“TBL Gündemi” (24.Hafta EN’leri) Halil Atlı - BasketFaul.com

“TBL Gündemi” (24.Hafta EN’leri) Halil Atlı

25-03-19 05:24
Haftanın değerlendirmesine başlamadan önce Tivibu Spor’un yeni bir proje olarak başlattığı “TBL Gündemi” programına değinmek istiyorum. TBL’nin artan marka değerinden ve takipçi sayısından her yıl bahsediyoruz. Bununla beraber geçtiğimiz yıllarda da bahsettiğimiz örneğe benzer proje ve programları görmüştük ancak uzun soluklu olmamıştı maalesef. Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan, Volkan Günak’ın sunduğu ve ilk konuğu Bursaspor Genel Menajeri Nedim Yücel olan program; ne uzun ne kısa, içerik olarak güzel ve keyifli geçti. Umarım uzun soluklu olur ve TBL severlerin uzun süre içeriğinden faydalanabileceği bir platform oluşturur. Tivibu Spor’a başlattığı “TBL Gündemi” programı adına teşekkür ederim.

Tamamlanan 24. Hafta sonunda artık Puan Sıralaması’nın genel fotoğrafını görebiliyoruz. Daha önce de; takım sayısının azalmasıyla beraber 30 haftalık bir mücadele haline dönüşen TBL’nin, 21 – 24. Haftalarında alınacak galibiyet ve mağlubiyetlerin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Bu doğrultuda da azalan haftalarla birlikte özellikle 5.‘lik ve 9.luk pozisyonu için işler hala netleşmiş değil ancak hatlar arası geçişlerin zor olacağı, sonuçlara ve kalan fikstüre de bakıldığında az çok kendini belli ediyor. Bundan sonrası takımların form grafiklerini olabildiği kadar iyi düzeye çekerek çok maç kazanmak ve Play–Off mücadelesine devam edecek olanların yükselttikleri bu form grafiğinden faydalanmaları ana amaç olacaktır.

Tamamladığımız 24.Haftayı maç-maç değerlendirecek olursak;

Artvin Belediye 75 – 90 Sigortam.net İTÜ Basket

Oynadığı son beş haftadan 1 galibiyet çıkartabilen Artvin Belediyesi haftanın ilk karşılaşmasında evinde Sigortam.net İTÜ Basket’ i konuk etti. Sigortam.net İTÜ Basket ise oynadığı son beş haftadan 4 galibiyet çıkartarak yükselme trendindeyken, aldığı tek mağlubiyeti Petkim Spor’a sadece 2 sayı farkla almıştı. Haftanın ilk karşılaşması olan bu karşılaşmadan galip gelerek ayrılan taraf üstün basketboluyla konuk ekip Sigortam.net İTÜ Basket oldu.

Maça skor üreterek başlayan taraf Ahmet Can Duran’ın kaydettiği 2 sayılık basketle Sigortam.net İTÜ Basket oldu. Rakip analizini yine iyi yapan Sigortam.net İTÜ Basket, seçili düzenler üzerinden çembere yakın atışlara giderek ve çizgi gerisinden Jerome J. Frink’ten aldığı katkıyla birlikte, karşılaşmada ilk çeyrekten itibaren kontrolü eline aldı ve oyunda üstünlük kurmayı başardı. İşin savunma tarafında da oldukça aktif olan Sigortam.net İTÜ Basket’e karşın Artvin Belediyesi Ricky L. Tarrant JR ve Marshall O. Moses’la skor üretti. Ancak savunmadaki eksikliklerin yine göze çarptığı Artvin Belediyesi çeyrek boyunca rakibini kovalasa da farkı kapatıp öne geçecek zemini yaratamadı ve ilk çeyreği (21 – 27)’lik skorla Sigortam.net İTÜ Basket önde tamamladı.

İkinci çeyreğe yine Ahmet Can Duran’ın kaydettiği basketle skor üreterek başlayan taraf Sigortam.net İTÜ Basket oldu. Maçtaki belirlediği planlamayı hiç bozmadan oynamaya devam eden Sigortam.net İTÜ Basket skordaki dengeyi hep kendi tarafında tuttu ve bu çeyrekte fark [17] sayıya kadar açıldı. Artvin Belediye’ si ise açılan farkla beraber düzen dışı kalarak hücum etmeye ve opsiyon olarak alternatifsiz kalmaya devam etti. Rakibinin hatalarını iyi değerlendiren ve saha içi yüzdesi de iyi olan Sigortam.net İTÜ Basket, savunmadan da aldığı enerji ile beraber bu çeyrekte rakibinin sadece [15] sayı üretmesine izin verdi ve soyunma odasına da (36 – 53)’lük skorla önde gitti.

Üçüncü çeyreğe; Sigortam.net İTÜ Basket’in üst üste boş döndüğü ilk hücumdan sonra Ricky L. Tarrant JR’ın kaydettiği basketle Artvin Belediyesi skor üreterek başladı. Soyunma odasından biraz rahatlamış olarak sahaya döndüğünü gördüğüm Sigortam.net İTÜ Basket, savunmadaki enerjisinin de düşmesiyle beraber, devrede hırslanan rakibine imkân yaratmış oldu. Sigortam.net İTÜ Basket’te Coach Andaç Yapıcıer oyuna mola alarak müdahale etse de, ev sahibi Artvin Belediyesi çeyrekte (10 – 0)’lık bir seri yakalamayı başardı. Artvin ekibi farkı çeyrekte bitime 1 dakika kala [3] sayıya kadar düşürse de (61 – 64) Sigortam.net İTÜ Basket skorun kırılmasına izin vermedi ve son çeyreğe (61 – 66)’lık skorla konuk ekip avantajlı başladı.

