Yorumlar Okunma: 4050