Çok Yaşa Daçka (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Çok Yaşa Daçka (Necip Kapanlı)

30-03-19 11:53
Doğuş Grubu'ndan ayrılan Darüşşafaka, Eurocup Şampiyonu olarak Euroleague'e katılırken hepimiz dudak büküp, "Eurocup onlar için daha uygun olmaz mıydı?" diye düşünmüştük.
 
Ligin bitimine bir hafta kala 5 galibiyetle son sırada olmaları bizleri doğrular gibi dursa da 7-8 maçı son dakikalarda, son toplarda kaybettiklerini unutmamamız lazım. Özellikle son dönemde oynadıkları basketbolla çok daha fazla galibiyeti hak etmişlerdi. İkinci yarıdan itibaren Daçka, kendisine saygı duymayan büyük takımlarla başabaş oynayıp bazılarını da cezalandırdı.
 
Ray McCallum beklendiği gibi oynasa, ya da oyun kurucu pozisyonuna daha hazır  bir isimler başlamış olsalar belki de play off'ları zorlayabilirlerdi. Ancak "Her kötülükten bir iyilik doğar." dedikleri gibi, McCallum ve Markel Brown'ın kötü performansları, kadrodaki yerli oyunculara yaradı.
 
Kartal Özmızrak sezon sonunda gerçek bir Euroleague oyuncusu oldu, Mert Akay çok ciddi deneyimler kazandı, Doğuş Özdemiroğlu savunmasına hücumdaki etkinliğini kattı. Böyle bakıldığında yerli oyuncular açısından Euroleague 'de en fazla faydayı Darüşşafaka ile sağladık. Büyük hedefleri olan diğer iki takımımız doğal olarak yerlilere aynı fırsatı veremedi.
 
Köklü kulüplerimiz içinde yıllar itibariyle en fazla dalgalanma yaşayan kulüp açık ara Darüşşafaka. Sponsor buldukça atak yapan, bulamadığında alt liglerde oynayan ama hiçbir zaman basketboldan vazgeçmeyen, altyapısında ciddiyetini bozmayan bir geleneğin ürünü. Şimdilik yollarına Tekfen'in desteği ile devam ediyorlar. Gelecekte şartlar onları ligin zirvesine mi taşır, yoksa küçülürler mi? Bilemeyiz ama Darüşşafaka'nın her zaman örnek kulüp yapısıyla içimizde olacağını biliyoruz. 
 

Biz eskiler için Darüşşafaka'nın anlamı çok farklıdır. İsmini duyduğumuzda burnumuz sızlar, Türk Basketbolu'na kazandırdıkları akıllarımıza gelir... Hangi seviyede olursan ol, çok yaşa Daçka... 

Yorumlar Okunma: 3353