Sezon Finaline Doğru (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Sezon Finaline Doğru (Hayri Pekergin)

24-03-19 23:02

Haftalardır aynı şey oluyor. 


Haftanın basketbol gündeminde dikkat çeken, önemli olan performansları, satır arasında kalan bilgileri ya da bilinmesi gereken detayları dikkatinize getirmek için yazıya  başlıyorum. 

Haftalardır KBSL ve kulüplerin halini konuşuyoruz. 

Bu hafta artık sahanın içini konuşacağız.

Zira sezonun kırılma haftaları yani sonuç alınan bölümü geliyor. 

Öte yandan alt liglerde daha şimdiden hedefe ulaşanlar belli olmaya başladı. 

Geçtiğimiz haftalarda TKBL’de Çankaya Üniversitesi sezonu ilk sırada bitirerek KBSL vizesine hak kazanan takım olmuştu. 

Bu hafta Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginde TKBL hakkı kazanan takımlar belli oldu. 

Adana’da oynanan final grubu maçlarında yaş ortalaması en genç iki takım olan Düzce Belediye Spor ve Fenerbahçe Gelişim takımları TKBL’ye hak kazandı.  

Kadınlar Basketbol Süper Liginde iki önemli sonuç vardı.  İlkinde Galatasaray 23 sayı geriye düştüğü maçta 3. sıradaki  Hatay BŞB önünde 67-65 kazanmayı başardı.

Haftanın derbi maçında ise Fenerbahçe ve Beşiktaş mücadelesinin galibi 68-57 skorla Fenerbahçe oldu. 
 
******

Öncelikle Galatasaray Hatay BŞB maçından başlayalım.

Galatasaray’ın ritme giremediği, Hatay BŞB’nin ise iyi savunmasına akışkan bir hücum eklediği 11-26 skorlu ilk çeyrek skoru ardından şöyle düşünülebilirdi;

“Tamam, Hatay BŞB yeniden yapılanma ardından ligde ve kupada sallandı ama demek ki yeniden işler yoluna girmiş.”

Gerçekten Hatay temsilcisi Williams, Gajic ve Cansu Köksal’ın odaklı oyunu, savunma ve ribaunt başarısı ile Galatasaray deplasmanına çok iyi başladı. 

İkinci çeyreğin ilk yarısına kadar da bu ivme böyle gitti. 

Skor 13-36, fark 23 sayı olduğunda maçı izleyen ya da takip eden pek çok kişi Galatasaray’ın neden “böyle olduğunu” düşünmeye başlamıştı. 

2.Çeyreğin ortalarında momentum değişmeye başladı. Bunda taktik detaylardan önce iki ana etken vardı. 
İlki, Galatasaray coachu Efe Güven savunma yapacağını, topun kıymetini bilerek oynayacağını düşündüğü oyuncularını sahaya sürdü. 
Bu grubun içinde rolünün ve kapasitesinin dışına çıkanı hemen yanına çağırdı. 

İkincisi Hatay BŞB coachu Chatzidaki Galatasaray’ın Euro Cup’ta 15-16 sayı farklarını telafi ederek tur atlayan bir takım olduğunu adeta unutarak, takımın gürül gürül akan kimyasını yaptığı değişikliklerle adeta nötralize etti. 

Çok uzatmadan, 2. çeyrek ile birlikte rakibine adım adım yaklaşan Galatasaray 3.çeyrekte maça ortak oldu.

Sonda ise kırılma anlarını doğru spacing ve savunma direnci ile geçip maçı 67-65 kazandı. 

Işıl Alben ve Jefferson skordaki kuraklığı, savunma ve asistler ile fazlası ile telafi ederken Macaulay çok etkili olup, Grigalauskyte ve Abdi işlerini iyi yapınca galibiyet geldi. 

Burada bir parantez Sinem Ataş’a açmak gerekiyor. 

11 sayı, 9 ribaunt ile oynayan 24 yaşındaki ismin aldığı süre, savunmada odaklı olduğu ve hücumda plana bağlı kalacağı konusunda Coach’a güven verdiğini gösteriyor. 

Hatay maçında oynadığı performans ile sezonda 2-3 tane değil de 18-20 maç  oynasa, potansiyel olarak çok da farklı olmadığı Cansu Köksal’ın A Milli Takımdaki konumuna alternatif olmaması için hiçbir neden yok. 

Bu maçın ardından sorulması gereken soru ise şu;

23 sayıdan geri gelen Galatasaray değil de Hatay BŞB olsaydı basketbol piyasası coachlar hakkında nasıl değerlendirme yapacaktı?

