Efes'in ecel terleri (Son saniyede Jekiri faulleri, Tomas şutu kaçırdı) - BasketFaul.com

Efes'in ecel terleri (Son saniyede Jekiri faulleri, Tomas şutu kaçırdı)

24-03-19 17:14

İSTATİSTİK: 

Tahincioğlu BSL'de Anadolu Efes 14 sayı öndeyken çok zorlandığı maçta deplasmanda ligin yükselen takımı Gaziantep Basketbol'u 66-65 mağlup etti.

Bu sonuçla Efes 17. kez kazanıp liderlik yarışını sürdürürken 13 galibiyette kalan Gaziantep'in 5 maçlık serisi sona erdi.

İlk çeyrekte takımlar şut ritmini bulmakta zorlansa da Gaziantep ve Efes'in imdadına yetişen sezon boyunca olduğu gibi pivotlarıydı. Jekiri'nin hem ikili oyun bitiriciliği hem de ribaundları domine etmesiyle Dunston'ın orta mesafe atışlarına karşılık veren Gaziantep Basketbol, TV molasına 11-6 geride girmesine karşın 10 dakika sonunda skoru eşitledi: 15-15 

Bryant Dunston çeyreğin bitimine 1 dakika kala ayağından sakatlık yaşadı, maçın kalan bölümünde oyuna girmedi.

Dunston'ın yokluğunu Buğrahan Tuncer'in klas pasları sayesinde gerçekleştirilen Sertaç-Buğra ikili oyunlarıyla telafi eden Anadolu Efes ikinci çeyreğin mutlak hakimiydi. Gaziantep Basketbol ise Jekiri'nin kenarda olduğu bölümde organizasyon kurmakta zorlanıp yalnızca Jelovac'ın dış atışlarından katkı almaya çalışırken Sırp uzun tabiri caizse çemberi dövdü. Bu bölümde yayın gerisini de Shane Larkin'le domine eden Efes soyunma odasına 14 sayı farkla önde girdi (25-39).

İkinci yarıya Jelovac'ı içeride kullanarak başlayan Gaziantep Basketbol, Jekiri'nin pas istasyonu görevini mükemmel şekilde icra etmesiyle dış atıcılarını maça dahil etmeye başladı. Sertaç'ın 4. faulünü almasından dolayı pota altı ikilisini Yiğitcan-Moerman'la oluşturan Anadolu Efes cephesinde ise bu anlarda her şey ters gidiyormuş gibi gözüküyordu. Ancak Yiğitcan'ın art arda kaydettiği 5 sayı, Doğuş Balbay'ın hücum ribaundlarına ve savunmaya kattığı enerji lacivert-beyazlıların farkı korumasını sağladı. Konuk ekip son 10 dakikaya 14 sayı önde girdi (43-57).

Son çeyrekte başta dış atıcılar Marko Tomas ve Sarunas Vasiliauskas olmak üzere bütün hücum silahlarını canlandırmayı başaran Gaziantep; yeri geldiğinde açık sahayı McKissic ile kullandı, set hücumuna kaldığında ise Jekiri ile pota altını domine etmeye devam etti. Böylece ev sahibi ekip, saha içi liderlerinden hiçbirini devreye sokamayan Anadolu Efes karşısında 17-4'lük seriyle 4:34'te farkı 1'e indirdi (60-61).

Larkin ve Simon'dan kriz anında gelen 4 sayı skoru 66-62'ye getirdi, Gaziantep McKissic'in üçlüğüyle karşılık verip son dakikaya 1 sayı geride girmiş oldu.

Yapılan art arda top kayıplarının ardından son topu kullanıp öne geçme fırsatı Gaziantep'e geldi. Efes faul hakkını kullanırken en sonunda Jekiri çizgiye geldi. Bu bölümde Ergin Ataman mola almadığını belirttiği hâlde masanın Efes'e yazdığı mola kritik bir hataydı. Jekiri faulleri 2'de 0'la sokup devamında Tomas'ın kullandığı şuttan da sayı gelmeyince Anadolu Efes karşılaşmayı 66-65 kazandı.

Öne çıkanlar...
Gaziantep Basketbol: Tonye Jekiri 18 sayı, 23 ribaund, 5 asist; Shaq McKissic 10 sayı, 3 ribaund, 2 asist, 3 top çalma; Sarunas Vasiliauskas 12 sayı, 5 asist; Marko Tomas 15 sayı (4/7 üçlük), 4 asist, 4 top kaybı

Anadolu Efes: Adrien Moerman 14 sayı, 6 ribaund, 2 asist; Sertaç Şanlı 11 sayı, 2 ribaund, 1 asist, 2 top kaybı; Rodrigue Beaubois 10 sayı, 2 asist, 2 top kaybı; Buğrahan Tuncer 2 ribaund, 7 asist, 1 top çalma
 

Yorumlar Okunma: 2506