Gherardini: Fenerbahçe yönetimi organizasyonu sürdürme niyetinde - BasketFaul.com

Gherardini: Fenerbahçe yönetimi organizasyonu sürdürme niyetinde

24-03-19 15:25
Fenerbahçe BEKO Genel Menajeri Maurizio Gherardini ve TBF Erkek Ligleri Direktörü Derya Yannier Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu'nun düzenlediği Spor Zirvesi'nde "Türkiye Spor Kulüplerinde Global Başarıyı Yakalamak" adlı panelde Boğaziçili öğrencilerin sorularını yanıtladı.

DERYA YANNİER
* Oyuncuyken işin yönetim tarafındaki eksikleri gördüğümden bu alanda ilerlemek istiyordum, ABD'de bir seneliğine bulunmam bu konuda bana yardımcı oldu. 
Eskişehir Basket yılları benim için çok önemli, aslında oraya genel menajer olarak gittiğimde aklımdan geçen yetkileri NBA'deki gibi genel menajerlik pozisyonunda toplamaktı. Fakat çalıştığım 3 yıl boyunca değişen yönetimler ve en sonunda başkanın basketbola yatırım yapmaya devam etmek istememesi alınan iyi sonuçlara rağmen böyle bir durumun oluşmasında etkili oldu.
 
* Şu anda TBF Erkek Ligleri Direktörü pozisyonunda gerçekleştirmek istediğimiz şey de NBA'deki seviyede olmasa da kulüpleri genel menajerler önderliğinde sürdürülebilir yapılar kurmaya yönlendirmek. Kulüpler spor yöneticiliğinin eğitimini almış ve federasyon tarafından da yeterliliği tescillenmiş kişiler tarafından yönetilsin istiyoruz. Bunun yanında kulüp gelirlerinin tamamının saha içine harcanmasındansa pazarlama ve medya departmanlarına ayrılması gerekiyor, bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sürdürülebilir projeler ve yatırım görmek istiyorsak bunun gerçekleşmesi lazım ki ligin değeri artabilsin. Bu sayede ülke genelinde yaşanabilecek ekonomik dalgalanmalardan daha az hasarla çıkabiliriz.

MAURIZIO GHERARDINI
* (Türkiye'ye neden geldiği sorulduğunda) Evet, Obradovic'in telefonunu açmak gibi bir hata yaptım (Gülüyor). Koç bana Türkiye'de yeni bir şeyler yapmaya çalıştıklarından bahsetti ve açıkçası benim için de bambaşka bir mücadele alanıydı. Birkaç senedir Obradovic'le birlikte çalışıyoruz ve onun tarzı tıpkı sahadaki gibi sizi daha iyisini yapmaya zorluyor. Oluşturduğumuz güzel kimyayla çalışmaya devam ediyoruz.
 
* NBA'de en üst düzeyde ve sürdürülebilir bir yapı var, temel olarak en önemli farklılık bu. Ticari iniş çıkışlar yaşamıyorlar. Aslında şu an Türkiye'de de başarılı bir dönemden geçiyoruz, sonuçta Final Four adayı iki Türk takımı var fakat elbette yaşanan zorlukları da yadsıyamayız. Euroleague ve Eurocup organizasyon bakımından doğru kararlar alarak ilerliyor, Euroleague'in sağlayabildiği gelir hâlâ istenen düzeyde olmasa da ilerleme var.
 
* (''Obradovic ve Gherardini gittiğinde ne olacak?'' sorusu üzerine) Fenerbahçe yönetimi bu organizasyonu sürdürme niyetinde, burada önemli nokta bu. Avrupa'da elbette çok değerli koçlar var fakat bir Obradovic daha bulmak pek kolay sayılmaz. Devamını getirmek için sadece saha içi yeterli olmayabilir, saha dışında da belli bir kültür yaratmak zorundasınız.

* Fenerbahçe'de gerçekten harika insanlarla çalışıyoruz, bir yandan da gençlerin gelip bizden bazı şeyleri görmeleri niyetindeyiz. Benim işim paylaşmak; tavsiyelerimi gençlere, diğer kulüplere her zaman iletmek istiyorum. Obradovic de aynısını parkede yapmaya çalışıyor. Dediğim gibi Obradovic, DeAntoni, Messina, Blatt gibi çok kaliteli koçlarla çalışabilirsiniz ama burada asıl olay onları getirdiğinizde onların kulüpteki kültüre nasıl bir miras bıraktığıdır. Bunu da doğru organizasyonu kurarak gerçekleştirebilirsiniz. 

Yorumlar Okunma: 2671