Maçtaki son çeyreğe bu sefer Marshall O. Moses’la kaydettiği basketle yine Artvin Belediyesi skor üreterek başladı. Üçüncü çeyrekten aldığı ivmeyi sahaya yansıtmaya devam etmeye çalışan Artvin Belediyesi çeyrekte süre azaldıkça aceleci davrandı ve konuk ekip Sigortam.net İTÜ Basket üçüncü çeyrekte olduğunun aksine oyunu daha kontrollü ve hatayı minimize ederek oynadı. Skordaki fark çeyreğin ilerleyen kısımlarında tekrar Sigortam.net İTÜ Basket lehine açıldı ve konuk ekip 24.Hafta’ da 14. galibiyetini elde etti. (75 – 90)’lık maç skoruyla beraber mağlup olan Artvin Belediyesi ise 10 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Jerome J. Frink – 22Sayı, 9Rebound, 1Asist, 2TopÇalma (17.0+/-)

Düzce Belediye 93 – 88 Karesi Spor

Düzce Belediyesi oynadığı son yedi haftadan 6 galibiyet alırken, aldığı tek mağlubiyeti lider Bursaspor’a karşı almıştı. Puan Sıralaması’nda ilk 4 bandına tutunan Düzce Belediyesi evinde potansiyel rakibi Karesi Spor’u konuk etti. Haftanın en iyi karşılaşması olarak nitelendirdiğim bu karşılaşmadan galip gelerek ayrılan taraf, özellikle son periyotta ortaya koyduğu basketbolla ev sahibi Düzce Belediyesi oldu ve işlerin yolunda gitmediği görülen Karesi Spor’a bir darbe de Düzce Belediyesi’nden geldi.

Maça skor üreterek başlayan taraf Carlos L. Medlock’un kaydettiği basketle Karesi Spor oldu. Geçiş hücumlarıyla first post üzerinden çembere yakın atışlara giden Karesi Spor buralardan iyi faydalanarak ilk 2 dakikada skoru (2 – 8)’e getirdi ve oynanılan bu sekans üzerine Düzce Belediyesi hemen molasına gitti. Düzce Belediyesi aldığı bu moladan sonra yaptığı hücumdan boş dönse de savunmada verdiği reaksiyonla beraber hücumda da üst üste 3 sayılık basketler kaydetti ve saha içi yüzdesini de toparladı. Konuk ekip Karesi Spor özellikle hücumda sistemini ve kurgusunu iyi uygulayarak rakibine karşı cevap vermeye çalışsa da Düzce Belediyesi bu çeyrekte bitime (04:30) dakika kala Doruk Dora’nın kaydettiği 3 sayılık basketle beraber öne geçti (15 – 13). Çeyrekte kalan sürede de üstünlüğü bırakmayan ev sahibi ekip, ilk çeyreği böylelikle (28 – 23) önde tamamlamış oldu.

İkinci çeyreğe Düzce Belediyesi ilk hücumda yaptığı top kaybıyla başlarken, çeyreğe skor üreterek başlayan taraf Reha Öz’ün 3 sayılık basketiyle Karesi Spor oldu. Kurgusunu iyi uygulamaya devam eden Karesi Spor (0 – 6)’lık bir seri ile öne geçmeyi de başardı. Düzce Belediyesi ise çizgi gerisinden yakaladığı ritmle rakibine karşı direndi. Maçta karşılıklı reaksiyonlar üst üste gelirken, her iki tarafta da savunmadaki sertlik karşılıklı olarak arttı ve tempoda hiç düşmedi. Çeyreğin son kısımlarında daha aktif kalan Karesi Spor, Carlos L. Medlock ve Volkan Aydın’dan iyi katkı alarak soyunma odasına da (44 – 46) önde gitti.

Üçüncü çeyrek Eugene N. Teague’nin basketiyle başladı ve Karesi Spor farkı lehine – çeyrek başından yakaladığı (2 – 9)’luk seri ile– [9] sayıya kadar açtı (46 – 55). Düzce Belediyesi ise bu sekansta istediklerini sahaya yansıtmakta sıkıntı çekti ve top kayıpları ev sahibi ekipte can yaktı. Oynanılan sekans üzerine molasına giden Düzce Belediyesi sıradaki hücumdan H. Akın Kandemir’le boş döndü ancak ilerleyen sekanslarda hücumda Serhat Uğur’la reaksiyon verdi. Farkın açılmasını önlemeye çalışan Düzce Belediye’ si pota altında uzunlarıyla etkili olan Karesi Spor’a karşı direnmekte zorlandı ve konuk ekip Karesi Spor bu çeyrekte farkı çift hanelere çıkardı. Yüzde olarak averaj kalsa da sahadaki beşinden kolektif olarak faydalanmayı başaran Karesi Spor son çeyreğe (58 – 69)’luk skorla avantajlı başlamış oldu.

Maçtaki son çeyreğe Düzce Belediyesi Isiah J. Umipig’in sayısıyla skor üreterek başladı. Oyundaki dinamizmini çeyrek başından itibaren yukarı çekmeyi başaran Düzce Belediyesi Isiah J. Umipig ve Akın Kandemir’ in kaydettiği basketlerle (10 – 1)’ lik bir seri yakalamayı başardı ve farkı eritmeye başladı. Karesi Spor bu sekanslarda molasına gitse de arka arkaya yapılan top kayıpları ve aceleci hücum profili konuk ekibe dezavantaj yarattı. Buna rağmen yabancı oyuncularının katkılarıyla reaksiyon veren Karesi Spor, maçtaki son 5 dakikaya (73 – 79) önde girdi. Bu sekanslar üzerine maçtaki gerginlik hat safhadaydı ve ev sahibi Düzce Belediye’ sinde maç boyunca etkili olan Steve Taylor JR, üst üste kaydettiği basketlerle bitime (03:30) dakika kala takımını öne geçirmeyi başardı (80-79)! Karesi Spor ise bu sekanslarda hücumlardan üst üste boş döndü ve savunmada da problem yaşadı. Bu sekans üzerine kalan sürede maçtaki en heyecanlı up&down’lar oynandı. Bitime (03:32) dakika kala molasına giden Karesi Spor, kalan sürede skoru lehine kırmayı başarsa da ikinci toplardan sıkıntı yaşadı ve Düzce Belediye’ si yabancı oyuncularıyla beraber H. Akın Kandemir’den iyi katkı elde etti. Karesi Spor son hücuma kadar mücadeleyi bırakmasa da 24. Hafta’dan mağlup ayrıldı, rakibinin galibiyet sayılarını eşitlemesine engel olamadı. Son çeyrekte [35] sayı üreten Düzce Belediyesi ise bu galibiyetle birlikle 16. galibiyetini elde etti ve ikili averajı kazanamasa da rakibinden rövanşı almış oldu.

