Tarihin 'Sıfır' Noktası (Murat Özyer) - BasketFaul.com

Tarihin 'Sıfır' Noktası (Murat Özyer)

06-03-19 11:52
Hepimizin hatırladığı gibi, geçen sene Mardin’de yapılan Kadınlar Türkiye Kupası’ndan sonra valiliğin de desteği ile basketbol hareketi başlamıştı. Güneydoğu bölgesindeki Medeniyetler Şehrinde basketbol hamlesinin bir yılı dolmadan halkın sevgisi salona sığmamaya başladı bile. Şimdi de basketbol hamlesi sırası; “Tarihin Sıfır Noktası” Şanlıurfa’da… İnsanoğlunun ilk tapınağını yaptığı, yerleşik yaşama geçtiği, tarım yaptığı topraklar bu şehirde, başka bir deyişle “her şeyin başladığı yer”…Şanlıurfa

Göbelitepe, Balıklı Göl, Aynzeliha Gölü, Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Dergah Cami (Mevli-i Halil Külliyesi), Harran Ovası, kelaynaklar diyarı Birecik, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, sular altında kalan Halfeti, Şuayip Şehri, Bazda Mağaraları, Han El Bar’ur ve daha bir çok tarih kokan mekanların şehri Şanlurfa…

Bu sene ile beraber artık Kadınlar Türkiye Kupası’nın farklı bir misyonu oluştuğunu düşünüyorum; gittiği şehirde basketbolu atağa kaldırmak.

Şimdi de sıra Şanlıurfa’da…

Türkiye Kupası sırasında Urfa’da neler olduğunu şöyle özetleyelim;

Varan 1:

Tarih: 26 Şubat 2019

Yer : Harran Ünversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu
 

Kadınlar Türkiye Kupası çeyrek final maçları öncesi Çukurova Kadın Basketbol Takımı Menajeri Volkan Torun, Yardımcı Koç Halil Demirbilek, Çukurova ve Milli Takım oyuncusu Şaziye İvegin, Pelin Bilgiç, Sevgi Uzun, Gökşen Fitik, Chelsea Gray ve Astou N’Dour Harran Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldiler. Yaklaşık iki saat devam eden söyleşi sonrası Rektör Prof Dr. Mehmet Sabri Çelik ‘in teşekkür konuşması ile son buldu.

Varan 2:

Tarih: 28 Şubat 2019

Yer: Harran Üniversitesi

Yarı final maçlarından önce, TBF’nin “Basketbolu Anadolu’ya yayma” projesi kapsamında 3 basketbol emekçisi gazeteci ile düzenlendikleri 12.panel için toplanıldı. Gazeteci Ümit Avcı, Gökhan Türe, Gökhan German’ın konukları olarak; TBF CEO’su Ömer Onan, TBF Basketbol Geliştirme Direktörü Fırat Eser ile Harran Üniversitesi’nde öğrencilerle beraberdik.
 

Rektör Yardımcısı Esra Siverekli ve Öğretim Üyesi Emine Gözen’in destekleri ile Rektör yardımcılarından Ali Rıza Ertürkmen makamında ziyaret edilerek Harran Üniversitesi Spor Kulübü’nde basketbol branşının tekrar canlandırılması konusunda desteklerini istedik. Rektör yardımcısı Esra Siverek Hanımın liderliğinde aldıkları basketbol atağı için hazırlıkların başlanması kararı ziyaretin en büyük kazanımı oldu.

Varan 3:

Tarih: 2 Mart 2019

Yer: İlgi Okulları
 

Ankara’daki sohbet toplantısından sonra TÜBAD’ın ikinci durağı Şanlıurfa oldu. İlgi Okulları’nın ev sahipliğinde, Urfa ve çevre illerden gelen basketbol antrenörleri ile TÜBAD yönetim kurulu ve alt kurul üyelerinden Necati Güler (Anadolu Basketbolu Komitesi Başkanı), Cem Akdağ (WEB Sitesi Komitesi Başkanı ), Zafer Kalaycıoğlu (Kadın Basketbolu Komitesi Başkanı) ile Hukuk Komitesi Başkanı olarak ben bu toplantıya katıldık. Katılımcı sayısının 126 olduğu bu sohbet toplantısının başında çok önemli bir emekçi ile tanıştım; Şanlı Urfa’nın güney çıkışındaki Eyübbiye ilçesinde Zeliha-Ramazan Alpan ortaokulu ile bölge şampiyonasında özel okulları geride bırakarak ikinci olan kız ortaokulu takımı antrenörü-beden eğitim öğretmeni Sema Karamustafa. Salonu olmadan zor şartlarda çalıştığını öğrendiğim sırada Antalya’dan bir meslektaşı şampiyona için takıma forma göndereceğini, Urfa’dan bir meslektaşı top göndereceğini, Diyarbakır’dan bir meslektaşı da ayakkabı gönderebileceğini söyleyince, TÜBAD sohbet toplantısı başlamadan en büyük ödülü almıştık bile.
 

Sohbet toplantısını, TÜBAD üyeleri olarak şu konular üzerinde kısa konuşmalarla başlattık;

* Antrenörlük mesleğinde etik davranış standartları

* TÜBAD’ın misyonu ve vizyonu * www.tubad.org.tr ile ilgili yenilikler

* U14 ve alt yaş gruplarındaki teknik tavsiyeler

* Kadın basketbolu

* Basketbolcu ve akademik eğitimi

Toplantıya katılan antrenörlerin soruları ve üzerinde durdukları konular ise;

* Doğu ve Güneydoğu’daki antrenörlerin katılabileceği ve sahada uygulama yapabileceği kampların yapılması

* Genç antrenörlerin kariyer planlamasına destek verilmesi

* Alt yapı milli takımlarına seçilen yardımcı antrenörler ve milli takımların çalışmalarını izlemek için davet edilecek antrenörler için geniş bir havuz oluşturulması

* U12 ve alt yaş gruplarında 3x3 maçların organize edilmesi

* Seminer ve kurslardaki sunumların dijital ortamlarda paylaşılarak ülkedeki tüm antrenörlerin faydalanmasının sağlanması

Varan 4:

Tarih: 2 Mart 2019

Yer: İlgi Okulları

TÜBAD sohbet toplantısının başında ziyaret ettiğimiz okul kurucuları Nüzhet Saraç ve Eymen Saraç Beyler ile yaptığımız muhabetten sonra, yerel bir markanın yükselişinin arkasındaki vizyondan çok etkilendik. Spora verdikleri değeri, okulun bahçesindeki spor sahalarının yanında, okulun içine yaptıkları iki kapalı spor salonu ile göstermişler.

İlgi Okulları’nın modern yemekhanesinde katılımcılarla yediğimiz yemek sonrası Fenerbahçe – Botaş Türkiye Kupası Finali için 11 Nisan Spor Salonuna hareket ettik.

O sıralarda Nüzhet Saraç Beyin sosyal medyadaki Urfa basketboluna destek sözü verdiği paylaşımı bizi çok keyiflendirdi. Kendisine ve kardeşi Eymen Saraç’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Not: Urfa’da basketbolun tekrardan atağa kalkması için gece-gündüz emek veren basketbol dostlarımıza; başta İsmail Mutlu (Eski İl Temsilcisi), Namık Kemal Ergüven

(İl Temsilcisi), Emine Gözen (Harran Ünv. Öğrt. Grv), İbrahim Aybar’a (Öğretmen-Antrenör) teşekkür ediyoruz. 

 

Yorumlar Okunma: 3100