Fenerbahçe'den muhteşem taraftarıyla muhteşem geri dönüş (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'den muhteşem taraftarıyla muhteşem geri dönüş (Gençalp Kozan)

15-03-19 23:06

İSTATİSTİK: 

THY Euroleague'de temsilcimiz Fenerbahçe BEKO büyük bölümünü geride götürdüğü maçta Kostas Sloukas'ın ikinci yarıda liderliği eline almasıyla evinde Barcelona'yı 88-82 yendi.

Sarı-lacivertliler bu sonuçla 21. galibiyetine ulaşıp liderliğini sürdürürken 15 galibiyette kalan Barcelona ile Efes arasındaki fark 2 maça çıktı (pratikte üç).

Karşılaşma boyunca yayın gerisinden 17/38 ile üçlük atan Fenerbahçe BEKO Euroleague'de hem kendi hem de tüm Obradovic takımlarının tarihinde en çok üçlük denemesinde bulunduğu maçı %44'lük isabet yakalayarak kazanmış oldu.

Maçın başlamasıyla öne çıkan isim herhangi bir oyuncudan ziyade Barcelona Koçu Svestislav Pesic olurken tecrübeli Sırp antrenör henüz 1. dakikada hakeme itirazdan diskalifiye edildi. Oyunun 5 dakika durmasının ardından set temposu bakımından alışık olduğu düzende başlayan Fenerbahçe, yardımları cezalandırmaya konstanre oldu. Bu bölümde forvetlerden uygun atışlar yakalansa da Melli haricinde dışarıdan sayı gelmedi. Savunma tarafında da eşleşme problemi yaşayıp 8 saniye içinde kolay sayılar yeyince Barça TV molasına 19-14 önde girdi.

Kalan bölümde gerçekleşen Vesely-Ahmet değişikliğinin pota altı savunmasına etkisi doğrudan yansırken hücumda beklenen ritmin bir türlü gelmemesi ilk çeyrek sonundaki Barcelona üstünlüğüyle sonuçlandı (16-23).

İkinci çeyreğe de benzer sertlikte başlayan Fenerbahçe BEKO, Melli-Vesely ikilisinin doğru yardımlaşmasıyla kendi potasını korudu, karşı sahadaysa bir türlü gelmeyen üçlükler beklenildiği üzere Bobby Dixon'dan kaydedildi. Skor 26-26'ya gelirken bu sayıların 20'sinde Dixon ve Melli'nin imzaları vardı. Periyodun devamında Barcelona'nın hataları iyi savunmacılarla telafi etmeye dayalı oyununun da etkisiyle bulduğu ilk boş şutu atmaya yönelen temsilcimiz, bu sebeple gerekli tempoyu hâlâ elde edemese de soyunma odasına yalnızca 1 sayı geride girdi (37-38).

İkinci yarının başlamasıyla Fenerbahçe'nin aleyhinde gözükenler listesine Vesely'nin 4. faulü de eklenirken 2.5 dakika içinde molaya giden sarı-lacivertliler 10-0'lık seri yakalayan 3 uzunlu Barça'ya karşı Melli'nin pivot oynadığı kısa beşle sahaya döndü. Bu anlarda eline geçen ilk pozisyonu kullanmaktansa en doğru atışı arayan, içeri penetre için Sloukas'a alan açan Fenerbahçe BEKO Datome'nin üçlükleriyle rahat bir nefes aldı. Böylece fark 5 sayıya indi. Son 10 dakikaya geçilmeden hemen önce Pau Ribas'ın art arda attığı iki üçlük farkı yeniden açtı. Ancak son çeyreğe girilirken sahada bu kez istediği oyun anlayışına daha yakın bir Fenerbahçe vardı (52-61).

Sarı-lacivertliler yakaladığı rüzgarı son çeyreğe taşımayı başarırken top trafiğinin artmasıyla Vesely ve Kalinic'in boyalı alandan kaydettiği sayılar farkı eritmekle kalmadı, aynı zamanda bu kadar çok üçlük denediğimiz günde oyunu rahatlattı. Fark 2'ye indikten sonra Vesely'nin 5 faulle kenara gelmesi yeniden 5 şutörlü formatta oynayacağımız anlamına geliyordu. Fakat Barça'nın fiziksel oyununa karşı ilk etapta zorlansak da Melli'nin adam değişimi sonrası Heurtel'i iyi savunması rakip hücumları iyice sıkıştırdı. Kostas Sloukas'ın maestro rolüne büründüğü bu sekansta Yunan oyun kurucu hem attı hem Melih'e attırdı. Liderlik ve kolektivitenin birleştiren bu anlayışla bitime 1:53 kala, 34 dakika sonra öne geçen Fenerbahçe BEKO üstünlüğünü kaybetmedi. Temsilcimiz karşılaşmayı 88-82 kazandı.

Kostas Sloukas 22 sayı, 11 asistle maçın mutlak yıldızıydı. Bobby Dixon 19, Nicolo Melli 13, Gigi Datome 11 sayılık katkı verdi. Barcelona'da Jaka Blazic 15 sayıyla oynadı.
 

Yorumlar Okunma: 3013