Maçın Oyuncusu: Steve Taylor JR – 17Sayı, 17Rebound, 4Asist, 2TopÇalma (23.4+/-)

Final Spor 90 – 86 Mamak Belediye Yeni Mamak Spor

Oynadığı son altı haftadan sadece 1 galibiyet çıkartabilen Final Spor, evinde Mamak Belediye Yeni Mamak Spor’u konuk etti. Yeni Mamak Spor ise oynadığı son beş haftadan 3 galibiyet çıkartmıştı. Benim beklentimin çok üzerinde geçen karşılaşmadan galibiyet alarak ayrılan taraf maçın sonundaki performansıyla Final Spor oldu.

Maça skor üreterek başlayan taraf Efe Beşok’un kaydettiği 3 sayılık basketle Mamak Belediye Yeni Mamak Spor oldu. Maçın başındaki sekanslarda Yeni Mamak Spor, pas trafiğini iyi yaparak ve düzenlerini iyi oynayarak hücumlardan arka arkaya skor üreterek döndü. Final Spor ise rakibine karşı yabancı oyuncularıyla reaksiyon verdi ve maçın içerisinde kaldı. İlk çeyrekte bitime (03:41) dakika kala Lennard K. Freeman’ın kaydettiği turnike ile üstünlüğü eline alan Final Spor, bu sekanslarla birlikte farkı da açmaya başladı. Ancak hücumda (0 – 7)’lik bir seri ile savunmada da reaksiyon gösteren konuk ekip Mamak Belediye Yeni Mamak Spor, farkı eriterek üstünlüğü tekrar eline aldı. Çeyreğin son kısımlarında Ercan Bayrak ve Reginald G. Becton’dan iyi katkı alan Mamak Belediye Yeni Mamak Spor, böylelikle ilk çeyreği (22 – 26)’lık skorla önde tamamladı.

İkinci çeyreğe karşılıklı boş geçilen hücumlardan sonra Berkay Genç’in kaydettiği basketle skor üreterek başlayan taraf Final Spor oldu. Çembere yakın atışlara giderek buralardan faydalanan Final Spor çeyrek başında (8 – 2)’lik bir seriyle ilk üç dakikada skoru lehine (30 – 28)’e getirdi. Oynanılan bu sekans üzerine Mamak Belediye Yeni Mamak Spor mola almak durumunda kaldı. Alınan bu moladan (0 – 7)’lik bir seri ile dönen Yeni Mamak Spor bir kez daha öne geçti ve çeyrek sonuna kadar farkı [2-3] sayı bareminde korumayı başardı. Çeyreğin sonunda hücumda Umar Atın’ın kaydettiği basketle skora denge getirmeyi başaran taraf Final Spor oldu ve soyunma odasına (46 – 46)’lık eşitlikle gidildi.

Üçüncü çeyrek Alican Güney’in Mamak Belediye Yeni Mamak Spor adına kaydettiği 3 sayılık basketle başladı ancak çeyreğe daha iyi başlayan taraf (7 – 0)’lık seri ile Final Spor oldu. Hücumda biraz çizgi gerisine yığılı kalsa da Erkan Yılmaz ve Reginald G. Becton ile reaksiyon gösteren Mamak Belediye Yeni Mamak Spor, maçtan hiç kopmadı ve savunmayla beraber hücumda da aktif kaldı. Final Spor ise çeyrekte düzen dışı hücumlarla rakibine karşı skor bulsa da iyi saha içi yüzdesiyle ve savunma tarafındaki enerjik yapısıyla rakibine göre bir tık daha iyi göründü ve kıran kırana geçen üçüncü çeyrek sonunda son çeyreğe (68 – 63) Final Spor avantajlı başladı.

Son çeyreğe skor üreterek başlayan taraf hücum reboundu üzerine Renigald G. Becton’ın kaydettiği basketle konuk ekip Mamak Belediye Yeni Mamak Spor oldu. Maçtaki denge çeyrek boyunca kopmazken, tempo da hiç düşmedi. Bitime (07:23) dakika kala Yeni Mamak Spor, Erkan Yılmaz’ın kaydettiği 3 sayılık basketle skora bir kez daha denge getirmeyi başardı (73-73). Mücadelenin tavan yaptığı karşılaşmada üstünlük sürekli olarak el değiştirmeye devam ederken, bitime (00:49) saniye kala yine sahneye çıkan Erkan Yılmaz’ın kaydettiği 3 sayılık basket skora bir kez daha denge getirdi (86 – 86). Maçın en kritik yerleri bu kısımdan sonra oynandı diyebilirim. Lace Darius D. Dunn’ın bitime (00:38) saniye kala kaydettiği basketten sonra Mamak Belediye Yeni Mamak Spor molasına gitti (88 – 86). Moladan sonra yaptığı hücumdan top kaybı yaparak dönen konuk ekip Yeni Mamak Spor, rakibine çok büyük avantaj sağladı ve son bölümde de hata yapmadan oynayan Final Spor bu önemli karşılaşmadan galibiyet çıkartarak tehlikeli bölgeden uzaklaştı. Final Spor (90 – 86)’lık bu skorla beraber 24. Hafta’da 9. galibiyetini elde etti. Mamak Belediye Yeni Mamak Spor ise 12 galibiyette kaldı ve bu kritik haftada Play–Off yolunda yara aldı.

Maçın Oyuncusu: Umar Atın – 19Sayı, 6Rebound, 5Asist, 1TopÇalma (18.6+/-)

Lennard K. Freeman – 14Sayı, 8Rebound, 5TopÇalma, 1Blok (17.1+/-)

Berkay Genç – 16Sayı, 8Rebound, 1Asist (15.0+/-)

Ankara DSİ 81 – 94 OGM Ormanspor

Ankara derbisinde oynadığı son beş haftadan sadece bir galibiyet çıkartabilen ve kaybettikçe Puan Sıralaması’nda pozisyonunu kaybederek küme düşme hattına gerileyen Ankara DSİ, evinde üst sıralarda yer alan OGM Ormanspor’u konuk etti. Son haftalarda zorlu bir fikstürden geçen OGM Ormanspor ise oynadığı son beş haftadan 3 galibiyet çıkartmayı başarmıştı. Bu sıkı mücadelenin sonunda –maçta ciddi bir aksilik yaşanarak salon değiştirilmek durumunda kalınsa da– galip gelen taraf üstün oyunuyla OGM Ormanspor oldu.

