Altyapıda sezonun ilk kupası (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Altyapıda sezonun ilk kupası (Hayri Pekergin)

04-03-19 23:34
Lise Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası İstanbul Florya Doğa Anadolu Lisesi’nin oldu. Samsun’da beş gün süren finallerde Düzce Kültür Anadolu Lisesi önünde 70-53 skorla kazanan turuncu yeşilliler Türkiye’yi Dünya Liseler Basketbol Şampiyonasında temsil edecek.

İlk yarı final maçında Düzce Kültür Anadolu Lisesi İstanbul Şişli Açı Anadolu Lisesini 87-83 mağlup ederek finale çıkma başarısı gösterdi.

Diğer yarı finalde ise Florya Doğa Anadolu Lisesi Ankara Erhan Aslan Tekyıldız Anadolu Lisesi önünde 80-39 gibi farklı skorla kazanarak adını finale yazdırdı.

Turnuvayı izlemeye gelen pek çok kişi iki İstanbul lise takımının finalini bekliyordu.

*****

Benim değerlendirmem ise şu;

Düzce okul takımının İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray kulüplerinin ön plandaki oyuncularını barındıran İstanbul takımını yarı finalde yenmesini süper sürpriz olarak görmemek gerekiyor. .

Düzce Kültür Anadolu Lisesi’nin omurgasını oluşturan 2002 doğumlu oyuncuların 2016 yılında Ortaokullar Türkiye Şampiyonu olduğunu, bu oyunculardan oyun kurucu Saliha Mandıracı ve guard Rana Uçar’ın Avrupa 4.olan U16 Kız Milli Takımında yer aldığını “hatırlamak” gerekiyor.

Elbette bununla birlikte Düzce ekibinin lider skoreri 2001 Doğumlu Elanur Demir’i tanımayanlara da şaşırmak lazım.

Bu yetenekli, üç dış pozisyonu da yapabilen ismin, gösterişsiz ama etkili oyunu ile “daha” 2 yıl önce kendisinden 2 yaş büyüklerle oynadığı U18 maçlarında bile çok rahat 30-35 sayılar üretebildiğini izlemeyen, not etmeyenlerin yarı finaldeki sonuca şaşırması normal.

Elbette Düzce ekibi kazanılan yarı finalde başta Saliha Mandıracı, Buket Ünal, Şevval Özkaya, Rana Uçar olarak tüm oyuncularından iyi verim aldı.

Peki Elanur Demir’in eksiği yok mu? Elbette var. Bunları tamamlarsa final maçındaki 20 sayılık performansının çok ötesine gidecek potansiyelde doğal skorer bir isim.

İnsanlar Düzce ekibinin başarılarına neden şaşırdı?

Çünkü çoğunluk bu oyuncuları tanımıyor. 2001 doğumlu Elanur Demir’i geçen yıl ya da bu yıl milli takımlarda görmedi. Düzce takımının neleri başardığını, ne performans ürettiğini bilmiyor ya da unutuyor.

Sağ olsun TBF, Kadınlar Bölgesel Liginde masraf olmasın diye normal sezon boyunca istatistik tutmayınca buradaki değerli performanslar da buhar olup uçuyor.

Kısaca basketbol piyasası diyor ki;

“Eyy Düzce Takımı! Sen gel takımını menajerlere aç.” “Eyy Düzce Takımı! Sen gel, İstanbul Kulüpleri istediğinde oyuncularını büyük takımlara gönder.”

Buna karşılık benim tanıdığım, bildiğim Düzce’li bu oyuncu grubu ve coachları bu tip başarıları tekrar etmeye devam edecek.

Anadolu basketbolunu temsilen sergiledikleri çok paslı, skor sorumluluğunu 3-4 isme paylaştıran takım oyunu da ayrıca bir basketbol dersi niteliğinde.

Elbette görenlere, anlayanlara, görmek ve anlamak isteyenlere.

BRONZ MADALYA ŞİŞLİ AÇI ANADOLU LİSESİNİN OLDU

Türkiye üçüncülüğü maçı Şişli Açı Lisesi ile Ankara Erhan Aslan Tekyıldız Anadolu Lisesi arasında oynandı. Beş günde beş maç yapan iki takım da rakip kadar yorgunluk ile mücadele etti.

1.Çeyrekte takımların ritme girmesi yorgunluğun da etkisiyle kolay olmadı. 5. dakika 4-2 Skor ile geçildi. Çeyreğin ilerleyen dakikalarında ribauntlarda Ceren Taylan ve Şuranur Sönmez’in etkili olduğu Açı Lisesi, Şevval Akalan ve Senay Zeybek ile skor ritmi kazandı.

Erhan A. Tekyıldız A.L’de aldığı paslar kadar hücum ribauntlarında etkili olan Işılay Eğin ve penetrelerde isabet bulan Ceylin Altunpa skor bulan isimlerdi. 1.Çeyrek 12-8 Açı Lisesi lehine geçildi.

2.Çeyrekte Açı Lisesi Şuranur Sönmez’in 3 sayı isabeti, Senay Zeybek’in çizgiden sayıları, Ceren Taylan ve Ecem Kazar’ın katkısı ile skoru önde götürdü.

Erhan A.Tekyıldız A.L’de bu yarıda 11 sayı bulan power forvet Işılay Eğin etkili oyununu sürdürdü. 22-19 Sona eren ilk yarıda Işılay Eğin ve Ceylin Altunpa toplam 17 sayı bulmuştu.

Maçın 2. yarısında Açı Lisesinde Şevval Akalan’ın skorer oyununa katılan Berna San oldu. 25.dakika 30-20 Açı Lisesi lehine geçildi.

