Basketbolun kara yüzü (Ebru Erdoğan) - BasketFaul.com

Basketbolun kara yüzü (Ebru Erdoğan)

26-03-19 16:56
Ankara'da Genç Kız Liseler maçında aralarında üniformalı velilerin de bulunduğu bir grubun salon dışında erkek ve kadın hakemlere saldırıp darp etmeleriyle ilgili...

En son klavyemin başına geçip basketbol yazdığımda güzel bir örneği yazmışım. Bu basketdelisi ister ki hep iyi örnekleri yazsın. Ama maalesef kötü hatta çirkin örnekler ağır basıyor. Bizler basketbolun her yaş grubunda yayılması, sevilmesi ve oynanması için çabalarken çirkinliklere de maruz kalıyoruz. Bu çirkinlikleri yazmaktan ve yaşamaktan bıktık ama bazıları yaşatmaktan bıkmadılar.

"Yine ne oldu" diyenleriniz var değil mi ? Hemen merakınızı gidereyim. Ankara'da basketbola yatırım yapan iki okulumuzun karşılıklı oynadığı maç sonrası veli saldırısı yaşandı.

Şimdi, dedik ya dilimiz döndüğünce, kalemimizin mürekkebi yettiğince, parmaklarımızda klavyeye dokunacak güç oldukça yazdık çizdik. Ama şiddeti, hele ki fiziksel şiddeti... Hele hele annelerimiz ve babalarımız gösteriyorsa...

Hep onlara çocuklarımıza kazanmak kadar kaybetmenin de doğal olduğunu - ki bu sadece sporda değil hayatın kendisinde de böyle - anlatmamız gerektiğini söyledik. Ama sanırım ilk önce sevgili annelerimiz ve babalarımız kaybetmeyi öğrenmek konusunda eğitilmeli. Her kulüp ve okul kendi velisine eğitimler mi düzenler. Psikolojik destek mi verir, yoksa federasyonumuz mu devreye girer. Bilemiyorum. Çalışmalar var. Açık ki yeterli gelmiyor.

Sizleri biraz korkutarak kapkara bir tablo çizeceğim. Eğer veli şiddetinin önüne geçilmezse tribünde holiganlık yapan, sahada kendini sakatlamak pahasına yerlere atan ve hatta günlük hayatında kaybetmenin yaşamın bir parçası olduğunu kabul edemeyip şiddete başvuran nesiller yetişmeye devam edecek. Hakem, oyuncu, antrenör, yazan, yazmaya çalışan, anne ya da baba... Aynı gemideyiz. Bu gemi su alırsa herkes zarar görür. Lütfen bunun farkındalığıyla tribünlerde olalım. Çocuklarımız kazandığında da kaybettiğinde de tepkilerimiz güzel ve yapıcı olsun ki çocuklarımızda spordaki başarının hazzından önce insan olmaktaki başarının hazzını öğrenebilsinler.

Zeki, çevik ve ahlaklı sporcuların, bütün velilerce yetiştirildiğini görebilmek dileğiyle... 

Yorumlar Okunma: 5469