Maça skor üreterek başlayan taraf Hasan Rizvic’in kaydettiği basketle OGM Ormanspor oldu. Maç oldukça tempolu bir şekilde başlarken karşılıklı basketler ve top kayıplarıyla geçilen bir çeyrek başı oynandı. İlerleyen sekanslarda Hasan Rizvic ve Sercan Topçu ikilisiyle rakibine karşı üstünlük kuran OGM Ormanspor, skoru da lehine kırarak öne geçti. Ankara DSİ ise ikinci toplardan avantaj sağlamaya gayret etti ancak skoru lehine kıracak imkânı sağlayamadı. Genel olarak dengede geçilen ilk çeyrek, (19 – 23)’lük skorla OGM Ormanspor üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci çeyreğe skor üreterek başlayan taraf Hasan Rizvic’in smaç basketiyle OGM Ormanspor oldu. Çembere yakın atışlara giderek boyalı alanı iyi kullanan OGM Ormanspor, yakaladığı seriyle beraber farkı lehine [9] sayıya kadar çıkardı (30 – 21). Savunmada rakibine karşı istediği reaksiyonları gösteremeyen Ankara DSİ, hücumda da sıkıntı yaşayarak istediklerini sahaya yansıtamadı. Kolektif oyun yapısıyla ve rotasyon bazındaki üstün taraflarını kullanarak oyundaki üstünlüğü eline alan OGM Ormanspor, çeyrekte kalan sürede de farkı açmaya devam etti ve ikinci çeyreğin sonunda soyunma odasına (44 – 52)’lik skorla önde giden taraf OGM Ormanspor oldu.

Üçüncü çeyreğe skor üreterek başlayan taraf 1 dakikalık sekans sonunda Göktürk Ural’ın kaydettiği basketle Ankara DSİ oldu. Saha içi yüzdesinin her iki takım adına da iyi geçildiği çeyrek başında Kaan Sarıaslan’dan katkı alarak ritm yakalayan Ankara DSİ, farkı eritmeye gayret etti. Ankara DSİ’ ye karşın OGM Ormanspor ise Barış Ö. Erlim ve Sercan Topçu’yla reaksiyon verdi ve rakibine skoru kıracak imkanı tanımadı. Yine seçili düzenler üzerinden giderek uzun rotasyonunu aktif kullanan OGM Ormanspor pota altında rakibine üstünlük kurmaya devam etti ve son çeyreğe (69 – 77)’lik skorla OGM Ormanspor avantajlı başlayan taraf oldu.

Son çeyrek Şahin Ekmen’in kaydettiği 3 sayılık basketle OGM Ormanspor lehine başladı. Sıradaki hücumda David M. Weaver’ın smaç basketiyle devrilen çember, salonun değiştirilmesine sebep oldu ve salonun değişmesiyle beraber maçtaki konsantrasyon dağıldı diyebilirim. Genel olarak özetleyecek olursak; avantajı kendi lehine korumayı başaran OGM Ormanspor 24. Hafta’da 17. galibiyetini elde ederek Puan Sıralaması’nda tekrar ikincilik koltuğuna oturdu. Ankara DSİ ise 6 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Hasan Rizvic – 17Sayı, 5Rebound, 8Asist, 3TopÇalma, 1Blok (20.3+/-)

Şahin Ekmen – 26Sayı, 2Rebound, 3Asist, 2TopÇalma (18.7+/-)

Sercan Topçu – 18Sayı, 3Rbound, 5Asist, 2TopÇalma (16.3+/-)

Edirne Spor 72 - 101 Bursaspor

Puan Sıralaması’nın başında ve sonunda yer alan iki takımın bu karşılaşmasında Edirne Spor evinde lider Bursaspor’u konuk etti. Maçı öne geçtikten sonra sonuna kadar önde götüren Bursaspor yorulmadan kazandı diyebilirim.

Maça skor üreterek başlayan taraf İzzet Türkyılmaz’ın kaydettiği basketle Bursaspor oldu ancak konuk ekip karşılaşmaya biraz tutuk başlasa da çabuk toplardı. Saha içi yüzdesi olarak her iki takımında düşük başladığı karşılaşmada Bursaspor şut ritmini yakalayarak maça da ağırlığını koydu. Kolektif oyun yapısını maçın konsantrasyon düzeyine göre olabildiği kadar sahaya yansıtan Bursaspor, rakibine saygı duyarak oynadı ve ilk çeyrek (12 – 29)’luk skorla Bursaspor lehine tamamlandı.

İkinci çeyreğe –boş geçilen Edirne Spor hücumundan sonra– Ali Işık’ın kaydettiği basketle Bursaspor skor üreterek başladı. Bu çeyrekte fark Bursaspor lehine [24] sayıya kadar açılsa da çeyreğin son kısımlarında rahatlayan rakibi karşısında skor üretmeye devam eden Edirne Spor, Oğuzhan Sungur’un kaydettiği 3 sayılık basketle beraber farkı [14] sayıya kadar indirmeyi başardı ve soyunma odasına (40 – 54)’lük Bursaspor üstünlüğü ile gidildi.

Maçın ikinci yarsını genel olarak özetlemek gerekirse; rakibinin defensive hatalarını iyi kullanarak cezaya kolay şekilde gitmeyi başaran Bursaspor, oyunu tamamen sürklase ederek farkı açmayı başardı ve (72 – 101)’lik skorla 24. Hafta’ da 21. galibiyetini elde etti. Edirne Spor ise 2 galibiyette kalarak ligin son sırasında kalmaya devam etti.