Erhan A.Tekyıldız A.L’de, Eda Önder, Ulde Çetindağ, Rabia Güney ve Deniz Torğut’un savunma çabaları, Pelin Gülçelik’in skorda Işılay Eğin’e desteğine rağmen, 3.çeyrek 34-25 Açı Lisesi’nin lehine bitti.

4.Çeyrekte ritmini bulan Pelin Gülçelik ve 22 sayı ile maçın en skorer ismi olan Işılay Eğin’in çabaları skoru dengelemek için yeterli olmadı.

Ankara takımında oyun kurucu Zeynep Budak’ın 5 faul ile kenara gitmesi ardından Açı Lisesi İpek Garip ve Ceren Taylan ile farkı koruyarak maçı 50-38 kazandı.

BOTAŞ kulübünün U18 ve U16 oyuncularını kadrosunda yer veren Ankara Erhan Aslan Tekyıldız Anadolu Lisesinde power forvet Işılay Eğin’in bu maçtaki 22 sayılık performansı ve odaklanması izlemeye değerdi.

Madalya maçının oyuncusu 21 sayı ile Şişli Açı Anadolu Lisesi’nin en skorer ismi olan Şevval Akalan oldu.

Erhan A.Tekyıldız Anadolu Lisesi Türkiye’de ilk dört takımdan biri olarak Ankara basketbolunu okullarda başarı ile temsil etti.

FLORYA DOĞA ANADOLU LİSESİ TAKIM OYUNU İLE ŞAMPİYON OLDU

Sezonun ilk Türkiye Finaliydi. Birçok oyuncu için Türkiye’deki son lise maçı.

Oyuncular okul maçlarını kulüp maçlarına göre daha farklı sahipleniyor çünkü o maçların takipçileri basketbolun dünyası kadar okuldaki arkadaşları ve değer verdikleri öğretmenleri.

Florya Doğa Anadolu Lisesi ve Düzce Kültür Anadolu Lisesi arasında Samsun’daki finalin galibi 70-53 kazanan Florya Doğa A.L oldu.

Florya Doğa Anadolu Lisesi turnuvanın en geniş ve deneyimli kadrosuydu. Finalde, Şevval Gül, Elif Bayram, Sude Yılmaz, Duygu Özen ve Melek Uzunoğlu Florya Doğa A.L’nin ilk beşini oluşturdu.

Düzce Kültür A.L ise Elanur Demir, Buket Ünal, Şevval Özkaya, Saliha Mandıracı ve Rana Uçar ile maça başladı. Finalin 5. dakikasında skor Saliha Mandıracı ve Elanur Demir ile 7-6 Düzce Kültür AL lehineydi.

Florya Doğa A.L Şevval Gül ve Duygu Özen’in sayıları, kenardan gelen Miray Balota ve ilk yarıda etkili oynayan Nisa Yalçın ile kontrolü ele aldı. Düzce Kültür A.L’de Rana Uçar’ın 3 sayı isabeti olsa da Florya Doğa A.L Elif Bayram’ın basketleriyle çeyreği 20-12 önde bitirdi.

2.Çeyrek Florya Doğa AL, Doğa Adıcan ve Beyza Nur Uruç savunmayı canlı tuttu. Arifecan Vardar art arda iki orta mesafe isabeti bulunca 15.’da skor 30-18 oldu.

Düzce Kültür A.L’de Elanur Demir, Buket Ünal ve İrem Nur Özdamar’ın sayılarına yanıt Melek Uzunoğlu, Beyza Nur Uruç ile gelince devre 38-20 sona erdi.

2.Yarının ortasında Florya Doğa A.L Şevval Gül-Melek Uzunoğlu ikilisinin sayılarıyla skoru 46-25’e taşıdı. O bölümde Düzce Kültür A.L coachu 2. Teknik faul sonucu diskalifiye edildi.

Düzce Kültür A.L Şevval Özkaya ve Elif Nur Ayhan’ın savunma gayreti, yeniden ivmelenen Saliha Mandıracı ve Rana Uçar-Elanur Demir ikilisiyle skor bulsa da Doğa Adıcan ve Miray Balota’nın sayılarıyla 3.çeyrek 57-33 skorla geçildi.

4.Çeyrekte mücadeleyi sürdüren Düzce Kültür A.L farkı azalttı. Florya Doğa A.L ise kontrolü koruyarak 70-53 kazandı ve Türkiye Şampiyonu oldu.

Yukarıda yazdım. Düzce Kültür AL’nin başarısı büyük. Anadolu basketbolunu finale çıkarması, takım oyunları pek çok Anadolu şehrinde çalışan coach ve takımlara ilham verecek konumda.

Düzce ekibinde Elanur Demir 20 sayı, Saliha Mandıracı 13 sayı ve Buket Ünal 11 sayı ile daha ön plandaki oyunculardı.

Şampiyonluk bazen takım kurarak bazen de takım olarak kazanılıyor.

Florya Doğa Anadolu Lisesi dört farklı kulüpten gelen oyuncularla takım olmayı başararak, takım oyunu oynayarak hedefine ulaştı.

Final Maçında Nisa Yalçın ve Miray Balota 12’şer sayı üretirken, Şevval Gül 11 sayı, Duygu Özen ve Melek Uzunoğlu 9’ar sayı, Arifecan Vardar 6 sayı, Elif Bayram ve Beyza Nur Uruç 4’’er sayı üretti.

Twitter: @hayripekergin
 

Yorumlar Okunma: 3402