Aydanarığ: Önemli olan gemiyi yanaştırmak - BasketFaul.com

Aydanarığ: Önemli olan gemiyi yanaştırmak

03-04-19 20:32
OGM Ormanspor başantrenörü Korhan Aydanarığ, Tivibuspor'da yayınlanan TBL Gündemi'nin konuğu oldu. Aydanarığ, hedefleri, takımın şu anki durumu ve pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Aydanarığ, bu sezonla ilgili görüşlerini şöyle belirtti:

"Bu sezon takımlar birbirine daha denk kuruldu. Her takım için sürpriz galibiyetler ve mağlubiyetler oldu. Bir tek Bursaspor aradan sıyrıldı. Onun dışındaki takımların durumları birbirine denk diyebiliriz. Buraya kadar ligde iyi bir şekilde mücadele eden takımlar play-off'ta da avantaj sahibi olacaklardır."

Kadrolarının TB2L'de bulundukları sezona dayandığını ve belki de sağlam temele sahipolduklarını ifade eden koç şöyle konuştu:

"Ben Ormanspor 2 sezon önce TB2L'de mücadele ederken sezon ortasında gelmiştim ve sezon sonunda da şampiyon olarak TBL'ye çıktık. TBL'de ise mevcut kadromu çok bozmamayı tercih ettim. Bu sebeple bizim tekrar düşeceğimizi söyleyenler çok oldu. Ama biz geçen sezonu çok iyi bir şekilde tamamladık."

Aydanarığ, geçen sezon ligde  daha çok üst düzey oyuncunun ve daha yüksek kalite olmasına rağmen ilk senelerinde play-off'u son maçta kaçırarak sezonu tamamlamalarının önemli bir başarı olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen sezonu bu kadar iyi geçiren bu kadronun bu sezon böyle bir başarı elde etmesi bize normal geliyor. 1-2 takviyeyle kadromuzu korumayı tercih ettim. Benim oynattığım sisteme alışık olmaları ve puzzle eksik olan parçalarını da koyunca sezona iyi başladık. Elbette iyi başlangıcı bekliyorduk ama 9/9 yapmak beklediğimiz bir şey değildi. Bu iyi başlangıcımız sonrasında BSL hedefimiz ortaya çıktı. Şu an için iyi gidiyoruz ama umarım sezon sonunu iyi getiririz. Önemli olan gemiyi nasıl yanaştırdığımız, ondan öncesi önemli değil "

Ekonomik krizden her takım kadar hatta belki daha da fazla etkilendiklerini belirten koç, devre ortasında istedikleri takviyelerini bu sebeple yapamadıklarını söyledi.

"Aslında devre ortasında takviye yapmayı düşünmüştük. Ama krizden herkes gibi biz de etkilendik ve istediğimiz takviyeleri yapamadık. Bu durumda biraz sıkıntı yaşayıp düşüşe geçtik ve beklemediğimiz mağlubiyetler aldık. Deplasmanlarda uzun süre kazanamadık. Bu ligde herkes herkesin yenebildiği için bu mağlubiyetlere sürpriz demek rakiplerimize haksızlık olur. Ama şu an iyi durumdayız. Umarım kalan 5 haftada yerimizi koruyarak play-off'a en avantajlı yerden başlarız. Bizim BSL hedefimiz Bu ekonomik krizi çözebilen takımlar sezon sonunu daha iyi oynayabileceğini düşünüyorum. Çünkü maalesef bu ekonomik sıkıntılar pek çok kulüpte mevcut."

Her maça çok iyi bir şekilde hazırlandıklarını söyleyen Aydanarığ, kadro kurarken yetenekten ziyade, insani değerlerinin yüksek olmasının kendisi için daha önem taşıdığının altını çizdi.

"Bizim önceliğimiz iyi savunma ve sonrasında dengeli offense üzerine.  Her maça bu anlamda ayrı ayrı çok iyi hazırlanıyoruz. Nasıl durdurabiliriz, nasıl onları daha az pozisyonda tutabiliriz, nasıl onlara atak edebiliriz, bunlara çok fazla çalışıyoruz. 

Biz takımı kurarken yerliler de yabancılar da düzgün karakterden ve kimyadan oluşturmaya çalıştık. Şu an baktığımızda daha çok para harcayan pek çok takım dağıldılar. Biz ise hala ayakta ve beraberiz. Aynı krizi bizde yaşıyoruz. Hatta belki daha fazlasını yaşıyoruz. Ama ne dışarıya ne basketbolumuza bir yansıması olmadı. Bu yüzden oyuncularımın %99 hakkında şanslı olduğumu düşünüyorum. Ben her zaman aşırı yetenekli bir oyuncu olsa bile insani değerlerinin yüksek olmasına çok dikkat ediyorum. Benim için en önemli değerlerden biri. Aksi halde öyle oyuncularla çalışamam."

Aydanarığ son olarak birçok TBL kulübünde tatmin edici bir seyirci desteğini olmadığını, bu konunun pek çok kulüp tarafından son sıraya atıldığını söyledi.

"Seyirci desteği aldığımızı çok söyleyemem. Şu an ligde Karesi ve Bursa haricindeki hiçbir takımın tam anlamıyla bir seyirci desteği aldığını düşünmüyorum. Bütün bu kulüplerin işin bu marketing kısmına daha fazla zaman ayırması gerekiyor. Aslında bu işi biz seyirci için yapıyoruz. Ama biz işin bu kısmı hep en sona atıyoruz. Sonuçta bu bir şov ve insanlara bu yaptıklarımızı göstermemiz gerekiyor. Ama o kısmı hep atlıyoruz. Umarım önümüzdeki sezonlarda bu kısmın ne kadar önemli olduğunu herkes farkeder."

Yorumlar Okunma: 1526