Maçın Oyuncusu: Evren Büker – 18Sayı, 6Rebound, 2TopÇalma (18.5+/-)

Konyaspor 76 – 89 Manisa Büyükşehir Belediye

Haftanın bir diğer kaliteli geçeceğini düşündüğüm maçında; oynadığı son yedi haftadan 5 galibiyet çıkartmayı başaran Konyaspor evinde Manisa Büyükşehir Belediye’sini konuk etti. Geçtiğimiz hafta evinde beklemediği bir mağlubiyet alan Konyaspor, üst üste evinde oynadığı bu ikinci maçta mutlak galibiyet arıyordu. Ev sahibi ekibin rakibi Manisa Büyükşehir Belediyesi de oynadığı son beş haftadan 3 galibiyet çıkartmıştı ve bu deplasmana da kazanarak geldi. Her iki takım adına da önem arz eden bu karşılaşmadan galibiyet çıkartan taraf özellikle ilk çeyrekteki performansıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi oldu.

Maça skor üreterek başlayan taraf, boş geçilen Konyaspor hücumundan sonra Ahmet İlker Tunalı’nın kaydettiği 3 sayılık basketle Manisa Büyükşehir Belediyesi oldu. Bu 3 sayılık basketin haricinde Manisa Büyükşehir Belediyesi maça genel olarak çizgi gerisinden müthiş yüzdeli başladı ve özellikle buradan büyük avantaj sağlarken, savunmadan elde ettiği enerjiyi de pozitif yönde kullandı. Çalışılan detayların çok yerinde ve etkili olduğu görülen Manisa Büyükşehir Belediyesi hücumda çeyrek sonuna doğru iç–dış dengesini de yakaladı ve rakibine ciddi manada üstünlük kurdu. Konyaspor ise çeyrek boyunca kendi basketbol kimliğini sahaya pek fazla yansıtamadı diyebilirim. Ev sahibi ekip ilk çeyrekte saha içi skor üretmekte zorlanırken daha çok serbest atışlardan faydalandı ve özellikle yapılan basit top kayıpları can yakarken ilk çeyrek (10 – 26)’lık skorla Konyaspor adına kabus gibi tamamlandı.

İkinci çeyrek Alper Saruhan’ın Manisa Büyükşehir Belediyesi adına kaydettiği 3 sayılık basketle başladı. Bu çeyrekte her iki takım da daha kontrollü oynamaya gayret ederken, düzenler üzerinden çembere yakın atışlara gidilmeye çalışıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi'nde Omay Yıldırım, Konyaspor’da ise yeni transfer Jackie Carmichael öne plana çıkan isimler oldu. İkinci çeyrekte daha derli toplu bir görüntü sergileyen ve ilk çeyrek şokunu olabildiği kadar kısa sürede atlatan Konyaspor, Marcus A. Hall’den de gelen katkıyla beraber, hem savunmada hem hücumda reaksiyon verdi. Ancak çeyrek sonunda oyunda yine ritmini bulan Manisa Büyükşehir Belediyesi böylelikle soyunma odasına (32 – 48)’lik üstünlükle gitti ve maçın ikinci yarısı adına ciddi bir avantaj sağladı.

Üçüncü çeyrekle birlikte maçtaki tempo da yükseldi. Bu çeyrekte ilk skor üreten taraf 2 dakikanın sonunda Cihan Amasyalı’nın 3 sayılık basketiyle ev sahibi Konyaspor oldu. Soyunma odasından savunmadaki enerjisini yukarı çekerek dönen Konyaspor –Manisa Büyükşehir Belediye’ sinin saha içi yüzdesinin bu çeyrek başında düşmesiyle beraber– ilk 5 dakikalık kısımda rakibine sayı imkânı tanımadı ve (14 – 0)’ lık bir seri yakalamayı başardı. Manisa Büyükşehir Belediyesinde Coach Ceyhun Cabadak buraya mola alarak müdahale etmek istese de moladan sonra oynanılan sekansta ta konuk ekip istediği reaksiyonları çok fazla sahaya yansıtamadı ve takım faulünü bu çeyrekte erken doldurun konuk ekibin, Konyaspor’a buradan da avantaj verdiğini söyleyebilirim. Rakibinin üzerine giden ve hatalarını iyi değerlendiren Konyaspor farkı bu çeyrekte [2] sayıya kadar düşürse de Manisa Büyükşehir Belediyesi, Fırat Töz ve Gurur Baybora’dan elde ettiği önemli katkıyla beraber çeyrek sonundaki sekansta farkı lehine tekrar açtı ve son çeyreğe (56 – 67)’lik Manisa Büyükşehir Belediyesi üstünlüğü ile girildi.

Son çeyreğe Omay Yıldırım’ın kaydettiği basketle skor üreterek başlayan taraf Manisa Büyükşehir Belediyesi oldu. Son çeyreği genel olarak özetlemek gerekirse; üçüncü çeyreğin son kısmında olduğu gibi daha fazla kontrollü hücum tercihi yaparak dinamizmi elinde tutmaya çalışan Manisa Büyükşehir Belediyesi buralardan başarılı oldu ve ev sahibi Konyaspor’a maçın dinamizmini etkileyecek zemini oluşturmasına imkan tanımayarak akıllı oynadı. 24. Hafta’ da (76 – 89)’luk skorla bu zorlu deplasmandan galibiyet çıkartan Manisa Büyükşehir Belediyesi böylelikle 13. galibiyetini elde etmiş oldu. Konyaspor ise 14 galibiyette kaldı.

Ayrıca bir parantez açmam gerekirse; tek yabancısıyla oynayan Manisa Büyükşehir Belediyesi eşi doğum yapan Devin Searcy’ e izin vermiş. Konuk ekip bu maçta pozisyon bazında yaşadığı bu önemli açıklığı absorbe etmeyi başararak, rotasyonunu da iyi kullandı. Manisa ekibini bu konuda tebrik ederken, geçtiğimiz hafta basına yansıyan oyuncuları Orbay Kaya ile ilgili sıkıntıların tarafların en az zarar göreceği şekilde, olabildiğince uzlaşı noktasına varılarak üstesinden gelinmesini temenni ederim. Orbay Kaya camia tarafından dürüstlüğü ile bilinen ve sevilen bir oyuncu/insan iken, Manisa Büyükşehir Belediyesi de Basketbol’a ve spora yaptığı ciddi yatırımlarla son dönemde adından söz ettiren bir oluşum. Bu zor dönemlerde bu tip polemikler hem tüzel kişilere hem gerçek kişilere zarar vermekten öteye gitmez. Manisa Büyükşehir Belediyesi'ni aldıkları bu önemli galibiyetten ötürü tebrik ederim.

