TBF önderliğinde... Zaman kaybetmeden... (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

TBF önderliğinde... Zaman kaybetmeden... (Necip Kapanlı)

29-03-19 09:37
Basketbol kadar ekonomiye de hakim olan Hayri Pekergin zaman zaman sahanın dışına çıkıyor, basketboldaki yönetimlere seslenip uyarılarda bulunuyor. Şimdiye kadar kimin ne kadar kulak verdiği konusunda kuşkularımız olmakla birlikte Hayri duyarlı bir basketbol adamı olarak dikkat çekmeye devam ediyor.

Gerek kulüplerin yıllardır "istimi arkadan gelsin" diyerek ucu açık bütçelerle yola koyulması, gerekse ülkede yaşanan ekonomik sorunlar sonucunda geldiğimiz nokta parlak değil. En büyükler de dahil ödemelerini gecikmeden yapabilen kulüpler yüzde 20'lerde.. Kalan yüzde 80'inin çoğunun iki yakasının bir araya gelmesi, en azından yakın zaman için mümkün gözükmüyor.

Hayri son yazısında basketbolun patronu TBF'nin önlemler konusunda harekete geçmesi gerektiğini vurgularken, yapılabilecekler konusunda bazı ipuçları da verdi. 

Ama "zaman kaybetmeden..."

Geriye dönüp yaşananlar nedeniyle kişileri, kurumları yargılamanın gün itibariyle bir faydası yok. Ders çıkarmak ise ayrı konu. 

Şimdi durumun bir fotoğrafını ortaya koyup, nasıl yeniden işleri düzeltiriz, ivme kazanabiliriz... Bunları düşünmenin, araştırmanın zamanı... Çözümler içinde acı ilaçlar olsa da...

Köklü kulüpler şartlar ne olursa olsun bir şekilde işin içinde kalacaklardır ancak yeni hevesle basketbola katılanların vazgeçmesi çok daha çabuk olabiliyor. 

Her kulübün kendi özelinde alacağı önlemler mutlaka vardır ama sorun küçüklü büyüklü, eski yeni bütün kulüpleri ilgilendiriyor. Dolayısıyla TBF'nin önderliğinde birlikte hareket etmekte ve radikal kararları birlikte almakta fayda var. Ekonomistlerin de katılımı ile bir önlemler paketinin hazırlanmasını ve yeni yol haritasının belirlenmesini faydalı buluyorum.

Hasarı minimum seviyede atlatmak, özellikle kulüplerin mali yapılarını sağlamlaştırarak yeniden atılım yapmak için farklı seslere ihtiyacımız var. 

Pesimizm... Bazen gerçeklerin ışığı altında kaçınılmaz bir duygu... 

Hayri Pekergin ne demişti: Moralimizi bozmadan...

Bizlere moral verebileceklerin arasında ve belki de başında sevgili Çetin Yılmaz geliyor... Pazartesi günü kendisiyle konuşacak ve bu karamsar havadan kurtulmaya çalışacağız... Tabii ki Çetin'in görüşlerini sizlerle de paylaşacağız...  

Yorumlar Okunma: 3001