Bakın yanlış anlamayın. 

Burada yerli iyidir, yabancı yabandır konusu yapılmıyor. Konu yalnızca Galatasaray ve Hatay BŞB coachları da değil.

Burada benim sorduğum soru basit.

Neden basketbol piyasası yabancılara gösterdiği, verdiği güven, sabır ve hareket alanını yerli coachlara vermiyor?

Burada yerli coachlarda da tavır, tutum, performans hataları hatta “yanlışları” yok mu?

Var. 

Her şeyden önce birbirimizi aşağıya çekme kültüründen kurtulmak gerekiyor. 

Bununla birlikte basketbol piyasası da artık şapkasını önüne koyup, yerli olsun yabancı olsun coach’un hayatının kazanmak ve potansiyeli realiteye çevirmek olduğunu unutmadan, yerli yabancı ayırt etmeden eşit davranmalı. 
Hatay BŞB açısından iştahlı ve etkili başlanan bir maçta “kırıcı” bir yenilgi geldi. 

Bana göre, Hatay ekibinde yönetim, “geçmiş yıllarda” takım üzerinde gevşeyen kontrolü tekrar tesis etmekte geç kaldı. 

Bundan sonra ise geçmişte elde edilen görece iyi performansın “sahipliği” konusunda hata yapmamaları gerekiyor. 

Hatay BŞB hem bölge hem de Türkiye için önemli değerli bir yapı. 

Daha iyi günlerini görmeyi diliyorum. 
 
*****

Haftanın derbi maçı Fenerbahçe Beşiktaş arasındaydı. 

Fenerbahçe daha derin kadro avantajını kullanarak ama iyi oynamadan kazanırken Birsel Vardarlı Demirmen ve Tuğçe Canıtez’den gelen toplam 32 sayı maçın kaderini etkiledi. 

Beşiktaş rakibinin derin kadrosu önünde maçı 6 oyuncu ile oynadı. 

Böyle olunca savunmada sağlam durup, ölçülü riskler alarak maçı çalmayı hedeflemek mantıklı görünüyor olsa da Tuğçe - Birsel ikilisinin skorer oyunu ve Mitchell’in zorlama isabetsiz atışları planları bozdu.   

Fenerbahçe iyi oynamadı. Top kayıplarının ribaunt ve asist üstünlüğü ile telafi edilmesi yorulan rakip önünde yeterli oldu.  

Sarı lacivertlilerin maçın son çeyreğinde dar rotasyon nedeni ile enerjisi biten rakibi karşısında daha etkili olması beklenirdi. İki takım muhtemelen yaklaşan play-off’ta da birbirinin rakibi olacak. 

Bu maç bu anlamda prova ise Beşiktaş şimdiden rotasyonu genişletmenin yollarını aramalı. 

Mirceva yoksa Nisa Yalçın’ın bir miktar süresi olmalı. Bahar Yapar oynamayacak ise Melek Uzunoğlu dışında kenardaki gençlere de 6-7 dakika düşmeli. 

Fenerbahçe kazandı ama henüz play-off’lar için büyük umutlar veren bir oyun sergilemedi. 

Öteden beri söylüyorum. Yazıyorum. 

Bu sezon ayakta kalan, savunma ve hücumda takım olabilenler için büyük fırsatlar sunuyor. 

Bu sezon başında böyleydi.  Fırsatlar hala ortada. 
 
*******

Haftanın diğer maçlarında BOTAŞ, yabancı rotasyonu oldukça eksik olan OGM Orman Spor önünde zorlansa da 68-64 skorla kazanmayı bildi. 

OGM Orman Spor ise eksik kadrosuna rağmen geçen hafta Mersin BŞB önünde aldığı çok önemli galibiyeti bu maça daha da eksik kadroyla çıkınca tekrarlayamadı. 

Ligden düşmesi kesinleşen iki takımın maçında Kırçiçeği Bodrum Basket ligdeki ilk galibiyetini İstanbul Üniversitesi önünde 69-66 skorla aldı. 

Diğer maçlarda İzmit Belediye Spor Kayseri deplasmanında 79-60 kazanarak ilk sezonunda iyi izler bırakarak yol almaya devam ederken Çukurova Basket ve Mersin BŞB zayıf rakipleri önünde farklı skorlarla kazandı. 


KADINLAR BÖLGESEL LİGİNDE HEDEFE GENÇLER ULAŞTI

Yukarıda belirtmiştim. Sezonun hedef haftaları, kupalı maçları geldi çattı. 