Maçın Oyuncusu: Gurur Baybora – 14Sayı, 6Rebound, 2Asist (12.6+/-)

Derrick M. Marks – 14Sayı, 6Rebound, 5Asist, 1TopÇalma, 1Blok (10.4+/-)

Akhisar Belediye 83 – 75 Semt77 Yalova Belediye

Oynadığı son beş haftadan sadece 1 galibiyet çıkartabilen Akhisar Belediye’ si bu hafta evinde alt sıralardan kaçmaya çalışan ve her maç kazanmak adına savaşan Semt77 Yalova Belediye’ sini konuk etti. Semt77 Yalova Belediyesi ise oynadığı son sekiz haftadan sadece 2 galibiyet çıkartabilmiş ve ciddi manada korkulu rüya görecek pozisyona gelmişti ancak son olarak aldıkları Petkim Spor galibiyeti onlara ilaç oldu. Her iki takımında kayıp vermek istemediği bu önemli karşılaşmadan galibiyet çıkartmayı başaran taraf, rotasyonu bazında daha aktif kalarak artıya geçen ev sahibi Akhisar Belediye’ si oldu.

Maça skor üreterek başlayan taraf Curtis E. Kelly’nin hücum reboundu üzerine kaydettiği takip smacıyla ev sahibi Akhisar Belediye’ si oldu. Çeyrek başından itibaren hem savunmada hem hücumda aktif görünen taraf Akhisar Belediye’ siydi. Savunmadaki enerjik yapısıyla rakibini zor atışlara bırakan Akhisar Belediyesi, buradan elde ettiği avantajla beraber hem open–court’a atak etti hem de düzenlerini iyi oynayarak sonuca gitmeyi başardı. Semt77 Yalova Belediyesi ise daha fazla düzen üzerinden gitmeye çalışarak hücum etmeye gayret etti, buna rağmen savunma tarafında aktif olan rakibine karşı atak etmekte zorlandı diyebilirim. Ancak ilerleyen sekanslarda savunmada verdiği reaksiyonla beraber hücumda da ritm yakalamayı başaran Semt77 Yalova Belediye’ si, çeyrekte bitime (02:19) dakika kala Troy Selim Sav’ın oynadığı 1on1’den kaydettiği basketle öne de geçmeyi başardı (12 – 14). Yine de çeyrekteki son iki dakikada saha içi yüzdesini yukarı çeken ve savunma kaynaklı sayılardan faydalanan Akhisar Belediye’ si üstünlüğü –son 1 dakikada Erdem İlter’ den aldığı üstün katkı ile– tekrar eline aldı ve ilk çeyrek (24 – 19)’luk skorla Akhisar Belediye’ si lehine tamamlanmış oldu.

İkinci çeyreğe skor üreterek başlayan taraf Akhisar Belediye’ sinin top kaybıyla boş döndüğü hücumdan sonra topu çalan Troy Selim Sav’ın kaydettiği basketle Semt77 Yalova Belediyesi oldu. Akhisar Belediye’ si –çeyrek başındaki sekanslarda biraz tutuk görünse de– ilk çeyreğin sonundaki savunma enerjisi ve isteğini tekrar sahaya yansıtarak diferans yaratmayı başardı. Semt77 Yalova Belediye’ si ise basit top kayıpları ve alternatif opsiyonları dar hücumlarla rakibine karşı atak etmeye çalıştı. Saha iyi yüzdesini toplarsa da hem hücumda istediklerini çok fazla sahaya yansıtamayan hem de ön court’ta topa baskıyı arttırsa da savunmada ihtiyaç duyduğu reaksiyonları çok fazla veremeyen Semt77 Yalova Belediye’ si, rakibine yaklaşamadı ve skor farkını kıracak zemini oluşturamadı. Farkı bu çeyrekte [13] sayıya kadar açmayı başaran Akhisar Belediye’ si diferansı bu yönde lehine korumayı başardı ve soyunma odasına da (45 – 35)’lik skorla önde gitti.

Üçüncü çeyreğe skor üreterek başlayan taraf Stephen L. Hurt’ün kaydettiği orta mesafe şutla Semt77 Yalova Belediyesi oldu. Bu çeyreğe de yine daha aktif başlayan taraf Akhisar Belediye’ si oldu. Ancak Semt77 Yalova Belediye’ si çeyrekte bitime (07:28) dakika kala Jordin C. Williams’ın kaydettiği 3 sayılık basketle beraber bir ivme yakaladı ve özellikle savunmada hem de hücumda rakibine üstünlük kurduğu sekanslar oynadı. Farkı bu sekanslarda eritmeyi başaran Semt77 Yalova Belediye’ si, çeyrek genelinde yaptığı top kayıplarıyla rakibine maçtan kopmamak adına fırsat tanıdı diyebilirim! Konuk ekip Semt77 Yalova Belediye’ si maçı bu çeyrekte kıracak imkânı yakaladığı sekanslar oynamış olsa da ve (13 – 19)’luk skorla üçüncü çeyreği kazansa da son çeyreğe yine (58 – 54)’lük Akhisar Belediyesi üstünlüğü ile gidilmiş oldu.

Son çeyreğe skor üreterek başlayan taraf –boş dönülen Akhisar Belediyesi hücumundan sonra– Hadi Doğan’ın kaydettiği 3 sayılık basketle Semt77 Yalova Belediyesi oldu. Çeyrek başında Hadi Doğan’dan müthiş katkı alan Semt77 Yalova Belediyesi, üst üste kaydettiği basketlerle skora denge getirmeyi başardı ve öne de geçti (61 – 62)! Semt77 Yalova Belediyesi ivmeyi arkasında hissederken, hücumda daha kontrollü kalarak sete set hücumlar yapmaya çalıştı. Tercih ettiği bu stratejiden nispeten faydalansa da pozisyon müdafaasında rakibine oranla daha iyi oynayan Akhisar Belediye’ si belirli noktalarda avantaj sağladı ve rakibine maçı kopartacak imkanı vermedi. İkili oyunlar ve savunma kaynaklı sayılarla üstünlük kurmaya devam ederek rakibinin savunma defektlerini iyi kullanan Akhisar Belediyesi böylelikle son çeyrekte maçı kontrolünde tutmasını bildi ve 24. Hafta’ da evinde aldığı bu galibiyetle birlikte 13. galibiyetini elde etmiş oldu. Akhisar Belediye’ si bu önemli galibiyetle Play–Off yarışından kopmazken, Semt77 Yalova Belediyesi ise 7 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Erdem İlter – 17Sayı, 3Rebound, 4Asist, 1TopÇalma (16.9+/-)

Tufan Önen – 15Sayı, 2Re

Bandırma Kırmızı 85 – 89 Petkim Spor

Oynadığı son üç haftada üst üste galip gelerek sahadan ayrılan Bandırma Kırmızı, haftanın son karşılaşmasında evinde Petkim Spor’u konuk etti. Petkim Spor ise oynadığı son altı haftadan 4 galibiyet çıkartmayı başarmıştı. Kendi açımdan beklentimin fazla olduğu karşılaşma öyle de geçti ve müthiş mücadele sonunda uzatmaya giden, her iki takım açısından da önem arz eden bu karşılaşmadan galibiyet çıkartan taraf Petkim Spor oldu.

Maça Alperen Şengün’ün kaydettiği basketle Bandırma Kırmızı skor üreterek başladı. Bandırma Kırmızı çeyrek başından iyi saha içi yüzdesiyle beraber skor üretirken, Petkim Spor’da ön plana çıkan isim Markus R. Kennedy’di ve Petkim Spor işin savunma tarafında da rakibine oranla daha etkindi. Ancak ilk çeyrekteki ilk 5 dakika (13 – 11) Bandırma Kırmızı üstünlüğü ile geçildi. Hücumda doğru pozisyonları bulsa da skor üretmekte zorlanan Petkim Spor, savunmadan aldığı enerjiyi ikinci 5 dakikalık kısıma daha iyi yansıttı ve skoru lehine kırarak öne geçmeyi başardı. Bu sekanslarda konuk ekip Sinan Sağlam’dan her anlamda katkı aldı. Saha içi yüzdesi ikinci 5 dakikada düşen Bandırma Kırmızı, buna hücumda basit top kayıpları ve savunma hatalarını ekleyince oyundan biraz koptu ancak çeyrek sonunda efor sarf ederek Eray Akyüz’den iyi katkı elde etti ve oyunun içerisinde kaldı. Böylelikle ilk çeyrek (25 – 17)’lik Bandırma Kırmızı üstünlüğü ile geçildi.

İkinci çeyrek Sedat Ali Karagülle’nin kaydettiği 3 sayılık basketle Bandırma Kırmızı lehine başladı. Petkim Spor çeyreğe üst üste top kayıplarıyla başlarken, Bandırma Kırmızı savunmada daha aktifti ve hücumda da ikinci toplardan faydalanarak skor üretti! Fark [13] sayıya kadar çıkınca Petkim Spor’da Coach Okan Çevik oyuna mola alarak müdahale etti (30 – 17) (07:56). Moladan sonra oynanan sekansta Petkim Spor hücumda Mustafa Baki Görür ve Marek J.B. Klassen ile direnerek skor üretse de savunmada tam manada ihtiyaç duyduğu reaksiyonları veremedi. Bandırma Kırmızı ise elde ettiği avantajı koruyarak, çeyrek boyunca Sedat Ali Karagülle ve Alperen Şengün’ den ciddi manada katkı aldı. Kolektif yapısını ve enerjisini sahaya iyi yansıtan Bandırma Kırmızı, soyunma odasına da (48 – 36)’lık skorla önde gitti.

Üçüncü çeyreğe skor üreterek başlayan taraf Travis T. Taylor'ın smaç basketiyle Bandırma Kırmızı oldu. Bu çeyrekte top kayıpları Bandırma Kırmızı’ ya büyük sıkıntı teşkil ederken, Petkim Spor ilk iki çeyreğe nazaran savunmada daha aktifti ve saha içi yüzdesini de toparlayarak skor farkını –ilk 5 dakikadaki performansıyla beraber– çeyrekte bitime (03:32) dakika kala [2] sayıya kadar indirmeyi başardı (59 – 57). Bandırma Kırmızı ise enerjik profiliyle hücum tarafında daha aktif kalarak özellikle Alperen Şengün ve yabancı oyuncularından elde ettiği katkı ile rakibine karşı direnmeye gayret etti. Genel olarak ikinci toplardan faydalanan ve basit sayıya giden Bandırma Kırmızı skor farkını çeyrek boyunca [4-6] sayı bareminde tutmayı başardı. Böylelikle son çeyreğe (68 – 60)’lık skorla Bandırma Kırmızı üstünlüğü ile girildi.

Dördüncü çeyrekteki ilk sayı Travis T. Taylor’ın faulle durdurulmasından sonra buradan doğan serbest atışları 2/1 kaydetmesiyle Bandırma Kırmızı lehine geldi. Çeyrekteki ilk 3 dakika (1 – 7)’lik sekans skoruyla Petkim Spor lehine geçilirken, Barbaros Bozkurt takımına çok ciddi katkı sağladı. Bitime (06:20) dakika kala Marek J.B. Klassen’in basketiyle skora denge getiren konuk ekip, Bandırma Kırmızı’nın hücumda yüzdesiz kalmasını iyi değerlendirdi ve hücumda da dengeli offense yaparak doğruyu buldu.