Kadınlar Bölgesel Ligi Final Grubu maçlarında hedefe ulaşan takımlar yaş ortalaması en geç iki takım olan Düzce Belediye Spor ve Fenerbahçe Gelişim oldu. 

Düzce ekibi, 2016’da Türkiye Ortaokullar Şampiyonu olarak Türkiye’nin gündemine gelmiş, o dönemde basketfaul.com’un dikkatleri başarının hangi şartlarda geldiğine çekmesi ile “Osman Solakoğlu Basketbola Hizmet” ödülü almıştı. 

Arada geçen zamanda KBBL’de ve U16-U18 Türkiye (yarı) finallerinde edinilen deneyimler, ekibe Ronahi ve Pınar gibi kimyaya uygun isimlerin katılması bu başarının kilometre taşlarını oluşturdu. 

Mart ayı başında izlediğim Liseler Türkiye Finalinde, oyuncuların büyük bölümünün forma giydiği Düzce Kültür A.L.’nin kazandığı 2.lik madalyasına dikkat çekmiş ve 4 Mart 2019’da şöyle yazmıştım. 

“Kısaca basketbol piyasası diyor ki;

“Eyy Düzce Takımı! Sen gel takımını menajerlere aç.” “Eyy Düzce Takımı! Sen gel, İstanbul Kulüpleri istediğinde oyuncularını büyük takımlara gönder.”

Buna karşılık benim tanıdığım, bildiğim Düzceli bu oyuncu grubu ve coachları bu tip başarıları tekrar etmeye devam edecek.

Anadolu basketbolunu temsilen sergiledikleri çok paslı, skor sorumluluğunu 3-4 isme paylaştıran takım oyunu da ayrıca bir basketbol dersi niteliğinde. Elbette görenlere, anlayanlara, görmek ve anlamak isteyenlere.”

Dolayısı ile bu takımı sıfırdan tuğla tuğla inşa ederek bir bina haline getiren coach Hakan Ateş’in yönetimindeki Düzce ekibinin KBBL Şampiyonu olması benim açımdan sürpriz değil. 

19 yaşındaki Ronahi Zilan Kıran ve Pınar Şen, 18 yaşındaki Elanur Demir, 17 Yaşındaki Saliha Mandıracı ve Rana Uçar’a eklenen tecrübeli power forvet Mihrace Buğdaycı ön plandaki isimler oldu.   
 
*****

KBBL final Grubunda son gün maçına (-) 12 averaj ile çıkan Fenerbahçe Gelişim Takımı Emlak Konut SK önünde 66-43 kazanarak TKBL mutluluğunu yaşayan ikinci takım oldu. 

Deneyimli coachları Murat Alkaş için bir altyapı takımı çalıştırmak önemli ve riskli olabilecek bir meydan okuma olarak görülmeli. Murat Alkaş bana göre bu riskli sınavı kendi adına başarıyla verdi. 

Fenerbahçe Gelişim Takımının 2001 ve 2002 doğumlu oyuncuları oyuncuları sezon boyunca TKBL ve KBSL’de oynanan basketbolun dinamiklerini öğrendikleri bir yılı başarı ile geride bıraktı.  

Takımın en deneyimli ismi olan 21 yaşındaki Merve Arı skorda her zaman en ön planda olmasa da ribauntlara, oyun akışına katkısı ile rolünün gereğini yerine getirdi. 

Merve, fiziksel olarak güçlü olduğu, çabukluğuna ve şutuna yatırım yaptığı ölçüde başarılı olabilecek bir isim. 

Oyun kurucu Duygu Özen, power forvet Şevval Gül, forvet Doğa Adıcan bu başarıda ön plandaki isimler oldu. 

Bu isimlere turnuvada odaklı oynayan Melike Duru ve kritik son maçta önemli katkı yapan Suzan Kinran eklenince Fenerbahçe Gelişim Takımı  TKBL mutluluğu yaşadı.  
 
******

Önümüzdeki dönemde tüm liglerde bir yeniden yapılanma kaçınılmaz görünüyor. 

Bu kapsamda KBBL finallerinde 3. ve 4. sıraları alan BOTAŞ Gelişim ve Emlak Konut SK takımlarına da ilerleyen süreçte TBF’den davet gelirse, bu gelişme benim açımdan şaşırtıcı olmayacak.  

twitter: @hayripekergin   
 

Yorumlar Okunma: 2917