Maçtaki sertliğin ve mücadelenin tavan yaptığı periyot ortasındaki sekanslarda üstünlük sürekli el değiştirirken, her iki taraf da rakibinin hatalarını değerlendirmekten çok bireysel becerilerin ön plana çıkmasıyla skora gitti ve maçtaki heyecanda bu kısımlarda pik yaptı! Çeyrekte son 3 dakikaya (74 – 76) Petkim Spor üstünlüğü ile girilirken, Marek J.B. Klassen Petkim Spor’da sahneye çıkan isimdi. Bandırma Kırmızı ise bu sekanslarda skor üretecek pozisyonları üst üste bulsa da sayı kaydetmekte zorlandı. Petkim Spor bitime (01:15) dakika kala önemli hücumdan top kaybıyla döndü ve geri dönüşte faulle durdurulan David D. Joseph, buradan doğan serbest atışları 2/2 kaydederek –bitime (00:57) saniye kala– skora tekrar denge getirdi (76 – 76). Karşılıklı basketlerden sonra bitime (00:20) saniye kala Alperen Şengün’ün basketfaulüyle skordaki denge bozulmadı ancak Petkim Spor molasından sonra basketfaulden doğan serbest atışı kullanan Alperen Şengün, sayıyı kaydedemeyince öne geçme fırsatını da kaçırdı (78 – 78). Bitime (00:08) saniye kala oyunun durmasıyla tekrar molasına giden Petkim Spor, son hücumda Koray Uzunhasan’ın kullandığı topla boş döndü ve maç uzatmaya gitti!

Uzatma çeyreğine bir boş hücum ve karşılıklı top kayıplarıyla başlanırken, parkenin üzerindeki adrenalin had safhadaydı ve çeyrekteki ilk basket Marek J.B. Klassen’in kaydettiği 3 sayılık basketle Petkim Spor lehine geldi. Uzatma çeyreğini özetleyecek olursam; Bandırma Kırmızı maçın adrenaliniyle biraz aceleci davranırken çok yüzdesiz kaldı. Petkim Spor ise hatayı minimize ederek skora gitmeyi ve oyunu kontrol etmeyi başardı. Böylelikle Petkim Spor 24. Hafta’ da (85 – 89)’luk bu skorla 14. galibiyetini elde etti. Bandırma Kırmızı ise bu iyi mücadelesinin sonunda sahadan mağlup ayrıldı ve 8 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Marek J.B. Klassen – 21Sayı, 3Rebound, 6Asist (14.3+/-)

Tamamlanan 24. Hafta’ da da güzel karşılaşmalar izledik ve belirttiğim üzere artık Puan Sıralamasının genel fotoğrafını görebiliyoruz. Kalan 6 hafta yine klasik bir TBL geleneği olarak sürpriz sonuçlara her zaman açık. Bakalım kalan haftalar bizlere neler gösterecek. Tüm takımlara ve herkese iyi bir çalışma haftası dilerim... 

 

 

TBL HAFTANIN EN’leri

Haftanın Takımı

Manisa Büyükşehir Belediye

Final Spor

Haftanın Altın Karması

Sercan Topçu (OGM Ormanspor)

Erdem İlter (Akhisar Belediye)

Cenk Akyol (Sigortam.net İTÜ Basket)

Umar Atın (Final Spor)

Tufan Önen (Akhisar Belediye)

Haftanın Altın Karması (Yabancı)

Marek J.B. Klassen (Petkim Spor)

Derrick M. Marks (Manisa Büyükşehir Belediye)

Jerome J. Frink (Sigortam.net İTÜ Basket)

Steve Taylor JR (Düzce Belediye)

Hasan Rizvic (OGM Ormanspor)

Haftanın Koçu

Ceyhun Cabadak (Manisa Büyükşehir Belediye)

Haftanın Oyuncusu

Umar Atın (Final Spor)

Haftanın Genç Oyuncusu

Ahmet Can Duran (Sigortam.net İTÜ Basket)

Berkay Genç (Final Spor)

Haftanın Skoreri

Lace Darius D. Dunn (Final Spor) 28

Haftanın 3’lükçüsü

Evren Büker (Bursaspor) 4/4 100%

En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu

Adem Ören (Sigortam.net İTÜ Basket) 6/11 55%

Haftanın en fazla sayı atan takımı

Bursaspor (101)

Haftanın en az sayı yiyen takımı

Bursaspor (72)

En fazla serbest atış kullanan takım

Bandırma Kırmızı (17/30) 57%

En az serbest atış kullanan takım

Bursaspor (7/8) 88%

En fazla ribaund alan takım

Edirne Spor (47)

En fazla ribaund alan oyuncu

Steve Taylor JR (Düzce Belediye) 17

En fazla asist yapan takım

Bursaspor (33)

En az asist yapan takım

Konyaspor (12)

En fazla asist yapan oyuncu

Cenk Akyol (Sigortam.net İTÜ Basket) 14

En fazla top çalan takım

Akhisar Belediye (12)

En az top çalan takım

Edirne Spor (4)

Manisa Büyükşehir Belediye (4)

Sigortam.net İTÜ Basket (4)

En fazla top çalan oyuncu

Kevin Lennard Freeman (Final Spor) 5

En fazla top kaybeden takım

Karesi Spor (20)

En az top kaybeden takım

Bursaspor (7)

 

S Takım O G M A Y P
1 Bursaspor 24 21 3 1991 1711 45
2 OGM Ormanspor 24 17 7 1931 1769 41
3 Karesi Spor Basketbol 24 16 8 2270 2145 40
4 Düzce Belediye 24 16 8 1893 1846 40
5 PETKİM Spor 24 14 10 1990 1919 38
6 Konyaspor 24 14 10 1969 1937 38
7 sigortam.net İTÜ Basket 24 14 10 2038 1993 38
8 Akhisar Belediye 24 13 11 1926 1795 37
9 Manisa BŞB. 24 13 11 1920 1869 37
10 Mamak Belediyesi 24 12 12 2012 1901 36
11 Artvin Belediye 24 10 14 2014 2133 34
12 Finalspor 24 9 15 1913 1989 33
13 Bandırma Kırmızı 24 8 16 1867 2007 32
14 SEMT77 Yalova Belediye 24 7 17 1908 2044 31
15 Ankara D.S.İ 24 6 18 1788 1972 30
16 Edirnespor 24 2 22 1824 2224 26

 

 

 

Yorumlar Okunma: 2043